FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 05:34 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 maja 2014, 23:35 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Koledzy zrobiłem odkład z matką z 2013 r, a w macierzaku po zrobieniu odkładu po 3 godzinach (nie wiem czy nie za mało) poddałem w zabezpieczonej klateczce matkę nieunasiennioną (aby stwierdzić czy przyjmą matkę).
Jutro planuję zerknąć jak pszczoły podchodzą do matki i ewentualnie klateczkę odbezpieczę.

Mam jednak kilka wątpliwości, które ciągle mnie niepokoją:
1. po 3 godzinach od osierocenia poddałem matkę w zabezpieczonej klateczce, można tak robić? Nie za wcześnie ją poddałem? Mogą mi ją skasować przez klateczkę?

2. posiadam ule wielkopolskie i zabezpieczoną klateczkę z matką poddałem do miodni w celu zbadania nastroju pszczół i pozostawiłem do następnego dnia. Co o tym myślicie?

3. po poddaniu matki w klateczce obserwowałem zachowanie pszczół ale było takie bym powiedział raczej obojętne, nie atakowały klateczki żądłami raczej chodziły trochę po klateczce, to dobrze czy raczej źle?

Proszę wszystkich o cenną pomoc i wskazówki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2014, 23:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
wimiana NU za UN to tylko po minimum 6 dniach przejdzie, nie 3h.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2014, 23:48 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Z macierzaka zabrałem matkę czerwiącą z 2013 roku do odkładu, a na jej miejsce po 3 godzinach poddałem matkę nieunasiennioną (co prawda w klateczce).

Kiepsko zrobiłem? Co powinienem zrobić? Dodam, że nigdy tego manewru nie ćwiczyłem. Robiłem zwykłe odkłady do których poddawałem matki nieunasiennione ale nigdy nie do ula osieroconego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2014, 07:02 - pt 
Do póki rodzina będzie miała możliwość zakładać mateczniki, nie przyjmie matki którą poddajesz - zdarzają się wyjątki, ale z reguły kończy się to utratą poddawanej matki. Możesz przetrzymać w klateczce matkę poddawaną w tej rodzinie do czasu aż nie będzie rodzina zakładać mateczników, a dopiero później umożliwić jej wyjście do ula.


Na górę
  
 
Post: 23 maja 2014, 07:25 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Trzeba było dać tą matkie w klateczce ale do rodni a nie do miodni. Dzis sprwdz czy załozyli mateczniki, napewno załozyli bo matka była w miodni to pozrywaj i umiesc klateczkie bez pszczół w rodni. I nastepnego dnia sprawdz czy ponownie załozyli jak nie to odbespiecz matkie zeby ja uwolniły. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2014, 08:43 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Zobaczę czy pojawiły się mateczniki jeśli tak to je wytnę. Rozumiem, że matka w zabezpieczonej klateczce może przebywać w ulu (ale w gnieździe a nie w miodni), TAK?
Do czasu, aż będą zakładać mateczniki nie odbezpieczę klateczki z matką.
Dobrze zrozumiałem?
:pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2014, 09:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Joasia pisze:
Ted07 pisze:
ę czerwiącą z 2013 roku do odkładu, a na jej miejsce po 3 godzinach poddałem matkę nieunasiennioną (co prawda w klateczce).

100% sposobem jest, poddawanie matki na matkę, czyli łapiesz starą matkę, jej odwłokiem pocierasz po klateczce nowej, zostawiając jej zapach i poddajesz klateczkę tak uchyloną żeby wygryzły ją do kilku godzin. Ja tak zamieniałam w tym roku 3 matki i to na nieunasiennione i wszystkie trzy już czerwią, natomiast odkłady przyjęły matki w tym roku bardziej niż kiepsko. Ponoć ta metoda nie ma tu wielu zwolenników ale jest niezawodna


tez tak robie i mam 100% przyjec. opisywana juz byla ta metoda na naszym forum i nazywala sie "na sok"

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2014, 15:29 - pt 
Witam.Więc i ja dopiszę pytanie ,żeby nie zakładać nowego tematu. Pewnie w wielu postach ,tematach była mowa o poddawaniu matki do odkładu ,ale ja mam pytanie myślę ,ze łatwe ,ale może tylko tak mi się wydaje . Po 5 latach przygody z pszczółkami ,dalej mam wątpliwości ,więc lepiej zapytać ,niż jak ostatnio być zamotanym na pasiece.
Otóż moje pytanie dotyczy zrobienia odkładu z zasklepionym czerwiem na wygryzieniu. Biorę taką ramkę (2-3) ,ale ślepota ,lub nieuwaga sprawia ,że są jajka w kilkunastu komórkach ,
Zrobiłem więc taki odkład i
1. po jakim czasie nie będzie już ŻADNEGO otwartego czerwiu ,na którym pszczoły pociągną mateczniki? :?:
2. W którym dniu larwy ,mogą pszczoły założyć NAJWCZEŚNIEJ matecznik i po jakim czasie wygryzie się z tego matecznika matka (14-16) :?:
3.Po ilu dniach od zrobienia odkładu z jajami ,lub młodymi larwami ,należy zaglądnąć do ula ,żeby nie dopuścić do wygryzienia się matki ,czyli zerwania matecznika. :?:
4.I kiedy można śmiało poddać matkę ,w którym dniu od zrobienia odkładu.
Pytania pewnie proste ,dla innych śmieszne,ale może dla wielu cenna informacja.To są podstawy sam wiem ,ale .No właśnie zawsze jest jakieś ale.


Na górę
  
 
Post: 23 maja 2014, 21:43 - pt 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Jutro mam poddac matkę NU do rodziny leczonej a raczej podejrzanej ochorobę .Trzy dni temu głodzona w dezynfekowanym ulu osadzona na węzie 9szt na czarno bez matki,już podkarmiona 2l syropu.Czy od razu odbezpieczyć klateczkę i między ramki.Podobno w takiej sytuacji to i kulawą przyjmą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2014, 23:06 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mateczniki w gnieździe usunąłem i przełożyłem matkę w zabezpieczonej klateczce z miodni do gniazda.
Obserwowałem też zachowanie pszczół po umieszczeniu klateczki w gnieździe. Pszczoły obległy klateczkę i czółkami dotykały się.
Jeżeli jutro nie będzie mateczników to odbezpieczę klateczkę.

Mam nadzieję, że przebywanie matki w klateczce nie wpływa dla niej jakoś negatywnie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji