FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 17 czerwca 2025, 20:34 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 kwietnia 2012, 15:27 - sob 

Rejestracja: 24 lutego 2010, 12:44 - śr
Posty: 1
Lokalizacja: Środkowe pomorze
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie korpusowe
Witam. Czy jest jakiś określony termin do kiedy można odsklepiać plastry z zimowym pokarmem przed podaniem półnadstawek by nie zafałszować miodu z mniszka i drzew owocowych. Jeśli dobrze rozumuje to zasklepiony pokarm który jest jeszcze w gnieździe po dołozeniu miodni, pozostanie w tym gnieździe i zostanie przez pszczoły stopniowo zjedzony. A co dzieje się z odsklepionym pokarmem czy również pozostaje on w gnieździe, czy razem ze świeżym nakropem przeniesiony do miodni by matka mogła czerwić w gnieździe. Jeśli tak to na ile dni przed pożytkiem i dodaniem miodni nie odsklepiac juz plastrów w gnieździe. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 18:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Najlepiej, jak pszczoły ci same prawie do końca wyjedzą żarełko z ramek. Odsklepianie zależy też od napływu świeżego nektaru z zewnątrz. Ale jeśli powiedzmy na 10 dni przed wziątkiem towarowym odsklepisz ramkę i dasz koło czerwiu, to nic nie powinno się stać. Potem zostaw już tę czynność pszczołą, lub wymień ramki na puste. U mnie jest już praktycznie tylko to, co sobie same naniosą, ale z tego co widziałem, to mają co nosić, więc jest dobrze.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 08:33 - ndz 
maniek 30, poczytaj posty od tej strony do końca i odfiltruj to co jest bzdurą będziesz wiedział wszystko. :wink:


Na górę
  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 08:55 - ndz 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Moje łakomczuchy zimowe zapasy już prawie całe zjadły. Naniosły już troche nakropu więc nie mam co odsklepiac.
Pozdrawiam
Dominik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 16:30 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak się odsklepi miód z zimy to on jest w pierwszej kolejnosci skarmiany przez czerw. Bo jak przyniosą nektar to on jest przerabiany z tydzien nim stanie się miodem kturym można karmić czerw. Ale pszczoła nie chentnie sama odsklepia stare zapasy. Ale jak my odsklepimy to ona jest zmuszona do ponownego przerobienia tego miodu ktury jest najczesciej skrystalizowany i karmi nim czerw. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 09:37 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam

Koledzy posiadam ule wielkopolskie 10 ramkowe. Zimowałem pszczoły na 8, 9 ramkach. Ostatnimi dniami robiłem przegląd uli i zauważyłem, że pszczoły w gnieździe mają jeszcze sporo pokarmu z zimy na ramkach.
Co robić z takim pokarmem na ramkach???

1. Przekładać do miodni? Ale w tedy zdaje się, że mogę zafałszować miód, TAK? A nie chciałbym tego.

2. Jeden z pszczelarzy mówił mi jeszcze coś o tym, aby pokarm zimowy poprzecinać dłutem, tak żeby się zaczął lać z plastrów. Jest to dobry pomysł? Cały zimowy pokarm tak mam poprzecinać?

Co koledzy robicie z zapasami zgromadzonymi w gnieździe a które są porozrzucane po większości ramek???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 10:00 - wt 

Rejestracja: 27 października 2010, 16:41 - śr
Posty: 76
Lokalizacja: SPYTKOWICE K ZATORA
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mi tez zostalo pare ramek z pokarmem,planuje je wykozystac przy robieniu odkladow lub osadzniu rojow,narazie sa zabezpieczone w magazynie :wink:

_________________
ANDRZEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 10:15 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Andrzej0405, porostu wyciągasz ramki z ula i chowasz do magazynu?
Ja dodatkowo na tych ramkach mam nakrop. Może się taka ramka popsuć?

A co myślicie o tym przecinaniu zapasów, ma to jaki sens?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 12:08 - wt 

Rejestracja: 27 października 2010, 16:41 - śr
Posty: 76
Lokalizacja: SPYTKOWICE K ZATORA
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przecierz napisałem że ramki są zabezpieczone w magazynie,a czesciowe odsklepienie plastrow dlutem powoduje to ze pszczoly szybciej przeniosa pokarm,stymulujac przy tym matke( zludzenie pozytku)

_________________
ANDRZEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 12:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 346
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Niezasklepiony nakrop wyjęty w ramkach z ula sfermentuje. Poszyty pokarm można spokojnie przechować w magazynie do jesieni.
W mądrych książkach piszą, że do wykarmienia jednej komórki czerwiu potrzeba jedną komórkę miodu (i pół komórki pyłku). Zatem pszczoły powinny zużyć zimowy zapas znajdujący się w rodni na wykarmienie czerwiu. Warunkiem do tego są wolne komórki w miodni, w które mogłyby złożyć przyniesiony nektar.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 12:59 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Andrzej0405 pisze:
Przecierz napisałem że ramki są zabezpieczone w magazynie,a czesciowe odsklepienie plastrow dlutem powoduje to ze pszczoly szybciej przeniosa pokarm,stymulujac przy tym matke( zludzenie pozytku)


Jedni piszą, że możesz odsklepić i pszczoły to zużyją, drudzy (ja do nich należę) wycofują plastry z poszytym pokarmem zimowym bo twierdzą,że część paszy zimowej może znaleźć się w miodzie dla klienta...skorzystaj z rady Cordovana - przeczytaj wskazany przez niego wątek i wybierz to co w/g Ciebie bzdurą nie jest

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2012, 15:55 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Zazwyczaj przed powiększeniem gniazda 2 zewnętrzne ramki są pełne zasklepionego pokarmu.

Najlepiej te 2 ramki jak piszą zabrać do magazynu, w miejsce zabranych ramek dać węzę, dołożyć suszu i odsklepić w pobliżu węzy pozostałe w gnieździe ramki (są to z regóły kilkucentymetrowe paski pokarmu nad czerwiem).
To powoduje przyśpieszenie czerwienia i szybką odbudowę węzy odsklepionym pokarmem zimowym - tak jak napisał któryś z kolegów, pszczoły bardzo niechętnie otwierają zasklepione komórki, jeśli natomiast my je odsklepimy to w pierwszej kolejności zużywają ten pokarm.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

            



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji