FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 23:20 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 stycznia 2009, 21:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Jw. Czy są jakieś istotne różnice w gospodarce pasiecznej prowadzonej na toczku i w pawilonie?? Interesują mnie takie aspekty jak np. wentylacja wygoda pracy w ulach pawilonowych czy choćby sposób wypuszczania pszczół które w pawilonie znajda się w trakcie przeglądu. :) . Na pewno też są nieco odmienne problemy aniżeli na toczku. :) Zauważyłem że na forum przybywa użytkowników którzy takie pawilony posiadają i zapewne mają w prowadzeniu pasieki doświadczenie z nimi. :wink: Prosiłbym o podzielenie się doświadczeniem w tej kwestii. :)

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2009, 22:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Pawilony pasieczne: korzyści, straty, zagrożenia.
Pawilon pasieczny, to pomieszczenie do trzymania pni pszczelich przez cały rok oraz spełniające rolę pracowni pasiecznej. Jest to najczęściej wąski wydłużony budynek, w którym ule stoją przy jednej lub przy obu dłuższych ścianach, w jednym lub kilku poziomach. Wyloty uli połączone są z otworami w ścianie budynku. Usytuowanie uli w wielu poziomach w pawilonie jest dużym utrudnieniem podczas przeglądów, gdyż aby dostać się do uli umieszczonych na niższych poziomach należy wcześniej odsunąć ule górne jak szuflady do tyłu i zabezpieczenia ich odpowiednio wysokim stojakiem. Ponadto ściany pawilonu pasiecznego od strony, gdzie znajdują się wyloty uli maluje się na różne kolory. Stosowanie gospodarki pawilonowej utrudnia zwykle wędrówkę pasieki na pożytki, ułatwia wychów matek pszczelich lub pozyskiwanie mleczka pszczelego, ze względu na możliwość przeprowadzenia przeglądu rodzin niezależnie od pogody. Jednak stosowanie pawilonów pasiecznych wymaga dużych nakładów inwestycyjnych podczas organizowania pasieki.

Pawilon wędrowny, przybory pasieczne.
Czyli ruchomy pawilon pasieczny, najczęściej duże kryte pomieszczenie, umieszczone na podwoziu z ogumionymi kołami. Przy dłuższych ścianach ustawione są piętrowo ule- najczęściej szafkowe, w części szczytowej pawilonu można urządzić pracownię pasieczną, w której czasowo można zamieszkać. Konstrukcja i wyposażenie takiego pawilonu powinny odpowiadać wymaganiom kodeksu drogowego. Jednocześnie zbyt duże pawilony wędrowne są niewygodne podczas dojazdów polnymi drogami do miejsca postoju na pożytki. Najbardziej wygodne pawilony mająś zaledwie kilkanaście uli, ustawionych na metalowych podporach. Podwozie jest dostosowane do samochodu osobowego i służy do przewozu wielu takich pawilonów, składających się na pasiekę wędrowną. Zamiast pawilonów wędrownych stosuje się też ule złączone w tzw. kontenery, przewożone na przyczepie specjalnie do tego przygotowanej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2009, 19:09 - pt 
Tu sa propozycje plany itp
http://www.diebiene.de/sro.php?redid=43252
przykład
http://www.bienenfranzsolar.de/page3.ph ... leryPage=2
http://www.landlive.de/images/106353/?b ... b1a7159aa4 naciskajac
nachtes Foto można pogolądać różne pawilony
pod tym linkiem ładny ul do pawilonu
http://www.bienen-meier.ch/db/index.cfm ... &do=detail
a jak chłopaki walczą w takich pawilonach to tu
http://pl.youtube.com/watch?v=G1OKiEy_MuY
http://pl.youtube.com/watch?v=-8WQxa_JaBE
tu ul Golz z ostatniego filmiku http://www.lonnemann-geraetebau.de/bienen.pdf

Ja z tego wyszedłem
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2009, 13:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Po niemiecku to Ja nie rozumiem :cry: Aczkolwiek strony bardzo ciekawe. Czy ktoś prowadzi gospodarkę w pawilonach?? Wiem że np. KrzysztofK ma w tym doświadczenie. :wink: Sucha teoria to jedno a praktyczne doswiadczenia to drugie. :wink: Tak wiec opiszcie jak Wam się prowadzi bądź prowadziło gospodarkę w pawilonach. :) Plusy/minusy w praktyce czy dobrze sie prowadzi. Dlaczego zrezygnowaliście etc. :)

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2009, 19:36 - śr 
Wejdź do tematu "kim jesteśmy" tam jest pare uwag co do pawilonu w jakim gospodaruje


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 10:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Tu jest ciekawa strona


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2009, 17:56 - sob 
d@niel_25 pisze:
Tu jest ciekawa strona

Widzę, że Nasz Szanowny Kolega Daniel ciągle szuka.
Ule takie są ładne, ja to miałem i wiem co to jest: przeglądy z kleszczami w ręce, ramka po ramce wyjmowana,(niekiedy mocno zakitowana) nastrój rojowy pewny, zabiegi przeciwrójkowe nie zawsze pomagają. Więcej wad niż zalet, gospodarka bardzo pracochłonna a całość kosztowna w budowie. Delikatnie mówiąc polecałem tylko do oglądania. Bron Cię Panie aby w to wchodzić, no chyba, że juz to masz, to dobre np na odkłady ...
U nas można to często spotkać u pszczelarzy starszych, ale z ulami Freudensteina. Niektóre pawilony są naprawdę piękne. No ale od połowy maja do połowy czerwca rójki pewne (mam znajomego z 60 letnim stażem i co roku walczy z rójkami !!), gorąc, duchota i żądlenie...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2009, 21:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Nie nie szukam już :):) Ale przecież jak trafie na coś na internecie co mi się spodoba to wstawię żeby inni widzieli. Pooglądać zawsze można.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 13:39 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Danielku baedzo ładna ta strona ale ja tylko obejrzałem obrazki. Szkoda ale nieznam Niemieckiego. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 15:26 - czw 
miły_marian pisze:
Danielku baedzo ładna ta strona ale ja tylko obejrzałem obrazki. Szkoda ale nieznam Niemieckiego. Pozdrawiam miły_marian


Marianie ja tez Ni HuHu :mrgreen: ale proszę
Całośc po Polsku
:wink:


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2012, 18:56 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2011, 22:29 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: lubon
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
rozwazam zbudowanie drewnianego baraczku na ok 20 uli , jako poczatkujacy pszczolkarz prosze kolegow pszczelarzy , o cenne uwagi za i przeciw usytuowania uli w pomieszczenu , z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkch pawel [ ule wlkp korp stacjonarnie ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2012, 23:00 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
miałem wóz na 40 rodzin ule szafkowe po 13 ramek w gnieżdzie i nadstawce, ciężka praca w ulach szafkowych. Sam wóz super można wywozić gdzie się chce i na co się chce, pracować można nawet przy złej pogodzie. Spalono mi go. Obecnie w zajezdniach autobusowych za grosze sprzedają autobusy i w nich można zrobić super pasiekę z ulami wolno stojącymi i pracownią w środku. W Szczecinie jak słyszałem można było kupić cały autobus za 4500zł. Jak ktoś ma wolne środki to może coś takiego kupić i ma czym jeżdzić na pożytki. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji