FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 21:37 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 czerwca 2014, 22:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Witam!
Mam takie pytanko: czy matkę inseminowaną należy poddawać w jakiś inny sposób niz np. jednodniówkę czy czerwiącą unasienniona naturalnie. Za kilka dni kupie taka inseminowaną BF i chce ja poddać do odkładu. Jak zrobić to najlepiej aby jej nie stracić ?
Czy w klateczce czy może na izolator na wygryzającym się czerwiu ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2014, 23:06 - pt 
Po 9 dniach od osierocenia ,jak zacznie czerwić wzmacniasz czerwiem, 5-6 ramek ,czekasz jak się rozczerwi i kiedy pszczoły obsiadają pełny korpus dodajesz drugi korpus lub pół-nadstawkę .Nie ma pożytku to karmisz ,doprowadzasz pszczoły do optymalnej siły i zimujesz jak każdą . Na wiosnę zdecydujesz czy się nadaje do dalszej reprodukcji.


Na górę
  
 
Post: 27 czerwca 2014, 23:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
najlepiej zrob sobie izolator z gęstej siatki na jedną ramke wkładasz do niego ramke z czerwiem na wygryzieniu i wpuszczasz matke na plaster, jeśli zacznie czerwić i mloda pszczoła się wygryzie możesz zdjąć izolator

mozna też zrobić ten sam myk z kołpakiem tyle że pszczoły uwolnią ją same

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 00:24 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak niemasz izolatora i dasz na ramkie bezposrednio to musisz wylotek zakratować bo ona poleci na spotkanie z trutniamy. Taka matka jest 2 razy usypiana i nie pamieta ze była sztucznie unasieniona. Natura ją wzywa do trutni. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 06:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
miły_marian. pisze:
Jak niemasz izolatora i dasz na ramkie bezposrednio to musisz wylotek zakratować bo ona poleci na spotkanie z trutniamy.


Ja na początku czerwca dostałem 10 Prim od Pani Gębalowej sztucznie UN.
Za Jej radą nie kratowałem wylotków. Nie wiem więc czy były jeszcze sobie polatać. Wiem natomiast, że wszystkie pięknie czerwią i są dorodne.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 07:58 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
komeg. To tylko pogratulowac ale nie piszesz w jakim czasie po podaniu zaczeły znosic jaja. Dobrze iminesowana matka po 3 dniach juz są jaja a jak poleci do chłopaków to za7-8dni. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 09:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
miły_marian. pisze:
Jak niemasz izolatora i dasz na ramkie bezposrednio to musisz wylotek zakratować bo ona poleci na spotkanie z trutniamy. Taka matka jest 2 razy usypiana i nie pamieta ze była sztucznie unasieniona. Natura ją wzywa do trutni. Pozdrawiam miły_marian


może tak być w przypadku matek inseminowanych BSC, natomiast jeśli czerwiła już u hodowcy nic takiego nie powinno nastąpić, przy tych matkach jakie są sprzedawane kratowanie wylotka nic nie da, bo matki są tak małe że bez problemu przez nią przejdą... a poźniej oceniamy matki inseminowane własnymi trutniami po 200 pare zlotych... jak zacznie czerwić w izolatorze to już nigdzie nie poleci
jeśli chodzi o kratowanie wylotka to chroni przed wejsciem do ula przypadkowej matki, ja w tym roku mialem już dylemat bo :
odkład miał już ok 12dni czerwiu krytego zero, mateczniki zrywałem na bieżąco, poddałem matke reprodukcyjna w izolatorze i jak ją chciałem uwolnić zrobiłem profilaktycznie przegląd a tam pojedyncze jajeczka.... zgłupiałem bo na trutówki za wcześnie a wyglądało mi to na czerw po rozczerwiającej się matce.... niewiele myśląc założyłem krate na wylotek i całe towarzystwo wywaliłem przed ul na pomost, kilka trutni zostało nic więcej... wykorzystałem zamieszanie i uwolniłem matke która została przyjęta i czerwi w ulu :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 11:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Ja mam kupić matkę już czerwiącą, powiedział mi, że sprzedaje takie jak juz u niego czerwią. Jak taka kupie i myślę poddać ją na izolator - właśnie zrobiłem sobie taki z gęstej siatki o jakim pisze "kudłaty" to jak ona zacznie mi czerwić w izolatorze to mogę już ją uwolnić ? Planuję przed umożliwieniem jej wyjścia tak przekręcić "oczko"aby najpierw pszczoły ulowe mogły wejść do tego izolatora i z nią się zapoznać . Dopiero po dwóch, trzech dniach jak ulowe wejdą do izolatora to przestawię oczko na większy otwór aby matka mogła z niego wyjść. Dobrze kombinuję ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2014, 11:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Acha rozumiem, że jak już czerwi w ulu to nie będzie latała na naturalne bzykanie się z trutniami. Mimo to dziękuję koledze Marianowi za cenna uwagę gdybym kiedyś kupował matkę bez sprawdzonego czerwienia.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2014, 02:39 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
komeg pisze:
miły_marian. pisze:
Jak niemasz izolatora i dasz na ramkie bezposrednio to musisz wylotek zakratować bo ona poleci na spotkanie z trutniamy.


Ja na początku czerwca dostałem 10 Prim od Pani Gębalowej sztucznie UN.
Za Jej radą nie kratowałem wylotków. Nie wiem więc czy były jeszcze sobie polatać. Wiem natomiast, że wszystkie pięknie czerwią i są dorodne.

pozdrawiam


Za opowiadanie starych kawałów, nieliczni budują kanał Wołga - Don, do dzisiaj :D

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2014, 23:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
niewiele myśląc założyłem krate na wylotek i całe towarzystwo wywaliłem przed ul na pomost

I słusznie, całe to nasze myślenie, przyprawia pszczoły o zawrót głowy i nastręcza kupę niepotrzebnej roboty.
polbart pisze:
Za opowiadanie starych kawałów, nieliczni budują kanał Wołga - Don, do dzisiaj :D

Nie zamierzam kombinować z matkami, ale zgadzam się, że niewiara w hodowców i w instynkt pszczół prowadzi na manowce... Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2014, 00:11 - czw 
Ze sprawdzonym czerwieniem- inseminowane się nie kratuje .


Na górę
  
 
Post: 03 lipca 2014, 00:24 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Kolega odebrał osobiscie matkie reprodukcyjną krainkie i była zapładniana też trutniamy od innej krainki 2 lata temu. Nie dał kraty na wylotek i nie zaglondał z 2 tygodnie. Matka czerwiła ale znajdował czerwonawe pszczoły w tej rodzinie, A powinny być tylko czarne. I jak to wytłumaczyc . A w tamtym roku też kupił i zakratował i pszczoły miał jednego koloru. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2014, 06:17 - pt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
miły_marian. pisze:
Kolega odebrał osobiscie matkie reprodukcyjną krainkie i była zapładniana też trutniamy od innej krainki 2 lata temu. Nie dał kraty na wylotek i nie zaglondał z 2 tygodnie. Matka czerwiła ale znajdował czerwonawe pszczoły w tej rodzinie, A powinny być tylko czarne. I jak to wytłumaczyc . A w tamtym roku też kupił i zakratował i pszczoły miał jednego koloru. Pozdrawiam miły_marian

Rozumię, że dwuletnia czerwiąca matka po zmianie swojego miejsca stacjonowania wyleciała na lot godowy.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2014, 08:42 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
jendrus, Ty czytaj uwaznie , ja napisałem ze 2 lata temu kolega kupił od chodowcy matkie a nie po 2 latach matka wyleciała na spotkanie z trutniamy. Moze nie precyzjinie to wyjasniłem to przepraszam. Ale jak wszyscy pszczelarze wiedzą ze matka na poczotku swego zycia wylatuje na gody weselne i potem już nie choc nawet i się roji. Bo stara matka juz na drugi dzień po wyrojeniu składa jajeczka. Matka reprodukcyjna jest 2 razy usypiana zeby wprowadzic jej do pochwy plemniki i ona donzy do spotkania z trutniamy jak ma taka możliwozć, bo ją natura wzywa, a instynkt matki pszczelej jest ogromny zeby dać zdrowe potomstwo . Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2014, 09:01 - pt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Oczywiście.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2014, 11:02 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
kudlaty pisze:
najlepiej zrob sobie izolator z gęstej siatki na jedną ramke wkładasz do niego ramke z czerwiem na wygryzieniu i wpuszczasz matke na plaster, jeśli zacznie czerwić i mloda pszczoła się wygryzie możesz zdjąć izolator
też polecam ten sposób, tyle że z izolatorem dwuramkowym... jakby było coś nie tak w ulu to matka może się schować między ramkami a tak to jest ganiana z jednej na drugą strone, na tyle że potrafią ją nieźle zmęczyć żeby nie powiedzieć zamęczyć ;)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2014, 01:09 - sob 
miły_marian. pisze:
Kolega odebrał osobiscie matkie reprodukcyjną krainkie i była zapładniana też trutniamy od innej krainki 2 lata temu. Nie dał kraty na wylotek i nie zaglondał z 2 tygodnie. Matka czerwiła ale znajdował czerwonawe pszczoły w tej rodzinie, A powinny być tylko czarne. I jak to wytłumaczyc . A w tamtym roku też kupił i zakratował i pszczoły miał jednego koloru. Pozdrawiam miły_marian


2 lata temu były jeszcze matki inseminowane bez sprawdzonego czerwienia te należało kratować . Materiał ojcowski też mógł być różny ,co wpadło pod palce to się inseminowało.


Na górę
  
 
Post: 10 lipca 2014, 22:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Witam
Mam takie pytanie : jak długo po poddaniu do odkładu matki inseminowanej (prawdopodobnie już czerwiącej) powinna zacząć czerwić ? Sytuacja jest taka : kupiłem ta matkę poddałem przy użyciu izolatora jedno ramkowego na wygryzający się czerw. Problem miałem ze znalezieniem ramki z wygryzającym się czerwiem i pokarmem. Ramka na ktorej poddałem matkę nie miała w ogóle pyłku i tylko skromny wianuszek miodu o szer. ok. 3 cm. Matka w izolatorze siedziała do dzisiaj tj. tydzień. Czerw wygryzł się w całości i od trzech dni pszczoły ulowe miały możliwość wchodzenia do izolatora. Tak, że w izolatorze było sporo pszczół. Wypuściłem ja izolatora i nie zauważyłem aby zamiarowały ja żądlić, chyba została przyjęta. Ale nie zauważyłem tez ani jednego jaja. Dlaczego nie podjęła czerwienia ? Tydzień to już chyba powinna zacząć-jeżeli jak twierdził hodowca u niego były już pierwsze jajeczka. Z ula nie wyjdzie bo na wylotku ma werandę z kraty odgrodowej by nie udała się na nieporzadany lot godowy, może tylko pospacerować sobie przed wylotkiem. W dniu dzisiejszym podłożyłem ramkę z młodym czerwiem - czy może to pobudzi pszczoły do lepszej produkcji mleczka i karmienia matki. Czy może brak pokarmu na ramce w izolatorze spowodował nie podjecie czerwienia ? Czy jak podłożyłem ramkę młodym czerwiem to nie skusi pszczół (tych nie wiernych) do odciągnięcia matecznika i zlikwidowania matki inseminowanej ? Co o tym wszystkim sadzicie ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lipca 2014, 23:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
waldek6530 pisze:
Czy jak podłożyłem ramkę młodym czerwiem to nie skusi pszczół (tych nie wiernych) do odciągnięcia matecznika i zlikwidowania matki inseminowanej ? Co o tym wszystkim sadzicie ?
to jest mozliwe, pamiętaj że inseminowana traktowana jest jak NU, a to że hodowca widział pierwsze jaja to może tak może nie, w każdym bądź razie nie powinien wysyłać matki bez sprawdzenia zasklepienia czerwiu...

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lipca 2014, 23:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Witaj
otóż jeśli matka nie podejmowała czerwienia przez tydzień to widocznie coś musiało być nie tak, albo brakowało pszczołom pokarmu (choćby niewielkiego dopływu nektaru), w odkładzie jest choć trochę pierzgi?
albo też pszczoła potrzebowała pobudzenia do wydzielania mleczka i bardzo dobrze że dałeś im ramkę odkrytego czerwiu, teraz poczekaj 2-3 dni i jajka powinny się pojawić :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2014, 00:13 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak piszesz w izolatorze był wianek pokarmu ale nie było pierzgi. Matka inseminowana nie wydziela fermonu jak matka naturalnie sie unasienni i pszczoły nie karmiły ja mleczkiem bo jak znalezli ciut pierzgi to na własne potrzeby młoda pszczoła zjadła a nie zeby matkie karmić. Teraz jak została wypuszczona to za 3 dni powiny byc jajeczka jak hodowca prawde mówił ze były jaja u niego. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2014, 11:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Wielkie dzięki Wam za informacje - Szanowni Koledzy. Jestem już spokojniejszy, napiszę w niedziele co się dzieje. Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2014, 09:09 - sob 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
waldek6530, mam podobną sytuację ,matkę reproduktorkę wpuściłem w izolator 1 ramkowy na ramkę z wygryzającym się czerwiem a odkład zrobiłem z 3 ramek czerwiu na wygryzieniu i pszczołami je obsiadającymi ,ale co dziwne matka reproduktorka w izolatorze a na tych ramkach obok pszczoły ciągły mateczniki dopóki miały jakakolwiek larwę tak jak by nie czuły obecności matki w izolatorze .Dwa dni po zerwaniu ostatnich mateczników w czwartek wypuściłem matkę z izolatora ale na ramce z izolatora też nie było żadnych złożonych przez matkę jaj ,liczę że zacznie czerwić w najbliższych dniach ,wylot zakratowany ale pogoda nie pozwala zaglądnąć do ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2014, 09:32 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Matka inseminowana czyli zapłodniona sztucznie nie wydziela jeszcze takich hormonów jak matka normalnie zapłodniona przez trutnie. Dlatego w twojej rodzinie były załozone mateczniki. Matka w izolatoze 1 ramkowym zle się czuje , matka musi mieć swobode i przestrzeń całego gniazda. A w izolatorze młoda pszczoła jak się wygryzie to dopiero po 3 dniach opiekuje sie matką i ją karmi mleczkiem ale mysi miec dostep do pieżgi, ale jak były znikome komurki pierzgi to młoda pszczoła sama skomsumowała na własne potrzeby zeby dojsc do ciała tłuszczowego. Poparu dniach bendzie czerwić. Pozdrawiam miły_marin


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 14:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
U mnie w dalszym ciągu nie czerwi. We czwartek tj. trzy dni temu podłożyłem ramkę z młodym czerwiem i jajami i do dzisiaj nie ma jaj po matce inseminowanej. Dzisiaj jeszcze dołożyłem do gniazda ramkę "nabitą" pierzgą abym nie miał wątpliwości że im czegoś brakuje. Miodu maja pod dostatkiem i pszczół też jest dużo w różnym wieku. Nie wiem czy podejmie czerwienie-poczekam jeszcze ze trzy dni i jak nic to zwrot. Bo i po co mi taka matka.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 16:29 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
waldek jak za 7 dni nie bendzie czerwić to jest zle unasieniona. Jak zacznie czerwic po 16 dniach to bendzie czerwić na trutnie i wtedy bendziesz wiedział ze trzeba ją wymienić na nowa od tego samego chodowcy reklamacja. pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 16:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Mi w tym roku matka zaczęła czerwić gdzieś po właśnie 14-15 dniach i czerwi bardzo ładnie, po prostu lało cały czas to jakoś ją zatrzymało

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 17:18 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
waldek6530 pisze:
U mnie w dalszym ciągu nie czerwi. We czwartek tj. trzy dni temu podłożyłem ramkę z młodym czerwiem i jajami i do dzisiaj nie ma jaj po matce inseminowanej. Dzisiaj jeszcze dołożyłem do gniazda ramkę "nabitą" pierzgą abym nie miał wątpliwości że im czegoś brakuje. Miodu maja pod dostatkiem i pszczół też jest dużo w różnym wieku. Nie wiem czy podejmie czerwienie-poczekam jeszcze ze trzy dni i jak nic to zwrot. Bo i po co mi taka matka.

Dzisiaj pogoda pozwoliła na spojrzenie do ula i moja reproduktorka od Wojtka P.wystartowała z czerwieniem i jedna ramka zaczerwiona cala i czerwi na drugiej .
Zastanawiam się czy już mogę zdjąć kratę odgrodową z wlotka czy jeszcze nie , jak myślicie ?,to moja pierwsza reproduktorka i działam po omacku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 18:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
jerzy9666 pisze:
Dzisiaj pogoda pozwoliła na spojrzenie do ula i moja reproduktorka od Wojtka P.wystartowała z czerwieniem i jedna ramka zaczerwiona cala i czerwi na drugiej .

A po ilu dniach zaczęła Ci czerwic od chwili poddania i czy była to matka ze sprawdzonym czerwieniem.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 19:19 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
waldek6530 pisze:
jerzy9666 pisze:
Dzisiaj pogoda pozwoliła na spojrzenie do ula i moja reproduktorka od Wojtka P.wystartowała z czerwieniem i jedna ramka zaczerwiona cala i czerwi na drugiej .

A po ilu dniach zaczęła Ci czerwic od chwili poddania i czy była to matka ze sprawdzonym czerwieniem.

mamuśka przyszła do mnie 2.07i w tym samym dniu poddałem a wypuściłem z izolatora 10.07 ,patrząc dzisiaj po ilości złożonych jaj ,bo dziś dopiero dało się popatrzyć do ula to wychodzi gdzieś po 8-9 dniach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 19:21 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Matka była ze sprawdzonym czerwieniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2014, 20:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
jerzy9666, możesz zciagnąć kratę
jak czerwi to juz nie poleci nigdzie
chyba że z rojem ale to już nie w tym roku :wink:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2014, 16:35 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Szczupak pisze:
jerzy9666, możesz zciagnąć kratę
jak czerwi to juz nie poleci nigdzie
chyba że z rojem ale to już nie w tym roku :wink:

Dzięki Szczupak, za konkretną odpowiedź :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2014, 08:29 - wt 

Rejestracja: 23 kwietnia 2014, 14:45 - śr
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kępa Lubawska
Witam Kolegów! jestem tu nowicjuszem a mam taki problem. w maju nie dopilnowałem sobie jednej rodziny i wyszła mi rójka. osadziłem ją w nowym ulu. a w starej rodzinie w czasie przegladu usunąłem wszystkie mateczniki . zakupiłem matkę jednodniówkę Al Sin i poddałem. nawet ładnie ją przyjęły matka po parunastu dniach przepięknie zaczęła czerwić praktycznie cały ul czyli 9 ramek warszawskich zwykłych było zaczerwionych. przez ostatnie trzy tygodnie ich nie niepokoiłem. wczoraj ich przeglądam a tam żadnego młodego czerwiu i założone chyba ze siedem mateczników. przeszukałem cały ul i nie znalazłem matki!!!??? przechodzę do pytania czy zakupić matkę inseminowana i im poddać czy zostawić ich w spokoju niech sobie wychowają swoją matkę i czy w ogóle zdąży się jeszcze zapłodnić i zacząć czerwić jest już 22 lipca?. Proszę o poradę. pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2014, 08:36 - wt 
nie ma już na co czekać zerwij mateczniki i podaj matkę unasienioną , teraz matki już czerwią na pszczołę zimową


Na górę
  
 
Post: 24 lipca 2014, 22:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
jerzy9666 pisze:
mamuśka przyszła do mnie 2.07i w tym samym dniu poddałem a wypuściłem z izolatora 10.07 ,patrząc dzisiaj po ilości złożonych jaj ,bo dziś dopiero dało się popatrzyć do ula to wychodzi gdzieś po 8-9 dniach


A moja niestety nie podjęła czerwienia i oddałem ja hodowcy. Ponoć pomylił się i dał mi jednodniówkę ale za cenę inseminowanej reproduktorki :pala: :thank: :haha:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2014, 11:59 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
waldek6530 pisze:
jerzy9666 pisze:
mamuśka przyszła do mnie 2.07i w tym samym dniu poddałem a wypuściłem z izolatora 10.07 ,patrząc dzisiaj po ilości złożonych jaj ,bo dziś dopiero dało się popatrzyć do ula to wychodzi gdzieś po 8-9 dniach


A moja niestety nie podjęła czerwienia i oddałem ja hodowcy. Ponoć pomylił się i dał mi jednodniówkę ale za cenę inseminowanej reproduktorki :pala: :thank: :haha:

Moja inseminowana czerwi CUDNIE ,czerw zwarty i na całej ramce.
Nie którzy twierdzili że inseminowana czerwi gorzej niż unasienniona naturalnie ,okazuje się że AGA3 od Wojtka P. sprawuje się rewelacyjnie a dzisiaj się wygryza pierwsza seria matek po niej .Ocena użytkowych w przyszłym roku .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji