FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 13:11 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 października 2013, 07:09 - pn 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam.
Otóż po ostatnim wglądzie m moją pasiekę zauważyłem dziwną sytuację. W sobotę, temp. oscylowała w granicach 12-13 stopni. Pszczoły niewinnie wylatywały i wlatywały sobie do ula nosząc pyłek, natomiast w jednym ulu - ODKŁADZIE przed ulem aż kipiało od pszczół (tak się zachowywały jak podczas największego pożytku w sezonie). Pomyślałem sobie -RABUNEK, ale nie, walki na wylotku nie zauważyłem, dlatego zajrzałem do środka. Oniemiałem z wrażenia - pszczół w owym ODKŁADZIE było tyle, że nie mieściły się na 8 ramkach na których je chciałem zazimowac. Po bokach oczywiście dzika zabudowa zawieszona na powałce i zalana miodem (stąd to wiem bo po zerwaniu wycisnąłem te jęzory do szklanki). Ale to jeszcze nie koniec, wstawiłem im 1 pustą ramkę wlkp., widziałem moją tegoroczną matkę odkładową na jednej z ramek. Ul zalany syropem i na bocznych ramkach na full miodem. Po 24h na drugi dzień w niedzielę zachodzę do pasieka a tam sytuacja taka jak w sobotę. Cała pasieka spokojna, latają, noszą pyłek, a w tym ODKŁADZIE jak na autostradzie szajba i fruwają jak szalone. Zajrzałem do ula a tam ta pusta ramka którą włożyłem zalana na full miodem, ani jedna komórka nie była pusta, a z drugiej strony ula zbudowany dziki jęzor i zalany miodem.
Nigdy takiej sytuacji u mnie w pasiece nie było, szczególnie w połowie października.
Moje pytanie do znawców pszczelarstwa brzmi.
1. Skąd w ulu wzięło się tyle pszczół - znam siłę moich odkładów i pakietów, dlatego nie ma możliwości aby aż tyle się wygryzło, w pozostałych odkładach ilośc pszczół jest w normie. W tym odkładzie jest ich tyle co w najsilniejszych rodzinach. Czerwiu też już tam nie ma.
2. Dlaczego zalewają ul miodem - nie jest to mój miód bo u mnie w ulach go nie ma, sam syrop cukrowy, domniemam że kogoś rabują, ale z tego co mi wiadomo to w najbliższej okolicy tylko ja mam pasiekę.

Pozdrawiam
Dominik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 07:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Dominik Pasieka zrabowały jakąś rodzinę w okolicy. Pszczoły z tamtego ula przeniosły się do twojego i z tąd ten przybytek.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 07:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Dominik Pasieka pisze:
1. Skąd w ulu wzięło się tyle pszczół
Być może naleciała jakaś rójka , a jak nie ma innych pasiek w okolicy to z pewnością rabują u ciebie to że ty tego nie widzisz to jeszcze o niczym nie świadczy , niektóre pszczoły rabują w pięknym stylu . Jak naleciała silna rójka to prawdopodobnie uziemiły matkę z odkładu i teraz jest rojowa . Rójka o tej poże roku nie wróży nic dobrego - głodniak warroza , lub nozema .
Dominik Pasieka pisze:
2. Dlaczego zalewają ul miodem - nie jest to mój miód bo u mnie w ulach go nie ma, sam syrop cukrowy, domniemam że kogoś rabują, ale z tego co mi wiadomo to w najbliższej okolicy tylko ja mam pasiekę.
Po czym poznałeś że to czysty miód? . A może jest tak jak pisze Alpejczyk. Tylko że to był odkład .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 07:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
wiesiek33, jeśli chciał zimować Dominik na 8 ramkach to potencjał jest rodziny. Wystarczy że znalazły rodzinę bezmatek to poszło im łatwo.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 09:03 - pn 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
W ulu na ramce widziałem moją matkę, na ramce, a nie na bocznej ścianie ula, więc wiadomo, kto w tym ulu rządzi. Poza tym jak to skąd wiem że to czysty miód - po kolorze i smaku - smakuje jak lipowy. U mnie jest lipowy ale w słoikach, a nie w ulach.
No i jak miała by wejsc mi rójka do ula bez walki i co? bez matki?, same się u kogoś wyroiły - bez matki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 09:50 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak widziałes w tym ulu swoją matkie to czyli ją znakowasłeś, Poznaje się po numerku jaki jest w tym ulu musi być zapisany. Jak nagle przybyło ci dużo pszczół to napewno przyszła rójka, a pszczoła rojowa ma pełne wole i jest chtnie przyjmowana do rodziny. A widziałes swoją matkie bo w tej rodzinie jak pojawiła się obca matka to ją zażodliły te pszczoły ulowe.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 10:00 - pn 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Skoro to była rójka, dlaczego pszczoły wybrały akurat ten ul?
No i rójka w październiku to dla mnie - początkującego pszczelarza nowośc.
Poza tym pszczoły ciągle kursują nosząc miód - w 24h zapełniły całą pustą ramkę wlkp.
Domniemam że gdyby dostały węzę to by odbudowały i zapełniły.
Taki jest plus że nie muszę teraz ich dokarmiac, same się dokarmią. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 10:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Dominik Pasieka, Jeśli rodzina jest rabowana to często się zdarza że idzie później razem z tymi rabującymi do nowego miejsca.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 10:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Dominik Pasieka, bo to odkład i może trochę słabszy od pozostałych rodzin. Może być jeszcze inna opcja - na wszelki wypadek odym je apiwarolem i będziesz miał rodzinkę jak się patrzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 10:09 - pn 
Dominik Pasieka, Pszczoły z odkładu znalazły albo u ciebie albo w okolicy jakąś rodzinę bez matki i stamtąd noszą wszystko co było w ulu a pszczół dlatego tyle bo niosąc na sobie feromon matki z twojego odkładu ściągnęły pszczoły z rabowanego bezmatka, w którym nawet pewnie się pszczoły nie broniły a dołączyły z do twoich odkładowych wynosząc wszystko z plastrów. Zostaw je na 9 ramkach jak są zalane i tyle, jak odbudują dziki plaster w wolnej przestrzeni to go zerwiesz, jak pszczół jest tyle że nie mieszczą się na 9 ramkach możesz dać i 10 na boku i jeśli ją zaleją i poszyją zazimuj na 10. Sprawdź jeszcze czy czasami z jakiegoś twojego ula nie wynoszą bo to też możliwe choć czasami niezauważalne na pierwszy rzut oka. :wink:


Na górę
  
 
Post: 14 października 2013, 10:18 - pn 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Włożyłem im 10-tą ramkę i tak na razie zostawiłem. Z żadnego mojego nie wynoszą, bo gdy w tym ulu kipi na wylotku, w pozostałych cisza i spokój.
Ale przyznacie - w październiku dośc niecodzienna sytuacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 11:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cordovan pisze:
Sprawdź jeszcze czy czasami z jakiegoś twojego ula nie wynoszą bo to też możliwe choć czasami niezauważalne na pierwszy rzut oka. :wink:

Posyp między uliczkami cukrem pudrem przez sitko , sprawa się powinna wyjaśnić .
Dominik Pasieka pisze:
Ale przyznacie - w październiku dośc niecodzienna sytuacja.

Nie często tak się zdarza, ale jednak.Może być to dzika rójka zamieszkująca wcześniej jakieś ciasne miejsce lub bezmatek i nie wiadomo co jeszcze . przypilnuj w którą stronę latają .Koniecznie odym .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2013, 11:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Dominik Pasieka pisze:
Ale przyznacie - w październiku dośc niecodzienna sytuacja.


Oj i to dość często się takie sytuacje zdarzają teraz i na wiosnę. :wink:

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji