FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 20:02 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 maja 2008, 22:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Witam serdecznie
Posiadam ule kombinowane W.Z. i chciałbym "dopasować" do nich pszczółki. Pożytki w moim terenie zaczynają sie dość wcześnie- od sadów po mniszek, rzepak, a kończą na lipie. Chciałbym kupić kilka matek, ale nie wiem na jakie się zdecydować. Myślałem o Sklenarach H47, Berlince, Alpejce, a może ktoś doradzi mi zakup jeszcze innej.
Pozdrawiam wszystkich :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 22:44 - pt 
Chyba masz na mysli Sklenar 47/G/10

[ Dodano: 2008-05-02, 22:45 ]
Mam pare rodzin z ta matka,zakupione tamtego roku
pod koniec tego bede mogl cos o nich powiedziec


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 22:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Miałem na myśli Sklenar 47/H/47


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 23:20 - pt 
Witam cóż ja Ci mogę powiedzieć polecam pszczołę włoska szybko sie rozwija i daje dożo miodu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 10:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
Paweł, ale potrzebuje więcej na zimę ja to z nią wygląda:?:
Sławek, musisz patrzeć na jak najwcześniejszy rozwój wiosenny musisz mieć bąby


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 11:27 - sob 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
a jaki gatunek poradziliście mi na pożytek z koniczyn czerwonej?? bo słyszałem że najlepiej by było aby miała jak najdłuższy języczek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 11:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
skup się na sadach mniszku, akacji i lipie, przy okazji jak coś przyniosą rzepaku to Twoje, o konieczynie możesz dodatkowo pomyśleć ale czy warto, tak dużo jej masz?, zaraz będą Ci kaukazy doradzać ale wtedy o wczesnych pożytkach możesz zapomnieć, co masz na myśli ul wz kombinowany?

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 12:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tak możesz mieć troch kaukazów ale jak masz dobre ha tej koniczyny i jeździsz później na coś kaukazami trzeba jechać do końca "spadź wrzos"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 12:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
hehe entrion a zrobiłeś coś takiego jak piszesz tzn kaukazem na spadź i wrzos, hehe normalnie już można ograniczyć i wybrać jeden z tych pożytków ale przy dobrej spadzi kaukaz zaleje gniazdo, a na wiosne pozostanie smród, a nie pszczoły

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 13:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
bzzy, mam na myśli ul warszawski zwykły z nadstawką. Może ktoś z Was posiada Sklenara 47/H/47 bądź 47/G/10 i mógłby o nich napisać coś więcej, z praktyki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 14:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
nie ja mam carnice same ale dziadek trzymał właśnie na konieczyne i wrzos szczególnie i zdawała egzamin celująco na spadź nie jeździłem nigdy więc się nie pochwale ale ramki na zimę można przygotować w innych rodzinach a spadź zabrać przed zimą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 14:57 - sob 
Sklenar 47/G/10 - pszczoły bardzo łagodne, utrzymują dużą siłę przez cały sezon. Miód znoszą głównie do nadstawek gdyż matki zaczerwiają całe gniazdo. W okresach bezpożytkowych lub załamania pogody mogą wchodzić do nastroju rojowego. Do zimowli wchodzą z rodzinami silnymi lub średnimi. Zimowla dobra. Z posiadanych "Sklenarek" najszybszy rozwój wiosenny. Utrzymuje czystość w ulu. Bardzo dobra pszczoła na gospodarkę wędrowną lub pożytki bardzo wczesne.
47/H/47 - pszczoły określane jako uniwersalne poprzez dobre wykorzystanie wszystkich pożytków. Rodziny średnie lub silne. Podczas silnych pożytków pszczoły mogą ograniczać matkę w czerwieniu. Skłonność do nastroju rojowego umiarkowana. Do zimowlii wchodzą rodziny wyrównane o średniej sile. Zimowla dobra. Rozwój wiosenny minimalnie wolniejszy od 47/G/10. Pszczoły łagodne jednak lubią interesować się co się dzieje podczas przeglądu co objawia się lataniem pojedynczych pszczół wokół pszczelarza. W przypadku pracy bez kapelusza może to być denerwujące. Dba o czystość w ulu. Pszczoła do pasiek przydomowych i wędrownych gdzie występują małe i średnie pożytki przez cały sezon.
47/9/15 - bardzo łagodne pszczoły. Rozwój wiosenny wolniejszy od pozostałych chociaż stosując pobudzanie można tą cechę zminimalizować. Rodziny średnie z skłonnością do ograniczania matki w czerwieniu. Rzadko wpada w nastrój rojowy przez co utrzymuje dobrą pracowitość na późniejszych pożytkach. Idealna pszczoła na pożytki średnie i późne gdzie jest rekordzistką. Średnie rodziny zimują bardzo dobrze. Dobre zachowanie higieniczne. Pszczoła bezobsługowa, idealna do pasiek przydomowych o głównym pożytku przypadającym na porę kwitnienia akacji lub później.


Posiadam Tą pszczołe i jestem z niej zadowolony

Resztę masz
:wink:TUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 15:33 - sob 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
nie no niema takich wielkich hektarów tej koniczyny (3-4h) a rzepaku u mnie niema a akacja za parę lat może zacznie kwitnąc jak na razie sadze sobie ją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2008, 20:04 - pn 
cacek pisze:
nie no niema takich wielkich hektarów tej koniczyny (3-4h) a rzepaku u mnie niema a akacja za parę lat może zacznie kwitnąc jak na razie sadze sobie ją.


Na Wilkowisku gdzie mam ule jak nie wystąpi spadź w sierpniu to jest ładna Koniczyna Czerwona jest jej parę hektarów oprócz Krainki jakie tam mam mam tam 50% Bucfasta i parę Włoszek i co zauważyłem że Bucfast radzi se dużo lepiej od pozostałych możliwe że poza pracowitością mają większe języczki lub szybciej znajdują przegryzione przez Trzmiele otwory
A no Właśnie czy Ktoś z kolegów ma wykaz długości języczków pszczół ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 września 2008, 09:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Cytuj:
A no Właśnie czy Ktoś z kolegów ma wykaz długości języczków pszczół ?


Nie wiem czy teraz ktoś prowadzi tak dokładne badania każdej lini. Tych lini jest tyle że trudno się połapać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2008, 15:04 - czw 
Korzystając z chwili czasu znalazłem oto ten Ciekawy Artykuł
Jakie matki pszczele powinni¶my mieć w pasiece
07.03.2007.
Przy obecnym poziomie wiedzy i informacji nie trudno pszczelarzowi wybrać odpowiedni± rasę i linię pszczół. Nasi
zwi±zkowi hodowcy matek pszczelich wymienieni w niniejszym artykule dysponuj± matkami reprodukcyjnymi, od których
wychowywane s± matki użytkowe.
Artykuł opublikowano w Lubuskich Aktualno¶ciach Rolniczych nr 3/2007 Jakie matki pszczele powinni¶my mieć w
pasiece?Pszczelarze zaawansowani w hodowli pszczół dobrze wiedz±, że pszczoły mimo iż reprezentuj± ten sam
gatunek, różni± się zdecydowanie i to nie tylko ubarwieniem. Rodziny różnych ras maj± rozmaite tempo rozwoju
wiosennego, inaczej kieruj± czerwieniem matki w zależno¶ci od pożytku, różni± się intensywno¶ci± jego wykorzystania,
stopniem kitowania gniazd, agresywno¶ci±, rojliwo¶ci±, zasięgiem lotów, a nawet struktur± gromadzenia zapasów czy
sposobem zasklepiania miodu.
Wszystkie te cechy przekazywane s± pszczołom robotnicom w genach pochodz±cych od matki i trutni, przez które matka
została unasieniona. Matki młode, dobrze wykształcone i w dobrej kondycji składaj± dużo jaj. Przy obecnym poziomie
wiedzy i informacji nie trudno pszczelarzowi wybrać odpowiedni± rasę i linię pszczół. Nasi zwi±zkowi hodowcy matek
pszczelich wymienieni w niniejszym artykule dysponuj± matkami reprodukcyjnymi, od których wychowywane s± matki
użytkowe. Matki te wyróżniaj± się szybkim tempem rozwoju, przy niezbyt dużym nakładzie pracy uzyskuje się od nich
wysokie zbiory miodu. Obecnie każdy pszczelarz, który posiada zarejestrowan± pasiekę w ewidencji Powiatowego
Lekarza Weterynarii może skorzystać z dotacji Agencji Rynku Rolnego i poprzez zrzeszenie pszczelarzy, jakim jest
Wojewódzki Zwi±zek Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp., może nabyć matki reprodukcyjne lub użytkowe pochodz±ce ze stacji
hodowli zarodowej lub nabyć je odpłatnie u naszych hodowców.
Matki pszczele reprodukcyjne, jak i użytkowe sprowadzone ze stacji hodowli zarodowej s± sztucznie inseminowane.
Matki takie stanowi± duż± warto¶ć użytkow±. Cena takich matek nie jest zbyt wysoka, tym bardziej, że ich warto¶ć jest
dotowana przez ARR w ramach wsparcia rynku produkcji miodu.
Matki pszczele produkowane przez naszych hodowców s± naturalnie unasieniane na pasieczysku miejscowymi trutniami.
S± to matki krzyżówki międzyrasowe, czyli matki daj±ce rodziny nierojliwe i łagodne, a jednocze¶nie wykorzystuj±ce
każdy, nawet krótkotrwały, pożytek.
Dla pszczelarza zajmuj±cego się produkcj± miodu nie powinno być obojętne jakie matki posiada w swojej pasiece. Matki
pszczele użytkowe powinno się wymieniać w pasiece po dwóch latach użytkowania. Dłuższe przetrzymywanie matek w
rodzinach pszczelich jest ryzykowne i trzeba się liczyć z ich ¶miertelno¶ci± w następnym okresie zimowym. Matki
starsze składaj± mniej jaj, rodziny póĽniej dochodz± do siły i czę¶ciej s± wymieniane przez pszczoły w ramach cichej
wymiany.
Hodowla matek, to jeden z trudniejszych działów hodowli pszczół. Dlatego każdy pszczelarz powinien stale kontrolować i
dokonywać na bież±co w ci±gu roku wymiany starych matek na młode. Na produkcyjno¶ć rodziny wpływa wiele
czynników, jakimi s± warunki pożytkowe i pogodowe. Do tego dochodzi czynnik ludzki: kierowanie rozwojem rodziny,
dostosowaniem do niego wielko¶ci gniazda, terminowe wykonywanie zabiegów przeciwrójkowych, odbiór miodu i innych
produktów. Niemał± rolę odgrywaj± też choroby i szkodniki pszczół.
Jeżeli wszystkie składniki dobrej gospodarki pasiecznej zastosujemy w swojej pasiece, to wówczas możemy liczyć na
efekty ekonomiczno-finansowe.Wykaz hodowców matek pszczelich na terenie działania Wojewódzkiego Zwi±zku
Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. na 2007 rok:Imię i nazwiskomatki hodowlaneCeny matekunasienionenie-
unasienioneZygmunt Jakubowskiul. GwiaĽdzista 5/4, 66-400 Gorzów Wlkp.tel. (095) 720 03 47kraińska Niwka35,00
zł12,00 złStanisław Dubielul. Kołł±taja 1d/5, 66-400 Gorzów Wlkp.tel. (095) 729 12 91kraińska Niwka,Singer35,00
zł12,00 złKazimierz Piniewskiul. Słoneczna 17/6, 66-400 Gorzów Wlkp.tel. (095) 720 11 40kraińska
Singer,Sklenar35,00 zł12,00 złRemigiusz Dutkowiakul. Jana Paska 68, 69-200 Sulęcintel. (095) 755 45 72kraińska
Nieska,Singer i matka programu krzyżówkowa MDZ40,00 zł12,00 złKazimierz GoĽdzikul. Słowackiego 7a/6, 66-500
Strzelce Kraj.tel. (095) 763 39 80kraińska Sklenar,Singer i Jugo35,00 zł12,00 złJan WoĽniakul. Polna 19, 66-500
Strzelce Kraj.tel. (095) 763 19 01kraińska Niwka,Singer35,00 zł12,00 złStanisław Dubiel
Prezes Zarz±du WZP
w Gorzowie Wlkp


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2008, 22:02 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Kto z hodowców matek ma lub będzie miał umowę z PZP na sprzedaż matek Bucfast w 2009r. na zasadach refundacji?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2008, 07:59 - czw 

Rejestracja: 30 listopada 2007, 19:28 - pt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: .
kancukiewicz pisze:
Kto z hodowców matek ma lub będzie miał umowę z PZP na sprzedaż matek Bucfast w 2009r. na zasadach refundacji?

Obawiam się ,że nikt,ponieważ matki Buckfast nie podlegają refundacji.
UPRzejmie pozdrawiam
Sławek Lewkowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji