FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 17:06 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 czerwca 2009, 08:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 19:02 - wt
Posty: 12
Lokalizacja: zach-pom
Miałam ul w którym ,,znikły" mi wiosną pszczoły i nie wiem z jakiej przyczyny,bo pokarmu były pełne ramki. Nic w tym ulu nie robiłam przez ten czas i 2 dni temu przyszedł jakiś rój i w nim się osiedlił,niestety zalęgł się w nim barciak. I mam takie pytanie,czy da się coś z tym zrobić,albo czy jest jakaś metoda by je przenieść do innego ula.Dodam że nie mam zbytniego doświadczenia w tym temacie.
proszę o jakieś wskazówki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2009, 11:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
bena pisze:
Miałam ul w którym ,,znikły" mi wiosną pszczoły i nie wiem z jakiej przyczyny,bo pokarmu były pełne ramki. Nic w tym ulu nie robiłam przez ten czas i 2 dni temu przyszedł jakiś rój i w nim się osiedlił,niestety zalęgł się w nim barciak. I mam takie pytanie,czy da się coś z tym zrobić,albo czy jest jakaś metoda by je przenieść do innego ula.Dodam że nie mam zbytniego doświadczenia w tym temacie.
proszę o jakieś wskazówki


tak to jest jak się nie pilnuje pustego ula z ramkami, w takich okolicznościach szybko o barciaka, wystarczy tylko jak przygrzeje słonko w wiosenne dni, pytanie do Ciebie co tak naprawde masz w tym ulu czy wszędzie jest biało, barciak jest wszędzie, a z ramek pozostało niewiele, bo jeśli tak to musisz przesiedlić tą rodzinę do innego ula, a ten oczyścić, a następnie wymyć roztworem sody kaustycznej, szczególnie że sam mówiłeś miałeś rodzinę i zginęła, czyli w tym momencie kłania się literatura z zakresu higiena w pasiece :wink:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2009, 12:10 - sob 
jeżeli ul drewniany to można go poczęstować ogniem z palnika gazowego , ja tak robię


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2009, 13:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 19:02 - wt
Posty: 12
Lokalizacja: zach-pom
Ale jak ją przesiedlić? Tak technicznie,jak to ma wyglądać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2009, 16:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
bena,
Wiec bieżesz nowy ul wypełniasz ramkami z wezą jeśli masz ramki z suszem to daj je jako osłonowe wszystko to ładnie zamkij i mozesz jeszcze wstawic podkarmiaczke .
Popros kogos zeby ci pomół odstawić ten zasiedlony ul na bok a w jego miejsce postaw ten przygotowany dostaw pomost do wylotka i strzep dokładnie pszczółki z karzdej ramki na ten pomost potem wymiec te z ula i one sobie wejda do nowego ula i już masz przesiedlone :lol:
i jeśli niema porzytku to daj im pokarmu do podkarmiaczki z literek jak wybiora to nastepny i tak dalej aż sobie gniazdo odbudują .
Ale jesli tego barciaka jest niewiele to rójka go wyniesie ale zaznaczam niewiele jeśli masz biało od ich oplotów na karzdym plastrze to przesiedlaj i nie czekaj.
pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2009, 17:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 19:02 - wt
Posty: 12
Lokalizacja: zach-pom
Bardzo dziękuję za szybką,rzeczową i przejrzystą odpowiedz,jest go niestety sporo ,jutro zawalczę.DZIĘKI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 15:52 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Witam zakupiłem wczoraj 2 ule wielkopolskie z pszczołami niestety dopiero dzisiaj zauważyłem ze w jednym pomiędzy 2 a 3 ramką nie ma beleczki wiadomo co zobaczyłem po rozsunięciu ramek wstawiłem tam beleczkę chciałem je przesiedlić do nowego ula ale wiatr i moje bardzo skromne doświadczenie mi na to nie pozwoliło :D co mam zrobić i jak z tym barciakiem? Proszę o rade


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 16:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
marcinb,
Napisz na ilu ramkach te pszczoły siedzą - na czarno
bo jeśli tych uliczek o których piszesz nie obsiadają to nie dziwota że tam jest Barciak
Wiec tak musisz gniazdo scieśnić (ująć nieobsiadane ramki ) aby wszystkie uliczki były wypełnione pszczołami , jeśli w ten sposób ograbisz je z pokarmu odsklep i wstaw pokarm za zatwór .
Chyba że te pszczoły co kupiłeś :roll: sa słabe i obsiadaja ci wogóle ze cztery ramki :shock: na czarno - to połącz to czym predzej razem w jedna rodzinę. :|
Może Ci sie wydawac że szkoda ale lepiej miec jedna silną a z niej w perspektywie solidne dwie jak dwa lichty z której ani jedna może do siły nie dojść :!:
Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: ( zielony nie w jednym temacie )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 20:10 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Są na 7 ramkach ósmą dziś wycofałem no ale między 2 i 3 nie było beleczki to można przyjąć ze 6. co mam zrobić zostawić te ramki z barciakiem czy wycofać na części jest czerw może ta lawenda :?:
ta rodzina z barciakiem ma bałagan na wylotku dlaczego? czyżby sprzątały na tych ramkach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 21:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
marcinb,
Mało informacji :roll:
Jeśli zobaczyłes barciaka to jeszcze nic nie znaczy jak bedzie dobrze ścieśnione gniazdo to pszczółki go wywalą gożej jak plastry sa pokryte oprzędem i podziurawione, jeśli takie nie są to ścieśnienie gniazda pomoże :idea: nawet w mocnych rodzinacz taka bestyjka potrafi sie zakamuflować gdzieś w dziurce, ale jak taka larwę pszczółki namierzą zaraz ją eksmitują.
Tak - jeśli masz bałagan na wylotku to wzieły sie za porzadki w środku ,
powinno być dobrze - a brak beleczki nie jest tak istotny, niektórzy wcale beleczek nie urzywają i barciakiów nie mają ,
ale pszczółki musza dokładnie wypełniać ul - wtedy jest OK. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 21:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
marcinb,
Czy tam gdzie niema beleczki, niema równierz pszczół :shock: :?:
Jeśli tak - to jeszcze musiesz zcieśnić gniazdo - ujmujac ramki :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2010, 04:29 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Szczupak pisze:
marcinb,
Czy tam gdzie niema beleczki, niema równierz pszczół :shock: :?:
Jeśli tak - to jeszcze musiesz zcieśnić gniazdo - ujmujac ramki :?


tam gdzie nie było beleczki ramki były zsunięte do siebie podejrzewam ze od jesieni te ramki nie są w najlepszym stanie na nich za uwarzyłem barciaki dzięki za pomoc jutro ujmę najgorsze ramko czy może obydwa uszkodzone i dać jedno suszu? a ten olejek lawendowy można zastosować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2010, 12:12 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Marcinie . Pozbądż się beleczek - pozbędziesz się również i barciaków. Gniazdo nakryj płótnem , lub przezroczystą , grubszą folią na której połóż ocieplenie , a na nim /na wszelki wypadek/ zwykłą gazetę - motylica nie lubi zapachu farby drukarskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji