FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 14:56 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 października 2022, 20:49 - pt 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Witam . W wielu książkach pszczelarski i na stronach internetowych trafia mi się ostatnio informacje że tak jak przy miodzie ilość wytwarzanego miodu zależy oprócz pożytku , od siły rodziny , tak przy pyłku nie jest to tak istotne , i słaba rodzina i silna przyniesie porównywalną ilość pyłu co o tym sądzicie? Bardzo poważnie się nad tym zastanawiam ponieważ przy powiększaniu pasieki tworząc odkłady i tak miodu z nich za bardzo nie mam w pierwszym sezonie zwłaszcza tych późnych odkładów a tak to chociażby już w pierwszym sezonie zarobiły coś na siebie. jak według was przygotować taki odkład do poławiania pyłku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2022, 22:00 - pt 
Akurat odkladom pyłek jest bardzo potrzebny. Nie uważam za rozsądne poławianie pyłku od odkładów lub słabszych rodzin.
Z drugiej strony jestem ciekaw jak się ma poławianie pyłku do nastrojów rojowych.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2022, 16:59 - sob 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
A słabe rodziny lub odkład 5 ramkowy dadanta ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2022, 18:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Nadmiar pyłku jest w maju. Jeśli ograniczysz słabszym rodzinom ilość białka będą bardziej podatne na choroby. Nie wspominam o dynamicznym rozwoju.
W czerwcu/lipcu pyłku starcza zaledwie na bieżące potrzeby. W od połowy lipca odkłady i rodziny raczej trzeba suplementować substytami pyłku i to nie jednym plackiem, lecz w trybie ciągłym do września. Zaczniesz poławiać w czerwcu lipcu - zaczną ci słabnąć odkłady. Wiosną zamiast prężnej pasieki, będziesz googlował jak pod mikroskopem sprawdzić porażenie ceranea i szukał rozwiązań.

Jak prześledzisz tegoroczne wpisy na forum, między wierszami piszą o setkach rodzin, w jednym miejscu, oczekujących na spadź. Tak wiec w przyszłym roku futruj pszczoły do bólu białkiem, i cukrem, na wiosnę przezimowane rodzinki pilnie poszukiwane przez osoby, które zagłodziły brakiem protein.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2022, 20:16 - sob 
Z wpisem Maxika zgadzam się w 100%.
Poławiać pyłek z rodzin można np w maju na rzepaku ale to raczej żeby mieć w sierpniu do podawania na rozwój.


Na górę
  
 
Post: 12 października 2022, 22:16 - śr 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Wszystko zależy. W Krakowie pyłku było od cholery przez całe lato. Odkłady miały nabite po kilka ramek. Ledwo całkiem trojeść przekwitła i różne drzewa w parku, a już na nasypach zakwitła nawłoć.
Na wieś woziłem ramki z pierzgą i dokarmiałem bodaj w lipcu. Później zakwitły słoneczniki i inne takie, i się poprawiło.
Za to testowe poławianie pyłku na wsi końcem czerwca bodajże, skończyło się całkowitym brakiem pyłku w gnieździe i prawie zerową ilością pyłku w poławiaczu.
Tak że wszystko zależy od bazy pożytkowej. A ta w większość miejsc jest bardzo marna. Dawno temu usłyszałem zasadę żeby poławiacz odpalać jak są 2-3 pełne ramki pierzgi, a jeśli po założeniu poławiacza spadnie do 1 to natychmiast poławiacz zdjąć. Jak się nie bawię w eksperymenty to staram się trzymać takiej zasady (choć oczywiście eliminuje to ze zbioru pyłku odkłady, ale nie jest to dla mnie strata gdyż przygotowują pierzgę dla siebie i ew. dla innych rodzin awaryjnie).

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji