FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 08:26 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:11 - śr 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Witam,
jestem studentką, robię projekt na temat pozyskiwania miodu i wosku na skalę przemysłową. Mam kilka niezbędnych dla mnie pytań, potrzebują wartości przybliżonych i proszę o konkretne odpowiedzi. Z góry dziękuję. A moje pytania dotyczą:
Jakie wielkości ramek są najczęściej przez Państwa używane?
Ile kg miodu mniej więcej można uzyskać z jednego ula w ciągu roku?
Jaki miód najczęściej jest robiony przez pszczoły?
Ile z kg odsklepin mogę pozyskać miodu bądź wosku?
Ile z jednego ula jest wosku a ile miodu?
Jakiej wielkości najczęściej są pasieki?
Czym i kiedy są dezynfykowane ule/wirówki do miodu bądź czy ktoś z Państwa miał do czynienia ze sterylizacją wirówek?
Czym dezynfekowane są ule?
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne?
Jaki zysk jest z jednego kg miodu?
Pozdrawiam, Patrycja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:15 - śr 
ali3nka, Stwórz ankietę internetową :D


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:16 - śr 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Myślę, że aż tak zróżnicowane dane nie będą mi potrzebne, potrzebuję tylko przybliżone wartości. Ale pomyślę o tym :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
ali3nka, no to walnęła koleżanka postem który ogarnia całą merytoryczną część tego forum.
Chyba zrobimy dla każdego zadanego pytania ankietę, wyniki uśredni i odpowiedzi się same nasuną :wink:

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tylko, że tutaj nie ma zdaje się "przemysłowych" producentów, a gospodarka pasieczna przemysłowa znacznie różni się od tej "nieprzemysłowej", więc to, co z ewentualnych ankiet wyjdzie nie będzie mogło być wprost zastosowane do obliczeń związanych z gospodarką przemysłową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:45 - śr 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Zdaję sobie z tego sprawę, z tym że musze zrobić sobie odpowiednie założenia dotyczące projektu i nie muszą być one zgodne z prawdą. Prowadzący dał mi do obliczenia bardzo dużą ilość "uli", więc dane orientacyjne z każdego terenu Polski miałyby dla mnie dość duże znaczenie. Wtedy mogłabym moje wyimaginowane dane uśrednić i obliczyć. Co prawda wątpię żeby ktokolwiek tutaj miał powyżej 1000 uli. Zdaję sobie sprawę, że to jest dość czasochłonne i pracochłonne. A potrzebuję tych danych bo szczerze powiedziawszy nie mam o tym pojęcia. A najbardziej rzetelne dane dostanę od pszczelarzy z zamiłowania i osób które wkładają w to dużą ilość pracy. Więc proszę jeszcze raz o pomoc. Jeśli rzeczywiście byłaby potrzebna taka ankieta to mogę ją zrobić. Trochę czytałam już na temat pszczelarstwa, ale moja wiedza jest znikoma w tym temacie. To mają być obliczenia typowo techniczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:47 - śr 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Oczywiście im więcej danych tym lepiej mój projekt wypadnie. A zależy mi na tym, żeby ten projekt miał choć trochę podstaw autentycznych. I myślę, że na pytania które zadałam, każdy z Państwa jest w stanie odpowiedzieć. Jeszcze raz proszę o pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:48 - śr 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
marcyha, to można nieco "podrasować" dane :pl:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 20 listopada 2013, 23:52 - śr 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
ali3nka, przyjedź do Krakowa, zrobimy zebranie przy okrągłym stole :) i na wszystkie pytania odpowiemy, a nawet jeszcze dołożymy coś od siebie :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 00:04 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Proponuję nawiązac kontakt ze związkiem pszczelarzy we Wrocławiu.Powinni pomóc w rozwiązaniu nurtujących problemów.Powodzenia w szczytnym działaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 00:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jakie wielkości ramek są najczęściej przez Państwa używane?
360x260
Ile kg miodu mniej więcej można uzyskać z jednego ula w ciągu roku?
0-100 kg
Jaki miód najczęściej jest robiony przez pszczoły?
słodki
Ile z kg odsklepin mogę pozyskać miodu bądź wosku?
myślę, że z 30 % to miód, a wosku koło 50%. Ale to tylko strzał.
Ile z jednego ula jest wosku a ile miodu?
o miód już było pytanie wyżej, a wosku nikt nie pozyskuje w dzisiejszych czasach na masową skalę. Jest to produkt uboczny przy wymianie plastrów, a wymienia się ich w zależności od pasieki od 0 do ponad 10 w sezonie.
Jakiej wielkości najczęściej są pasieki?
rocznik statystyczny i pogrzebać trochę ;P
Czym i kiedy są dezynfykowane ule/wirówki do miodu bądź czy ktoś z
Państwa miał do czynienia ze sterylizacją wirówek?
ule ogniem albo roztworem sody żrącej. A wirówki są dokładnie myte i ewentualnie opryskiwane np. roztworem alkoholowym (Cagrosept). Dezynfekcję najczęściej robi się w wolnej chwili czyli po sezonie.
Czym dezynfekowane są ule?
pytanie wyżej już zadane
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne?
około 12-15 kg cukru + leki na warrozę + 0,3-0,5 kg węzy+ ewentualnie matka
Jaki zysk jest z jednego kg miodu?
To zależy czy w hurcie czy w detalu. W detalu od około 18 zł do nawet 35 zł w zależności od miodu.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 01:05 - czw 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Dziękuję ślicznie za odpowiedź, jestem bardzo wdzięczna, a jeszcze raz górski_pszczelarz zapytam się jaką średnią roczną ma Pan z ula (miód) ;) Jeśli ktoś jeszcze miałby chwilę czasu to proszę o odpowiedzi na moje pytania. I dziękuję dar natury za radę odnośnie Związku Pszczelarzy we Wrocławiu. xsiek jeśli znajdę chwilę to na pewno wpadnę ;) Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 05:22 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
górski_pszczelarz pisze:
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne?
około 12-15 kg cukru + leki na warrozę + 0,3-0,5 kg węzy+ ewentualnie matka
] dodać jeszcze trzeba koszt pracy własnej,dojazd do pasieki,amortyzacja sprzętu itd.więcej w watku "czy z pszczelarstwa można się utrzymać" jest również sporo literatury w tym zakresie ale trzeba poszukać.
górski_pszczelarz pisze:
Jaki zysk jest z jednego kg miodu?
To zależy czy w hurcie czy w detalu. W detalu od około 18 zł do nawet 35 zł w zależności od miodu.
.Przychód [sprzedaż] to jeszcze nie zysk.Przychód minus koszty to dopiero dochód.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 07:43 - czw 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
No to jeszcze kolejne pytanie,
Jak to: http://bi.gazeta.pl/im/bd/58/bd/z124090 ... o-cene.jpg
ma się do rzeczywistości?
Żeby ułatwić sobie sprawę projektową to w założeniach przyjmę, że moje pszczoły będą robić tylko miód wielokwiatowy, ze względu na zmniejszenie kosztów pasiek (dowóz uli w odpowiednie miejsce) i założę sobie, że dookoła pasiek są rolnictwa ekologiczne, żeby była zniwelowana liczba osób które robią opryski.
Na tym etapie projektu muszę zrobić bilans kosztów, masy, sprawdzić czy wyprodukowanie danej maszyny byłoby opłacalne. Opisać ogólnie cały proces i problemy zachodzące podczas procesu. Także z założenia mam traktować 'pszczoły' jako proces technologiczny, co jest dla mnie dziwne nie powiem, że nie. Ale to dzięki temu są np wirówki do miodu ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 08:39 - czw 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ali3nka pisze:
No to jeszcze kolejne pytanie,
Jak to: http://bi.gazeta.pl/im/bd/58/bd/z124090 ... o-cene.jpg
ma się do rzeczywistości?


Pobożne życzenia.

Cytuj:
Żeby ułatwić sobie sprawę projektową to w założeniach przyjmę, że moje pszczoły będą robić tylko miód wielokwiatowy, ze względu na zmniejszenie kosztów pasiek (dowóz uli w odpowiednie miejsce) i założę sobie, że dookoła pasiek są rolnictwa ekologiczne, żeby była zniwelowana liczba osób które robią opryski.


No to załóż sobie jeszcze że w okolicy są następujące po sobie pożytki, tak że pszczoły noszą bez przerw. I że rolnicy sieją same rośliny miododajne. Najlepiej takie które mają wydajność powyżej 300kg/ha.
Nie zapomnij o założeniu że cały sezon pogoda jest idealna do nektarowania, czyli w dzień nie pada. Ale ziemia jest nawodniona (nocą?).
Jak szaleć to szaleć, przecież nie chodzi o to żeby projekt miał coś wspólnego z rzeczywistością.
Cytuj:
Ale to dzięki temu są np wirówki do miodu ;)


Jeśli by twórca wirówki do miodu nie kierował się rzeczywistymi danymi, tylko dla zwiększenia dochodu tymi z sufitu, to nie uświadczylibyśmy żadnej miodarki. Byłyby tylko linie do automatycznego odsklepiania i wirowania na skalę przemysłową.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:19 - czw 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
To nie chodzi o to żeby to były typowe dane z sufitu, tylko np. mam zrobić założenia zgodne z rzeczywistością, a to że zakładam produkcję miodu wielkokwiatowego i ekologiczne rolnictwo uważam, że to nie byłoby aż tak wielkie naciąganie. Założenia są ze względu na dobro pszczół, jeśli nie ma oprysków są mniejsze straty w tych pożytecznych owadach.
A niestety mój projekt, który pewnie w najbliższym czasie nie dojdzie do realizacji w prawdziwym życiu, chyba że zmienię studia z Inżynierii Chemicznej i Procesowej na Mechanike i Budowę Maszyn, i pójdę na całość, zaczynając produkcję maszyn dla małych pasiek pszczelarskich, ale niestety nie czuję się dobrze w tej dziedzinie, parametry wytrzymałościowe, stale i inne rzeczy nie są bliskie mojemu sercu. A projekt ma być dobrze zrobiony pod względem obliczeniowym przy założeniu skali produkcyjnej. Zdecydowanie bardziej chciałabym zajmować się miodem z małej pasieki dla produkcji własnej - miałabym mniej pracy. Nie potrzebowałabym danych z całej Polski, żeby wybrać najbardziej optymalne miejsce dla założenia pasieki, tylko poszłabym do okolicznego pszczelarza i zapytała się go o potrzebne mi parametry. A niestety nie mam innych danych oprócz jednego miłego Pana, który wykonuje wirówki do miodu, tyle że on podał mi parametry krytyczne tego urządzenia nic więcej. Ten projekt mam oddać na koniec semestru jest on na zaliczenie. A zależy na danych realnych. Jest mi przykro, że nikt mnie nie traktuje tutaj poważnie Nie założyłam tego konta dlatego, że mi się nudzi tylko ze względu na potrzeby uczelni, myślałam, że dostanę tutaj pomoc. A dane chciałabym żeby były zgodne z prawdą, przy czym chciałabym je uśrednić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:27 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Odpowiedź poniżej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:36 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
ali3nka pisze:
:
Jakie wielkości ramek są najczęściej przez Państwa używane? - wielkopolska, rozmiaru nie pamiętam
Ile kg miodu mniej więcej można uzyskać z jednego ula w ciągu roku? - ja mam ok. 20 kg. przeciętna w Polsce to 20-25 kg.
Jaki miód najczęściej jest robiony przez pszczoły? - wielokwiatowy
Ile z kg odsklepin mogę pozyskać miodu bądź wosku? - nie mierzyłem
Ile z jednego ula jest wosku a ile miodu? - miód podałem, wosku nie mierzyłem
Jakiej wielkości najczęściej są pasieki? - to w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy trzeba się zapytać
Czym i kiedy są dezynfykowane ule/wirówki do miodu bądź czy ktoś z Państwa miał do czynienia ze sterylizacją wirówek? - ja ule myję denturatem, a wirówkę gorącą wodą
Czym dezynfekowane są ule?
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne? - Te wiadomości są na tym forum. Proszę poszukać.
Jaki zysk jest z jednego kg miodu? - chodzi o cenę? To też jest na forum.
Pozdrawiam, Patrycja
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:38 - czw 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Dziękuję Tamten za odpowiedź. Sprecyzuję pytanie: chodzi mi o koszty związane z utrzymaniem ula i potencjanym zyskiem. Ale jeśli to rzeczywiście jest na forum to poszukam. I jeszcze raz dziękuję Dar natury za podpowiedź, kontaktowałam się ze Związkiem, tam chcętnie udzielą mi informacji z województwa Dolonośląskiego, za pomocą zrobionej przeze mnie ankiety. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
To jest forum pszczelarskie - tutaj nie ma zbyt wielu pszczelarzy :wink:

Tak duża pasiekach w tym roku miała średnia z ula 8 litrów miodu w zeszłym 17 albo 18 litrów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:50 - czw 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ali3nka pisze:
To nie chodzi o to żeby to były typowe dane z sufitu, tylko np. mam zrobić założenia zgodne z rzeczywistością, a to że zakładam produkcję miodu wielkokwiatowego i ekologiczne rolnictwo uważam, że to nie byłoby aż tak wielkie naciąganie. Założenia są ze względu na dobro pszczół, jeśli nie ma oprysków są mniejsze straty w tych pożytecznych owadach.


No dobra, to pokaż mi na mapie takie miejsca w Polsce które spełniają te założenia. Chcesz ograniczyć koszty, rezygnując z transportu. Ale w ten sposób albo robisz nierealne założenie że ciągle w okolicy kwitną rośliny miododajne w dużych ilościach, albo rezygnujesz z kontaktu z rzeczywistością.
Przykład ?
Wozisz i zakładasz:
1. rzepak - 15kg
2. akacja - 15kg
3. lipa - 15kg
4. gryka - 15kg
5. nawłoć - 15kg

Nie wozisz, jak masz szczęście to masz (tak mam w mieście)
1. Wielokwiat wiosenny (mniszek, klony itp)
2. akacja - 10kg
3. lipa - 5kg
4. nawłoć. - 5kg (mam trochę nieużytków w okolicy, ale dużo jest koszonych).
Mniejsza wydajność z lipy i akacji wiąże się z brakiem lasu gatunkowego.

Jak nie masz szczęścia to masz
1. Wielokwiat wiosna/lato i wydajność do 20kg

Co do upraw ekologicznych to zapewne zmniejszą się straty pszczół, ale przy okazji zmniejszy się również zysk z nektaru bo nie słyszałem by ktokolwiek uprawiał np rzepak metodami eko. A to bardzo wydajna roślina.
Podsumowując, założenie masz fałszywe i już kilkadziesiąt lat temu ludzie policzyli że przewożenie uli jest opłacalne.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
trzeba na 1000 uli licząć w pamięci 60 000 ha stacjonarnie terenu ekologicznego, wożąc się to zwielokrotnia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 09:57 - czw 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Dziękuję, zmienię założenia w projekcie, czyli po prostu dołożę koszty transportu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 10:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ali3nka,
ali3nka pisze:
Witam,
jestem studentką, robię projekt na temat pozyskiwania miodu i wosku na skalę przemysłową. Mam kilka niezbędnych dla mnie pytań, potrzebują wartości przybliżonych i proszę o konkretne odpowiedzi. Z góry dziękuję. A moje pytania dotyczą:
Jakie wielkości ramek są najczęściej przez Państwa używane?
Ile kg miodu mniej więcej można uzyskać z jednego ula w ciągu roku?
Jaki miód najczęściej jest robiony przez pszczoły?
Ile z kg odsklepin mogę pozyskać miodu bądź wosku?
Ile z jednego ula jest wosku a ile miodu?
Jakiej wielkości najczęściej są pasieki?
Czym i kiedy są dezynfykowane ule/wirówki do miodu bądź czy ktoś z Państwa miał do czynienia ze sterylizacją wirówek?
Czym dezynfekowane są ule?
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne?
Jaki zysk jest z jednego kg miodu?
Pozdrawiam, Patrycja

najpopularniejszą ramką w polsce jest wielkopolska 360x260,
średnia wydajność miodowa dla uli w polsce to ok. 20 kg,
najczęsciej pozyskiwanym miodem w polsce jest miód wielokwiatowy właśnie,
miód do wosku w odsklepinach to ok 40% miodu a 60% wosku,
zwykle przyjmuje się że średnio z ula jest ok. 0,5 kg wosku czystego, (bo po prostu nie opłaca się więcej pozyskiwać), miodu ok 20 kg,
średnia pasieka w polsce liczy ok 20 rodzin,
ule dezynfekuje się w zależności od tego z czego są zrobione, drewniane ogniem bądź ługiem sodowym, styropianowe tylko sodą, są też w sprzedaży preparaty do dezynfekcji, myslę że wirówki i inny sprzęt potrzebny do miodobrania większość z nas po prostu myje i wyparza, ew. dezynfekuje sodą, sterylizacji nikt nie stosuje (koszta, i jest to zbędne po prostu), zwykle dezynfekcję uli przeprowadza się w wolnych chwilach czyli jesień/zima, wirówki myslę że przed miodobraniami każdy to robi,
utrzymanie ula, raczej rodziny pszczelej, pomijając amortyzację sprzętu (można policzyć ok 10% rocznie kosztów zakupu sprzętu na całą pasiekę), mamy tutaj koszt ok. 0,5kg węzy ( 18 -20 zł)( bo tyle średnio zużywają pszczelarze w polsce), cenę ok 10 ramek do tej węzy (15 zł),
leki na warrozę, zaleznie jakie były by stosowane, ale myslę że średnio będzie to ok 5-7 zł, jeszcze dojdzie koszt matki pszczelej (ok. 50 zł) choć matki wymienia się co dwa lata, i nie zawsze na unasiennione więc można przyjąć 20 zł, oczywiście koszty zakarnienia ma zimę, można by przyjąć ok 50 zł, bo to średnia cena za wiaderko syropu inwertu. Oczywiście w koszta trzeba wrzucić jeszcze wydatki na paliwo jeśli pasieki stoją w różnych miejscach, ale to będzie na poziomie kilku zł na ul.
zysk z 1 kg, miodu policz sama, zakładając np te 25 zł za litrowy słoik( bo to chyba najpopularniejsza cena), gdzie w słoiku jest ok 1,3 kg, to za kg wyjdzie nam ok 19 zł,
czyli mamy 20 kg z ula, x 19 zł, odejmując koszta całe, mamy zysk z rodziny, dzielimy przez 20 i mamy zysk z kg,

tylko jeszcze od tego zysku z kg miodu na pasiece musimy odjąć cenę opakowania, etykiety, ew. koszt paliwa żeby ten miód dowieźć do miejsca sprzedaży (targ, bazar czy jakiś sklep),

nie wiem czy to wyczerpuje wystarczająco temat, jak masz jeszcze jakieś pytania to smiało pytaj, sam na studiach robiłem podobne projekty ( choć z zupełnie innych dziedzin) i wiem że z informacjami ciężko.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 10:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
ali3nka, roczniki statystyczne sprawdzałaś jak rozumiem?

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 10:08 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Czytając posty nasuneła mi się myśl.W ubiegłym miesiącu związki pszczelarskie sporządzaly dane na potrzeby Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie , dane zawierały w swoich treściach min. ilośc miodów pozyskiwanych z ula z podziałem na ich odmiany,ceny miodów w sprzedaży bezpośredniej i detalicznej,ilośc uli zarejestrowanych w poszczególnych związkach,wielkości pasiek ,wiek pszczelarzy itd.Proponuję zadzwonic do Warszawy umówic się i jechac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 10:21 - czw 

Rejestracja: 15 października 2013, 20:27 - wt
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant
Ali3nka piszesz że nie znasz się na pszczolach a chcesz o nich pisać??Zadajac tyle ważnych pytań a nie znając uwarunkowań masz duże szansę pobladzic i namieszac.Zajmij się lepiej czymś o czym masz pojęcie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 19:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
ali3nka pisze:
estem studentką, robię projekt na temat pozyskiwania miodu i wosku na skalę przemysłową


Gdzie Koleżanka studiuje, jeżeli to nie jest wielką tajemnicą :?: :?: :?: .
Identyczne pytania zadawał całkiem niedawno Maciu :lol: :lol: :lol:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 19:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Zachowaj nas Boże od takich studentów... i dziwić się później, że nikt nie daje wiary różnorakim badaniom naukowym dotyczącym pszczół...

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 20:03 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
bonluk pisze:
Zachowaj nas Boże od takich studentów... i dziwić się później, że nikt nie daje wiary różnorakim badaniom naukowym dotyczącym pszczół...

Uważam że wpis kolegi jest nie na miejscu.Każdy z nas pobierał nauki.Nie można tak traktowac młodych ludzi chcących coś osiągnąc Proponuję aby kolega uważnie przeczytał posty koleżanki proszącej o udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu , a następnie dokonywał oceny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 20:09 - czw 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Marcus, bonluk, Panowie... koleżanka przyszła tu z prośbą więc jak nie chcecie jej pomóc to nie zabierajcie niepotrzebnie głosu... Czy Wy wszystko wiedzieliście od urodzenia ? Przecież od czegoś trzeba zacząć... podobno kto pyta nie błądzi... Na szczęście są tutaj jak widać tacy co chętnie pomogą i jakoś nasze dobre imię "podreperują"

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 20:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Ja tą dziewczynę znam . Naprawdę pisze złożoną prace - chyba co tydzień ma nowe zagadnienia. Niestety realia na studiach są takie że zderzają się tam ludzie z czymś czego nigdy nie widzieli bo niby gdzie ? Wszelkie prace się opiera na książkach, ankietach, wywiadach i faktycznie bez właściwej pomocy wychodzą bzdury.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 21:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
xsiek pisze:
Marcus, bonluk, Panowie... koleżanka przyszła tu z prośbą więc jak nie chcecie jej pomóc to nie zabierajcie niepotrzebnie głosu... Czy Wy wszystko wiedzieliście od urodzenia ? Przecież od czegoś trzeba zacząć... podobno kto pyta nie błądzi... Na szczęście są tutaj jak widać tacy co chętnie pomogą i jakoś nasze dobre imię "podreperują"


Kolego mogę pomóc oczywiście tylko jak sama zainteresowana nie ma pojęcia co ma wziąć pod uwagę... Do takiego tematu to chociaż można by się przygotować troszkę. Sam jeszcze kończę studia na PK i jakbym poszedł z takimi pytaniami nieprzygotowany do firmy zajmującej się np. betonem towarowym to by mnie wyśmiali... Jak robiłem projekt badaniowy to chyba ze 20 firm osobiście odwiedziłem z wydrukowanymi ankietami i całą prezentacją do tematu...

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 22:08 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6441
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mariuszczs pisze:
Ja tą dziewczynę znam . Naprawdę pisze złożoną prace - chyba co tydzień ma nowe zagadnienia. Niestety realia na studiach są takie że zderzają się tam ludzie z czymś czego nigdy nie widzieli bo niby gdzie ? Wszelkie prace się opiera na książkach, ankietach, wywiadach i faktycznie bez właściwej pomocy wychodzą bzdury.

I tu jest podsumowanie tematu i podejścia do nauki młodych ludzi przez system ,mam syna na studiach chłopak naprawdę chce coś w zyciu osiągnąć ale jak slyszę jak przebiega edukacjia i "sposób nauki " to :pala: sam nie wiem na kogo.
Tutaj mamy wzorcowy przykład
-człowiek który nie ma najmniejszej wiedzy podstawowej z danego tematu ma zrobić opracowanie -projekt .Później ta praca będzie wykorzystana przez innych adeptów .
Jak można studiować coś o czym się nie ma bladego pojęcia .
Studia w moim "średnim " mniemaniu to poziom nauki na poziomie wyższym tz. że podstawy mam w jednym palcu .
Patrycjo nie bierz tego osobiście do siebie ,nie chodzi o pomoc w konkretnym przypadku ale o złe systemowe podejście .
A poniżej próba pomocy

pytania dotyczą:
Jakie wielkości ramek są najczęściej przez Państwa używane?
wz i wielkopolska
Ile kg miodu mniej więcej można uzyskać z jednego ula w ciągu roku?
stacjonarnie od 0 do 30 kg
Jaki miód najczęściej jest robiony przez pszczoły?
:załamka: dobry miód :wink:
Ile z kg odsklepin mogę pozyskać miodu bądź wosku?
nie ważyłem nigdy
Ile z jednego ula jest wosku a ile miodu?
miodu jak powyżej
wosku to zależy od gospodarki
Jakiej wielkości najczęściej są pasieki?
amatorskie 2 do 20 uli
Czym i kiedy są dezynfekowany ule/wirówki do miodu bądź czy ktoś z Państwa miał do czynienia ze sterylizacją wirówek?
ogólnie dostępne środki dezynfekujące dopuszczane do kontaktu z żywnością lub lampy UV
Czym dezynfekowane są ule?
ogień lub ogólnie dostępne środki dezynfekujące dopuszczane do kontaktu z żywnością
Ile kosztuje utrzymanie ula zimą/koszty całoroczne?
zima nic ,
całoroczne
leki
paliwo
amortyzacja
ZUS lub KRUS
węza
ramki
ubranie
koszty działki
energia
praca własna
na pewno nie wszystko
Jaki zysk jest z jednego kg miodu?
11 zl :haha:

Pozdrawiam

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 22:28 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Studiować to znaczy zdobywać,pozyskiwać wiedzę,równiez poprzez własną inwencję i kreatywność.Tu na forum jest nawet założony temat "Czy można utrzymac sie z pszczelarstwa" ale koleżanka nie raczyła się z tym zapoznać.W internecie wystarczy kliknąć "ekonomika pszczelarstwa"i już jest duży wybór opracowań w tym temacie.Również w czasopismach typu Pasieka,Pszczelarstwopodobne artykuły można znależć.Ale to wymaga pracy,odwiedzenia biblioteki,przeczytania opracowań wyciągnięcia wniosków.Samodzielnie.A zatem koleżanko do pracy.Praca uszlachetnia.Bydło męczy.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 21 listopada 2013, 22:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
ali3nka, nikt z kolezanki się nie nabija ale ja zabrał bym się za to tak;


Ilość rodzin 1280 rodzin
całość podzielona na grupy po 160 rodzin i do tego ciężarówka trak z platformą i pasieka w ciągłym ruchu. Na ciężarówkę weźmiesz z 320 rodzin na raz.
Do tego ul ostrowskiej będzie jeden typ ramki i całość prac będzie polegać na rotacji całymi korpusami. Te osiem pasiek po 160 rodzin będzie wędrować na pożytki po Polsce.
Przy takim układzie można się spodziewać pozyskiwania miodów odmianowych. Średnia ilość z jednego ula około 50 kg, 1 kg wosku. Przychody mogą być oprócz miodu i wosku również z pozyskiwania pyłku oraz propolisu i mleczka pszczelego a także z umów związanych z zapylaniem upraw oraz sadów towarowych. Ponadto przy takiej masówce przydało by się hodować matki na własne potrzeby, więc przychody mogą być również ze sprzedaży nadwyżek.

Teraz weź jeden ul oblicz ile potrzebujesz pokarmu na zazimowanie, węzy na poszerzanie i odnowę gniazda co roku, lekarstwa oraz jednostka robocizny całość przemóż przez powyższą wielkość pasieki i będziesz mieć jakieś rozeznanie w temacie.

Oczywiście do pozyskiwania miodu przyda się linia technologiczna oraz jakiś transport





_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 22 listopada 2013, 01:23 - pt 

Rejestracja: 20 listopada 2013, 23:00 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: -
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Dziękuję za odpowiedzi niektóre z nich bardzo mi pomogły. Projekt który robię nie jest projektem inżynierskim, który ma być moim konikiem, a zwykły projekt w którym mam pozyskać dwie fazy - ciekłą i stała. Mam zaprojektować aparat który mi to umożliwi i nie chodzi tutaj o miodarkę. Dane te potrzebne mi są do zrobienia odpowiedniego bilansu wydajności reakcji. Jeśli chodzi o samą gospodarkę pasieczną już trochę czytałam, coś tam wiem, ale dane literaturowe mi się w tym przypadku nie przydadzą. Mam założyć swoją projektową pasiekę w najbardziej optymalnym miejscu w Polsce, oszacować koszta związane z utrzymaniem pasieki i potencjalne zyski, zużycie energii elektrycznej, ciągłość pracy sprzętu, czy mój sprzęt będzie działał okresowo czy ciągle. Ale to nie o to pytam, chciałam konkretne odpowiedzi ułatwiające mi obliczenia bilansów. Zgadzam się, że nikt nie powinien brać się za coś co go nie interesuje, bądź o czym nie ma zielonego pojęcia, ale też uważam, że warto pozyskiwać wiedzę z różnych dziedzin, choćby po to, żeby móc rozmawiać z każdym człowiekiem. Nie powinno się pisać o sobie, ale dużą ilość mojego czasu poświęcam nauce, uczelni, spędzam tam naprawdę dużo czasu a to ze względu na moje ambicje. Często stawiam sobie poprzeczkę dość wysoko dlatego zdecydowałam się na Inżynierie Chemiczną i Procesową na PWr, jestem teraz na 3 roku i naprawdę zależy mi na tym, aby zdobyć jak największą wiedzę w danej dziedzinie - chciałabym zajmować się tym co lubię i to w czym czuję się pewnie, niestety nie zawsze jest to możliwe. I tak jak już było tutaj napisane "Kto pyta nie błądzi".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 22 listopada 2013, 06:17 - pt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
ali3nka pisze:
zwykły projekt w którym mam pozyskać dwie fazy - ciekłą i stała. Mam zaprojektować aparat który mi to umożliwi i nie chodzi tutaj o miodarkę. Dane te potrzebne mi są do zrobienia odpowiedniego bilansu wydajności reakcji.
ali3nka pisze:
Często stawiam sobie poprzeczkę dość wysoko dlatego zdecydowałam się na Inżynierie Chemiczną i Procesową na PWr, jestem teraz na 3 roku

Niech zgadnę tytuł projektu:Pozyskiwanie brandy z miodów odmianowych będących w fazie stałej, w warunkach przeciętnej pasieki polskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Bilans
Post: 22 listopada 2013, 07:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
ali3nka pisze:
ciągłość pracy sprzętu, czy mój sprzęt będzie działał okresowo czy ciągle.


Jedynie miodarka pracuje w systemie ciągłym :lol: :lol: :lol: :lol:
Oczywiście nie u wszystkich :pala: :pala: :pala:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji