FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 07:10 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 czerwca 2011, 20:10 - czw 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 16:56 - wt
Posty: 5
Lokalizacja: Beskid Mały
Obserwowałem ule w pasiece. Były sporadyczne loty pszczół. Po godz. 19 na jednym mostku zauważyłem spacerującą matkę, w towarzystwie kilku pszczół, z 2009 roku z zielonym znaczkiem dlatego ją zobaczyłem. Było pochmurno, w ciągu dnia kilka razy padało, w tym czasie było 18 stopni C. Po chwili weszła do ula. Co o tym myśleć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 20:17 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Wyglondała na które drzewo jest najlepiej z połową rodziny usiąś. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 20:32 - czw 
karsta, A Ty co nigdy z domu nie wychodzisz ;-) popatrzeć na pole :oczko:
Czasami si.ę zdarza bardzo rzadko że matka wyjdzie na mostek ale lepiej sprawdź co ma w domu czy czasami faktycznie nie wyjrzała gdzie lecieć ma ;-)
są dwa powody opuszczenia gniazda
-----Rój i Cicha Wymiana ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 21:07 - czw 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 16:56 - wt
Posty: 5
Lokalizacja: Beskid Mały
Przeglądałem tą rodzinę 2 dni temu. Matkę widziałem, czerw był w różnym wieku, jajka.
Mateczników rojowych nie było, chyba że przeoczyłem cichej wymiany.
Sprawdzę jutro, jeśli pogoda pozwoli, bo teraz grzmi, pewnie zbliża się kolejna burza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 23:08 - czw 
Matka do wymiany jest chora.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 23:14 - czw 
KOBER pisze:
Matka do wymiany jest chora.


A niby dlaczego, poproszę o szerszy komentarz. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 23:26 - czw 
Nie wiem mozliwe ,ze pszczoły przestały ja karmić albo matka jest uszkodzona i nie moze byc karmiona w kazdym badz razie jak gośc wejdzie do ula to albo musza być zaczątki mateczników cichej wymiany ewentualnie bedzie czerw rozstrzelony .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 23:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Umnie jak matka po mostku spacerowała to za parę dni była pod ulem z garstką pszczół
a rodzina wychowała sobie pękne zastepstwo :język:
nic nie pomogło wsadzenie jej spowrotem
wychodziła sama i w trawe
i tam w końcu skończyła - SAMOBUJSTWO :kapelan:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 23:40 - czw 
KOBER pisze:
musza być zaczątki mateczników cichej wymiany


Tam już matecznik zapewne jest odciągnięty na cichą wymianę a matka została wypędzona na wylot ale nie ścięta i wypad z ula. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2011, 07:09 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Może być cicha wymiana ale nie koniecznie.
U mnie przy cichej wymianie na ogół starą matke wyrzucają(okłębiają)dopiero jak młoda zaczyna czerwić.
Z opisu wynika,że na pewno w ulu jest lub był matecznik,mateczniki.Mogły próbować się roić a stara matka ma uszkodzone skrzydełka.Bo jeżeli nie była to próba rójki to normalna próba ucieczki przed młoda matką.Takiej matki nie radzę już wkładać do ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2011, 08:43 - pt 
Szczupak pisze:
Umnie jak matka po mostku spacerowała to za parę dni była pod ulem z garstką pszczół
a rodzina wychowała sobie pękne zastepstwo :język:
nic nie pomogło wsadzenie jej spowrotem

I to jest właśnie typowe dla Cichej wymiany zjawisko Nie powinno się ingerować ani z ziemi podnosić starej matki na wylot
w tym roku jest to nagminne że wymieniają matki z 2009 i 2010 roku u mnie już wymieniło się ok 10 matek kilka sam zauważyłem a kilka nie ;-)
choć przy miodobraniu matka potrafi wyjść z ula z pszczołami
Miałem kiedyś BF- Elgona E117 gdzie pszczoły opuszczały prawie ula i wisiały pod ulem wraz z matką ale mnie to wkurzało mimo że były jak baranki i miodne po 2 latach poszła do Nieba


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 19:45 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Ja mam rój osadzony 19 dni temu dzis przy przeglądzie znalazłem 6 mateczników i sporo czerwiu trutowego.Czy to cicha wymiana czy rojka będzie się roić?Mateczniki są zasklepione. :foch:

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 19:54 - wt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Zaglądałem do dwóch uli, w których były jakieś problemy. W jednym było 15 mateczników :), a w drugim, w słabej rodzinie, rozstrzelony czerw i dwa mateczniki. Teraz w obu jest w porządku, a ta słaba rodzina się podciągnęła trochę, czerw ładny, aż miło popatrzeć. Może i była cicha wymiana, przyroda chyba sama sobie często radzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 21:54 - wt 
pawel anczakows pisze:
Ja mam rój osadzony 19 dni temu dzis przy przeglądzie znalazłem 6 mateczników i sporo czerwiu trutowego.Czy to cicha wymiana czy rojka będzie się roić?Mateczniki są zasklepione. :foch:


Gdzie te mateczniki się znajdowały chodzi mi o ich położenie na ramce/plastrze?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 22:13 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Mam ul WZ z nadstawką ramki nadstawkowe poszerzone i w nich są mateczniki oraz czerw trutowy gospodaruje bez kraty.Mateczniki sa na plastrach w dolnej połowie ,u góry jest miód.Na jednej ramce są dwa złączone. :foch:

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 22:29 - wt 
I matki nie znalazłeś przy przeglądzie? możliwe że ją uszkodziłeś przy osadzaniu roju i zaczęły walić jajami trutówki anatomiczne, czerw będzie rozstrzelony i trutowy. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 22:33 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Matki nie znalazłem troche byly agresywne i nie szukałem dalej ,ale czerw jest zwarty oraz jest też czerw pszczeli. :foch:

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 22:41 - wt 
Więc matka jest tylko poszła ci w nadstawki boś nie dał kraty odgrodowej, winidurowej by oddzielić od miodni gniazdo, mateczniki pociągnęły bo matka nie schodzi w dół czerwić a jak zaczerwiła nadstawki to szykują się do kolejnej rójki, polecam zrobić dokładny przegląd, matkę wpakować na dół do gniazda na właściwe ramki, zerwać mateczniki, założyć kratę i dopiero zostawić ramki nadstawkowe jako przyszła miodnia po wygryzieniu się czerwiu pszczelego, trutowy bym zerwał. Matka taka kwalifikuje się jednak do wymiany moim zdaniem, druga opcja to taka: możesz ją odrazu ubić, zerwać mateczniki, kupić nową matkę i poddać ją odrazu po otrzymaniu oczywiście zrywając wtedy też wszystkie mateczniki bo w osieroceniu pszczoły ci je pociągną tam gdzie będą miały tylko jaja lub larwy. :oczko:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji