FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 19:08 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 maja 2011, 19:45 - śr 

Rejestracja: 02 lipca 2010, 00:01 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Mielec
Kilka dni temu po obsadzeniu rójki wymieniłem matkę dałem unasiennioną naturalnie czerwiącą- stara podczas obsadzania poszła pod but. Po dzisiejszym przeglądzie widze świeżo zaczerwione 2 ramki a także jak się spodziewałem kilka mateczników w tym jeden zasklepiony na czerwiu po nowej matce a matki nie mogłem za ch... znaleźc. Pytanko - kiedy pszczółki przymierzają się do cichej wymiany - w którym momencie matka jest skracana o głowę? Robią to robotnice czy nowo wygryziona matka? Mateczniki zostawiłem bo nie wiem czy już stara-nowa nie poszła pod nóż...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 19:55 - śr 
Kilka mateczników to z pewnością nie na cichą wymianę, możliwe jest byś uszkodził matkę przy przeglądzie? jeśli są jaja to matka jest i z pewnością nie inna tylko ta coś ją poddawał, młoda matka jak by się wygryzła potrzebuje kilku dni na unasiennienie się by czerwiła, jest też możliwe że pszczoły ścięły ci matkę zaraz po poddaniu (kiedy poddawałeś matkę czerwiącą?) i założyły mateczniki ratunkowe, jedna z matek się wygryzła i się unasienniła tylko wtedy by nie było już mateczników bo pszczoły by je zgryzły coś mi tu nie pasuje. :wnerw:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:22 - śr 

Rejestracja: 02 lipca 2010, 00:01 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Mielec
Rójkę wsadziłem na susz więc na pewno tam nie było czerwiu. Matkę unasiennioną poddałem tydzień temu w czasie obsadzania roju w klatce na plastrze - stara została na kracie przy wylotku i ją usunąłem. Dzisiaj przeglądam po obsadzeniu pierwszy raz i widze, że jest założonych kilka mateczników i to na 3 róznych plastrach (naliczylem 5 szt.) - na plastrach na których na 100% nie było czerwiu (stary susz z worka ). Więc musiała czerwic - pytanie czy pszczoły mogły ją zlikwidowac juz teraz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:26 - śr 
Raczej nie powinny jej ściąć skoro czerwiła. Mateczników mówisz naliczyłeś pięć a w którym miejscu na ramce te mateczniki były?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:34 - śr 

Rejestracja: 02 lipca 2010, 00:01 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Mielec
różnie - 3 na środku plastra 2 na z boku plastra w połowie wysokości plastra - mogłem jeszcze jakieś przeoczyc... - wyglądały na ratunkowe - ale nie robiłem żadnego przeglądu wczesniej tylko 2 razy dałem do podkarmiaczki ramkowej w gniezdie troche syropu i tyle ingerencji...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:41 - śr 
Masz teraz w woszczynie jaja? Czy też nie ma i są tylko ramki z tym starszym czerwiem? Jak otworzysz ul od góry i pszczoły będą zadzierały odwłoki w górę i dość głośno huczały to matki jaką poddałeś nie ma, możliwe że coś się z nią stało i pszczoły pociągnęły mateczniki ratunkowe, tak czy inaczej zerwał bym te mateczniki i dał jednodniówkę po czterech do pięciu dni osierocenia. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:51 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pszczoły wiedzą lepiej od pszczelarza czy matka podana jest zdrowa czy ma jakoś wade. Zobacz czy masz jajeczka na tych 2 ramkach. Jak masz to matka jest ale chca ją wymienic. Ale jak niema jajeczek to najstarszy matecznik zlkwiduj bo moze zrobili na parodniowej larwie i taka matka nie jest penowartosciowa jak się wygryzie. Dorójki trzeba było dać pare ramek wezy by odbudowały i bys miała nową woszczyzne. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Roberto, często się zdaza że po poddaniu nowej matki pszczoły chcą ją wymienic(zjawisko heterozji).Zjawisko to trwa do czasu aż zaczną wychodzic pierwsze pszczoły po nowej matce dlatego na twoim miejscu najpierw upewniłbym się czy masz matke w rodzinie.Jeśli jest to co 7 dni przez 3 tygodni rób szybkie przegląd i niszcz ewentualne mateczniki.Po miesiącu powinno byc ok.Jeśli po miesiącu nadal będą ciągnąć mateczniki to matka jest felerna i chcą ją wymienić.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:25 - śr 
Jak masz tyle mateczników (5) i nawet sam sie nie doliczyłes to na pewno matka jest juz przed ulem . Zobacz w trawie .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:28 - śr 
Roberto pisze:
Więc musiała czerwic - pytanie czy pszczoły mogły ją zlikwidowac juz teraz?

Kolego Mogły są tego dwie a nawet trzy przyczyny
1) nie zgodność rasowa - ale nie były by to mateczniki na czerwiu tylko ładne Cichej wymiany
2) matka była wadliwa i padła sama
3) matka była zainfekowana i dopuściły tylko do zaczerwienia kilku ramek a nawet kawałków plastra i pojechały z nią w pole (poszukaj pod ulem )
takie przypadki zdarzają się jak pszczoły czują że matka jest chora np Za nosemiona ,za wirusowana , po prostu boją się o dalsze przetrwanie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:37 - śr 
darius4257 pisze:
Hallo poszla mi rojka z matka z ulika weselnego ,w uliku odbudowaly wszystko jak nalezy....dlaczego za duzo bylo pszczol.poz d


Określ dokładnie w którym dniu wyszły bo piszesz ogólnikowo .I co zastałes w uliki był czerw ile go było , jakie uliki , ile było pszczół, kiedy poddałes matke , jakie poddałes pszczoły. itd.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 22:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
lub te jaja złożyły pszczoły trutówki

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 16:49 - ndz 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 22:00 - śr
Posty: 48
Lokalizacja: centrum kraju
Trzy dni temu przegladajac silna rodzinę z której chciałem zrobic odkład zauwazyłem w gniezdzie kilka mateczników rojowych juz zasklepionych.Wszystkie pozrywałem i zrobiłem odkład ze starą matka dodając węze w miejsce zabranych ramek z czerwiem krytym do odkładu.Tym sposobem zlikwidowałem nastrój rojowy ale osierociłem rodzine która, teraz z pewnościa buduje mateczniki ratunkowe.Odkład stoi w skrzynce kilka metrów od macierzaka.Za dwa dni będe miał matki jednodniówki. Teraz moje pytanie: jednodniówkę poddać do macierzaka po wczesniejszym zerwaniu mateczników /osierocone będa 5 dni/ czy połaczyć odkład /z matka czerwiąca z tego macierzaka juz wyszczuplona / z macierzakiem. Wtedy jednodniówke dałbym do innego odkładu. Poprostu czy ta przygotowana matka stara do rójki bedąca teraz w odkładzie moze wrócic do swojego macierzaka po 5 dniach.Czy po 5 dniach minala jej chęc do rójki. Moze któs juz robił cos takiego.Pozdrawiam i czekam na poradę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 16:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ivo,
w macierzaku zerwij mateczniki a w to miejsce zamocuj na zapałce matecznik sztuczny z matką w środku.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji