FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:56 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 maja 2010, 23:28 - pn 

Rejestracja: 02 maja 2010, 11:07 - ndz
Posty: 79
Lokalizacja: Radom
Ule na jakich gospodaruję: DADANT
Jest czerwiec i co za tym idzie najlepszy okres powiększania pasiek, moje pytanie jest takie:
w jaki sposób robicie ciasto i z czego? no niby wiadomo co i jak, ale każdy dodaje jakichś ulepszaczy lub też ma prostą metode produkcji... :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 08:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kolego Piter77, ja robię ciasto miodowo-cukrowe w następujący sposób, be żadnych ulepszaczy - proporcje: 1 kg miodu i ok. 4 kg cukru pudru. Miód podgrzewam a następnie dodaje cukier puder i mieszam, następnie całość wysypuje na stolnicę dodaję cukier puder i wyrabiam. Jak osiągnie konsystencję "ciasta na pierogi" porcjuje i wkładam do woreczków foliowych. Na pasiece rozcinam woreczek, wyciągam dwie beleczki i wkładam w formie placka, przykrywam folią i poduszką.

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 16:21 - wt 
Robię podobnie ale bez wody
5kg Pudru 1.5 kg Miodu
Miód musi być bardzo ciepły wlewam i ugniatam tak długo aż wszystek puder wejdzie i zrobi się lśniące


Na górę
  
 
Post: 01 czerwca 2010, 17:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta

Jak sie czyta przepisy na wykonanie tych ciast, to okazuje sie, ze niekiedy nieco roznie niektorzy podchodza do tego procesu.

Przepis na ciasto miodowo - cukrowe:
Ciasto miodowo - cukrowe, jako pokarm stały do karmienia pszczół i do pobudzenia matki do czerwienia - wiekszosc robi tak:
Mozna robic rozne ilosci, lecz wazna jest proporcja, a mianowicie:

2 kg cukru pudru i 0,5 kg miodu rozpuszczonego i ogrzanego do temp. +45 C, zmieszać i ugniatać w tej temperaturze na desce do chwili uzyskania konsystencji ciasta na makaron. Gdy ciasto jest zbyt rzadkie - dodać cukru pudru.
Ciasto podzielić na porcje, włożyć do perforowanych torebek foliowych i ułożyć na otwartych uliczkach międzyramkowych, skąd szybko zostanie pobrane przez pszczoły.

Ciasto miodowo-pyłkowe
Ciasto pyłkowe wykonujemy w proporcjach:
40 dag zmielonych obnóży pyłkowych, 120 dag cukru pudru, 40 dag płynnego miodu. Wymieszać pyłek z cukrem, a następnie dodać płynny miód i wyrabiać tak długo, aż masa będzie plastyczna.
Przyjmując, że w tym pyłku znajduje się 20% białka otrzymamy pokarm o 4% zawartości białka.
W przypadku drastycznego niedoboru pyłku, co objawia się ograniczeniem matki w czerwieniu, można przygotować ciasto pyłkowo-cukrowe w proporcjach 1:1.

Ciasto umieszcza się podobnie, czyli na ramkach w ulu i przykrywa folią lub papierem pergaminowym.
Na rodzinę pszczelą przeznacza się ok. 0,5-1,0 kg ciasta w zaleznosci od celu. dla jakiego je podajemy,

Niektorzy podaja takze ciasto drozdzowo-cukrowe.

Ciasto drożdżowo-cukrowe
Drożdże w swoim składzie zawierają duże ilości białka ogólnego ok. 45% (drożdże browarniane 47%, drożdże pastewne 44%). Z dużym powodzeniem mogą być stosowane jako pokarm uzupełniający białko dla pszczół.
Świeże piekarnicze drożdże ugniata się z cukrem dodając 10-13 dag na 1 kg cukru pudru.
Podaje sie j.w.

Wszystko jest gdzies tutaj na forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 18:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
sprawdzałem różne ciasta i w każdym razie z moich obserwacji wynika że najlepiej pszczoły "biorą" ciasto dwuskładnikowe: pyłek+miód ... a stosunek tych dwu składników zależy już od pszczelarza najważniejsze by ciasto miała gęsta konsystencje i po zrobieniu z niego placka złocisty połysk:):D :pijemy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 22:04 - wt 
Panowie Każde ciasto musi mieć swoją konsystencję nie może być za twarde ani za miękkie
gdyż podany placek na gniazdo (wiosną ) jeżeli jest zbyt plastyczny w 25 stC to wcieknie miedzy plastry przy temp gniazda 34,7 stC tak samo przy poddaniu na wiosnę należy uwzględnić wilgotność jako parę produkowaną przez pszczoły a wchłaniana w ciasto
Ciasto do Ulików weselnych i do klateczek dla matek też musi być odpowiednie by nie zalać klateczki razem z matką
Jak wiadomo pszczoły w uliku weselnym pobierają je masowi przy rzadkim cieście zaczną tonąc niczym w bagnie dlatego podałem od lat wypróbowaną proporcję 5kg cukru pudru 1,5 kg miodu miód jako lepiszcze musi być solidnie rozgrzany
Mało rozgrzany spowoduje że trzeba go dodać więcej a przy 33-4 st jakie panuje w ulu nad gniazdem wpłynie niczym lawina błotna w uliku weselnym wystawionym w słońcu czy klateczce wysyłkowej zrobi więcej szkody jak pożytku


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 00:48 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2010, 11:07 - ndz
Posty: 79
Lokalizacja: Radom
Ule na jakich gospodaruję: DADANT
spytam jeszcze o wyrabianie, bo kiedyś słyszałem jak ktoś się chwalił że w ciągu 10 min wyrabia 8 do 10 kg, to chyba ręcznie jest niemożliwe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2010, 22:13 - pt 
a czy takie ciasto można stosować na wabik rójki?

bo właśnie chciałbym napełnić swe ule pszczołami


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 sierpnia 2010, 13:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Piotr007, rójka to nie ławica ryb :leży_uśmiech:
i raczej zanęcić się rójki nieda ciastem :oczko:
natomiast jak wystawisz słodki syrop to zwabisz pszczólki z całej okolicy i inne gatunki
osy, szerszenie , chrząszcze :rolf: oczywiście prucz roju

A jak poszperasz na forum to doczytasz że można CZASAMI zwabić rój
pustym ulem ze starą woszczyną - jak jej wcześniej motylica nie zasiedli :śmieję się z ciebie:

Pozdrawaim Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 marca 2011, 22:19 - ndz 

Rejestracja: 25 marca 2011, 20:22 - pt
Posty: 26
Lokalizacja: Kolonia
Szczupak,

w Niemczech jest do nabycia "Schwarm Lockmittel", który niektórzy pszczelarze stosują.
Na ten temat można dużo czytać, ja uważam że to nie jest OKie, dlatego że wabienie cudzych roi nie jest etyczne.

Pozdrowienia
Jupchen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 marca 2011, 23:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja rozmawiałem ze starym pszczelarzem i mówił, że najlepiej na pasieczysku wystawić stary ul, w którym wiele sezonów siedziały pszczoły i do ula włożyć jak najczarniejszą woszczyznę. Do tego można jeszcze powlewać troszkę syropu w plastry, tak aby pszczołyz okolicy wiedziały, że jest takie miejsce :uśmiech: I na koniec pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że coś przyleci. Mi tak 2 lata temu dwa roje przyleciały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 marca 2011, 06:46 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Nie uważam za dobrą rzecz ustawianie pustych uli z woszczyną i syropem-tylko nauczyć pszczółki swoje i obce do buszowania po ulach-gotowa nauka rabunków(nie mówiąc o roznoszeniu chorób).
Miałem takiego sąsiada-letniego pszczelarza. Zawsze puste ule z ramkami przez całe lato.Faktycznie kilka roi rocznie mu się trafiało. Wywirował miód, nie zakarmiał na zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2011, 14:34 - czw 

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 21:58 - pn
Posty: 135
Lokalizacja: Piotrowice (św)
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Jak się przechowuje ciasto?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2011, 04:35 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Daniwl pisze:
Jak się przechowuje ciasto?

Żona to ciasto czasem wstawia do lodówki :bosie:
Żart ,żartem ale najlepiej w chłodnym miejscu,zawinąć np w folię alumniowa lub spożywczą.
Ale jeżeli ciasto jest z drożdżami-to tylko do bezpośredniego spozycia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2011, 10:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Bylem dzisiaj rano u Lysonia, ma on w swojej ofercie spory wybor gotowych ciast.
Szukalem ciasta aby podac do odkladu. I okazalo sie ze pasuje kazde ( ???)
no i teraz mam do Was pytanie , tak naprawde to jakie sa zastosowania tych roznych gotowych ciast ?? na stronie http://www.lyson.com.pl/k5_pokarm-dla-pszczol.html lyson prezentuje tylko niektore ciasta. w radzyminie ma w sprzedazy ciasta z czosnkiem, miodem (nie wiem dlaczego wyroznia to z miodem, czyli inne nie posiadaja w swoim skladzie miodu??)

Poza tym ciasta te sa w roznej konsystencji, taki apikand przelatuje przez palce, ciasto czosnkowe jest twarde jak wyschnieta plastelina.

tak wiec jesli mozecie sie podzielic swoja wiedza co do zastosowan gotowych ciast bedzie super.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 16:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:03 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: Wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tutaj jest krótki opis z składem www.lyson.com.pl/download/reklamy/pobierzreklame.php5
W tym roku na wiosnę zastosowałam apifondę - jest bez pyłku i substytutów pyłku. Pszczółki dobrze się rozwinęły. Teraz przetestuję na odkładach.
Dla mnie wygoda bez męczenia się z wyrabianiem ciasta, a cena podobna. Ciasto zwarte, elastyczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 19:36 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ja apifondę, już stosowałem do odkładów POMYŚLNIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 20:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
jino2 pisze:
ja apifondę, już stosowałem do odkładów POMYŚLNIE.


Dopiero teraz zauwazylem ze apifonda jest duuuzo tansza od apikanda ktorego mi polecil sprzedawca u Lysonia. Faktem jest ze polecal wlasnie apikand do odkladow i ulikow weselnych ze wzgledu na zawartosc feedbee jaka zawiera ta pasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 20:29 - pn 
Trajanus pisze:
tak naprawde to jakie sa zastosowania tych roznych gotowych ciast

Najlepsze to Apifonda tylko pamiętaj owiń w folie
tak samo do ulików weselnych się idealnie nadaje ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 20:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
BoCiAnK pisze:
Trajanus pisze:
tak naprawde to jakie sa zastosowania tych roznych gotowych ciast

Najlepsze to Apifonda tylko pamiętaj owiń w folie
tak samo do ulików weselnych się idealnie nadaje ;-)



A jak juz w tym roku kupilem ten apikand to moge pod podac do ulikow czy lepiej dokupic apifondy ?? czy nie bedzie tak znacznej roznicy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 20:48 - pn 
Trajanus pisze:
A jak juz w tym roku kupilem ten apikand to moge pod podac do ulikow czy lepiej dokupic apifondy ?? czy nie bedzie tak znacznej roznicy?

W ulikach weselnych chodzi o pokarm węglowodanowy bo pyłku tyle co im potrzeba to se same przyniosą
No ale jak już kupiłeś to daj tylko uważaj by się Ci pszczoły nie potopiły w tym bo to dość rzadkie ( nie wiem czemu )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 22:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Czy przy podkarmianiu ciastem odkładów one dobrze budują węze?? Bo różnie w książkach stoi. Gekeler podaje że ciasto jest lepsze bo pszczoły go dłużej pobierają i czują dobrobyt i lepiej budują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 23:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przy odbudowie gniazda przez odkład na węzie,kapitalne znaczenie ma skład biologiczny rodziny.
Jak jest niedostatek pszczół woszczarek to nie pomogą czary-mary,dlatego ważne jest danie ramek z czerwiem na wygryzieniu,w rodzinach produkcyjnych mogą w tym momencie stwarzać problem [potęgując nastrój rojowy] w odkładzie poprawiają jego witalność.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2011, 21:56 - czw 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
witam Panowie jaki powinien być skład ciasta dodawanego do klateczki z matką przy podkładaniu matek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2011, 22:50 - czw 
żandar

Osobiście robię to tak: sypię na talerzyk z 1 łyżkę cukru pudru, nieco miodu gęstego czy rzadkiego nieważne, choć z rzadkim ostrożnie, bo się zrobi kula ciasta, no i zagniatam palcami tak długo, aż ciasto będzie twardawe. Jeżeli dostałeś kiedyś matki w klateczkach, to wiesz jaka gęstość ma być. Przestrzegam przed zbyt miękkim, czy rzadkim ciastem, zdarzyło mi się, że matka i pszczoły się zalepiły :kapelan: No i była nauczka jak ciasto ma wygladać..........Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 15:20 - sob 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Czy podać ciasto?
Jestem początkującym pszczelażem tak naprawde chciałem się zająć tym od nastepnego roku, tyko pszczoły zrobiły mi małą niespodzianke, rójka zasiedlila wcześniej przygotowany ul ok 5 dni temu i teraz mam pytanie, czy ze względu na obecną pogodę (wczoraj padało, i deszcze mają się utrzymać do poniedzialku) podać im troszkę ciasta midowo - cukrowego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 15:28 - sob 
don.vito.leone pisze:
(wczoraj padało, i deszcze mają się utrzymać do poniedzialku) podać im troszkę ciasta midowo - cukrowego?

Nie daj im lepiej 2litry syropu czyli 2 kg cukru i 075 wody i to im daj na raz
Ile im dałeś węzy ????


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 20:29 - sob 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
BoCiAnK pisze:
don.vito.leone pisze:
(wczoraj padało, i deszcze mają się utrzymać do poniedzialku) podać im troszkę ciasta midowo - cukrowego?

Nie daj im lepiej 2litry syropu czyli 2 kg cukru i 075 wody i to im daj na raz
Ile im dałeś węzy ????


Dałem im syrop według Twojej rady,jak pisałem miałem się pszczółkami zająć dopiero od następnego roku, wyremontowałem 2 ule warszawskie zwykłe, mam jeszcze do odremontowania 3 ule, w ulu do którego wszedła rójka nie było węzy, natomiast był zapełniony ramkami, natomiast węzy nie było tam. Ponieważ nie miałem sprzętu nie zaglądałem do nich, troszkę są nerwowe, i agresywne, miałem to zrobić wczoraj ale się bardzo rozpadało. Więc zrobię to jak będzie pogoda, zastanawiam się teraz nad wymianą matki, no i jeszcze jest kwestia taka, czy zwęzić im gniazdo teraz zajmują 20 ramek i wydaje mi się że to troszkę dla nich za mało, i czy dać im jakieś ramki z węzą. Wydaje mi się że ta rójka jest bardzo słaba, wnoszę to po tym jak się zachowują na wylotku, dosyć mało ich lata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 21:46 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2010, 12:31 - wt
Posty: 178
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wp
Za kilka dni jak będą już znosić pyłek przeglądnij i dostosuj gniazdo do ilości pszczół.
Mi przyszła bardzo mała rójka- jakby miały obsiąść na czarno wszystkie plastry to by ich było 2 ramki warszawskie poszerzane. Zostawiłem na czterech ramkach, za kilka dni zajrzę czy nie brakuje miejsca chociaż przy takiej małej sile ciężko żeby im brakowało. Czerwiu mają już w jajeczkach na 2 plastry od dołu do połowy ramek, reszta w górę pełno świeżego nakropu. Czyli matce zostały 2 plastry na zaczerwienie :oczko: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 22:10 - sob 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Dariuszdawid08 pisze:
Za kilka dni jak będą już znosić pyłek przeglądnij i dostosuj gniazdo do ilości pszczół.
Mi przyszła bardzo mała rójka- jakby miały obsiąść na czarno wszystkie plastry to by ich było 2 ramki warszawskie poszerzane. Zostawiłem na czterech ramkach, za kilka dni zajrzę czy nie brakuje miejsca chociaż przy takiej małej sile ciężko żeby im brakowało. Czerwiu mają już w jajeczkach na 2 plastry od dołu do połowy ramek, reszta w górę pełno świeżego nakropu. Czyli matce zostały 2 plastry na zaczerwienie :oczko: .


Zrobię tak jak piszesz, zastanawiam się jeszcze czy rodzina ma szansę na rozwój pozwalający na dobrze przezimowanie, bo na miód w tym roku raczej nie licze:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 21:30 - ndz 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Dziękuje za podpowiedzi BoCiAnK, Dariuszdawid08, dałem im wczoraj syrop i do dzisiaj do 19 nie były skore skorzystać z mojej pomocy. W tym tygodniu zrobie przegląd i zobaczę co tam się dzieje ciekawego.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2015, 13:13 - pn 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
BoCiAnK gdzieś pisałeś o tak zwanym cieście twardym które można dawać pobudzająco czekając na późne pożytki jak spadź wrzos czy nawłoć i bez obaw o zafałszowanie miodu dać to ciasto zamiast płynnych pokarmów.
Jaki jest przepis na ciasto twarde takie które nie przeleje się przez uliczki od temperatury?
Napiszcie jeszcze alternatywy podkarmiania przed późnymi pożytkami żeby w miodni nie znalazł się inwert czy syrop cukrowy, czy może ściągać miodnie na czas podkarmiania pobudzającego?

Napiszcie proszę jakie Wy stosujecie metody. Najbardziej interesuję mnie ta metoda z tym ciastem twardym. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji