FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 28 lutego 2014, 22:36 - pt 
ja-lec pisze:
BoCiAnK, Do tej pory sądziłem że dajesz ciasto ażeby pobudzić matkę do czerwienia a okazuję się że ratujesz żelazny zapas. Proszę nie myśleć że zaraz się czepiam ale z większości wcześniej pisanych postów tak wynikało.

Kolego owszem pobuszając matkę do czewienia dawałem ciasto Miodowo pyłkowe
w tym roku pyłku pszczoły już przyniosły 2 razy tyle co bym im podał ( taka zima & Wiona ) ale żadna roślinka nie dala grama nektaru czerwiu jest jak na ten okres dużo i papusianie jesienne znika wiec wole podać ciasto aby go brały na obierzo jak potem się zastanawiać co się stanie jak tak śniegiem albo mrozem przywali


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 22:37 - pt 
rumperg pisze:
Sympatyczny Panie adminie 20 litruw 3:2 wchodzi w ul wielkopolski .

To dałeś mniej o demnie i oczym dyskutujesz :wink: tyś napoił pszczoły a nie nakarmił i tu jest różnica


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 22:46 - pt 
BoCiAnK, A czy nie jest tak że to ciasto daje złudzenie pożytku i matka jeszcze bardziej zaczyna czerwić przez co zużycie pokarmu również wzrasta co daje odwrotny skutek od zamierzonego.


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 22:46 - pt 
Joasia pisze:
To pozostawiam bez komentarza, bo brakło mi słów

i dziwisz się że miód po 10 zł :haha: :haha: :haha:
jak taki koleś parę ton przerobi ale to nie pszczelarz tylko szkoda nawet h... obrazić :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 22:49 - pt 
ja-lec pisze:
BoCiAnK, A czy nie jest tak że to ciasto daje złudzenie pożytku i matka jeszcze bardziej zaczyna czerwić przez co zużycie pokarmu również wzrasta co daje odwrotny skutek od zamierzonego.

zważ na to że to nie syrop pszczoły zużywają na bieżąco a pokarm sobie siedzi po zatym to tak zwana chwilówka nim się pojawi naturalny


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 22:59 - pt 
Joasia, Mając w ulu
BoCiAnK pisze:
by do nektarowania pozostał żelazny zapas ok 5-6 kg
raczej pszczół nie zagłodzisz


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 23:00 - pt 
rumperg pisze:
Nie wydaje mi się Panie sympatyczny adminie bo pisałeś ,że poddałeś wiaderko inwertu ,a to dużo mniej od 20 litruw syropu z cukru 3:2 .


Mądrze piszesz bo ja dałem na 8 ramek :wink: i mojego inwertu już nie muszą odparować by im pozostało 12,5 kg cukru jeszcze piernik wie na ilu ramkach :wink:w twoim przypadku


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 23:05 - pt 
Joasia, A jeżeli dołożymy kilogram ciasta to o ile wolniej zniknie?


Na górę
  
 
Post: 28 lutego 2014, 23:20 - pt 
Joasia, A rozumiem widziałem taki filmik gdzie koleś daje 7kg cukru a już od lutego pędzi pszczoły ciastem bo stwierdził że tak mu lepiej zimują i na wiosnę nie zostaje mu ramek z pokarmem z którymi nie ma co zrobić.


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 08:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 grudnia 2013, 11:05 - sob
Posty: 57
Lokalizacja: Zachodniopm/Niderland
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębno
Co do pobudzającego podkarmiania rodzin w lutym ..jak to się ma do długo terminowej prognozy na marzec i kwiecień ?? Jackowski twierdzi że w kwietniu :cold: , daj Boże żeby się mylił ,bo inaczej :kapelan: . Z poważaniem St


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2014, 10:16 - sob 
rumperg pisze:
Nie wydaje mi się Panie sympatyczny adminie bo pisałeś ,że poddałeś wiaderko inwertu ,a to dużo mniej od 20 litruw syropu z cukru 3:2 .
Nie tak dużo mniej wcale. Wiaderko inwertu Apifood to 11,4 kg cukru w suchej masie i zakładając że przed zakarmianiem mają zapas na poziomie 2-3 kg starczy im to na zimowlę a nawet zostanie, 20 litrów syropu 3:2 to 12,5 kg cukru i przy założeniu że również miały swój zapas na takim poziomie 2-3 kg to ciekawe gdzie te 12,5 kg cukru miały by wsadzić chyba że miały sucho w gnieździe to uważaj bo może im braknąć. Jeśli zimują np. na 8 ramkach wlkp powinny mieć łącznie zapasów na zimowlę 13,2 kg. Nie sama ilość podanego zapasu świadczy o tym czy pszczołom starczy na zimowlę ale siła rodziny, dostosowanie do tej siły wielkości gniazda przed zakarmieniem i podanie odpowiedniej ilości zapasu na daną ilość ramek na ilu zimujesz. Tyle że to trzeba wiedzieć i nie lać do ula bez umiaru a wiosną wirować miód z przebiśniegów. :haha:


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 11:57 - sob 

Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 22:00 - pt
Posty: 250
Lokalizacja: nad Pilicą
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Piszemy litrów, bo litrowy a nie litruw. Pozdro Roman


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2014, 13:08 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nie mam pojecia czy juz wszystkie mądrości tu zostały napisane ale nie ma się co licytować kto ile dał tylko kto jakie zapasy miał w gnieżdzie chyba to jest tez wazne ,a pożniej dać tyle ile trzeba ,z moich obserwacji wynika ze ciasto biora te co potrzebuja a na siłę żadna nie weźmie można dawać ale nie wezmą wszystko zależy od rasy pszczół i od tego jaka wiosna oadchodzi one same wiedza ko i kiedy potrzebuja


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2014, 18:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Mimo wszystko z tej całej dyskusji nie wynikło, czy dajemy ciasto dla pobudzenia, czy dla ratowania..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2014, 20:56 - sob 
rumperg pisze:
Sympatyczny Panie adwokaciediabła rozumiem ,że w poście powyżej zareklamowałeś syrop firmy dla której pracujesz ,ale mam jedno pytanko kto Cię przyjął do roboty? Jak podstaw matematyki nie znasz i na nowo trzeba odkrywać koło?
Sprawdź dokładnie sympatyczny Panie ile to 20 litruw syropu 3:2 ,a nie piszcie o pojeniu pszczół

Po pierwsze nie pracuję dla tej firmy ani w tej firmie ale mam tym zakarmione pół pasieki i różnicy w zimowli w porównaniu z rodzinami zakarmionymi cukrem NIE MA. Każda z rodzin dostała po wiaderku + to co miały swojego zapasu, te karmione cukrem dostały po 10 kg cukru.

Co do wyliczeń fakt wybacz masz rację przyznaję 20 litrów syropu 3:2 uzyska się z 15 kg cukru i ok 10 l wody. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :thank:

By taką ilość zapasów rodzina zmieściła na ramkach musi mieć ich nie mniej niż 10 na zimowlę w korpusie przy założeniu że nie miały nic swojego zapasu. Trzeba bowiem wziąć poprawkę na pierzgę jaką zmagazynują i ilość wolnych komórek jakie zawsze zostawiają po wygryzionej pszczole na początkowe uwiązanie się kłębu. Skoro na tylu ramkach zimujesz to oznacza że układając gniazda do zimowli pszczoły obsiadały ci minimum 20 pełnych ramek wlkp na czarno i 10 półkorpusowych, wtedy po stracie pszczoły letniej jaka przerabiała taką ilość syropu rodzina zimowa obsiądzie ci te 10 ramek. Masz tak silne rodziny? gdzie można je zobaczyć? Może można kupić z nich odkłady w kwietniu bo w tym roku jak utrzyma się pogoda w kwietniu ci z takich potężnych rodzin rójki pójdą nawet jak matki masz w zeszłym roku poddawane. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 20:58 - sob 
adamjaku pisze:
Mimo wszystko z tej całej dyskusji nie wynikło, czy dajemy ciasto dla pobudzenia, czy dla ratowania..
Odpowiedź jest prosta: dla przyspieszenia rozwoju rodzin pszczelich dajemy ciasto miodowo-pyłkowe lub miodowo-cukrowo-pyłkowe (robione bo kupnego takiego nie ma), do ratowania od głodu ciasto cukrowe niezależnie czy robione samemu czy kupionego gotowca. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 22:10 - sob 
rumperg pisze:
Do 8 ramek wchodzi 12,5 kg

Przelicznik jest prosty na jedno ramko wielkopolskie wchodzi 1.60 kg pokarmu jeżeli odlagłość pomiędzy ramkami jest 8 mm jeżeli ta odlagłość jest 10 mm to zmieścisz nawet 2,5 kg


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 23:18 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
rumperg, ale czy Joasia pisała ile zostawiła zapasów bo to chyba jest najwazniejsze ? niektórzy wcale nie karmia bo maja nawłoc i co ?i ile wtedy nalezy dać?


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2014, 23:23 - sob 
rumperg pisze:
Proszę pokazać te rodziny na zdjęciach bo na prawdę nie chce mi się wierzyć ,silne rodziny w połowie stycznia zakarmione 10kg miały by prawie suche ramki.


Jeżeli odwirujesz miód z gniazda, z ramek na których jest czerw to pewnie że mało,a jak zostawisz te 5-6kg miodu w gnieździe to na pewno wystarczy.


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2014, 23:28 - sob 
henry650 pisze:
niektórzy wcale nie karmia bo maja nawłoc i co ?i ile wtedy nalezy dać?


Miałem o tym napisać nie odbieram miodu z nawłoci i nie zakarmiam więcej jak 8 kg cukru ale nie wiem czy rumperg, jest w stanie to zrozumieć.


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2014, 00:21 - ndz 
rumperg, Więc zrozum nie sądź wszystkich według siebie.


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2014, 12:07 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
W moich ulach zostaje zapasow od4-10 miodu rodziny zimuje na 7-9 ramek ramka 435x240 dostaja 10 kg cukru na zime z wyjatkiem dwuch kolo domu bo to minesota wiec traktowana inaczej to spokojnie wystarcza oczywiscie to w PL ale z obserwacji wiem za na moje pożytki te ule sa nie bardzo ,z użytkowania uli w UK stwierdzilem ze lepsze ule bedą 360x220 wiec takie wprowadze w PL tutaj zima jest lagodniejsza wiec cukru daje od 12 -15 kg na rodzine te spokojnie wystarcza



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2014, 13:11 - ndz 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Ul o ramce 360/220 będzie nietypowym do którego ramek i korpusów nie kupisz ale już 360/230 to ul Ostrowskiej do którego kupisz wszystko.Z tego powodu mam pytanie, co Ci da ten 1 cm obniżenie ramki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2014, 13:26 - ndz 
rumperg pisze:
Proszę pokazać te rodziny na zdjęciach bo na prawdę nie chce mi się wierzyć ,silne rodziny w połowie stycznia zakarmione 10kg miały by prawie suche ramki.

Asia
Nie nagrywa nie robiła zdjęć ,Ale Ja Ci Pokaże na filmiku
W 2009 roku jeszcze karmiłem cukrem po 10 kg (krainki ) i 12 kg BF i Włoszki
Karmienie zawsze staram się zakończyć do 15 września ale pamiętam rok 2009 był dość kiepski ( gdyż nie było sierpniowej spadzi tylko taka tam mieszanka nawłoć + coś tam ) wiec karmienie skończyłem 10 września
Nigdy układając gniazda na zimę nie biorę nic z ramek które pozostają na zimę ( odbieram tylko skrajne + jedno losowe zazwyczaj z prawej strony )
Jak widać przeżyły przy podaniu 10 kg cukru i to w nie najgorszej kondycji
rumperg pisze:
w połowie stycznia zakarmione 10kg miały by prawie suche ramki.

A Jednak Nie suche - oblicz sobie ile musiały mieć w styczniu jeżeli ramka czerwiu to ramka pokarmu a tu już widać drugie pokolenie


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2014, 20:38 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
maderm, takie ule mam tu w UK przecierz ich niw wyrzuce skoro sie przeprowadzam a szystko robie sam ule ramki pozostale wszystko ok ,w PL mam ule 435x240 ale sa za duze wiec po woli przełoże czesc w tym roku i czesc na drugi rok nie mam pojecia z kąd różnica Ostrowskiej z angielskim o jeden cm kto od kogo odlampil


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2014, 20:42 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
BoCiAnK, u mnie ninesota zeszlej zimy zjadla do konca lutego 15 kg cukru i okolo 5 kg miodu trudno w to uwierzyc ale jak zajżalem pod koniec lutego to nie bylo ani jednej komorki miodu dobrze ze zajzalem akuret trafila sie piekna niedziela



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2014, 20:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
BoCiAnK, Boguś nagraj jakiś filmik z tego roku z otwierania rodzinek. A sam wiesz, że jest co nagrywać. Sam się zastanawiam, czy czegoś nie powrzucać w neta. Zwłaszcza, że pogoda pozwala, aby się czasem poopalać przy ulach :D
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2014, 13:24 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
rumperg pisze:
Zrozumiałem ,ale to chyba logiczne, ja wiruje wszystko co się da dlatego więcej daje.

Mój Mistrz zawsze mi wtłukiwał do głowy, że jeśli chodzi o miód to to co w gnieździe to jakby w sejfie było i zabranie czegokolwiek należy karać jak za włamanie.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2014, 21:24 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
"Twój cyrk, Twoje małpy", a skoro publicznie przyznajesz się do ogołacania gniazda to godzisz się na ewentualną publiczną krytykę.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2014, 12:17 - pt 

Rejestracja: 12 maja 2011, 22:32 - czw
Posty: 29
Lokalizacja: dolnośląskie
Zastanawiam się czy jestem na forum pszczelarskim czy politycznym.
Niektóre posty przypominają dyskusję PIS z PO. Nie ważna treść i sens wypowiedzi - najważniejsze złapać rozmówcę za słówko (szczególnie tego z innej partii).
Moje oczekiwania od forumowiczów to podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękuję forumowiczom za posty zawieraace -" ja to robię tak i u mnie to się sprawda-polecam". Jako początkujący szukam na forum rozwiązania swoich problemów pszczelarskich a znajduję w większości postów wzajemne docinki i uszczypliwości forumowiczów. Po chwili czytania zastanawiam się jakiego tematu dotyczy ten wątek.
Uważam że każdy ma swoje poglądy na gospodarkę pasieczną i sam zdecyduje o ich zmianie a napewno nie zmieni ich pod wpływem krytycznych wypowiedzi.
Niektórzy forumowicze zapominają, że w różnych typach uli inaczej się gospodaryje.
Nawiązując do wypowiedzi o zabieraniu miodu z gniazda zostawiłbym to do świadomej decyzji pszczelarza. Ja posiadam ule o niskiej ramce -apipol i 1/2 dadant i tam w gnieżdzie trudno o zapas miodu. Najczęściej tylko na skrajnych ramkach jest poszyta pierzga. Pszczoły dobrze zimują na cukrze czy inwercie (według podręczników nawet lepiej niż na niektórych miodach) a wiosną w mojej okolicy jest dużo leszczyny i wierzby i nie stwierdziłem jakiegoś załamywania się rozwoju rodzin z powodu braku miodu pozostawionego do zimowli.

_________________
drojer


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji