FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 00:00 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łączenie
Post: 03 lipca 2011, 22:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Mam problem. Mianowicie w jednym ulu miałem nieznakowaną matke. Przyszła mi młoda matka do wymiany i zrobiłem tak ponieważ nie mogłem odnaleść starej matki: do pustego ula zrobiłem odkład 2-ramkowy z czerwiem i miodem. Pszczoły z tych dwóch ramek strząsnąłem przed ul a wylotek był zastawiony kratą odgrodową aby przypadkiem matka sie do odkładu nie dostała. Pszczoły ładnie weszły do środka i po 4 godzinach poddałem im młoda unasienioną naturalnie matke w klateczce. W macieżaku zostało 8 ramek gniazdowych, które przedzieliłem kratami odgrodowymi 3,3,2 ramki żeby łatwiej mi było odnaleść starą matke. Jutro bedzie 4 dzień od poddania matki i otworze jej otworek do wydostania się ale zatknę go ciastem. Mam nadzieję, że uda mi się odnaleść starą matkę w macieżaku. Powiedzmy, że młoda matka zostanie przyjęta przez odkład, macieżak zostanie osierocony i jak teraz połączyć odkład z macieżakiem. Czy jak przeniosę odkład do macieżaka to czy młoda matka nie zostanie zabita przez pszczoły z macieżaka ? Jest jakiś sposób na połączenie ? Może pokropienie odkładu i macieżaka olejkiem np. miętowym żeby wyrównać zapachy. Poradźcie.

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 23:22 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
W tym odkładzie jeszcze sprawdzczy nie założyli mateczników jak załozyli to zerwji i zeby pszczoły miały dostep do ciast zeby uwolnic matkie.A w macierzaku jak znajdziesz jajeczka to tam jest matka i ją ogranicz do 2 ramek czerwiu . Jak matka w odkładzie bendzie czerwic i jak bendzie czerw zwarty i zasklepiony bo niewiesz czy w odkładzie jest dobra matka poznaje sie po zwartym czeriu. To możesz połonczyc likwidując starą matkie i po 6 dniach likwidujć mateczniki i wyrównując zapach krople mietowe. Ale ja bym nie łonczył jak masz w macierzaku 8 ramek czerwiu to bym strząchnoł pszczoły z ramki na wygryzieniu czerwiu i dał odkładowi i za 10 dni jescze 1 ramkie i do sierpnia bym miał 2 rodziny do zimowli.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 23:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Czyli reasumując, po przyjęciu młodej matki przez odkład sprawdzam jak ona czerwi i jeżeli jest wszystko ok to likwiduje matke starą w maciezaku i łącze. Jeżeli pobędzie młoda matka w odkładzie tydzien to będzie mozna na tej podstawie stwierdzić czy ładnie czerwi ? Ile dni mija zanim zacznie czewić ?

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 00:01 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Nie piszesz jaka to matka czy jedno dniówka czy juz unasieniona. Jak unasieniona to po u wolnieniu z klateczki powiny byc już za3 dni jajeczka ale jak jednodniuwka to dopiero za 10 dni jak ją jaskułka na obiad nie skonsumuje.Czerw zaslepiaja w 9 dniu i on musi byc zwarty i w elipsie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 09:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
DanieloMaxi pisze:
poddałem im młoda unasienioną naturalnie matke w klateczce.


Czyli 2 tygodnie powinny starczyć.

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 18:15 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Tak jak najbardziej. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 21:49 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
DanieloMaxi, ja bym Ci radził połączyć obie rodziny dopiero pod koniec sierpnia. Zdziwisz się wiosną co potrafi zdziałać taka silna rodzina. Jeśli zdecydujesz się na łącznie w późniejszym terminie to pamietaj, że silniejsza rodzina potrzebuje więcej jedzenia na zimę :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 03:08 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Jakby nie zrobić, połączone jakiekolwiek rodziny na jesieni, w jakikoolwiek sposób, wygodny dla pszcelarza, wymagaja na wiosne, wyłącznie dołożenia korpusów na miód. Ciasto :do bani: syrop :do bani: pierzga :do bani: , mozna sobie darować.
Jak sobie nie darujemy.... 25 kwietnia- 1 maja trzeba dzielić bo już są w stanie rojowym


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji