FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:59 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 sierpnia 2012, 09:50 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jak w temacie :-)
Odkupiłem od znajomego pszczelarza 15kg, więcej nie może a mnie przydałoby się jeszcze jedno wiadro. A jakby ktoś do kompletu miał z 1kg FeedBee to w ogóle byłoby super.
Wysyłka - zamówię, zapłacę, przygotuję list przewozowy - nic tylko dać zapakowane kurierowi. Płatność za towar - do dogadania, może być przelew/przedpłata.
Kontakt na PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 09:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
a nie latwiej i taniej kupic cukier i zrobic syrop?

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 10:04 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie łatwiej - zabawy z mieszaniem trochę jest.
Może i taniej ale te parę złotych.. przy jednym wiaderku to żaden majątek.
Jestem zdecydowany na to 15kg, więc proszę nie przekonujcie, żebym bawił się z cukrem
:-) Ten i tak dostaną później - mam 6uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 10:26 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Temat do zamknięcia, nieaktualne :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 11:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Turtle, a wiesz że nie powinno się mieszać do zakrmiania zimowego cukru i inwertu oczywiście?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 19:59 - wt 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
kolejny mit o mieszaniu cukru z inwertem, co niby ma się dziać, mówimy oczywiście nie o fizycznym zmieszaniu, tylko zakarmieniu oddzielnie w części inwertem, a następnie cukrem lub odwrotnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 22:23 - wt 
filip pisze:
co niby ma się dziać
może np. szybciutko skrystalizować na kamień wręcz i pszczoły tego nie będą w stanie pobrać, nie mit a sprawdzony przypadek na spadłej przez to 20-to pniowej pasiece, nie mojej ale tak właśnie kolega zrobił. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 08:03 - śr 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
dziwne przez dwa kolejne sezony zakarmiałem właśnie na początek po 5 litrów inwertu
/bo tyle miałem/ a resztę cukrem w żadnej rodzinie nie było nawet jednej komórki skrystalizownej, na wiosnę nie zjedzony pokarm odwirowuje i wykorzystuje do odkładów.
W tym roku tylko cukier ze względu na znaczną różnice w cenie paszy z cukru a inwertu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 08:51 - śr 
filip pisze:
W tym roku tylko cukier ze względu na znaczną różnice w cenie paszy z cukru a inwertu
Jaką różnicę? inwert wychodzi taniej niż cukier a ty zakarmiasz cukrem? Nie wiem jak było u ciebie i możliwe że nie skrystalizowało ci jak dałeś pszczołom pomieszać cukier z inwertem ale wiem jedno syrop cukrowy ma w swoim składzie wodę (zbyt dużo jej i nadmiar pszczoły muszą odparować) i mieszając ten syrop pszczoły z inwertem nie odparowują wody z syropu prawidłowo bo domieszają do już gotowej paszy przez co może dojść do skrystalizowania zapasów, nie mówię że zawsze tak będzie ale może to wystąpić. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 10:04 - śr 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
może źle liczę ale 15kg inwertu po 4zł/kg to jest 60 złociszy, natomiast z cukru 2kg cukru + 1kg wody =3kg = 7,20zł /2kg cukru po 2,65 zł/ z czego wynika że koszt 1kg wynosi 2,40 zł, a 1litr 3,27, z uwagi że gęstość inwertu jest większa od syropu cukrowego trzeba dać 17kg syropu tj około 12 litrów koszt karmy z cukru na jedną rodzinę wyniesie około 41 zł /17kg*2,40 lub 12 litr *3,27/ cena inwertu w/g ofrety sądeckiego bartnika


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 10:33 - śr 
filip pisze:
może źle liczę ale 15kg inwertu po 4zł/kg to jest 60 złociszy
3-3.15. Policz sobie wtedy ile cie będzie kosztowało.
Dlaczego 4 zł , ja kupiłem po 3 zł a jak bym miał swoje pojemniki to i po 2,60- 2,80 bym mógł kupić. Nie wyjdzie taniej, policz sobie jeszcze raz. Na rodzinę daję wiadro 15 kg + zostawiam im to co same naniosły jeśli nie jest tego więcej niż 6 kg. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 10:45 - śr 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
oczywiście zgoda ja liczę po 4 zł bez kosztów przesyłki czy przewozu bo nie mam możliwości zakupu po niższej cenie, przy cenie 3 czy 2,6 to inna bajka, tylko ilu z nas ma możliwość zakupu po takich cenach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 10:49 - śr 
filip, z dostawa do domu jak kupujesz paletę 44 wiadra masz po 3.15 za kg - chyba że nie masz tylu uli ale zawsze można dogadać się z dwoma czy trzema nawet kolegami z koła i kupić sobie peletę, dostawa w jedno miejsce a potem się podzielicie - jaki problem? kwestia chęci. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 12:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
przy zakarmianiu inwertem i cukrem ważne jest żeby nie podawać od razu jednego po drugim tylko poczekać kilka dni, żeby miały czas przerobić to co dostały pierwsze, wtedy nie ma wielkiego problemu z mieszeniem, bo to co składają w komórki wtedy ma już podobny skład - przerobione przez pszczoły.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 14:13 - śr 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ok... widze, ze ładnie się wątek rozkręcił :D

Zamówiłem już 28kg Apiinvert /pierwsza zimowla, mało uli więc mogę zaszaleć :mrgreen: /, będzie na teraz jeszcze na czerw - skończył mi się właśnie syrop od Holgera/ a to co zostanie poczeka do wiosny i dostaną na rozruch.

W planach wlasnie mialem taka przerwe w zakarmianiu syropem po inwercie o jakiej piszecie.
Poza tym dostają po 200g co 2dni i podejrzewam, że za dużo tego nie zmagazynują. - nie mam w tej chwili juz zadnych ciekawych pożytków a i pogoda nie jest zbyt dobra.

P.S - moze Administrator przeniósłby wątek w inne miejsce..?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2012, 18:07 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Cordovan pisze:
inwert wychodzi taniej niż cukier a ty zakarmiasz cukrem?

ja zakarmiam cukrem i dla mnie cukier jest tańszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 06:22 - pt 
jino2, dlaczego? policz wszystko nie tylko cenę kg cukru czy inwertu. Inwert kupiony po 3.15 za kg będzie tańszy czy ja coś przegapiłem. Możesz uzasadnić swoją wypowiedź? :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 08:39 - pt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Czy według was warto zakarmić Apifortuną bo tylko taki syrop mam możliwość nabyć ? I czy sprawdzi się podkarmianie w podkarmiaczkach ramkowych ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 22:03 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cordovan pisze:
jino2, dlaczego? policz wszystko nie tylko cenę kg cukru czy inwertu. Inwert kupiony po 3.15 za kg będzie tańszy czy ja coś przegapiłem. Możesz uzasadnić swoją wypowiedź? :wink:


Cukier Diamant w workach 25kg 3,66/kg dzisiaj kupowałem jakim cudem inwert wychodzi taniej ? Jakby kolega tak był miły i mi to obliczył bo ja zawsze jak była matematyka to robiłem sobie wagary. Z mojej wiedzy wynika ,ze na kazdej tonie zakupionego cukru mam kilka stówek w kieszeni.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 22:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
adimaj13 pisze:
Czy według was warto zakarmić Apifortuną bo tylko taki syrop mam możliwość nabyć ? I czy sprawdzi się podkarmianie w podkarmiaczkach ramkowych ?


Ja karmie Apifortuna i jest ok. W ubiegłym roku miałem mały ubytek ale to nie wina apifortuny. Jak zazimujesz mocna rodzinkę to i na cukrze będzie dobrze i na apifortunie. Spokojnie możesz karmić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 22:47 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
dudi pisze:
W ubiegłym roku miałem mały ubytek ale to nie wina apifortuny.


Czekaj jak zima będzie dłuższa dopiero będziecie zbierać pszczoły z dennicy na razie to tylko przedsmak. Tak wiec czekamy na długą zimę bez ani jednego oblotu ,a pierwszy oblot końcem marca .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:02 - pt 
Miodomir pisze:
Cukier Diamant w workach 25kg 3,66/kg dzisiaj kupowałem jakim cudem inwert wychodzi taniej ?
Ja kupowałem inwert z swoimi wiadrami po 2,60 kg czyli na rodzinę (zimowla na 8 ramkach wlkp) koszt 39 zł, sam odbierając (mam blisko), jak chcesz kupić z dostawą w wiadrach 15-sto kg 3,15 kg (czyli 47,25 zł na rodzinę), minimum 44 wiadra, na rodzinę (8 ramek wlkp) dajesz wiadro 15 kg. Dając alternatywnie na 8 ramek wlkp 13,2 kg cukru (wg Ostrowskiej bo większość opiera się na tej lekturze) po 3,66 masz 48,31 zł, dolicz wodę i czas na zrobienie syropu i podawanie go wieczorami oraz to, że spracujesz bardziej rodziny powiedz nie opłaci się? :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:23 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jakie 13,2 kg cukru?
Na samo zalanie krainki wystarczy 10 kg cukru na rodzinę plus wiadomo zapas w gnieździe i dodać do tego trzeba w przypadku braku pożytku karmienie pobudzające ,a co inwertu nie musisz wiecej kupić jak chcesz pobudzac?
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:35 - pt 
Miodomir, podałem książkowo wg. Ostrowskiej a co jak nie naniosą ci tego zapasu bo nie mają skąd? po lipie amen z pożytkami? dasz 10 kg? wiele zależy od regionu, pogody i pożytków. Ty nie musisz dać cukru na podsycanie rozwojowe jak nie masz pożytków liczyłeś ile dajesz łącznie? Nie spieram się o nic tylko wysnuwam wnioski, sam karmiłem w zeszłym roku cukrem i zarzekałem się, że nie przejdę na inwert a jednak teraz widzę różnicę. :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:46 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tak dam po 10 kg bo tyle zakupiłem cukru .Najwyżej jeszcze połącze z 20 rodzin i cukier zużytkuje dla silniejszych pni i one dostaną więcej. W gniazdach pszczoły mają wystarczający zapas . Ja to juz pisałem gdzieś na forum po inwercie pszczoły na wiosnę nie idą w siłę jak trzeba po syropie cukrowym idą jak burza.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:55 - pt 
Miodomir pisze:
W gniazdach pszczoły mają wystarczający zapas
U ciebie tak ale odpowiadamy ogółowi adeptów, z których wielu nie potrafi nawet ocenić zapasów jakie mają pszczoły wiec lepiej nawet niech dadzą więcej jak za mało prawda?
Miodomir pisze:
Ja to juz pisałem gdzieś na forum po inwercie pszczoły na wiosnę nie idą w siłę jak trzeba po syropie cukrowym idą jak burza.
nie zauważyłem różnicy ale to tylko moja subiektywna ocena. :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 07:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
1. Mocna rodzinka a nie jakieś słabiaki do zimowli (trzeba umieć ocenić).
2. Wiaderko na rodzinkę (8-10 ramek do zimowli).
3. Nie przeszkadzać rodzinkom w zimie, nie szwędać się po pasiece, nie zaglądać niepotrzebnie do uli.
Zima u nas czasem zaczynała sie końcem września. Do połowy marca może był w trakcie 1 roztop z jakimś tam oblocikiem. Wiosną sie po oblocie jeszcze plastry odsklepiało, bo w ulach pokarm był i rodzinki na klony i mniszka były w odpowiedniej sile do zbiorów.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 10:01 - sob 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Cordwan napisz z czego masz inwert: burak, zboże, ziemniak, kukurydza, bo różnią się ceną i przydatnością dla pszczół, te tańsze są płynne jesienią i wiosną a kammienne podczas dużych mrozów. Dobry inwert bezpieczny w zimowaniu jest dużo droższy od cukru. Żeby nie było dziwnych zastrzeżeń i wątpliwości, źródłem tych informacji są wykładowcy z Pszczelej Woli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 10:27 - sob 
wojciechmoro, zapewne z zboża bo Apifood kupiłem i skoro Bogdanowi w jego rejonie pół pasieki przezimowało na tym to u mnie w centralnej Polsce przy łagodniejszych warunkach zimowych tez nie powinno być problemu. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 sierpnia 2012, 07:40 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja zdecydowałem się na apiinvert.
Akurat taki maja w 3miescie z odbiorem osobistym, z wysyłką /allegro/ apifood kosztowałby podobnie. Dałem 143zł za karton 28kg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji