FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 14:59 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 maja 2008, 08:15 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Dziś mam otrzymać matki nieunasienione , ale uliki weselne jeszcze mam nie nasiedlone, czy można przy nasiedlaniu ulików wrzucić do ulika matkę bez klateczki , czy też lepiej włożyć ją z klateczką z usuniętą zaślepką? Czy też postąpić inaczej? Jak?
Pozdrawiam-marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2008, 12:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Poddawaj w klateczce, druga sprawa to duży błąd, że uliki już nie gotowe ponieważ przy wcześniejszym nasiedleniu możesz zweryfikować swoją prace i jak ją wykonałeś, co oznacza że ulik z samej zasady nie potrzebuje wiele pszczół aby go nasiedlić ale odpowiedia ilość musi być, wiele osób popełnia błąd, daje matkę w klateczce i wsypuje pszczoły i myślą że ok, a pszczoła lotna szybko wraca do ula i zostaje pare pszczółek dosłownie co odrazu powoduje że zbyt mała ilość pszczół nie da rady aby w odpowiedni sposób zaopiekować się matką. Ja osobiście w zeszłym sezonie zauwazyłem inną sprawe a mianowicie po ustawieniu ulików w nowym miejscu pojawiło się zjawisko łaczenia się pszczół co efektem było to że kilka ulików było silnych, kilka słabych a kilka musiałem chwilowo zlikwidować.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2008, 18:51 - pt 

Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 20:00 - sob
Posty: 39
Lokalizacja: wielkopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Gdy mam otrzymać matkę unasienioną , czy też nie unasienioną robię dzień wcześniej odkład dwu ramkowy.Dwie ramki z czerwiem krytym z pszczołami +pszczoły z trzeciej i odstawiam na boku ( miejsce gdzie będzie stał) .Pszczoły lotne wrócą do macierzaka. Na następny dzień po otrzymaniu matki wkładam ją w klateczce z ciastem bez pszczół towarzyszących do ula. Nie zdarzyło się żeby młode pszczoły, które pozostałe w ulu nie przyjęły matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2008, 21:49 - pt 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja podaje matki luzem bez klateczki wrzucam matke na dno ulika i przysypuje pszczolami zamykam ulik na 3 dni po tym czasie wystawiam na pasieczysko skutecznosc ok 80 procent matek czaerwiacych.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2008, 20:27 - sob 
We Wtorek lub środę przyjdą mi matki
W Wtorek będę nasiedlał uliki weselne i pójdą do ciemnicy na 2 dni w czwartek pod wieczór ich wywiozę na inna pasiekę otworze i jak się pszczółki oblecą i uspokoją to pod wieczór poddam matki wprost przez wylot lub lekko zmoczoną sytą wprost miedzy uliczki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2008, 20:31 - sob 
Michał dajesz matkę na sucho czy zamaczasz w sycie. pozdro mirek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2008, 21:57 - sob 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Matka sucha pszczoly mokre.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 czerwca 2008, 14:50 - ndz 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Dzięki wszystkim , którzy odpowiedzieli na moje pytanie.
Matki podałem w klateczkach wraz z towarzyszącymi pszczołami do ulików tuż przed nasiedleniem . Z komory pokarmowej usunąłem trochę ciasta i otworzyłem wyjście dla matki. Po nasiedleniu ulików pszczołami przenioslem do ciemnego, chłodnego pomieszczenia ,a po 3 dniach wieczorem na pasieczysko . Wyniki: 100% unasienienia.

Pozdrawiam-marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: podaanie matki
Post: 10 czerwca 2008, 21:58 - wt 
ja natomiast robie tak ... przygotowując ulik wprawiam w jedną rameczkę kawałek węzy z czerwiem najlepiej krytym daje młode pszczoły (najlepiej Szczepańce z miodni), później matkę w klateczce i na noc do piwnicy lub pracowni w chłodne miejsce, odrazu daje im pokarm najlepiej odsklepiny po miodobraniu (pszczoły wybierają miód i tworzą z pozostałego wosku mostki , które spełniają rolę zabezpieczenia podczas podawania syropu). Następny dzień odbezpieczam klateczkę pszczoły się oblatują i mam pewność,, że jednakowa siła jest w każdym uliku z uwagi właśnie na ten kawałek węzy z czerwiem.
Matka oczywiście przyjęta jak by było inaczej tak samo z matecznikami się obchodzę jak do tej pory efekty zadowalające.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji