FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:48 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Post: 25 lutego 2012, 01:21 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Pewnie, że wystarczy, jak już będę miał 200 uli to w ramach obniżania kosztów będę to pewnie stosował, ale na razie przy 14 obecnych i planowanych docelowo 30-tu(na więcej jeszcze nie ma czasu) rodzinach mogę sobie pozwolić na fanaberie :wink: .Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 08:23 - pt 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
"Pobudzanie ciastem rodzin" na przedwiośniu jest czynnością zbędną,nakręcajacą koszty a przy braku dostepu do wody szkodliwą.

Robią to ci pszczelarze którzy niewystarczająco zakarmili swoje rodziny.
Rodziny prawidłowo zaopatrzone na zimowlę wymagają teraz co najwyżej odsklepiania ramek z zapasami które są nabieżąco zjadane by się rodzina rozwijała a następnie takie ramki matka zaczerwia.

Pszczoła która teraz będzie przerabiała ciasto NIGDY już nie będzie karmicielką młodej pszczoły.Zatem jak to wpłynie na rozwój wiosenny?????? Ci z was którym drukowane nie szkodzi odpowiedzcie sobie sami,albo naśladujcie TYCH którzy już to przerabiali. Po-co uczyć się na swoich błędach zawsze lepiej na cudzych.

Pozdrawiam serdecznie,golina.

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 09:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Nie chcę się wypowiadać na temat użyteczności stosowania ciasta na wiosnę. Każdy swój rozum ma i niech sam wybiera swoje autorytety pszczelarskie i zdecyduje czyje argumenty są bardziej wiarygodne.

Mnie ciekawi jedna rzecz, jak mantrę się powtarza "...Pszczoła która teraz będzie przerabiała ciasto NIGDY już nie będzie karmicielką młodej pszczoły...". Nie udało mi się znaleźć w literaturze opisu tego zjawiska (znaczy unieczynniania gruczołów gardzielowych pod wpływem przerobu sacharozy). Bardzo proszę o jakiś namiar na literaturę gdzie jest to naukowo opisane i wyjaśnione (ale nie na kolejne forumowe wypowiedzi czy artykuły "pszczelarzy z 50 letnim doświadczeniem).

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 17:01 - pt 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Szanowny Panie Cynik,proszę zadzwonić do Tech.pszczelarskiego w Pszczelej Woli i poprosić o rozmowę z dyr. Mirosławem Worobik.
Myślę,że bedzie dla Pana wystarczającym autorytetem.

golina

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 18:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
golina,
nie sądzę aby takimi drobiazgami trzeba było zawracać głowę dyrektorowi.
Czy na prawdę nie ma tego opisanego w żadnej literaturze??
Szukam tego z czystej ciekawości, ot takie zboczenie zawodowe, że czasami lubię poczytać o "prawdach oczywistych" w materiałach źródłowych :)

P.S. mój nick to Cynig, do Cynika blisko, jednak znaczenie nieco inne :) :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 18:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
CYNIG, tak na dobrą sprawę to w każdej książce pszczelarskiej jest napisane że gruczoły gardzielowe produkujące mleczko u młodych pszczół wraz ze starzeniem się pszczoły przestają je produkować a zaczynają produkować enzymy do rozbijania cukru. I nie ma możliwości aby znowu produkowały mleczko.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 18:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
W moich książkach jest oczywiście opisane w jakim wieku jakie gruczoły się uaktywniają, ale nie znalazłem konkretnie napisanej informacji, że młoda pszczoła zmuszona do przerobienia cukru nieodwracalnie zatraca zdolność produkcji mleczka.

Ale nic to, temat nie jest wart nadmiernie długiego roztrząsania, ja sobie jeszcze poszperam po literaturze a jak nie znajdę to też świat się nie zawali :)

Pozdrawiam

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:19 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Trajanus pisze:
Wczoraj rozmawialem z kolega mendalinho na temat poddawania ciasta.
MIanowicie do chwili obecnej poddawalem w woreczkach strunowych, jednak zakupilem kubeczki plastikowe zeby ciasto poddawac przez otwor w powalce. poradzilem sie jednak co do tej metody mendalinho. Jego znaniem latwiej beda pobierac pokarm prosto z powalki. (z reszta mnie tez wydaje sie to racjonalne,aczkolwiek nie mam porownania)
Wiem jednak ze czesc kolegow stosuje kubki, foremki itd kladzione na powalce. W zwiazku z tym mam pytanie , czy w chlodne dni, na przedwiosniu wasze pszczoly rowniez pobieraja ciasto podawane w tej formie ??

w klubie Kolega Robert zachwalał takie tacki styropianowe, że w nich podaje ciasto i że to mu świetnie się sprawdza.
kiedyś Kolega Rafał przedstawiał swój paten poduszki powałkowej ze skrawków styropianowych tacek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:24 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
CYNIG pisze:
W moich książkach jest oczywiście opisane w jakim wieku jakie gruczoły się uaktywniają, ale nie znalazłem konkretnie napisanej informacji, że młoda pszczoła zmuszona do przerobienia cukru nieodwracalnie zatraca zdolność produkcji mleczka.

ja kiedyś też się nadtym nieco dewagowałem, a konkretnie chodziło mi o pszczołę rojową, która mimo że wyleciała z rojem to potem jest w stanie wytwarzać mleczko i karmić larwy.
jakbyś coś znalazł to daj znać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
jino2 pisze:
ja kiedyś też się nadtym nieco dewagowałem, a konkretnie chodziło mi o pszczołę rojową, która mimo że wyleciała z rojem to potem jest w stanie wytwarzać mleczko i karmić larwy.jakbyś coś znalazł to daj znać.


W roju jest masę pszczoły młodej, która w ulu nie miała co robić, więc ich gardziołka były oszczędzane i mogą od razu przystępować do produkcji mleczka.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:38 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
no ale ponąć lotna mucha już nie może wydzielać mleczka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
jino2 pisze:
no ale ponąć lotna mucha już nie może wydzielać mleczka


Jeśli masz książkę Pani Wandy Ostrowskiej "Gospodarka pasieczna" to poczytaj na stronie 74 oraz 159, powinno Ci to wszystko wyjaśnić na zadane pytania.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 20:55 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Alpejczyk, OK zobaczę i .....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2012, 22:42 - pt 
[quote="CYNIG"]Mnie ciekawi jedna rzecz, jak mantrę się powtarza "...Pszczoła która teraz będzie przerabiała ciasto NIGDY już nie będzie karmicielką młodej pszczoły...". Nie udało mi się znaleźć w literaturze opisu tego zjawiska (znaczy unieczynniania gruczołów gardzielowych pod wpływem przerobu sacharozy).[/quote

W Gospodarka Pasieczna Wanda Ostrowska tam jest to opisane.


Na górę
  
 
Post: 18 marca 2012, 09:52 - ndz 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Szanowny Panie Cynig,pomyliłem Pana nick,sorry.
Ks.Dzierżon,czy brat Adam byli li tylko pszczelarzami z ponad 50 letnim doświadczeniem.
Jednak cały czas do ich spuścizny wracamy bo warto.
Zadam Panu jedno pytanie?,Jak wygląda oddawanie kału przez matkę czerwiącą?

golina

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2012, 10:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
golina pisze:
Szanowny Panie Cynig,pomyliłem Pana nick,sorry.


Proszę opuścić tego "Pana" na forum panuje, w moim przekonaniu wspaniała koleżeńska atmosfera i w stosunku do mnie, jeśli to nie sprawi kłopotu, proszę używać formy bezpośredniej.

golina pisze:
Ks.Dzierżon,czy brat Adam byli li tylko pszczelarzami z ponad 50 letnim doświadczeniem.
Jednak cały czas do ich spuścizny wracamy bo warto.


Obawiam się, że intencje mojej wypowiedzi zostały mylnie zinterpretowane. Ja nie odmawiam ogromu wiedzy i doświadczenia jaki można zgromadzić z latami pszczelarzenia. Jednakże dla mnie argument wyłącznie samego stażu to ciut mało. Trzeba jeszcze mieć chęć i zdolności do obserwacji i samokształcenia. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów daje świetne połączenie wiedzy i doświadczenia.

golina pisze:
Zadam Panu jedno pytanie?,Jak wygląda oddawanie kału przez matkę czerwiącą?


Na chwil obecną nie mam najmniejszego pojęcia (rozumiem że piszemy o samej fizjologii matki) jak będę taką wiedzę potrzebował to będę jej szukał. Obecnie jest duuuużo więcej innych ważnych dla mnie informacji pszczelarskich które chcę zgłębić.

golina pisze:
golina


Pozdrawiam
CYNIG

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2012, 10:00 - wt 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Witam serdecznie kolegę Cynig.
Ja mam taką zasadę,nie wyważam drzwi które dawno ktoś otworzył.
Miałem 9 lat kiedy pierwszy raz trzymałem podkurzacz w ręku.W tym roku skończe 50.Jednak jest prawdą to co napisałeś.Można nauczyć się chodzić przy pszczołach tak jak się chodzi przy koniach i niewiele wiedzieć.
Wiedza plus doświadczenie dopiero daje efekty a i tak jesteśmy uzależnieni od wielu czynników na które nie mamy wpływu.
Serdecznie Cię kolego pozdrawiam,i myślę że jeszcze nieraz porozmawiamy sobie dzięki temu forum.Bogdan

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2012, 21:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:31 - ndz
Posty: 217
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
witam kolegów moje pytanie dotyczy ciasta miodowo-cukrowego , jak długo można je trzymać w woreczkach? bo ja trochę ciasta zrobiłem ale podałem tylko część a trochę mi dostało jak długo modę je pszczelarz pokrzywowy , dałem je do lodówki.

pozdrawiam damian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji