FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:44 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 marca 2016, 01:28 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 08 marca 2016, 00:39 - wt
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: 8
Miejscowość z jakiej piszesz: bębło
witam jestem nowy na forum potrzebuję porady od doświadczonych kolegów co wedrują z pszczołami . Po pierwsze czy wybrać drewniane czy poliuretan . Posiadam poliuretanowe ule w ilości 5 wielkopolskie i drewniane w ilości 3 pszczelarze 3 sezon , wszystkie 12 ramkowe i nie widzę dużej różnicy z delikatną przewagą dla drewnianych. Chce powiększyć ilość pni w ciągu 5 lat do 80 . Mam dylemat bo mogę zrobić drewniane sam ale waga daje w kość . poradzicie mi co zrobić ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 08:05 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
kondi pisze:
Mam dylemat bo mogę zrobić drewniane sam ale waga daje w kość .

Odpowiedź ująłeś w tym cytacie , jak do wędrówki to poliuretany

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 13:16 - czw 
Ja mam drewniane tylko 10 wielkopolskie i nie narzekam , i przynajmniej dziecioły ich nie przebijaja


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2016, 16:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
kondi, poliuretany bo są lekkie i przy 3 korpusach nie dokładasz sobie dodatkowych kg drewna. Ja mam styropiany właśnie ze względu na ich wagę i jestem zadowolony :)
Czy 10 czy 12 ramek to nie podpowiem bo mam dadanty

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 16:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Ponieważ jestem w tym temacie nowicjuszem, mogę tylko zacytować to, co udało mi się wyszperać w internecie. Sam niedawno szukałem podobnego rozwiązania. Ja wybrałem warszawskie zwykłe, lecz już nowe, korpusowe. Czyli dennica, korpus i półkorpusy nadstawki, powałki i daszek jak w wielkopolskim. Myślałem też o dadant 1/2, ale znalazłem wiele opinii że może być problem z przechodzeniem pszczół między korpusami podczas zimowli. Myślałem zatem o zrobieniu czegoś kombinowanego. Dadant tylko dennica wysoka, korpus pełny, a dalej już nadstawki 1/2. Ale co do moich przemyśleń, to wolał bym aby odnośnie ich wypowiedzieli się fachowcy. Plastików a tymbardziej styrodurów nie chcę znać. To tylko i wyłącznie moja opinia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 17:14 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
RysiekS pisze:
Myślałem też o dadant 1/2


Bardzo dobry pomysł. :D

RysiekS pisze:
znalazłem wiele opinii że może być problem z przechodzeniem pszczół między korpusami podczas zimowli


A kto ci tak powiedział? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 17:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Znalazłem na różnych forach i w kilku artykułach. Teraz nie pamiętam jakich. Wczoraj jeszcze szukałem na opisany przeze mnie temat, bo ciągle chodzi mi po głowie. Też kilka wypowiedzi było na ten temat, że mogą nie chcieć przechodzić. Stąd ten pomysł o pełnym dolnym korpusie gniazdowym. Sam mam problem czy pozostać na tych Wz 16-to ramkowe, gdyż kupiłem na razie 8szt. nówek, czy nie przejść na te wymyślone dadanty. Czy jeszcze nie zrobić inaczej. Zrobić nowe ule WZ takie jakie mam, tylko 12-to ramkowe. Pomysł stąd iż słyszałem wiele opinii na temat przechodzenia pszczół do miodni i składania tam pożytku. Że mogą nie chcieć przenosić pokarmu, w to raczej wątpię gdyż dlaczego miałyby nie chcieć, skoro w innych noszą. Ale jest drugie ale. Gniazdo w ulach Wz jest max 9-10 ramek przy dobrej rodzinie. A nadstawka 16-cie. Z tym może być nie wesoło, pszczoły mogą nosić do tych 10-ciu ponad gniazdem, + ewentualnie 1-2 w bok dalej mogą nie chcieć. Więc po co 16-cie? Z drugiej strony, co mi tam, niech te 2 czy 4 sobie wiszą. Sam się zamotałem, i już mam dość. Może ktoś mądżejszy podpowie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 19:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
RysiekS pisze:
Czy jeszcze nie zrobić inaczej. Zrobić nowe ule WZ takie jakie mam, tylko 12-to ramkowe. Pomysł stąd iż słyszałem wiele opinii na temat przechodzenia pszczół do

Moim zdaniem co do przechodzena wyżej to oprócz techniki budowy ula ( za duża przerwa) duże znaczenie ma rasa pszczoły ( jedne przechodzą lepiej inne gorzej) Ważniejsze czy chcesz te ule przewozić czy to pasieka stacjonarna?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2016, 22:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Stacjonarna. Nie będą nigdzie przewożone. Szczelina pomiędzy korpusami jest równa jak w Wp czy dadant około 7-8mm. Ciężar korpusów nie odbiega również od dwóch pozostałych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2016, 00:20 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 08 marca 2016, 00:39 - wt
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: 8
Miejscowość z jakiej piszesz: bębło
mi chodzi o wędrowną więc dlatego mam dylemat każdy rodzaj ma wady i zalety jedno jest fajne że w 12 ramkowych lepiej panować nad nastrojem rojowym


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2016, 00:25 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 08 marca 2016, 00:39 - wt
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: 8
Miejscowość z jakiej piszesz: bębło
chyba że jest ktos w krakowie co ma wedrowną i mógłby cos doradzić prywatnie??????/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2016, 00:33 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
kondi pisze:
mi chodzi o wędrowną więc dlatego mam dylemat każdy rodzaj ma wady i zalety jedno jest fajne że w 12 ramkowych lepiej panować nad nastrojem rojowym

Różnica to tylko 2 ramki w sytuacji dobrej pogody ,odpowiedniej siły rodziny to argument nie mający żadnego znaczenia odnośnie nastroju rojowego.
Wędrówki należy rozwiązać przy użyciu sprzętu i technik , które ograniczą wysiłek do minimum. Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2016, 22:34 - pt 
zdecydowanie polecam 12 ramkowy, dobre matki i działamy ! pisałem już swoje argumenty za, ale coś mi się zepsuło i wylogowało mnie z forum i nie chcę tego powtarzać, wystarczy wam sam link :mrgreen:

https://youtu.be/vKpPbwwRd1I?t=31m40s

zdecydowanie polecam obejrzeć od początku + druga część. pozdrawiam :pl:


Na górę
  
 
Post: 12 marca 2016, 11:42 - sob 
kwint0 pisze:
pisałem już swoje argumenty za, ale coś mi się zepsuło i wylogowało mnie z forum
jak się logujesz pod oknem hasła masz małe okienko z napisem Loguj mnie automatycznie, musi być zaznaczone i wówczas możesz odejść nawet od kompa na cały dzień i Cie nie wyloguje, pisałem o tym już na forum.


Na górę
  
 
Post: 12 marca 2016, 12:58 - sob 
CarIvan pisze:
kwint0 pisze:
pisałem już swoje argumenty za, ale coś mi się zepsuło i wylogowało mnie z forum
jak się logujesz pod oknem hasła masz małe okienko z napisem Loguj mnie automatycznie, musi być zaznaczone i wówczas możesz odejść nawet od kompa na cały dzień i Cie nie wyloguje, pisałem o tym już na forum.


tak wiem, cały czas tego używam, ale ostatnio wywala mnie nawet jeśli mam otwarte okno (tak ok od 1-2 tygodni), czytam posty i nagle zauważam że nie jestem już zalogowany.
A na telefonie to w ogóle nie mogę się zalogować, wpiszę hasło i jak otwieram jakiś dział to już jestem nie zalogowany. dziwne trochę, ale do tej pory daję sobie radę


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji