FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 09:32 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 stycznia 2009, 16:09 - pn 
Z zaciekawieniem Czytam i przyglądam się wypowiedzią innych pszczelarzy na temat Pasz dla pszczół a zwłaszcza Cukru
Szkody jakie czyni i spustoszenia w pasiekach każą się zastanowić czym pszczelarz może bezpiecznie zakarmić swoje pszczoły aby przetrwały zimę
Jak Na razie w mojej okolicy nikt nie zauważył zniknięcia pszczół poprzez zatrucie cukrem , Ale problem może zaistnieć już tej jesieni
co sadzicie o problemie jaki nas pszczelarzy może dosięgnąć


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2009, 19:08 - pn 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Ja osobiście nie słyszałem o udokumentowanych przypadkach zatrucia pszczół cukrem. Owszem, pewien znajomy pszczelarz żalil sie w zeszłym roku że mu wszystkie cyt. "zdechły przez zimę" bo nakarmił je cukrem z Biedronki ale z drugiej strony wiem że corocznie mu "zdychają" - przeważnie dlatego że zapomni je w ogóle nakarmić, o warrozie nie wspominając. I tak mi się wydaje, że jak komuś padną przez zimę i nie wie dlaczego, to najłatwiej powiedzieć że to przez cukier z marketu - nie daj Boże zagraniczny!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2009, 22:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Myślę i sprawdziłem że najbardziej można wierzyć w apiinwert sudzucker i bioinwert z puław.Przy karmieniu tymi specyfikami zimowla i wiosna zawsze były ok.Fakt że cena jest większa ale to i tak taniej jak najnowsze pomysły z zimowlą tylko na miodzie który choćby był rzepakowy czy ze słonecznika i tak da się sprzedac dużo drożej a jednak miód przepełnia szybciej jelito pszczoły niż czysty inwert.Najlepiej jednak to zakarmiać częśc pasieki różnymi pokarmami bo w razie czego to jest się z czym ratować od wiosny.
Ja zawsze tak robię ale teraz to trochę wystraszony jestem postami z rzekomo trującym królewskim cukrem bo zakarmiłem częśc rodzin tez tym ale z cukrowni Strzelin a o niej na razie nic złego nie wyczytałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 11:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
Cytuj:
Ja osobiście nie słyszałem o udokumentowanych przypadkach zatrucia pszczół cukrem. Owszem, pewien znajomy pszczelarz żalil sie w zeszłym roku że mu wszystkie cyt. "zdechły przez zimę" bo nakarmił je cukrem z Biedronki

wcale sie nie dziwie ze mu zdechły jesczcze nie słyszałem żeby ktos robił cukier z biedronki przewaznie z buraków albo trzciny :lol: :P :D

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 11:18 - wt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
albo mszyc i czerwców he he


Pozdrawiam Mariusz :lol: :D :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Pokarm na zime
Post: 06 stycznia 2009, 16:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
apaczpk pisze:
Myślę i sprawdziłem że najbardziej można wierzyć w apiinwert sudzucker i bioinwert z puław.Przy karmieniu tymi specyfikami zimowla i wiosna zawsze były ok.Fakt że cena jest większa ale to i tak taniej jak najnowsze pomysły z zimowlą tylko na miodzie który choćby był rzepakowy czy ze słonecznika i tak da się sprzedac dużo drożej a jednak miód przepełnia szybciej jelito pszczoły niż czysty inwert.Najlepiej jednak to zakarmiać częśc pasieki różnymi pokarmami bo w razie czego to jest się z czym ratować od wiosny.
Ja zawsze tak robię ale teraz to trochę wystraszony jestem postami z rzekomo trującym królewskim cukrem bo zakarmiłem częśc rodzin tez tym ale z cukrowni Strzelin a o niej na razie nic złego nie wyczytałem.



Witam

Piotr ma zupelna racje jesli chodzi o syropy Inwertowane, sa latwiej przyswajane pres pszczulki i przy silnych zimach nie grozi przepelnienie jelita i z tym zwiazane problemy,
nie wiem czy to prawda, ale pszczoly bardzo szybko pobieraja taki inwert i nie musz go w takim stopniu przerabiac jak syrop cukrowy, chyba cos w tym musi byc bo u mnie w ciagu 48 godzin wiaderko 5 litrowe jest w nim 8kg inwertu, jest doslownie pozerane i moge stawiac nastepne!!!!!.......
Kiedys tez kupowalem cukier koszsztowal wtedy 0,55DM a teras na €uro to najtanszy kosztuje 0,98€uro centa nawet 1,10€ura to jest drogo i jeszcze robota z przyrzadzaniem.
A tak biore moje kanistry 20 litrowe w ktury miesci sie 28kg inwertu jade do punktu zbiorczego gdzie karzdy pszczelarz morze zakupic taki syrop w ubieglym sezonie koszctowal 1kg 0,67€uro centa, taniej nisz cukier i bes roboty, no i skladniki sa przekonywujace, mruz mu nic nie robi i jak stoi na sloncu tez mu sie nic nie dzieje.
Ja kupuje produkt Francuski jest to syrop z przenicy, i firma ta od lat sprzedaje na terenie niemiec calymi cysternami i gwarantuje za swuj towar. Od 12 lat nie mialem problemuw z
zimowla i ewentualnym podtruciem czy inne symptomy.
W zalaczniku zdjecie etykiety z kanistra widoczne skladniki i co warzne PH 4:5 czyli lerzy w obrebie kwasnym co zapobiega zaatakowanie przes grzyby i bakterie.
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 21:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
olek_podhale pisze:
Cytuj:
Ja osobiście nie słyszałem o udokumentowanych przypadkach zatrucia pszczół cukrem. Owszem, pewien znajomy pszczelarz żalil sie w zeszłym roku że mu wszystkie cyt. "zdechły przez zimę" bo nakarmił je cukrem z Biedronki

wcale sie nie dziwie ze mu zdechły jesczcze nie słyszałem żeby ktos robił cukier z biedronki przewaznie z buraków albo trzciny :lol: :P :D


W zeszłym roku jednemu pszczelarzowi osypała się cała pasieka i ponoć były robione badania zapasów zimowych zrobionych z cukru z supermarketu i w przyczynie osypania się rodzin pszczelich było nadmiar wapna znajdującego się w zapasach.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 22:04 - wt 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Właśnie o to chodzi że "podobno", " ktoś powiedział", "slyszałem","prawdopodobnie" itp. A o potwierdzonych, pewnych badaniach nie slyszałem - chociaż nie twierdzę że to niemożliwe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 22:18 - wt 
SKapiko pisze:
olek_podhale pisze:
Cytuj:
Ja osobiście nie słyszałem o udokumentowanych przypadkach zatrucia pszczół cukrem. Owszem, pewien znajomy pszczelarz żalil sie w zeszłym roku że mu wszystkie cyt. "zdechły przez zimę" bo nakarmił je cukrem z Biedronki

wcale sie nie dziwie ze mu zdechły jesczcze nie słyszałem żeby ktos robił cukier z biedronki przewaznie z buraków albo trzciny :lol: :P :D


W zeszłym roku jednemu pszczelarzowi osypała się cała pasieka i ponoć były robione badania zapasów zimowych zrobionych z cukru z supermarketu i w przyczynie osypania się rodzin pszczelich było nadmiar wapna znajdującego się w zapasach.


Wiesz wymyślanych historyjek może być multum przecierz jakby było wapno w cukrze to kolorystycznie by syrop wyglądał jak mleko


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2009, 22:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Krzysztof K pisze:
nie wiem czy to prawda, ale pszczoly bardzo szybko pobieraja taki inwert i nie musz go w takim stopniu przerabiac jak syrop cukrowy, chyba cos w tym musi byc bo u mnie w ciagu 48 godzin wiaderko 5 litrowe jest w nim 8kg inwertu, jest doslownie pozerane i moge stawiac nastepne!!!!!.......


Cukier który kupujemy jest to sacharoza (glukoza+fruktoza). Cukry proste takie jak wspomniana glukoza i fruktoza są nam doskonale znane bo z nich właśnie składa się miód. i Teraz otrzymanie z sacharozy tych cukrów prostym możliwe jest dzięki reakcji enzymatycznej
Jeśli dostarczymy im już cukier który jest w pewnym stopniu przerobiony mają o wiele mniej pracy bo nie muszą wykorzystywać swoich gruczołów do produkcji tego enzymu. Poza tym każdy enzym ma swoją optymalna temperaturę działania (np: dla człowieka ok37*C dla roślin 20-30*C) co też może mieć wpływ na przyśpieszenie bo nie są konieczne tak duże nakłady energii...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 23:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Wiesz Boguś mnie to też wydaje się trochę dziwne lecz ten gościu opiera się że przyczyną tego całego CCD jest cukier tak jak drugi że pszczoły mają anemie i dlatego padają całe pasieki.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2009, 23:41 - wt 
Cytat z innego forum

dzieła zabijania pszczół mógł dokończyć cukier pochodzący z buraków cukrowych z nasion zaprawianych również
IMIDACLOPRIDem




IMIDACLOPRID co to jest

Czyli pasze jakimi karmimy a raczej będziemy karmić mogą być Skutkiem :cry:
a tak samo może być z inwetami pochodzenia zbożowego
zapasy cukru czystego kiedyś znikną i co pozostanie zimowla na miodku


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2009, 09:15 - śr 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Pod warunkiem że ten miodek też nie będzie skażony
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2009, 11:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
jak tak czytam o tym zakarmianiu cukrem który moze byc skażony to sobie myśle że moze część osypu zimowego jest przez cukier przecież nigdy niewiemy co w tym cukrze siedzi, chyba lepiej coś im na zime miodku zostawić.

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2009, 12:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
BoCiAnK pisze:
Cytat z innego forum

dzieła zabijania pszczół mógł dokończyć cukier pochodzący z buraków cukrowych z nasion zaprawianych również
IMIDACLOPRIDem




IMIDACLOPRID co to jest

Czyli pasze jakimi karmimy a raczej będziemy karmić mogą być Skutkiem :cry:
a tak samo może być z inwetami pochodzenia zbożowego
zapasy cukru czystego kiedyś znikną i co pozostanie zimowla na miodku


Temat jest już jakiś czas nagłaśniany.
w różnych miejscach można znaleść wiele informacji

link - eurodeputowany
PZP w tej sprawie
przeciwko firmie Bayer
jak to jest we Francji
polanka
szukajcie w googlach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2009, 16:27 - śr 
Wszystko się zgadza że jest nagłaśniany ,Ale w tym kierunku na razie nikt palcem nie kiwnął
Po przeczytaniu Artykułu z „ Pszczelarstwa „ „ Czym jest zespół Masowego Ginięcia rodzin „ nasuwa się jedno pytanie
Czy My Mamy W ogóle Jakieś skuteczne leki na Varooze
Jest Przysłowie „ W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch „ a co w osłabionej pszczole przez Varooze ?????? Wszystkie te czynniki składają się na jej zagładę
Varooza dezeluje organizm pszczoły która jest osłabiona i pod datna nie tylko na CCD ,Noseme Cerane , Wirus Izraelski czy inne ale na wszystkie choroby ( Człowiek hory na AIDS ) umiera na katar nawet


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2009, 22:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A tu już się coś dzieje: (buraki cukrowe)
pytanie i odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2009, 01:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
No coz, nikt sie nie przyznaje, kazdy ma 'biale czyste rekawiczki - a gdzie jest prawdziwa przyczyna?
Pewnie jeszcze bedziemy musieli poczekac na odpowiedz na takie pytanie?

Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2009, 08:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam
To chyba będzie jeszcze długo problemem. Badania na zawartość wszelkich substancji szkodliwych przeprowadzają producenci. Oni to robią, żeby wykazać, że ich produkty są świetne i nic nikomu nie grozi. Żeby jednak zrobić niezależne badania - trzeba wyłożyć znaczną kasę. Po zatem jest zazwyczaj problem gdzie te badania zrobić. Specjalistyczne laboratoria są we władaniu producentów, i są najczęściej od nich zależne. I chyba dalej zostaje nam sie domyślać i zastanawiać. A może, żeby zamknąć temat już teraz nacisnąć na nasz wspaniałe kola i zamówić cukier trzcinowy. Jeżeli by się udało sprowadzić, napewno laboratoria przy naszych producentach cukry zrobią super dokładne badania, a nam o to tylko chodzi.

Pozdrawiam
Włodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2009, 09:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
niki48 pisze:
Witam
(...) A może, żeby zamknąć temat już teraz nacisnąć na nasz wspaniałe kola i zamówić cukier trzcinowy. (...)
Pozdrawiam
Włodek

Ten trzcinowy też nie wiadomo czy by był z trzciny ?

A może ktoś coś wie ? jak u naszych południowych sąsiadów ? Czechów i Słowaków i dalej na południe -sytuacja wygląda ? czy mają takie same problemy ?
Wiem że unas ciężko było dostać nasiona kukurydzy GMO a Czesi ją mieli oficjalnie, i nasi rolnicy kupowali w Czechach i sieli u nas.

Trochę wymieszałem paszę z GMO, ale nie wiadomo czy to nie bedzie również problem dla naszych pszczółek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2009, 09:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Najdziwniejsze jest to, że w Polsce jest wiele instytucji rządowych , ktore powinny monitorować procesy produkcji środków spożywczych a one nic nie robią. Przecież to paranoja aby na badaniach producentów poprzestawać. Każdy tak poprowadzi badania aby jego prukt był czysty. Mówienie o badaniach w niezależnych laboratoriach to wciskanie kitu. Zawsze jest tak jak ja komuś coś zlecam to on to robia tak aby mnie zadowolić. Przecież od tego zależy zapłata. Nie uwierzę,że w cukrownictwie nic się nie zmienia i ,że chemia czarodziejka omija ten dział.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 16:38 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Ja bym zrobiłbym tak na miejscu cukrowni która wie że niczego nie ukrywa chce się rozwijać i nie boi się, bo nie ma czego.
Zaopatrzyć się w cukier innych cukrowni i zrobić badania ich cukru, gdyby ogłosili kto jest "be" to mieli by ogromną reklamę :D Aparaturę do badań mają bo o ile się orientuje muszą mieć. Czyli koszty nie wyniosły by dużo a na pewno by się opłaciło. Gdyby podrzucić im ten pomysł to jeżeli ktoś jest czysty to tak zrobi a jak ktoś się nie weźmie to wiadomo ... . :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 17:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Najlepszy cukier moim zdaniem i dla ludzi i dla pszczół to Srebrna łyżeczka (niebieskie opakowanie). Słodzona herbata/kawa smakuje jak powinna. Za to cukier Królewski (czerwone opakowanie) nie widzi mi się "jadalny". Herbata z dodatkiem tego cukru smakuje jak słodzona słodzikiem. :evil: :evil: :evil: Zakarmiłem srebrną łyżeczką i myślę ze będzie dobrze.

Ps. Czasem lepiej zdać się na własny język niż na wątpliwej jakości badania. :arrow: :P

Pozdrawiam Psepscółek. :) :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 19:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam,

ja praktycznie w domu nie używam cukru, więc nawet nie mogę sam sprawdzić. Wszystko, ale to dosłownie wszystko dosładzane jest miodem. Nawet jak mam gości i proszą o cukier to dostają odpowiedź, że nie mamy cukru a miód jest zawsze o wiele lepszy i zdrowszy. Jednak dla pszczółek trzeba kupić, i zastanawiam się na poważnie nad cukrem trzcinowym.
pozdrawiam
Włodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 10:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
niki48 pisze:
Witam,

ja praktycznie w domu nie używam cukru, więc nawet nie mogę sam sprawdzić. Wszystko, ale to dosłownie wszystko dosładzane jest miodem. Nawet jak mam gości i proszą o cukier to dostają odpowiedź, że nie mamy cukru a miód jest zawsze o wiele lepszy i zdrowszy. Jednak dla pszczółek trzeba kupić, i zastanawiam się na poważnie nad cukrem trzcinowym.
pozdrawiam
Włodek

U mnie to 1 kg cukru na rok wystarcza do cukierniczki dla ewentualnych gości którzy nie słodzą miodem.
Czasami coś się dokupi na przetwory. I wiecej nie ma w domu. Reszta cukru przy pasiece.

A gdzie ten trzcinowy można dostać ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 11:28 - czw 
krzysglo pisze:
A gdzie ten trzcinowy można dostać ?

Przemysłowy http://www.suedzucker.pl/


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2009, 13:41 - ndz 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Chciałbym przekazac moje uwagi w sprawie karmienia cukrem kupowanym w sklepach, hurtowniach i marketach.
Mianowicie karmiłem jedną ilośc odkładów cukrem /15 szt/a pozostała częśc odkładów /18 szt/rozwijała się tylko na miodzie.
Odkłady karmione cukrem miały bardzo mocno czerw rozstrzelony i nie było w nich przyrostu pszczoły./giną częsciowo larwy około 2-3 dniowe/
Natomiast odkłady rozwijające się na miodzie miały czerw bardzo ładny i normalnie rosły w siłę.
Po pierwszym podaniu cukru zauważyłem spadek ilości pszczoły oraz czerw rozstrzelony.
Po zaprzestaniu karmienia cukrem i odebraniu możliwie wszystkiego zapasu pokarmu z tych odkładów nastąpił wyrazny wzrost liczby pszczół jak również czerw nabrał wyglądu normalnego.
Wygląda na to że znane nam zaprawy nasienne ,sól ,srodki chemiczne zawarte w cukrze są przyczyną słabego rozwoju/podtruwania czerwiu i pszczół/
Moje pasieki nie korzystają z pożytków rolnych
W rodzinach produkcyjnych podkarmionych w okresie bez pożytku zmniejszyła się ilosc pszczół oraz częsciowo powstał czerw rozstrzelony.
Sugeruję że dobrze by było zastanowic się jaki pokarm pszczołom podac do zimowli.

Pozdrawiam Andrzej.G.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 14:12 - pn 
Kurcze, Panowie, ale mnie nastraszyliście, jak tak czytam to się zastanawiam co mam dalej robić, boję się że jeszcze przed tą zimowlą stracę wszystkie swoje rodziny przez cukier, czy PZP sprzedaje przebadany cukier np. w Puławach? Może ktoś mi podać strony z inwertami, słodami dla pszczół? Nie wiem czy warto ryzykować i podać pszczołom syrop cukrowy z cukru DIAMANT lub Srebrną łyżeczkę..


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 14:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
w zeszłym roku diamandem karmiłem i nie było problemów jedna padła ale to z winy wilgoci bo ul się rozszczelnił i zawilgotniały do zimowi poszedł a z tym "badanym"cukrem to nie do końca można wierzyć bo wiecie jak to jest w polskich realiach powiedzą że jest super a ten sam idzie do sklepów tylko inaczej pakowany...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 20:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
entrion pisze:
w zeszłym roku diamandem karmiłem i nie było problemów jedna padła ale to z winy wilgoci bo ul się rozszczelnił i zawilgotniały do zimowi poszedł a z tym "badanym"cukrem to nie do końca można wierzyć bo wiecie jak to jest w polskich realiach powiedzą że jest super a ten sam idzie do sklepów tylko inaczej pakowany...



hmmm, jak oddasz do laboratorium z akredytacja to masz pewność wyników...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 20:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ja w zeszłym roku karmiłem i diamandem i cukrem królewskim i słodką łyżeczką i jakim tam jeszcze znalazłem w supermarkecie i nic się nie działo, w tym roku robię tak samo. A jaka jest pewność że ziarna tego z czego jest zrobiony dany inwert nie były zaprawiane jakimś paskudztwem??

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 20:20 - pn 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
A czy to nie jest tak, że cukier najbardziej szkodzi pszczołom, których właściciele handlują inwertem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 20:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
marian pisze:
A czy to nie jest tak, że cukier najbardziej szkodzi pszczołom, których właściciele handlują inwertem?


nie, polecam poczytać o substancji o nazwie: imidakloprid


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 22:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2009, 00:24 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Puławy (okolice)
Piotr Nowotnik pisze:
Kurcze, Panowie, ale mnie nastraszyliście, jak tak czytam to się zastanawiam co mam dalej robić, boję się że jeszcze przed tą zimowlą stracę wszystkie swoje rodziny przez cukier, czy PZP sprzedaje przebadany cukier np. w Puławach? Może ktoś mi podać strony z inwertami, słodami dla pszczół? Nie wiem czy warto ryzykować i podać pszczołom syrop cukrowy z cukru DIAMANT lub Srebrną łyżeczkę..


Puławski Biowet już nie robi bio-invertu, nie opłacało im się.

Pisałem do Holger Food czy jakoś tam, zero odzewu, w sklepie internetowym pszczelnictwo.com był invert francuski po 2,98 w 40 kg pojemnikach. Zadzwoniłem powiedzieli ze wysyłają ale tylko do 30 kg w 1 przesyłce czyli 2x14kg. W takich opakowaniech kosztował już 3,98za kg, do tego przesyłka 30,50zł więc wychodziło trochę ponad 5zł z klilogram.

Myślę więc, że lepiej jak poszukasz invertu u lokalnego sprzedawcy dużo taniej wyjdzie. Ja tak zrobiłem zadzwoniłem do Apis Lublin i kupiłem francuski Api Fortune, po 3,5zł w 14kg karnistrach orginalnie zapakowanych. Do tego byłem przy okazji więc paliwa nie ma co liczyć, ale i tak się opłacało. Pod koniec sierpnia zacznę podkarniać na zimę zobaczę co i jak choć i tak nie będę mał porównania, bo to mają pierwsza zimowla w życiu :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2009, 20:07 - wt 
Piotr Nowotnik pisze:
Kurcze, Panowie, ale mnie nastraszyliście, jak tak czytam to się zastanawiam co mam dalej robić, boję się że jeszcze przed tą zimowlą stracę wszystkie swoje rodziny przez cukier, czy PZP sprzedaje przebadany cukier np. w Puławach? Może ktoś mi podać strony z inwertami, słodami dla pszczół? Nie wiem czy warto ryzykować i podać pszczołom syrop cukrowy z cukru DIAMANT lub Srebrną łyżeczkę..


A czy możesz odpowiedzieć jak rozróżnić cukier sprzedawany przez PZP a ten sklepowy np Diamant
Od kiedy mam pszczoły karmię wyłącznie cukrem a ostatnio prze 4 lata Diamantem kupowanym w pobliskiej Savii - (mały market ) dzie zawsze czekam na promocję w zeszłym roku był taki przypadek kolega kupił cukier związkowy po chyba 2,75 a ja Diamant na promocji po 1,80 akurat byłem u niego gdy karmił i chwalił mi się że ma cukier z certyfikatem w workach poprosiłem go aby przeczytał co na worku napisano i poszedł do Savii i przeczytał co na torebce z cukrem pisze strasznie się wściekł po przeczytaniu
no trudno za naiwność trzeba czasami słono zapłacić on za karmił i ja pszczółki wstały silne i zdrowe w tym roku też będą karmione Diamantem i jak dożyję za rok i jeszcze za rok
Jedni zawalają winę na cukier drudzy na wodę i jakoś to jest zawsze przyczyna na którą idzie zwalić winę :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2009, 21:32 - śr 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
smutne wieści, ale wcześniej czy później by do tego doszło skoro zlikwidowano polskie cukrownie. dziś w markecie widziałem cukier "sweet" i skąd?? wyprodukowany w Niemczech przez "nordcukier". czyli niedługo tylko u nas patrzeć jak cukier nie będzie się nadawał do podkarmiania pszczół. na zachodzie już ginęły od tych zapraw nasion, to nam tez przysyłają. Skasowali nasze cukrownie to będziemy kupować ich cukier. tylko do czego on się nada jak to trucizna.... :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2012, 23:13 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czas zacząć siać buraki ,nawozić gnojem i produkować cukier dla pszczół .Innej opcji nie ma . :haha:
Pozdrawiam Tomek

P>S bardzo dobry temat :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji