FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:39 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Apifortuna
Post: 17 sierpnia 2011, 09:50 - śr 

Rejestracja: 10 grudnia 2010, 20:46 - pt
Posty: 71
Lokalizacja: Paszki
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Witam
Ile dać Apifortuny na jeden ul (ramka dadanowska leżak) przy zimowaniu rodziny na 7-8-9 ramkach :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Apifortuna
Post: 17 sierpnia 2011, 12:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
michal1207 pisze:
Witam
Ile dać Apifortuny na jeden ul (ramka dadanowska leżak) przy zimowaniu rodziny na 7-8-9 ramkach :?:

3,75kg/każdą ramkę.Jeżeli na ramkach jest miód,który pozostawisz na zimę to odpowiednio mniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2011, 12:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cytuj:
3,75kg/każdą ramkę.Jeżeli na ramkach jest miód,który pozostawisz na zimę to odpowiednio mniej.


Czy aby na pewno taka ilość się zmieści na jednej ramce?.TO ile na cały ul???.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2011, 18:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
wiesiek33 pisze:
Cytuj:
3,75kg/każdą ramkę.Jeżeli na ramkach jest miód,który pozostawisz na zimę to odpowiednio mniej.


Czy aby na pewno taka ilość się zmieści na jednej ramce?.TO ile na cały ul???.
\
To tylko 2,5l apifortuny na ramkę. Część zużyją na czerw.Jeżeli rodzina ma bezpiecznie przezimować, to nad kłębem musi mieć minimum 17,5 cm zapasu.
Przy podanych dawkach, prawie nigdy na wiosnę nie zastaniemy głodnych rodzin.
To co pozostanie(nie tak dużo), wiosną odsklepiamy sukcesywnie, w celu pobudzenia do intensywnego czerwienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2011, 20:26 - śr 
wijciech p
z Twoich obliczeń wynika że należy na 9 ramek dać 33,75 kg apifortuny...a wówczas kłąb uwiąże się ..pod dennicą.... :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2011, 21:21 - śr 
wg.
Wandy Ostrowskiej zaopatrzenie w KILOGRAMACH NA RAMKĘ WYNOSI:
przy zimowaniu na 7-miu ramkach (ta ilość przy mniejszej ilości ramek jest odrobinę większa a przy większej ilości jest trochę mniejsza

Przyjmujemy pewien najczęściej spotykany model:

7 ramek dadanta - -13 kg czyli 1,85 kg na ramkę
7 ramek w-ki poszerzony -12,6 kg czyli 1,8 na ramkę
7 ramek w-ki zwykły -12,3 czyli 1,75 na ramkę
7 ramek wlkp -11,9 czyli 1,7 na ramkę

ogólnych zapasów .
jeden z najlepszych pszczelarzy jakich znam czyli Bociank daje chyba na zimowlę po ok 10 kg cukru (wlkp) jeśli się nie mylę plus zapas z gniazda ok 2 kg czyli idealnie tak jak pisze Pani Ostrowska.

ps: mam apel do moderatorów aby skomasowali wątek o podkarmianiu w jeden gdyż ta tematyka jest poruszana w zbyt wielu wątkach i koledzy tworzą takie fantazyjne odpowiedzi że może to wprowadzić w błąd wielu początkujących pszczelarzy...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 07:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Bolkonski pisze:
wg.
Wandy Ostrowskiej zaopatrzenie w KILOGRAMACH NA RAMKĘ WYNOSI:
przy zimowaniu na 7-miu ramkach (ta ilość przy mniejszej ilości ramek jest odrobinę większa a przy większej ilości jest trochę mniejsza

Przyjmujemy pewien najczęściej spotykany model:

7 ramek dadanta - -13 kg czyli 1,85 kg na ramkę
7 ramek w-ki poszerzony -12,6 kg czyli 1,8 na ramkę
7 ramek w-ki zwykły -12,3 czyli 1,75 na ramkę
7 ramek wlkp -11,9 czyli 1,7 na ramkę


Czystej krystalicznej sacharozy.Z małą modyfikacją: Na ramce dadanowskiej 1,85 to stanowczo za mało.
Wracając do apifortuny: przelicz ile ma suchej masy w 1 kg gotowego syropu i wyjdzie ci ile podać na samą zimę + dodatek na czerwienie jesienne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 06:53 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
kolego Bolkonski, siedem ramek siedmiu ramkom nie równe :zeby:
Co innego jak jest odkład który na 7 ramek z czerwiem i będzie zimowany na 7 ramkach (choć spokojnie 5 by mu wystarczyło), a co innego jak jest rodzina produkcyjna, która ma teraz 7 ramek z czerwiem i drugi pełny korpus pszczół.

W pierwszym przypadku pokolenie zimowe będzie przerabiało syrop i część z niego się osypie.
W drugim większość prac związanych z przerobieniem syropu weźmie na siebie pokolenie letnie pszczół i więcej ich zostanie.

Dając taką samą ilość pokarmu w obu przypadkach możemy być zaskoczeni na wiosnę, bo albo rodzina się osypie z głodu, albo będą pełne ramki pokarmu i garść pszczół.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 14:58 - pt 
Bolkonski pisze:
ps: mam apel do moderatorów aby skomasowali wątek o podkarmianiu w jeden gdyż ta tematyka jest poruszana w zbyt wielu wątkach i koledzy tworzą takie fantazyjne odpowiedzi że może to wprowadzić w błąd wielu początkujących pszczelarzy...


Niech zostanie tak jak jest teraz, jest wiele tematów na forum dublowanych i wielu kolegów wzajemnie się na tematy naprowadza a połączyć nie połączę bo powstanie tasiemiec stronicowy, który straci całkiem merytorykę wątku bo posty poprzeplatają się tak jak były napisane zgodnie z datami.

Bolkonski pisze:
Przyjmujemy pewien najczęściej spotykany model:

7 ramek dadanta - -13 kg czyli 1,85 kg na ramkę
7 ramek w-ki poszerzony -12,6 kg czyli 1,8 na ramkę
7 ramek w-ki zwykły -12,3 czyli 1,75 na ramkę
7 ramek wlkp -11,9 czyli 1,7 na ramkę

ogólnych zapasów .
jeden z najlepszych pszczelarzy jakich znam czyli Bociank daje chyba na zimowlę po ok 10 kg cukru (wlkp) jeśli się nie mylę plus zapas z gniazda ok 2 kg czyli idealnie tak jak pisze Pani Ostrowska.


Z tym że ty mówisz o cukrze i jego ilości a kolega

wojciech_p pisze:
Wracając do apifortuny: przelicz ile ma suchej masy w 1 kg gotowego syropu i wyjdzie ci ile podać na samą zimę + dodatek na czerwienie jesienne.


o apifortunnie a tej musisz dać zdecydowanie więcej niż cukru. Zresztą nawet 1,85 kg cukru na ramkę to moim zdaniem mało ale to już zależy od wielu czynników min. takich jakie podał kolega pewex :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 23:52 - pt 
Wanda Ostrowska swoje zapisy poparła wieloletnimi doświadczeniami które mogę potwierdzić w całej rozciągłości na podstawie mojej i nie tylko wieloletniej praktyki.
jasne że piszę o cukrze i po to do jasnej ciasnej posyłano nas do szkół żebyśmy co nieco mogli sobie przeliczać i obliczać....jeśli mamy podać pszczołom co innego niż...cukier

Kolego pewex ..może u Ciebie ramka ramce nierówna ale u mnie do ZIMOWLI ramka jest ramce równa..
Nie zimuję żadnych odkładów...
Odkłady Panie kolego to są odkładami w momencie tworzenia ich czyli po rzepaku...
Do zimowli to muszą mieć siłę normalnej rodziny produkcyjnej ..jeśli takiej nie mają to nie idą do zimowli tylko łączę z innymi rodzinami..
..i syropu nie przerabia żadne pokolenie zimowe które się osypie tylko przerabia je pokolenie które NIE DOTRWA ZIMY..
i jasne jest również że każdy może dawać swoim pszczołom ile tylko chce choćby nawet pszczoły musiały uwiązać kłąb ...pod dennicą...

ps:cordowan mogę zawieść Cię do 250-cio pniowej pasieki mojego kolegi który w dadantach od kilkudziesięciu lat daje po właśnie 1,85 kg cukru (a nawet i mniej) ...i zapewniam Cię że nic mu zimą nie spada z tego powodu....


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 10:04 - sob 
Bolkonski pisze:
ps:cordowan mogę zawieść Cię do 250-cio pniowej pasieki mojego kolegi który w dadantach od kilkudziesięciu lat daje po właśnie 1,85 kg cukru (a nawet i mniej) ...i zapewniam Cię że nic mu zimą nie spada z tego powodu


Ależ ja nie napisałem że dając 1,85 kg cukru na ramkę dadantowską pszczoły ci się osypią, jak napisałem zależy to od wielu czynników, min. żelaznego zapasu jaki mają pszczoły na takiej ramce, od siły rodziny, od ilości ramek zostawianych do zimowoli w przeliczeniu na siłę rodziny. Miej np. taką sytuację że dwa, trzy tygodnie pada, nie podsycasz na czerwienie bo pszczoły miały zapasy, po dwóch tygodniach nie mają nawet grama miodu nad czerwiem nie mówiąc o ramkach osłonowych, uważasz że jak takiej rodzinie dasz po 1,85 kg na ramkę to im starczy, otóż nie bo przynajmniej 0,25 kg z jednej ramki zużyją na bieżąco a 1,6 kg do zimowoli będzie im mało. I dodajmy że mówimy o cukrze. A wogóle temat dotyczy apifortuny i zakarmiania właśnie nią a nie cukrem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 sierpnia 2011, 19:02 - ndz 
wojciech_p pisze:
To tylko 2,5l apifortuny na ramkę. Część zużyją na czerw.Jeżeli rodzina ma bezpiecznie przezimować, to nad kłębem musi mieć minimum 17,5 cm zapasu.

;-) Z Całym Szacunkiem OK 17 cm to ok 2,3 kg pokarmu który zazwyczaj mieści się na skrajnych ramkach bardzo rzadko na środkowych
wojciech_p pisze:
Na ramce dadanowskiej 1,85 to stanowczo za mało.

Moim zdaniem Świat ;-) mówiąc o poszytym pokarmie pszczoły idąc 6 uliczkami do góry mają do dyspozycji ok 13 kg pokarmu według tabeli spożycia w miesiącu marcu powinny mieć jeszcze ok 5-6 kg zapasów
Jedna tylko zasada przyjmijmy że koniec karmienia zakończony jest ok 10-15 września
pewex pisze:
Co innego jak jest odkład który na 7 ramek z czerwiem i będzie zimowany na 7 ramkach (choć spokojnie 5 by mu wystarczyło), a co innego jak jest rodzina produkcyjna, która ma teraz 7 ramek z czerwiem i drugi pełny korpus pszczół.

W pierwszym przypadku pokolenie zimowe będzie przerabiało syrop i część z niego się osypie.
W drugim większość prac związanych z przerobieniem syropu weźmie na siebie pokolenie letnie pszczół i więcej ich zostanie.

Dlatego należy wziąć to pod uwagę i dopasować ilość ramek nie do ilości pszczół a czerwiu
Obrazek
Biorąc po uwagę Lipcowe dane chyba że nie ma już żadnego pożytku i nie przerabiają cukru :rolf: U nas w górach to nie realne prawie wszystkie zginą do końca września
gdyż trzon kłębu tworzą pszczoły wygryzione pomiędzy polową sierpnia a końcem września i to wstaje na wiosnę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 10:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Witam !
Szukam tematu o zawartości cukru (przeliczniku) w jednym litrze apifortuny?
Kupiłem pokarm u Łysonia w wiaderkach 14 kg i z moich wyliczeń wynika że na jedno wiaderko przypada około 7,5 kg cukru. Faktycznie tyle?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 19:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Sorry pomyłka!!! Miałem na myśli 11,5 kg cukru, które równoważy 14 kg apifortuny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 20:23 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Czytając skład gotowych syropów do karmienia tak się zastanawiam, co się dzieje z trójcukrami które są w ich składzie. Skoro pszczoły ich nie rozkładają do cukrów prostych glukozy czy fruktozy ,to jak je później trawią, nie robią tego chyba na przedwiośniu, a może w ogóle ich nie wykorzystują.Może mi ktoś odpowie w jaki sposób są trawione przez pszczoły. Podając cukier, jest rozkładany do glukozy i fruktozy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 20:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Z tego co mi wiadomo cukry te występują w dużych ilościach w miodach spadziowych, więc pszczoły jakoś sobie przyswajają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 19:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Koledzy mam pytanie:

po lipowym miodobraniu chciałbym uzupełnić w przyszłym roku żelazny zapas apifortuną i czekać na zakwitnięcie nawłoci. Boję się jednak, że przy wirowaniu ramek z miodem do zasobników może przedostać się nieco inwertu. Czy w przypadku oddania miodu do badań laboratoryjnych miód z dodatkiem inwertu zostanie uznany za sfałszowany? Nie ma w składzie apifortuny wprawdzie sacharozy, ale sam nie wiem czy lepiej zakarmić inwertem, czy jednak zostawić po te 5-6 kilogramów miodu.

Z jednej strony boję się sfałszowania, z drugiej chciałbym jednak odwirować lipowy miód do końca, a potem podać inwert.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 23:20 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Może po lipcowym miodobraniu zamień korpusy, gniazdowy do góry , nadstawka na dół i uzupełnij żelazny zapas, na nawłoć przestaw z powrotem . Tylko musisz mieć mocne pszczoły i nawłoć nie za późno kwitnąć bo w drugiej połowie sierpnia pszczoły mają tendencje do noszenia pożytku do gniazda a nie nadstawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2011, 01:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Tak, to ma sens. Myślę, ze to w ogole powinno wykluczyc mozliwosć dostania się inwertu do słoików. Gorzej jednak z ulami leżakami - tam niczego już nie przestawię. Czy wobec tego istnieje możliwość wykrycia apifortuny w miodzie jeśli ktoś chiałby to badać? Mieszkam w małej wsi, mam mały rynek odbiorców. Będzie w miodzie może 10 % inweru, a pójdzie opinia, że kombinuję i po ptakach. Coo tym myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2011, 15:14 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Piontek jak masz zapas ramek to zrób tak. Witój lipe do konca nawet ramki w gniezdzieale bez czerwiu tylko te osłonowe z pyłkiem. Powirowaniu wstaw je spowrotem i podkarmiaj tak na czerw ale od 1 sierpnia zwiekszyj dawkie tak żeby do nawoci już były podkarmione. Jak nawoc zacznie nektarować to zabierz te ramki z inwerterem albo z cukrem i wstaw ramkiz suszem na nawoc i po nawoci i dojżaniu miodu z nawoci zabierz te ramki i wirój a te ramki z inwerterem wstaw jako pokarm zimowy i nie bendziesz miał zafałszowania miodu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2011, 18:55 - pn 
Pogodny Piątek pisze:
Tak, to ma sens. Myślę, ze to w ogole powinno wykluczyc mozliwosć dostania się inwertu do słoików. Gorzej jednak z ulami leżakami - tam niczego już nie przestawię. Czy wobec tego istnieje możliwość wykrycia apifortuny w miodzie jeśli ktoś chiałby to badać? Mieszkam w małej wsi, mam mały rynek odbiorców. Będzie w miodzie może 10 % inweru, a pójdzie opinia, że kombinuję i po ptakach. Coo tym myślicie?



Boże widzisz i nie grzmisz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2011, 21:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
tarnoart,

i tu się z Tobą w 101% zgadzam

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 00:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
CYNIG pisze:
tarnoart,

i tu się z Tobą w 101% zgadzam


Bardzo wiele wasze uwagi wniosły do tego wątku, genialne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 00:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
a co tu jeszcze dodać jak PSZCZELARZ pisze: "...Czy wobec tego istnieje możliwość wykrycia apifortuny w miodzie jeśli ktoś chiałby to badać?..."

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 00:57 - wt 

Rejestracja: 09 marca 2010, 21:31 - wt
Posty: 198
Lokalizacja: Siedlce
Istnieje możliwość wykrycia apifortuny w miodzie (enzymy całkiem inne). To tak jakbyś zamiast kawy naturalnej, nawet nie Neski, serwował kawę zbożową np. Turka, lub bardziej kulturalnie Inkę. Nazwa podobna jeśli nie ta sama, to kawa i to kawa, ale smak i samopoczucie całkiem inne.

Jerzy K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 01:29 - wt 
Pogodny Piątek pisze:
Bardzo wiele wasze uwagi wniosły do tego wątku, genialne.


Mogłes człowieku chociaz inaczej sformułowac pytanie w stylu kupiłes miód i podejrzewasz ,ze jest w nim inwert jak to zbadac i gdzie? a ty sobie podłozyłeś kłode i teraz wszyscy na forum juz wiedza ,ze masz nieczyste mysli. Duzo nauki przed tobą i swietlanej przyszłosci ci nie wróże w branzy bo to sie udało tylko kilku cwaniakom co szli po trupach ,a ty mi na takiego cwaniaka nie wygladasz.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 12:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Zupełnie nie wiem skąd takie poczucie w części pszczelarzy, że mają prawo oceniać innych. Określanie kogoś mianem cwaniaka, czy fałszerza, to kroki do których osobiście nigdy się nie posunąłem. Łatwo kogoś pomówić, trudniej realnie coś udowodnić. Podejrzewam jednak, że zostałem oceniony własną miarą oceniających.

Moje pytanie płynie nie z chęci dorobienia, bo żyję z czegoś zupełnie innego. Mam 10 uli i traktuję to wyłącznie hobbystycznie, choć nadwyżkę miodu oczywiście sprzedaję. Żyję jednak w małym środowisku i zależy mi na reputacji, a inwertów nigdy nie stosowałem i zastanawiam się nad ich użyciem w trakcie sezonu, więc pytam - taka jest przecież istota forum: jeden pyta, inni doradzają.

Mimo wszystko dziękuję uczciwym pszczelarzom za chęć podpowiedzenia, a wszystkim innym którzy nie znali odpowiedzi na moje wątpliwości a przypinają mi łatkę oszusta, choć na oczy mnie nie widzieli, życzę wszystkiego dobrego i wiele zadowolenia z siebie :???:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 17:34 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Zupełnie się z Tobą zgadzam i jestem przekonany o Twoich dobrych intencjach, a nie chęci dorobienia sobie paru dodatkowych groszy. Dobre imię i honor są ważniejsze niż wszystkie pieniądze. Pomysł, że pytałeś tylko dlatego aby bliźnich zrobić w przysłowiowe bambuko był zupełnie nie fair. Świadczy to tylko o tym, że środowisko pszczelarzy trawić zaczyna choroba, głównie zasad etycznych, a jeszcze nie tak dawno pszczelarz nie musiał składać przysięgi prawdomówności w sądach grodzkich. Budujące jest jednak to, ze w obecnych czasach ogólnego zdziczenia obyczajów zdarzają się młodzi ludzie z takimi poglądami. Być może nie wszystko jeszcze stracone. Należą Ci się przeprosiny ale ich raczej nie oczekuj. Pozdrawiam serdecznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji