FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:04 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Apifonda -
Post: 25 stycznia 2010, 20:59 - pn 
Czytając Na Niemieckim forum znalazłem taki artykuł
Po ścieśnieniu w sierpniu gniazda na zimę kładę 15 kilogramowa kostkę ciasta i wyjeżdżam na wczasy do pasieki wracam podczas oblotu wyczyścić dennice i rozpocząć nowy sezon

trochę dość ciekawa treść i zastanawiająca ,pomyślałem sobie o gotowym Cieście Jako
Apifondzie
gdzie pisze
Jest gotowym pokarmem w formie pasty składającym się z cukrów przystosowanych dla pszczół. Zawiera on mikroskopijne kryształy, otoczone cienką warstwą syropu. Dzięki temu pszczoła może bez problemu pobierć ten pokarm i wchłanić go bezpośrednio przez gardziel. Zalety: gotowy do natychmiastowego użytku, nie ma potrzeby dodawania wody tak długo jak pszczoły są w stanie wylatywać, kryształki nie złączają i nie zlepiają się. Typowe użycie: Stymulacja wiosenna, tworzenie odkładów, karmienie w okresie bezpożytkowym, karmienie wczesnozimowe.
lecz jest trochę drogawa - lecz przeliczając robociznę przygotowania syropu czas karmienia ,dojazdy itp warto się nad tym zastanowić
Zastanawiałem się również nad zrobieniem własnego Ciasta kupując cukier mieląc go na puder mieszając z najtańszym gotowym syropem jako środkiem klejącym ) - wyszło by jeszcze taniej
Czy ktoś próbował stałych mas do karmienia zimowego


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 21:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Czytałem artykuł z dawniejszych lat - czeski pszczelarz karmił na zime suchym cukrem kryształem i bardzo chwalił tą metodę, na poczatku pszczółki wynosza troszke kryształków cukru , ale ponoć żwilrzenie wodą chamowało ten proceder i cała reszta tego cukru po przeróbce pszczół trafiała jako zapas na zime :roll: zastanawiałem sie nad tym sposobem ale jakoś nigdy nie sprubowałem i ponoć strasznie wyniszcza stara pszczołę ( ale czy to kożyść czy strarta nie pamietam :roll: )


Choc sposób który ty przedstawiłeś też mi sie spodobał i może być całkem dobry :idea:

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 22:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
kiedyś rozmawiałem z takim jednym gościem i mówił że nie robi syropu lecz sypie cukier do słoika zalewa wodą i stawia na pajączku, ja tego nie próbowałem i nie wiem czy w ogóle pszczoły pobierają taki pokarm i nie wiem czy on dalej tak dokarmia pszczoły bo pojawił się na naszym spotkaniu to już był szychą z wyższej rangi i już nie bardzo miał ochotę rozmawiać z takimi maluczkimi

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2010, 10:16 - wt 
Szczupak pisze:
Czytałem artykuł z dawniejszych lat - czeski pszczelarz karmił na zime suchym cukrem kryształem i bardzo chwalił tą metodę

Zbyszek nie o to mi chodzi ta metodę opisuje prawie każda starsza książka przy niej sieę dużo więcej pszczół wykańcza
Poza tym nie sypniesz 12 kg cukru na raz do ula bo jak a podawanie po kilu i chodzenie z zraszaczem nie wchodzi w grę
Idziesz Raz i Koniec
ciekawość jest taka
- Czy ciasto pobierane znacznie wolniej nie spowoduje przedłużenia Czerwienia matek ?
- Czy pozostanie w gnieździe odpowiednio dużo zapasów np 10 kg
- czy nawet jak by podał tylko połowę czyli 7,5kg we wrześniu a druga wprost na ramki w listopadzie co powinno wystarczyć do wiosny .Pszczoły mając nad kłębem 7,5 kg pokarmu przezimują dobrze (każda książka pisze o ratowaniu głodniaków podając ciasto wprost na ramki ) :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: re ciasto
Post: 26 stycznia 2010, 15:01 - wt 

Rejestracja: 14 listopada 2007, 21:28 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: pleszew
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dwa lata temu dałem rodzinie reprokukcyjnej na 7 ramkach ( ramka podobna rozmiarami do wielkopolskiej) we wrześniu 6 kg bryłkę ciasta( w to wrzuciłem 10 % pierzgi) w takim kołnierzu nałożonym na gniazdo na to folia i powałka i daszek w ramkach było około 3 kg pokarmu i 4 ramki czerwiu.Odkład przyszedł z finlandii we wrześniu z matka włoską .Do czego zmierzam zostawiłem go na pastwe losu do wiosny. Tak był spisany na straty. co się okazało rodzina w marcu zrobiła oblot zjadła większą połowę pasty i na 2 ramkach było z 8 tyś komórek czerwiu. plastry suche jak pieprz , tylko troche pierzgi i 3 kilo żarcia na ramkach.Dałem ciasto 3 kg z różnymi olejkami , wywarami i 20 % pierzgi zmielonej w nim. Po 2 tygodniach było 5 ramek czewiu i trzeba było szybko przełoży do ula wielkopolskiego i podkarmia bo by spadły z głodu. Rodzina dała ogółem 48 kg miodu i BARDZO CENNE MATKI włoskie linii Fińskiej. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2010, 15:34 - wt 
Karmienie zimowe

Zanim zaczniemy podawać pszczołom pokarm na zimę, przeglądamy jeszcze raz wszystkie rodziny pszczele. Usuwamy z uli ramki z ciemnymi plastrami, a na ich miejsce wkładamy jasne i w ten sposób w korpusach gniazdowych znajduje się znowu komplet ramek. Z ramki pracy wycinamy pozostały czerw trutowy i ramkę wstawiamy do ula. Ponieważ sierpień jest miesiącem naszego urlopu, więc przedtem musimy pszczoły zaopatrzyć w odpowiednią ilość pokarmu. Zależy nam, aby pokarm nie był pobierany przez pszczoły zbyt szybko. Oprócz podawanej u nas Apifondy, gotowego ciasta składającego się sacharozy, fruktozy i glukozy, mamy również inne gotowe produkty albo własne, jak wypróbowane ciasto na bazie miodu. W sierpniu w rodzinach pszczelich jest jeszcze bardzo dużo pszczół letnich i to one powinny zająć się przerabianiem podanego pokarmu. Z naszego punktu widzenia zaletą podawania ciasta cukrowego jest powolne pobieranie go przez pszczoły. Stały dopływ pokarmu powoduje, że pszczoły intesywniej czyszczą komórki, a tym samym likwidują zagrożenie chorobami. Poza tym wzmaga się znoszenie przez pszczoły pyłku, który jest im potrzebny teraz i jako zapas wczesną wiosną. Z pewnością niektórzy z kolegów pszczelarzy stwierdzą, że nie chcą swoich pszczół narażać na cieżką pracę przerabiania ciasta cukrowego na pokarm zimowy i wolą je karmić syropem. W ciągu wielu lat naszej pszczelarskiej praktyki nie zauważyliśmy ani na przedwiośniu, ani w dalszym rozwoju rodzin pszczelich żadnej różnicy między rodzinami karmionymi ciastem a pszczołami karmionymi syropem.

Rodzinom produkcyjnym podajemy 15 kg Apifondy w pustej nadstawce miodowej ustawionej na kracie odgrodowej. Apifondę zostawiamy częściowo w opakowaniu. Powierzchnia pokarmu pozostaje zakryta folią, aby pszczoły nie przyklejały się do wilgotnego ciasta cukrowego i aby Apifonda nie wysychała od góry. Odkładom podajemy Apifondę w podkarmiaczce konstrukcji brata Adama i również przykrywamy ją folią.

W zależności od typu ula i własnych upodobań niemieccy pszczelarze korzystają z wielu sposobów podawania pszczołom pokarmu zimowego, ale nie jest to naszym zdaniem najważniejsze. Ważne jest, aby w sierpniu pszczoły zostały zaopatrzone w pokarm potrzebny im do przeżycia zimy i wychowu pierwszych pokoleń wiosennych. 15 kg Apifondy podane pszczołom w sierpniu jest u nas główną porcją pokarmu na zimę. Po powrocie z urlopu podajemy rodzinom pszczelim dodatkowo 5 litrów syropu, np. HF 1575. Pozostałą ilość pokarmu na zapas zimowy pszczoły otrzymują na początku września. Pamiętajmy, że silne rodziny pszczele mają w sierpniu jeszcze 4-6 ramek z czerwiem i zużywają bardzo dużo pokarmu na bieżące potrzeby.a

Jest to fragment artykułu z Pszczelarstwa
Tylko mi chodzi by już nic nie podawać :wink:

>>>>Czytaj <<<< ---- kliknąć na Sugar Honey Mix


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 22:14 - czw 
Witam, zakupilem Apifonde na stymulacje wiosenna. Podalem okolo 0,5 kg wszystkie moim rodzinka,ladnie wziely pokarm. Moze ktos uzywa Apifondy do pobudzenia wiosennego, bo zastanawiam sie ile jej podac. Czy taka sama ilosc jak ciasta miodowo-pylkowego czyli 1kg na rodzine? :pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2010, 12:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Moim buckfastom i minesotom podałem po 12kg cukru teraz zastanawiam się czy to nie będzie za mało.Może dać im jeszcze po 2,5-kilogramowym opakowaniu apifondy.W opisie napisane jest że nadaje się do karmienia wczesnozimowego. :?:
pozdr.mardrak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2010, 16:23 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
mardrak pisze:
Moim buckfastom i minesotom podałem po 12kg cukru teraz zastanawiam się czy to nie będzie za mało.Może dać im jeszcze po 2,5-kilogramowym opakowaniu apifondy.W opisie napisane jest że nadaje się do karmienia wczesnozimowego. :?:
pozdr.mardrak



Produkcyjnym Buckfastom i Minnesotom poddaje się od 32 do 44 kg pokarmu na zimę. Wtedy zobaczysz co potrafią nawyprawiać w sezonie. Nie można stosować starych kanonów podkarmiania środkowoeuropejskich pszczół do Bcf i Mn.
Dlatego wtedy to tylko słychać " a nie roją mi się i mam swięty spokój".
Jak się mają roić jak już na wiosnę są niedożywione i nie osiągają właściwej im siły i nie przynoszą tyle miodu ile są w stanie przynieść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2010, 16:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
mardrak pisze:
Moim buckfastom i minesotom podałem po 12kg cukru teraz zastanawiam się czy to nie będzie za mało.Może dać im jeszcze po 2,5-kilogramowym opakowaniu apifondy.W opisie napisane jest że nadaje się do karmienia wczesnozimowego. :?:
pozdr.mardrak

to zalezy kiedy to dałeś i jakie silne są rodziny od listopadada do stycznia rodziny niewiele zużywają pokarmu , teraz ma być ochłodzenie i jeżeli posiadają zapas wystarczjący do przezimowania to ja bym próbował dokarmiać bliżej wiosny . W 2009 r w ramach eksperymentu z końcem stycznia do rodziny która miała pokarm dałem słoik izoglukozy na powałke po 3 dniach był pusty ale na temp. była dodatnia gdzieś 5 -8 stop, w ciągu dnia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2010, 17:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Przczółki były zakarmiane po wrzosie od 12 do 26 września sześciolitrowymi dawkami syropu.Zostało też trochę tego miodu w rodzinach.Gniazda zestawione na sześciu ramkach warsz.-posz.
Wcześniej czytałem na forum wypowiedzi kolegów mających większe doświadczenie z tymi pszczołami i stosowałem się do ich porad.
ryszard_b
Co do sklepienia to sklepią różnie i sam sklepiony czerw jest jak by inny moim zdaniem od krainki czy kaukaskiej , taki bardziej słonecznikowy . Pszczoła jak pszczoła ja przynajmniej traktuje ją normalnie . Leżaki dostały po 10 kg na kraince , stojaki 11kg , a Buckfast 12 kg cukru na rodzine i zapasów mają wsam raz . Zimowane były w tamtym roku i się sprawdziło , czemu w tym by miało być inaczej .
Na obecną chwilę mam ponad 30 rodzin , czy jestem zadowolony to trudno powiedzieć .

Ryszard B.

BoCiAnk
Wielkopolskie ukaładam na 8 gniazdowych a pod spód pół nadstawka też z 8 rameczkami 14 -15 kilo OK tylko nie ocieplam ula dopiero na wiosnę jeszcze mi się nie zdarzyło aby im brakło.

Dlatego pytam bo to moja pierwsza zimowla tych pszczółek, a że mam jeszcze kilka paczek apifondy to może warto jeszcze ją podać.
pozdr.mardrak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2010, 20:37 - sob 
pytania są następujące.
U kogo polecilibyście dokonać zakupu apifondy.?
Czy wskazany jest jakiś konkretny producent apifondy?


Na górę
  
 
 Tytuł: Apifonda
Post: 18 grudnia 2010, 21:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
ODNIOSE SIE DO TEMATU SZCZUPAKA tak jak on to opisuje tak bylo stosowane umnie pszczelarzy bylo wiecej to i pozytku po lipie brakowalo czekajac na nawloc , cukir byl sypany w podkarmiaczki ramkowe zalewany byl woda do mometu ja juz ja przestal wchlaniac . ALE TO ChOLERNIE WYKANCZALO PSZCZOLY to bylo robione w czasie kryzysu cukrowego ze trzeba bylo zanim stac a ze PZP JESZCZE NIE BYLO PRZYDZALU . Tle odnioslem sie do mojej miejscowosci , moze ;-) w innych wojewodztwach bylo inaczej teg niewiem pozdrawiam .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2010, 12:20 - ndz 
Bolkonski pisze:
pytania są następujące.
U kogo polecilibyście dokonać zakupu apifondy.?
Czy wskazany jest jakiś konkretny producent apifondy?


U tego co ma najtaniej teraz przy zakupie możesz negocjować cenę
Dla dużych pasiek lepiej może kupić u producenta
>>>> Klikkkkk<<< ;-)
A tu jeszcze bardzo ciekawa stronka
>>> OO klik <<< ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Apifonda -
Post: 12 sierpnia 2014, 18:47 - wt 

Rejestracja: 29 maja 2013, 19:39 - śr
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: .
Panowie, zapytanie początkującego: mam pasiekę na terenie gdzie po lipie się kończą pożytki, czy mogę już karmić (wtedy do końca sierpnia bym zakarmił) czy czekać na początek września?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Apifonda -
Post: 12 sierpnia 2014, 18:51 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Karol_S, bardzo ogólne to pytanie.. a jeszcze gorzej że nie podałeś jaka sytuacja jest w ulach teraz.. ja po lipie też już nie mam miodu z uli więc wlewam małe dawki na czerw (pyłek sobie zbierają ile mogą) a karmić powinno się po 20 sierpnia :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Apifonda -
Post: 06 kwietnia 2015, 23:35 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u Łysonia Apifonda 85 zł/15 kg
można nie rozmawiać i kupić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji