FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:06 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Apifortuna
Post: 05 sierpnia 2009, 07:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Podałem do 2 rodzin apifortune w podkarmiaczce słoikowej na pajączka po 2 dniach ubyło ze słoików po 1 cm. Myślałem że za gęsta więc rozcieńczyłem do konsystencji syropu cukrowego ( takiego jak 3:2) i dalej słabo schodzi w innych rodzinach gdzie podaję syrop cukrowy pobierają aż miło. Czyżby im nie smakowało czy źle podaję?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Apifortuna
Post: 05 sierpnia 2009, 09:11 - śr 
zegaj pisze:
Podałem do 2 rodzin apifortune w podkarmiaczce słoikowej na pajączka po 2 dniach ubyło ze słoików po 1 cm. Myślałem że za gęsta więc rozcieńczyłem do konsystencji syropu cukrowego ( takiego jak 3:2)


Z tego co rozmawiałem nie wolno niczym rozpuszczać ani dodawać do Apifortuny
Ja dodaję zawsze wywary ziołowe do syropu a do tego się nie da nic dodać i zrezygnowałem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2009, 09:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A ja w tym roku spóbuję zakarmić część syropem pszczelarskim z Holger Food i część karmą dla pszczół z Apis Polska Produkty Naturalne.

Napisałem artykuł do wrześniowego Kuriera Rolniczego wydawanego przez OODR w Łosiowie.
Wspomniałem w nim m.in. o karmie dla pszczół.
Nie wiem czy go wydrukują.
Umieszczę tu krótki fragment.
(...)
Zbliża się miesiąc wrzesień, jest to już ostateczny czas zakarmiania rodzin pszczelich na zimę.
„Palącym” problemem jest bezpieczna pasza dla pszczół. Po doniesieniach w mediach o szkodliwym działaniu zapraw nasiennych do buraków cukrowych (zawierających imidachlopryd), i o pozostałościach szkodliwych substancji w cukrze, pszczelarze boją się zakarmiać pszczoły syropem sporządzonym z takiego cukru. Pszczelarze podejmują próby zakarmiana rodzin pszczelich wysokofruktozowym syropem kukurydzianym, inwertem z pszennej skrobi przerobionej na syropy cukrowe i izoglukozą.
Nie wiadomo jaki skutek może być jeżeli syrop kukurydziany byłby wytworzony z roślin genetycznie modyfikowanych. Trwają również próby sprowadzenia z zagranicy gotowej karmy dla pszczół. Produkt ten jest wytworzony z soku trzciny cukrowej (z pominięciem formy wytwarzania cukru). Jest on produkowany (nie chemicznie) inną technologią niż cukier z buraków cukrowych. Sprowadzeniem, dystrybucją i konfekcjonowaniem tego produktu ma się zajmować Firma Apis Polska Produkty Naturalne z Walc.
Ministerstwo Rolnictwa ma „trudny orzech do zgryzienia”.
Dla innych zwierząt (a pszczoła jest również zaliczana do zwierząt) są określone normy na paszę. A nas pszczelarzy zostawiono z problemem. Być może w najbliższym czasie zostanie ustalona norma na paszę dla pszczół.
(...)

i tylko dopowiem, że podobno po 15 sierpnia bedzie można nabyć tę karmę dla pszczół.

Jeżeli chodzi o firmę Holger Food to jedzie do nas do Koła już kilka dni ten syrop z wielkimi perypetiami (chyba koniami szybciej by był dostarczony). Niewiem kto tu jest winny. Wszyscy zwalają na wszystkich. Przesyłki dostarcza firma Raben. A coś mi się widzi, że w tym wszyskim najwięcej jest jej winy. A to "gumę złapali" a to ktoś nie popatrzył że przesyłka miała być na 15-16 godz. a przyjechano o 12-tej jak nikogo nie było. W dzisiejszych czasach są telefony komórkowe, można zadzwonić. A to ktoś się niedopatrzył, że ma być do rozładunku winda i rak. (???) same niewadome. Ale cierpliwie czekamy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Apifortuna
Post: 05 sierpnia 2009, 18:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
zegaj pisze:
Podałem do 2 rodzin apifortune w podkarmiaczce słoikowej na pajączka po 2 dniach ubyło ze słoików po 1 cm. Myślałem że za gęsta więc rozcieńczyłem do konsystencji syropu cukrowego ( takiego jak 3:2) i dalej słabo schodzi w innych rodzinach gdzie podaję syrop cukrowy pobierają aż miło. Czyżby im nie smakowało czy źle podaję?


a może masz pożytek jakiś ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2009, 18:55 - śr 
Witam.

Naprawdę nie wiem dlaczegonie biorą Ci paszy dla pszczół. Zrób jeszcze takie doświadczenia ja tak czasem robię jak mi jakaś rodzina nie chce brać. Pisałeś że inne rodziny dobrze biorą syrop cukrowy zabierz słoik po syropie cukrowym rodzinie która go już wybrała i daj w to miejsce paszę dla pszczół z ula który jej nie chce brać.

A teraz napiszę kilka słów o tym co jeszcze mój ojciec ładnych paredziesiąt lat temu miał z karmieniem. Zamówił cukier jeszcze wtedy był wydzielany ze związków pszczelarskich. Zrobił syrop w odpowiednich proporcjach i zakarmił (podkarmiaczki ramkowe) po 2 dniach sprawdza ani jedna rodzina nie wybrała syropu a było ich wtedy około 50. Po skosztowaniu tego cukru okazało się że jest on zmieszany z solą TAK Z SOLĄ jakim cudem nie wiadomo.
Czyli i takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2009, 21:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Czy rozcieńczając wodą apifortunę można ją zepsuć. Czytałem na forum że ktoś też rozcieńczył wodą ale inną paszę na bazie syropu pszenicy i tak zakarmił i przezimowały dobrze .

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 sierpnia 2009, 08:42 - czw 
Witam.

Jeśli karmię już na zimę to nie rozcieńczam po co pszczoły mają zużywać energię na odparowywanie wody i dodatkowo ściany ula będą mokre (jesienią noce są już zimne)

Jak karmię dla dobrego rozwoju rodziny to do paszy dla pszczół dodaje wody w stosunku 2-1 oczywiście 2 to pasza dla pszczół a 1 to woda :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 14:08 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Cześć,
Dzisiaj kupiłem sobie taki pojemnik 14L u Łysonia. Co mnie ciakawi nie ma tam daty spożycia/przydatności. To chyba nie normalne?
Zaznaczam, że to było oryginalne wiaderko, nie takie rozlewane z beczki 1000L która stoi u Łysonia w sklepie (a tak nawiasem strasznie ciepło tam w tym sklepie, ta karma się nie zepsuje?).
Ciekawy jestem co myslicie.
Pzdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 21:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2009, 00:24 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Puławy (okolice)
typers pisze:
Witam.

Naprawdę nie wiem dlaczegonie biorą Ci paszy dla pszczół. Zrób jeszcze takie doświadczenia ja tak czasem robię jak mi jakaś rodzina nie chce brać. Pisałeś że inne rodziny dobrze biorą syrop cukrowy zabierz słoik po syropie cukrowym rodzinie która go już wybrała i daj w to miejsce paszę dla pszczół z ula który jej nie chce brać.

A teraz napiszę kilka słów o tym co jeszcze mój ojciec ładnych paredziesiąt lat temu miał z karmieniem. Zamówił cukier jeszcze wtedy był wydzielany ze związków pszczelarskich. Zrobił syrop w odpowiednich proporcjach i zakarmił (podkarmiaczki ramkowe) po 2 dniach sprawdza ani jedna rodzina nie wybrała syropu a było ich wtedy około 50. Po skosztowaniu tego cukru okazało się że jest on zmieszany z solą TAK Z SOLĄ jakim cudem nie wiadomo.
Czyli i takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam.


Słyszałem od dalekiego kuzyna, który kiedyś pracował w przetwórswie owoców o takich przypadkach. Po prostu w tamtych czasach wszyscy kombinowali. Dodając do owoców taki zaprawiony solą cukier po przebadaniu miał taką jak trzeba zawartość "brigsów" (ze słuchu tak pamiętam). Cukier i sól dawała podwyższony wynik "briksów"
Sól była ogólnodostępna, cukru brakowało więc każcy wie co się z nim działo :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2009, 13:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
ten cytat
" Trwają również próby sprowadzenia z zagranicy gotowej karmy dla pszczół. Produkt ten jest wytworzony z soku trzciny cukrowej (z pominięciem formy wytwarzania cukru). Jest on produkowany (nie chemicznie) inną technologią niż cukier z buraków cukrowych. Sprowadzeniem, dystrybucją i konfekcjonowaniem tego produktu ma się zajmować Firma Apis Polska Produkty Naturalne z Walc. "

Już chyba będzie nie aktualny.

Zmarł Robert Kolasiński [']

Składam najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Roberta.

Dużo zrobił dla naszego pszczelarstwa. A jakie miał plany ?

troszke do poczytania o Nim i tym co robił

>>> tutaj <<<
>>> tutaj <<<
i w naszych wątkach z Ambrozji >>> tutaj <<<

a tutaj strona jego firmy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji