FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 02:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: jaskółki
Post: 29 czerwca 2009, 09:36 - pn 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
Wczoraj jadąc rowerem w oczy rzuciła mi się chmara kotłujących się jaskółek otaczająca samotną lipę, w pierwszej chwili sobie pomyślałem co się tam takiego dzieje dopiero po chwili doszło do mnie że jaskółki musiały tam przyciągnąć pszczoły zbierające nektar i to moje pszczoły L. Bardzo lubię jaskółki więc mam nadzieję że nie wyłapią mi wszystkich pszczółek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2009, 21:34 - pn 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
ja to bym ci radził rzucić od czasu do czasu jakaś petrade żeby je wytaszczyć po co maja się paść twoimi jaskółkami??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2009, 21:31 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja bym ci radził postawic stracha na wróble. Jaskółka się boji a pszczoła nie. Bo ci jaskółki wyłowią cało lotno pszczołe. Petardy są dobre ale kosztuja. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2009, 12:20 - pn 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Panowie, jaskółki nie łapią pszczół!!!!!
W żołądkach zabitych ptaków nie znaleziono pszczół, których jad jest dla jaskółek zabójczy.
Jako ciekawostkę dodam że w żołądkach jaskółczych piskląt znajdywano trutnie, więc ptaki rozróżniają w locie osobniki z żądłem i bez.
Artykuł na ten temat mam w biblioteczce na pasiece, więc w weekend postaram się zacytować obszerniej.
P.S. Jaskółki są w Polsce pod ochroną więc traktując je petardami można samemu sobie zaszkodzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2009, 18:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kriss
A jak jest z matkami :?: bo to ani truteń ani robotnica :roll:
ciekawe poco one lataja nad moja pasieka jak młodzież sie oblatuje :roll:
Kto coś czytał na ten temat bo spierał bym się z wypowiedzia Krisa która przedstawił z ksiażki
Ale oczywiście w Kube :evil: sie nie bawiłam
i nieprzegladałem tresci i zawartości żołądków moich jaskółek za bardzo je lubie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lipca 2009, 19:55 - wt 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Szczupak pisze:
Kto coś czytał na ten temat bo spierał bym się z wypowiedzia Krisa która przedstawił z ksiażki

Chyba wyłącznie dla samej przyjemności sporu !
A co w tym złego że przywołałem wypowiedź książkową? Autor zadał sobie trud, zbadał sprawę i opublikował wyniki. I to wiele lat temu.
Może młodziez się oblatuje przy sprzyjającej pogodzie, sprzyjającej nie tylko dla pszczół ale i innych owadów i to ich obfitość przyciąga jaskółki.
A może Kolega uważa że jaskółki odlatują z Polski zimą bo Jego pszczoły nie lataja w niskich temperaturach? :D
Fakt, głupio zabrałem głos, lepiej "analizować" problem jakiej mocy w dB mają być petardy do odstraszania albo wysokość stracha na wróble.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lipca 2009, 20:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kriss,
Nie nie Kris wcale nie głupio - cenię twoje starania o rzeczowość dyskusji tylko zastanawiam sie nad swoimi obserwacjami
czy jak sie pszczółki oblatuja to wszystkie owady zciagaja nad pasieke zeby sie obleciec ????
To spostrzeżenie :shock: z natury i niepotrafie go wyjasnić :?:
troche pasjonowałem sie światem ptaków i ich zwyczajami i jeśli autor tych badań robił je w pobliżu pasiek to chylę czoła ale jeśli w sporym odaleniu to moim skromnym zdaniem nijak się to ma do naszego zagadnienia bo menu ptaków jest urozmaicone i dostosowane do tego co mogą zdobyć w swoim rewirze.
A odstraszanie ptaków petardami i innymi dżwiękami kończy sie rozstrojem nerwowym człowieka bo ptaki po niedługim czasie przestaja reagowac na podobne odgosy ( przetestowane i udowodnione przez naukowców z USA :lol: )

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2009, 21:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a ja dożucę ,że jak ostatni mi czsy rójka leciała to za nią "stado" jaskułek naliczyłem 15 ale napewnoo więcj było:D

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2009, 22:33 - śr 
To dalej nic rzeczowego nie wnosi do dyskucji, w rójce również są trutnie.
W sobotę podam dokładne źródło i autora na którego powoływałem się wcześniej.
Jedyny znany mi ptak który ma w diecie pszczoły to żołna zwana szczurkiem pszczołojadem, ale w Polsce występuje ogromnie rzadko.
A tu cytat ze stronki
http://www.pszczoly.biz/?gdy-pszczoly-- ... uja...,126

...Czasem jaskółka złapie pszczołę w locie, czasem dzierzba, a nawet wróble, pliszki, muchołówki i inne, ale raczej im się to zdarza rzadko....

Uzupełniłbym że o dzierzbie był artykuł parę miesięcy temu w "Pasiece" gdzie też zaobserwowano że wyłapuje ona wyłącznie trutnie, ciekawą techniką- nadziewając je na kawałek ostrego patyczka :)

I jeszcze z stronki:
http://cyfromaks.pl/wroblowe/hirundinid ... inidae.htm

... O diecie wielu gatunków jaskółek brak jest dokładnych informacji. Największe gatunki mogą chwytać duże owady takie jak ważki i motyle. Większość gatunków żywi się mniejszymi owadami, takimi jak muchy, chrząszcze i mrówki. Jaskółki unikają owadów żądlących, takich jak pszczoły i osy, zjadają czasami pająki...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 02:14 - czw 
Z żołną spotykam się we własnej pasiece. Nie jest prawdą, że wyłapuje tylko trutnie. Często spotykam pszczoły ponadziewane na kolce czy inne ostre części drzew i krzewów, nawet na szpilki sosny. Robotnice.

Oczywiście nie mam zamiaru podejmować jakichkolwiek kroków przeciw żołnie :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 09:29 - czw 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
youreck pisze:
Z żołną spotykam się we własnej pasiece. Nie jest prawdą, że wyłapuje tylko trutnie. Często spotykam pszczoły ponadziewane na kolce czy inne ostre części drzew i krzewów, nawet na szpilki sosny. Robotnice.


Czytał Kolega ten fragment mojego wcześniejszego posta?
"...Jedyny znany mi ptak który ma w diecie pszczoły to żołna zwana szczurkiem pszczołojadem..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 10:00 - czw 
a ja mam pytanie co do żołny, bo nie spotkałem tego ptaka w takiej sytuacji, czy żołna na te patyczki czy kolce nabija pszczoły w locie czy te edrujące po pasiece lub leżące przed ulem?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 10:04 - czw 
A czytał kolega tego posta?

Gość pisze:
.

Uzupełniłbym że o dzierzbie był artykuł parę miesięcy temu w "Pasiece" gdzie też zaobserwowano że wyłapuje ona wyłącznie trutnie, ciekawą techniką- nadziewając je na kawałek ostrego patyczka :)


Coś kolega bardzo nerwowy i wszystko do siebie bierze.
Pozdrawiam serdecznie ::


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 10:07 - czw 
Kolego Birkut, szczerze mówiąc nie widziałem jak poluje żołna, nawet nie wiem jak wygląda. Widziałem tylko jej trofea.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 10:26 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Nawet pszczołojad musi odrzucić część odwłoka z gruczołem jadowym , bo w przeciwnym razie by nie przeżył. Jaskółka chwyta pokarm w locie , w szerooooko otwarty dziob i połyka owada w całości ,więc na pewno nie łapie pszczół - robotnić. Co do innych , wątpię.
Jaskółki latają gromadnie w kominach powietrznych i wyłapują w nich owady , które porwane unoszącym się gorącym powietrzem wybrały się w nieznaną podróż - lub przed burzą,kiedy to owady starają się schronić na ziemi , wtedy lot ich jest niski , koszący.
One są wszędzie , tylko nie zwracamy na nich uwagę. Dostrzegamy dopiero jak się pszczoły roją a one latały tam wcześniej.
Jaskółka nie jest wrogiem pszczół.

_______________________
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 10:41 - czw 
Przepraszam autora wątku że nieco zmienię temat, ale nie chcę zakładać nowego.
Mam takie pytanie: od wiosny obserwowałem rodzinkę trzmieli ziemnych. Zrobiły sobie gniazdo przy ścieżce do pasieki. Bardzo fajne, spokojne latacze. Jakiś czas temu zauważyłem, że w miejscu gniazda jest wykopany mały dołek w którym były jeszcze drobne szczątki dawnych gospodarzy. Jakie zwierzę mogło to zrobić? Pasieka znajduje się w niewielkim lasku, w pobliżu zabudowań.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 11:55 - czw 
Panowie i jaskółki i pszczółki są w przyrodzie od x lat , i jeżeli nie powyjadały się do tej pory to
się już chyba niepowyjadają . Zresztą jaskółek coraz mniej . :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 12:07 - czw 
paweł g. ty na polityce się nie znasz , jak się niema co się lubi - to się lubi co się ma, jak sie potraciło pszczoły to trzeba na cos wine zwalic , brń boże na siebie(no i tak oberwało się jaskółkom)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 12:11 - czw 
A ha :P


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 16:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
youreck,
TAKI WIDOK GNIAZA TRZMIELI LUB OS ZOSTAJE PO WIZYCIE BORSUKA -
CORAZ WIĘCEJ JEST ICH DZIEKI SZCZEPIONKA PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE
POZDRAWIAM SZCZUPAK :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2009, 20:29 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
A na bobry szczepionkę masz? Bo się wściekły i cały brzeg strumyka zarywają.Niedługo wpadnę z ulami do wody.Co tam jaskółki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji