FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 06:29 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cloake-board
Post: 20 stycznia 2012, 22:42 - pt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Pszczelarz z Nowej Zelandii, Harry Cloake, opracował metodę wychowu matek przy pomocy czegoś w rodzaju " międzydekla ". Składa się to coś z drewnianej ramy z przymocowaną od dołu kratą odgrodową, wcięć w ramie w które wsuwa się 2 mm blachę aluminiową oraz otworu wylotowego u góry ramy.
Do wychowu matek potrzebna jest silna rodzina z czerwiem na 2 korpusach.
Dolny korpus musi mieć dodatkowy wylotek z tyłu.

Co najmniej tydzień przed terminem przełożenia larw należy między korpusy włożyć " cloake-board ", ale bez blachy.
Zamykamy wylot w dolnym korpusie i przez kilka dni pszczoły przyzwyczajają się do korzystania z nowego / górnego / wyjścia.
Matka i większość starszego czerwiu znajduje się w dolnym korpusie, a czerw młodszy w górnym.
W obydwu korpusach muszą być dostateczne ilości pokarmu.
Przez cały cykl wychowu muszą być w górnym korpusie ramki z czerwiem - ciepło dla mateczników.
Co 7-10 dni przekłada się starszy czerw na dół a młodszy do góry. Przy okazji wyłamuje się mateczniki ratunkowe.

Wykonanie
0,5-1 godz. przed zawieszeniem ramki hodowlanej wsuwamy w ramę blachę. Uzyskujemy w ten sposób rodzinę bez mateczną. Otwieramy jednocześnie tylny wylotek dolnego korpusu. Pszczoły lotne wracają do górnego i zasilają górną część rodziny.
Wkładamy do górnego ramkę z materiałem hodowlanym - z 30-toma miseczkami z larwami.
Półtora dnia po włożeniu tej ramki wyciągamy blachę i zamykamy tylny wylot dolnego korpusu.
Krok ten jest odpowiednikiem przełożenia mat. hod. ze startera do rodziny wychowującej, ale jest prostszy i mniej zakłóca rytm rodziny.
Około 5 i 1/2 dnia po włożeniu ramki z larwami mateczniki są zasklepione. Natychmiast zakłada się na nie " lokówki ".
10-11 dni po zawieszeniu ramki dojrzałe do wygryzienia matki można dać do odkładów lub ulików weselnych.
Zaleta tej metody to mały nakład pracy, minimalne przeszkadzanie rodzinie oraz pozyskanie miodu. Rodzina wychowująca ma nałożoną miodnię i w trakcie wychowu nowych matek przynosi nie mniej miodu niż rodziny produkcyjne.

Wydawało mi się, że już kiedyś ten temat wrzuciłem na jakieś forum, ale nie mogłem dzsiaj znależć więc wrzucam jeszcze raz bo metoda ciekawa, a może nie wszyscy o niej słyszeli.
W dolnej części poniższego artykułu można zobaczyć jak wygląda " Cloake-board "
http://redaktion.dlv.de/redaktion/grafiken/8300/Monatsbetrachtungen/Kober_05.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2012, 11:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Imkerei pisze:
Około 5 i 1/2 dnia po włożeniu ramki z larwami mateczniki są zasklepione. Natychmiast zakłada się na nie " lokówki ".

Interesuje mnie czemu zaleca się tak wczesne izolowanie mateczników.
Zakładanie lokówek tuż po zasklepieniu stosuje się jeśli dalszy wychów mateczników odbywa się w inkubatorze(warunki są wszędzie optymalne).Uważa się ,że tak wczesne izolowanie mateczników w rodzinie wychowującej nie zapewnia matecznikom odpowiedniej temperatury.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2012, 13:17 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
W gorącym klimacie nie ma problemu.
U nas rodziny muszą być bardzo silne a ule ciasne i ciepłe, szczególnie w maju. Troszkę ryzykowne.
http://www.youtube.com/watch?v=msswLsn7zi4
http://www.youtube.com/watch?v=I8GK_hx2vng
http://www.google.pl/search?q=cloake+bo ... 80&bih=549
http://www.google.pl/search?sourceid=na ... l0&aqi=s63

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 10:12 - ndz 


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2012, 12:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Brawo Panie Tomku i dzięki za pokazanie zasad działania cloake-board.
Nie znałem tej metody niestety, a wygląda na bardzo praktyczną. Obejrzałem Pana film trzy razy i już mam pełną jasność. Od poniedziałku robię cloaka i eksperymentuję na wiosnę. Jeszcze raz dzięki :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 13:06 - ndz 
Lemon pisze:
Od poniedziałku robię cloaka i eksperymentuję na wiosnę

Metoda oczywiście i prosta ,ale czy nie prościej zorganizować sobie silną rodzinę wychowującą :wink: i po zamknięciu ostatniej larwy wstawić ramko hodowlane z larwami czy jajami :wink:
uważam że bez zbędnych detali można mieć idealne matki :wink:


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2012, 17:29 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
BoCiAnK pisze:
Metoda oczywiście i prosta ,ale czy nie prościej zorganizować sobie silną rodzinę wychowującą :wink: i po zamknięciu ostatniej larwy wstawić ramko hodowlane z larwami czy jajami :wink:

Właśnie dlatego metoda jest tak prosta , że nie trzeba tu nic przygotowywać - nawet wyszukiwać matki a nawet odwracać dennicy .Wystarczy nauczyć pszczoły / po uprzednim zamknięciu wylotka na dennicy / korzystania z wylotka znajdującego w ramie , nad kratą odgrodową . W okresie rojowym , uniemożliwiamy wyjście z rojem matki . Przez zwykłe włożenie blachy / a jeżeli się takowego ustrojstwa nie posiada / , lub przykrycie gniazda folią i otwarcie zapasowego otworu w tylnej ściance , wszystką pszczołę lotną kierujemy do miodni . Przy okazji / jak to Tomek pokazał na filmie / możemy wychować wartościowe matki . Można również tą metodę odwrocić do góry nogami : matkę umieścić w gnieżdzie nad kratą a cała pszczołę lotną skierować do miodni znajdującej się pod gniazdem i tam w podobny sposób wychowywać matki , lub pozbyć sie nastroju rojowego. Ja wyspecjalizowałem się w tej drugiej metodzie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 19:02 - ndz 

Rejestracja: 29 lipca 2007, 10:08 - ndz
Posty: 211
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: własnych ulach
całkowicie zgadzam się z Bogdanem ! ! ; Cloake-board , to by miał parę uwag : ja hoduje już pięć lat matki i w różne sposoby , ale trzeba sobie ułatwiać ?? czy nie ! ! , pozdrawiam jozef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 20:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
W wychowie matek mam zerowe doświadczenie, proszę więc o poradę.

Czy nie otrzymamy tego samego po spędzeniu matki pod kratę na dolny korpus, a po tych 9 dniach między korpusy daję folię albo szczelną powałkę i otwieram dodatkowy wylotek w górnym korpusie do którego po dobie wstawiam ramkę hodowlaną??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 20:35 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
CYNIG, przeczytaj post paraglider-a z godziny 16:29


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 20:36 - ndz 
paraglider pisze:
Właśnie dlatego metoda jest tak prosta , że nie trzeba tu nic przygotowywać - nawet wyszukiwać matki a nawet odwracać dennicy

Wcale nie jest prosta potrzebne jest kilka pierdoł których nie jest mi potrzebne w metodzie stworzenia rodziny wychowującej czy nawet wychowie matek w obecności matki której nie jestem zwolennikiem z jednej podstawowej przyczyny
Do wychowu matek potrzebna jest silna rodzina matka umieszczona w dolnym korpusie na której jest krata a nad kratą podane larwy zachowuje się normalnie do momentu zasklepienia pierwszego matecznika poczym pracują jak rodzina o silnym nastroju rojowym i chwila nieuwagi i pszczoły wychodzą z matką w siną dal
Po za tym każda metoda jest prosta ale nawet najprostsza NIE Przekłada Sama Larw a to już wymaga praktyki ,wiedzy i czasu
Po za tym metoda Cloake-board przeznaczona jest jedynie do uli korpusowych


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2012, 20:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
swiwojtek pisze:
CYNIG, przeczytaj post paraglider-a z godziny 16:29


oczywiście post czytałem przed wysłaniem swojego maila, jednak wątpliwości pozostały. Nieco różnią się te dwie metody.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2012, 21:10 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNIG pisze:
W wychowie matek mam zerowe doświadczenie, proszę więc o poradę.

Czy nie otrzymamy tego samego po spędzeniu matki pod kratę na dolny korpus, a po tych 9 dniach między korpusy daję folię albo szczelną powałkę i otwieram dodatkowy wylotek w górnym korpusie do którego po dobie wstawiam ramkę hodowlaną??


Jak przestawisz wylotek to wychodzi na to samo ,ale to jest moim zdaniem bezsensu metoda . Obracać, kombinować ,czekać 9 dni ,zatykać, otwierać korki . :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 14:59 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
BoCiAnK pisze:
Do wychowu matek potrzebna jest silna rodzina matka umieszczona w dolnym korpusie na której jest krata a nad kratą podane larwy zachowuje się normalnie do momentu zasklepienia pierwszego matecznika poczym pracują jak rodzina o silnym nastroju rojowym i chwila nieuwagi i pszczoły wychodzą z matką w siną dal

Nikt nie zaprzecza , że do wychowu matek są potrzebne silne rodziny , bo tylko takie dają gwarancję uzyskania dobrego materiału . Urządzenie Cloake - board jest zalecane tylko po to , by nie stosować start - boksu a blacha lub folia jest zakładana tylko na moment przyjęcia mateczników . Matka znajdująca się pod kratą odgrodową nie ma możliwości wyjścia z rojem , a po za tym straciła kontakt z pszczołą lotną , która nauczyła się korzystać z nowego wlotka , bezpośrednio do miodni . Rodzina w ten sposób uformowana , wcale nie musi odczuwać nastroju rojowego i będzie normalnie funkcjonować i zbierać pożytek . W momencie jego braku , należy taką rodzinę stymulująco podkarmiać.
Według mego doświadczenia , wychów matek w obecności matki , daje bardziej wartościowy materiał .
BoCiAnK pisze:
Po za tym każda metoda jest prosta ale nawet najprostsza NIE Przekłada Sama Larw a to już wymaga praktyki ,wiedzy i czasu

Samo przekładanie larw nie jest czynnością skomplikowaną . Wystarczy raz spróbować / czy to przy pomocy specjalnej łyżeczki , odpowiednio zaostrzonego gęsiego pióra , zapałki , a nawet zwykłego pędzelka / i będziemy sie śmiać z samego siebie . Zresztą - czy koniecznie musimy przekładać te jednodniowe larwy ?
Wycinanie pojedynczych komórek / najlepiej z trzydniowym jajkiem / i przyklejenie ich do listewek hodowlanych , to żadna filozofia . Tą czynność wykonuje u mnie moja 6- letnia wnuczka . Nie róbmy z pszczelarstwa jakiejś tajemnej wiedzy , którą należy zdobywać latami . Po to jest to forum , by nowi adepci nie musieli uczyć się jak my , w sposób tradycyjny na własnych błędach , lecz swoją naukę / dzięki niektórym / skrócili do maksimum i poznawali najnowocześniejsze trędy w pszczelarstwie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 17:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Ja rozumiem Kolegów mających duże, zawodowe pasieki, że dla nich zabawa ze start-boksami, clak boardem, łyżeczkami, pędzelkami i innymi pierdołami, to strata czasu. I na pewno łatwiej jest zamówić matki u sprawdzonego hodowcy, podłożyć do rodzin i problem z głowy. Ale są też tacy, którzy chcą się w to bawić nie z jakiś tam względów oszczędnościowych,czy dla zysku, ale po prostu w celu poznania czegoś nowego. Dla mnie osobiście to wielka frajda móc sobie samemu wyhodować matkę. Zacząłem to robić jak na razie z różnym skutkiem, ale eksperymentuję dalej. I chłonny jestem wszelkich informacji na ten i nie tylko ten temat. A forum jest w tym przedmiocie wspaniałym źródłem informacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 21:41 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Metoda prosta i warta sprawdzenia w działaniu. Żeby nie przestawiać dennicy wystarczy zrobić taką, w której wylot będzie z przodu lub z tyłu - kwestia tylko ułożenia beleczki wylotowej - właściwie dwóch beleczek, a to już żadna filozofia. W tym przypadku jedna operacja będzie mniej. Taka dwustronnie otwierana dennica wystarczy jedna lub tyle ile planuje się rodzin wychowujących.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 14:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Ciekawi mnie ilu z tego forum pszczelarzy stosowało tą metodę i ciekawi mnie ich zdanie czy sie im udało wszystko "toćka w toćke" jak opisali powyżej przedmówcy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 16:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja ją wypróbuję w tym roku.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 18:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Znawcy tematu twierdzą, że hodowanie matek w ulach z obecnością matki powoduje, że matki są dorodniejsze i po prostu lepsze niż hodowane w bezmatkach. Ja w ubiegłym roku wyhodowałem dwie serie matek na własne potrzeby, a część oddałem kolegom z Koła. Wykorzystałem do tego celu ul Dadant, a metoda jaką zastosowałem od strony samej idei zbliżona jest do "cloake board", tylko że w leżaku.
Leżak musi mieć dwa wyloty i specjalnie przygotowany zatwór. Zatwór w dolnej części ma otwór o powierzchni 2 dcm kwadratowych, który przesłonięty jest kratą odgrodową.Otwór ten można odsłaniać i zasłaniać
przyciętym arkuszem blachy, który "chodzi" góra - dół w wyciętym rowku
w bocznej ramce zatworu. Żeby nie rozsuwać ramek do blachy tej jest przymocowany drut np. szprycha od koła roweru. Trzymając za ten drut można zasłaniać lub odsłaniać otwór w zatworze.
Przygotowując ul do wychowu matek dzielimy go na dwie części:
W pierwszej gdzie znajduje się rodzina z matką jest 8 - 10 plastrów
W drugiej za zatworem 4-6 plastrów i wolne miejsce na dodatkową ramkę.Na dobę przed podaniem ramki hodowlanej z larwami zamykamy
otwór w zatworze. W części bez matki tworzy się nastrój osierocenia.
Podajemy ramkę hodowlaną. Pszczoły zalewają mleczkiem larwy i odciągają mateczniki. Po 2-3 godzinach otwieramy otwór w zatworze. Przez kratę odgrodową w zatworze przechodzą dalsze karmicielki i karmią larwy. Pszczoły nie zgryzają mateczników bo cały czas odczuwają osierocenie gdyż przepływ substancji matecznej przez kratę odgrodową jest słabszy . Nie przeszkadza to natomiast karmicielkom, które mogą przemieszczać się z jednej części ula do drugiej.
Jeśliby pojawił się nastrój rojowy - co jest możliwe- możemy zamknąć wylotek przy którym jest matka. Dalsze postępowanie z matecznikami według kalendarza wychowu matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 czerwca 2012, 18:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sierpnia 2011, 17:54 - pt
Posty: 43
Lokalizacja: Brzezie (lubuskie)
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Polecam filmiki tego pszczelarza tylko nie wiem dlaczego nie używa dymu :shock:



Pozdrawiam!
Tomek86

_________________
"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2016, 09:00 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Koledzy jakie są wasze doświadczenia po kilku latach od stosowania metody Cloake Board? Ja dopiero zaczynam stosować tą metodę. Prosiłbym o podzielenie się swoimi uwagami i ostrzeżeniami jakie nabyliście podczas stosowania tej metody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 00:18 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Przekonują mnie te metody hodowli matek w obecności matki odgrodzonej kratą w innym korpusie - nie osieroconej. Hodowane matki w pewnej odległości o matki, z całą pewnością mają cechy matek z ,,cichej wymiany", a więc są lepsze jak hodowane w rodzinie bezmatecznej.

Do tej pory po rzepakach robiłem 3 ramkowe odkłady ze starymi matkami. Chodziło mi aby nie wyroiły się i w osieroconym macierzaku wychowały matkę F1.

Pewnie w 2017r spróbuję w wartościowych rodzinach z matkami sztucznie unasiennionymi wyhodować mateczki F1 metodą Cloake - board.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 13:18 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Właśnie taka rama Cloake Boarda pozwoli ci na hodowlę wartościowych matek w dowolnie wybranej rodzinie w dowolnym czasie . Mając otwór wylotowy zatkany korkiem w tylnej ściance dolnej kondygnacji , nie musisz nawet ją odwracać . Wystarczy zatkać wlot , odetkać z tyłu korek , założyć Cloake Board przymknięty blachą i po nalocie pszczół lotnych na górną kondygnacje , rozpocząć hodowlę matek . Po odciągnięciu mateczników blachę usuwasz , odtykasz wlot i wszystko wraca do normy . Sposób prosty i skuteczny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2017, 15:54 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Dzień dobry.
Jeśli metoda ta jest tak łatwa i matki wychodzą wysokiej jakości to jakie są wady tej metody?
Bo w najbliższym sezonie potrzebuję wychować paredziesiat matek.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2017, 16:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2285
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
taka że mateczniki trzeba wycinać bo na plastrze nie da się ich w łatwy spósb zaizolowac... także idąc dalej - trzeba taki matecznik zagospodarowac przed wygryzieniem - najlepiej aby przenieść go do odkładu zaraz po zasklepieniu uważając aby go nie uszkodzić - odkład musi być jednak na tyle silny aby wygrzał taki matecznik - mozna tez pokusić sie poczekać i przełożyć mateczniki 1 dzien przed planowanym wygryzieniem ale wówczas jest ryzyko że podane larwy/jaja nie były w równym wieku - wówczas 1 wygryziona matka pozgryza pozostałe mateczniki... - czasami też ponoć wszytskie się wygryzają jednocześnie i jest kilka matek które będa walczyć ze sobą...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2017, 17:04 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Mam ramkę Jentera którą chcę odbierać larwy od reproduktorki. Posiadam również inkubator.
Ale co zrobić aby po zasklepieniu mateczników nie poszła rójka ze starą matka? Dzień przed zasklepieniem zasłonić cloake Board?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 września 2017, 10:02 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Matka znajduje się w dolnej kondygnacji pod kratą odgrodową . Przy zatkanym dolnym wlotku i wyciągnięciu blachy CloakeBoarda pszczoły korzystają z górnego wlotu nad kratą , a więc stara matka nie ma możliwości opuszczenia ula . Rzadko się zdarza , by przy tego typu hodowli pszczoły wchodziły w nastrój rojowy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 września 2017, 15:47 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Czyli jest to idealna metoda dla kogoś kto ma mało rodzin a chce znacznie zwiększyć ich ilość. Dodatkowo można też kilka matek sprzedać jeśli mają być tak wysokiej jakości.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2017, 14:54 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Czy negatywny wpływ na ilość odpalonych mateczników mialoby wstawienie minikorpusu z larwami znajdującymi się w miseczkach? Zrobiłbym dodatkowy mini korpus i w nim listewki z miseczkami.
Powiedzmy wysokości 7cm aby nad ramkami zmiesciły się mateczniki.
Wtedy na drugi dzień po wystawieniu zasłony cloake Board nie trzeba dotykać gniazda a tylko podnieść powalke i wstawić korpusik z larwami.
Czy jednak większy odsetek przyjęć będzie jeśli larwy będą między ramkami z krytym czerwiem?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 16:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Witam!!! Ma ktoś może fotki (wzór) cloake board do ula wielkopolskiego wręgowego bo nigdzie nie mogę znaleźć.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2020, 21:39 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
szymolas, jeżeli znasz zasadę na czym polega działanie cloake board to po co Ci rysunek, u mnie cztery deski na płask w koło z kratą odgrodową na stałe i wsówaną blachą w rowek aby oddzielić zapach matki.
U mnie cloake board jest szerszy niż korpus wielkopolski i deski wystają trochę szerzej niż korpus , nie siadają na wręgi tylko stoją na wręgach .
Spełnia swoje zadanie a to najważniejsze .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2020, 08:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Myślałem żeby wykorzystać ramy do powałki albo korpusu wsunąć tam metalową kratę i spiłować z jednej strony wręg na wsuwanie blachy .

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2020, 12:24 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
szymolas pisze:
Ma ktoś może fotki (wzór) cloake board do ula wielkopolskiego wręgowego bo nigdzie nie mogę znaleźć.

Wręgi tu nie mają znaczenia .
https://www.youtube.com/watch?v=dbkTSr3TexY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 października 2020, 11:01 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
a może gdyby zamiast Cloake-board zamienić rodnie z miodnią tak jak w przypadku nastroju rojowego, wtedy na dole mamy dużą siłę pszczoły. Takim pszczołom jakby poddać larwy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji