FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 13:10 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 sierpnia 2009, 22:30 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Witam. Czy stosujecie do podkarmiania syrop z naparami jakichś ziół jeśli tak to jakich?? I na co jest dane zioło?? A czy jeśli takim cukrem zakarmialibyśmy na zimę to czy pszczołom za szybko nie przepełni się jelito??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 22:51 - pt 
Zastosowanie ziół i wyciągów (wywarów ziołowych ) już w 50 latach opisywał Austryjacki pszczelarz Sklenar – Słynne herbatki Sklenara dodawane do karmienia na zimę .O olejkach eterycznych wspominano w czasopiśmie Pszczelarstwo kilkakrotnie (odszukam skopiuję) U nasw Polsce najlepszym przykładem zastosowania ziół i wywarów które można zastąpić olejkami eterycznymi jest książka ; Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia chorób pszczelich „Zioła dla pszczół i ludzi autora Kazimierza Żółtego z Krakowa i wiele innych książek tego samego autora . Ja stosuje zioła i olejki eteryczne od kiedy zajmuje się pszczółkami.w Pszczelarzu wyczytałem o zastosowaniu zioła jakim jest Skrzyp Polny zadzwoniłem do autora tekstu zasięgnąć wiece informacji poczym dostosowałem się do jego zaleceń jestem mu do dziś wdzięczny za to bo Grzybica dla mnie nie istnieje Skrzyp dodaje co roku do pierwszej dawki syropu który pszczoły ułożą najwyżej w ramkach i będą go jeść na wiosnę gdzie wiosna zazwyczaj jest przeplatana deszczami i chłodami . Ktoś kiedyś na innym z forum napisał że Bocian poi pszczoły Anyżówka to prawda Olejek Anyżowy podany do ciasta na wiosnę Ale i też do syropu zimowego 20 kropli na litr likwiduje Spory Nosemozy bodaj 2 lata temu opisywano to w Pszczelarzu jest to tańszy i mniej pracochłonny lek od robienia nalewki Czosnkowo Spirytusowej jaką dawniej stosowałem do karmienia Jesiennego jak i pobudzania wiosennego
Kobylak (szczaw pospolity) – jako zioło stosuje się do zakarmiania jesiennego i oprysku chorych rodzin do leczenia nosemozy choroby majowej( biegunek).
5. Piołun- jako wywar z ziół stosowany przy biegunkach nosemozie wspomaga zwalczanie varrozy stosuje się go do zakarmiania zimowego lub opryskiem zadkim syropem chorych rodzin.
. Dziurawiec zwyczajny- wykazuje działanie rozkurczowe żołądkowe przyśpiesza trawienie pyłku pszczelego działa łagodząco na układ trawienny.
. Skrzyp polny- jako zioło działa skutecznie na choroby grzybiczne, stosuje się do opryskiwania chorych rodzin pszczelich lub zakarmiania zimowego.
Pokrzywa zwyczajna i wiele innych które zapobiegają chorobą
Dawkowanie wszystkich ziół 50 g na 25l syropu.
Teraz w Sklepie Łysonia można dostać specjalną mieszankę Opakowanie wystarcza na przygotowanie 15 l syropu i zapobiega Nosemozie i Biegunce pomaga też w zwalczaniu Varoozy

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2009, 00:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A ja >>> tutaj <<< podawałem swój skład wywaru do zakarmiania.
Może kogoś zaciekawi ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2009, 12:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Tutaj dam scan z nowej terebki. Są również nazwy polskie roślin.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2009, 15:46 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
50 gr każdego zioła suchego czy razem 50 gr W tym roku daję piołun dziurawiec i pokrzywę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2009, 09:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Moim zdaniem 5 dkg razem wszystkich.
Ja nie stosuje tak dokładnie jak w "aptece". Jak mi się sypnie tak jest. Czasami dodatkowo durzucę po jednej torebeczce ekspresowej piołunu, mięty, dziurawca czy skrzypu.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2009, 19:41 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
No właśnie ja też bardzie ja oko więc zapytam czy mocno czuć te zioła w smaku już w gotowym syropie ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2009, 21:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jak dam dużo piołunu - to jest syrop słotki a posmak gorzkawy. Ale zapachu w syropie sie nie wyczuwa. Zapach czyć przy zapzrzaniu samych ziół - wywar.
Jeszcze tak nie było (nawet jak dałem dużo piołunu) żeby syropu pszczoły nie brały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2009, 21:42 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Ok w takim razie dziękuje bardzo za odpowiedzi. Za rok chyba dodam jeszcze szczawiu końskiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2009, 22:16 - ndz 
krzysglo pisze:
Jak dam dużo piołunu - to jest syrop słotki a posmak gorzkawy. Ale zapachu w syropie sie nie wyczuwa. Zapach czyć przy zapzrzaniu samych ziół - wywar.
Jeszcze tak nie było (nawet jak dałem dużo piołunu) żeby syropu pszczoły nie brały.


Pszczoły z tego co czytałem w książce uwielbiają gorzkawe smaki ale słodkie
Szczaw Koński - po daniu i odparowaniu w ulu czuć jak nocnik z miesięczną zwartością a nozemozę leczy i to super
tak samo Korę Dębu :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 21:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Bardzo ciekawe opisy dzięki koledzy!!! Dodam jeszcze że szczaw koński jest doskonałym środkiem na biegunkę nie koniecznie u pszczół .Bardzo skutecznie działa również w przypadku ludzi,skutek natychmiastowy , 1 łyżeczka suszonych nasion zalana w szklance gorącą wodą.Smak herbaty popularnej z lat osiemdziesiątych . (smaki młodości)
pozdrawiam. :rolf:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji