FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 06:00 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 kwietnia 2013, 20:39 - czw 

Rejestracja: 26 lutego 2013, 17:21 - wt
Posty: 98
Lokalizacja: Garwolin
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czy ktoś prowadził lub prowadzi próby wykorzystania starych matek.
Mam na myśli 2letnie i sytuację w której zakładam, że :
podkładam nową matkę do rodziny produkcyjnej a starą matkę (rzecz jasna na innym pasieczysku) poddaję do nowo utworzonego odkładu.
Czy mogę liczyć, że pszczoły doprowadzą do cichej wymiany, czy jest to z góry błędne myślenie. Jeśli nie jest strutowiała, a czerwiąca oznakowana i stara.
Pytam bo zawsze w literaturze spotykałem się z opcją uśmiercania starej matki.
A może jest jakaś inna możliwość wykorzystania starej matki :?:
Piszę to, ponieważ nie wiem czy będę w stanie uśmiercić wysłużoną matkę. :prosi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 kwietnia 2013, 20:49 - czw 
No nie, jaja jak berety :haha: :haha:

Jak chcesz to ci mogę podesłać w sezonie trochy !


Na górę
  
 
Post: 11 kwietnia 2013, 21:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Xadlor, Wielu pszczelarzy wykorzystuje stare matki w podobny sposób o jakim myślisz ale tworząc odkładzik z starą matką,wspomagając w ten sposób rodzine macierzystą czerwiem ewentualnie przerobionym pokarmem,czy podczas pożytku zasilając odkład z starą matką czerwiem otwartym.Pozdrawiam Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 kwietnia 2013, 22:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3001
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Xadlor, jak chcesz "pszczelarzyć"to koniecznie pozbądż sie tego typu sentymentów.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 kwietnia 2013, 22:28 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Poczytaj moje posty Jak zrobic dobry a tani odkład. Ja tam pisze nie trzeba usmiercac stare matki pszczoły połonczone na jesieni same robionc selekcjie a nie pszczelarz. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2013, 06:21 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Cicha wymiana 2 letniej , sprawnej i zdrowe matki to raczej bez szans. Ja wykorzystuję starą do podania nowej : wkładam ją do klateczki , a po dobie do tej klatki wkładam nową matkę. Klateczka pachnie starą i pszczoły łatwo przyjmują nową. Starą do odkładu w celu zasilenia macierzaka czerwiem , zanim nowa się unasienni lub rozczerwi. Pięknie to opisuje miły marian :pl: w obowiązkowej lekturze jakim jety jego wątek o odkładach. Potem odkład karmię syropem w celu uzyskania zapasu ramek na zimowanie dla innych rodzin , które pracują na późnych pożytkach o ile takie są. W końcu łączę w macierzakiem tym czy innym. Wcale nie trzeba wywozić na inne pasieczysko, odkład najlepiej postawić obok ula z którym palnujemy go połączyć. "Zawodowcy" po prostu łączą takie rodziny , nie mając czasu nie likwidują starej matki, zostawiając "sprawy rodzinne" :pala: pszczołom. Zazwyczaj zwycięża młoda, pod warunkiem jednak że i stara mocno czerwi bo jak szczupła i zgrabna to może poczęstować młodą żądłem i pokrzyżować plany.
U mnie najlepsza pora na to to koniec rzepaku , tuż przed lipą, ale w tym roku to hgw .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2013, 09:27 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
manio, Zbedna dodatkowa robota .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2013, 17:52 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Jaka robota ? Jeśli komentujesz to może napisz te trzy słowa więcej , bo takie pisanie o niczym to zbędna robota :haha:
Kolega pytał jak skorzystać z wymienianej , ale jeszcze pełnosprawnej matuli to zaproponowałem , nie oceniając czy to dużo czy mało roboty. Ja lubię pracowac przy pszczołach bo to moja forma odprężenia i zabawy, a nie daremny trud :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2013, 21:25 - sob 

Rejestracja: 26 lutego 2013, 17:21 - wt
Posty: 98
Lokalizacja: Garwolin
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dobra dobra, w tegorocznej wymianie tego pewnie nie zrobię ale za jakiś czas spróbuję kombinacji. 8)
Jednak myślę, że wiele osób o tym myśli i nie każdy podejmuje się próby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwietnia 2013, 20:46 - ndz 

Rejestracja: 01 listopada 2011, 21:30 - wt
Posty: 315
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wz,wlkp
A ja wam powiem tak. Z rojką przyszła do mnie matka zapewne kundel i pewnie rojowy. Było to jakieś 3 sezony temu. Z rójką przyleciała już jako czerwiąca!!!... Ile ma lat nie wiem napewno dużo, ale przez te sezony brałem od niej najwięcej miodu!!!!... fakt troche gryzą ... ale cały czas czerwiła ok.
W tym roku przy przeglądzie ten ul hoduje już trutnie więc to chyba jej koniec.

Zaraz pewnie sie zacznie, że przegapiłem cichą wymianę, ale co mi tam :lol:

pozdrawiam

_________________
kobayashi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwietnia 2013, 20:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Dobra matka czerwi 7 lat jak młódka. Po takich najlepiej jest córki odchowywać. Żywotność gwarantowana w genach.
To sprawdzone.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2013, 01:57 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Jak teraz zacznę sprawdzać to będę miał 62 latka.
Wolę sprawdzać co innego :haha:
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2013, 10:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
moja matka ma prawie 40 latek i jeszcze niczego sobie a jak bede miał wymieniac to pewnie na 2 dwudziestki :haha: a wracajac do tematu wymiana matek co dwa lata jest wskazana dla hodowców. Wiekszosc wykozystuje stare matki a pisza jacy to wspaniali ze wymienia sie co rok srutututu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2013, 21:01 - wt 

Rejestracja: 16 marca 2012, 21:05 - pt
Posty: 98
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 435x235 235x435
nożyczki i ciach skrzydełka tak za dwa tygodnie i po całym problemie :thank:
Pozdrawiam Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2017, 16:25 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Duża część pszczelarzy mówi o corocznej wymianie matek.

Ja uważam, że zniszczenie rocznej matki, która wzorcowo czerwi, bardzo miodna rodzina i łagodna - to ociera się o niegospodarność pszczelarską.

Zniszczenie rocznej matki i podanie nowej nawet z najlepszego źródła nie daje gwarancji , że ta młoda będzie lepsza.

A nie lepiej dysponując wolnymi korpusami, postawić nowu pusty ul obok przełożyć między rzepakiem a lipą starą matkę - 3 ramki z macierzaka i zobaczyć po czasie co za PTICA z tej młodej mateczki np jesienią.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2017, 16:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
nie wiem ilu z pszczelarzy wymienia matkę co roku. Czyli do likwidacji by szła matka w 12 miesiącu życia.

Wydaje mi się że najczęstszym zjawiskiem, uzasadnionym intensywną gospodarką pasieczną jest wymiana matek co dwa lata (czyli generalnie do wymiany idą matki około 24 miesięczne)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2017, 17:00 - wt 
A stosuje ktoś w praktyce rotacyjną hodowle?

Na papierze wygląda pociągająco.

Tylko jak wtedy nie wymieniać matek co roku ?


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2017, 19:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNIG pisze:
nie wiem ilu z pszczelarzy wymienia matkę co roku. Czyli do likwidacji by szła matka w 12 miesiącu życia.

Wydaje mi się że najczęstszym zjawiskiem, uzasadnionym intensywną gospodarką pasieczną jest wymiana matek co dwa lata (czyli generalnie do wymiany idą matki około 24 miesięczne)


Myślę, że co 12 miesięcy niewielu wymienia. Najlepiej wymieniać co 2 lub 3 lata matki w pasiece. Stare matki czerwią coraz słabiej, pojawiają się problemy z rójkami itp. Z punktu widzenia intensywnej gospodarki im starsza matka tym więcej problemów z ujednoliceniem "pogłowia" pszczół w pasiece. Co wiąże się z większą ilością pracy. A czy pracy potrzebnej czy nie na to pytanie musi sobie odpowiedzieć już każdy z osobna. Wszystko zależy od tego jakie kto ma priorytety.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2017, 12:28 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Zgadzam się z opinią w tym roku po rzepaku mateczki niebieskie z 2015r do zniszczenia.
To wzrokowo nawet źle wygląda, niebiesko, biało, żółto - góra dwa kolorki.

Właśnie idą pocztą od Kasztelewicza dwa (bo dwie pasieki) żółte flamasterki.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 12:14 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wymieniam wszystkie matki co roku - za wyjątkiem reprodukcyjnych , te jak są dobre mają dożywocie , lub gdy są bardzo stare , rodziny są zmuszane do ich cichej wymiany . Odkład ze "starą matką" z każdego ula produkcyjnego / macierzaka / . W ulu produkcyjnym jak najwcześniej młoda matka , co zapobiega wszelkim nastrojom rojowym i sprzyja maksymalnym zbiorom miodu . Wartość córek po matkach reprodukcyjnych jest porównywalna , więc nie ma sensu trzymać ich dłużej , kosztem walki z późniejszym nastrojem rojowym . W okresie późnojesiennym łączenie rodzin z odkładami . Takie postępowanie zapewnia mi odpowiednią ilość pszczoły lotnej na zbiór najwcześniejszych , wiosennych pożytków z wierzb , klonów i mniszka .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 12:24 - pt 
paraglider pisze:
Wymieniam wszystkie matki co roku -


Rozumiem z tego co napisałeś że robisz to w maju żeby zapobiec nastrojowi rojowemu.mam do Ciebie takie pytanie, czy usuwasz po prostu te matki z ula i podajesz nowe czy robisz odkład ze starą matką i wtedy poddajesz nową?
Już wszystko wiem nie przeczytałem dokładnie wcześniejszego postu dlatego zadałem głupie pytanie


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2017, 12:52 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pisiorek pisze:
czy usuwasz po prostu te matki z ula i podajesz nowe czy robisz odkład ze starą matką i wtedy poddajesz nową?

Wymienia się matki wtedy , kiedy rodziny osiągają pełnię rozwoju , a więc tak jak zauważyłeś , będzie to pierwsza połowa maja . Zabranie takiej rodzinie matki wraz z najmłodszym czerwiem i równoczesnym poddaniu młodej , przynosi korzyść obustronną - również pszczelarzowi .
Są rożne wersje tych wymian w zależności od celu jaki chcesz uzyskać . Można wymienić matki na unasienione , nieunasienione , lub matecznik na wygryzieniu a nawet tuż przed jego zasklepieniem , czyli ośmiodniowy / co moim zdaniem jest najkorzystniejsze , ale to już dłuższy temat /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 13:00 - pt 
paraglider pisze:
pisiorek pisze:
czy usuwasz po prostu te matki z ula i podajesz nowe czy robisz odkład ze starą matką i wtedy poddajesz nową?

Wymienia się matki wtedy , kiedy rodziny osiągają pełnię rozwoju , a więc tak jak zauważyłeś , będzie to pierwsza połowa maja . Zabranie takiej rodzinie matki wraz z najmłodszym czerwiem i równoczesnym poddaniu młodej , przynosi korzyść obustronną - również pszczelarzowi .
Są rożne wersje tych wymian w zależności od celu jaki chcesz uzyskać . Można wymienić matki na unasienione , nieunasienione , lub matecznik na wygryzieniu a nawet tuż przed jego zasklepieniem , czyli ośmiodniowy / co moim zdaniem jest najkorzystniejsze , ale to już dłuższy temat /


Rozumiem o co chodzi poradze sobie ,ja u siebie wklejam mateczniki okolo 15go dnia rozwoju. Sposob ktory opisales wydaje mi sie niezly. Zwlaszcza ze odklady tez robie wiec mykne 2 w 1-nym . :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 marca 2017, 00:04 - ndz 

Rejestracja: 02 lipca 2014, 10:36 - śr
Posty: 72
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Xadlor pisze:
Czy ktoś prowadził lub prowadzi próby wykorzystania starych matek.
Mam na myśli 2letnie i sytuację w której zakładam, że :
podkładam nową matkę do rodziny produkcyjnej a starą matkę (rzecz jasna na innym pasieczysku) poddaję do nowo utworzonego odkładu.
Czy mogę liczyć, że pszczoły doprowadzą do cichej wymiany, czy jest to z góry błędne myślenie. Jeśli nie jest strutowiała, a czerwiąca oznakowana i stara.
Pytam bo zawsze w literaturze spotykałem się z opcją uśmiercania starej matki.
A może jest jakaś inna możliwość wykorzystania starej matki :?:
Piszę to, ponieważ nie wiem czy będę w stanie uśmiercić wysłużoną matkę. :prosi:


wykorzystaj ją przynajmniej do końca sezonu, nawet na tym samym pasieczysku. Stwóz z nią odkład i niech ona w nim czerwiu. POtem zasilisz nim ( połączysz) inną rodzinę.

_________________
pozdrawiam,
Przemysław Gierchatowski

http://www.matki-pszczele.eu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2017, 10:51 - czw 

Rejestracja: 13 marca 2010, 14:43 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Iwonicz
stara matule wloz do odkkadu jak cos wartala obetnij jej oba skrzydelka bardzo krutko to ja beda chcialy wymienic i zabieraj ramke z krytym matecznikiem i pojawia sie nastempne bo stara dla nich bedzie jako uszkodzona mozesz tak uzyskac kilka z cichej wymiany


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2017, 20:41 - czw 

Rejestracja: 29 lipca 2007, 10:08 - ndz
Posty: 211
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: własnych ulach
królowa powinna żyć od 6 do 7 lat , a jaka jest rzeczywistości?? hhh hhh hm to wiecie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2017, 23:28 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
paraglider pisze -Wymienia się matki wtedy , kiedy rodziny osiągają pełnię rozwoju , a więc tak jak zauważyłeś , będzie to pierwsza połowa maja . Zabranie takiej rodzinie matki wraz z najmłodszym czerwiem i równoczesnym poddaniu młodej , przynosi korzyść obustronną - również pszczelarzowi .

Robisz odkład ze starą matką, czy przed akacją nowy korpus na dennicę z duża ilością węzy, krata odgrodowa, matka pod kratę i po rójce?

Który z dwóch wariantów lepszy?

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji