FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 18:06 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 lipca 2009, 20:05 - czw 
witam
mam kilka ramek z ciemną woszczyna i mam pytanie.Czy moge je przerobic na nadstawki do ula wielkopolskiego? czy ciemna woszczyna juz do niczego sie nie nadaje, tylko na przetopienie..?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 20:07 - czw 
do nadstawki czyli miodni? możesz tylko daj jedną do topiarki słonecznej i zobacz co zostaje po niej


Na górę
  
 
Post: 07 października 2009, 18:53 - śr 
To zależy jak ciemna
Jeżeli używasz pół nadstawek to zobacz na ramko pod górną beleczką zazwyczaj jest dużo jaśniejszy susz (wosk ) jak w dolnej części i zazwyczaj jest grubsza ramka
możesz wyciąć paski górne wstawiając na gwoździach w rameczko 1/2 lub odmierzyć i przeciąć na pilarce dobijając tylko dolną listewkę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 września 2010, 21:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej mam pytanie co zrobic ze stara czarną zużyta woszczyzną jak ją przetopic ???? :oczko: :oczko: :oczko: :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 września 2010, 22:08 - czw 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Piotrek, jeśli chodzi Ci o robienie 1\2 z całych, to najłatwiej jest wyciąć po połowie plastra, włorzyć w nową ramkę i połączyć z nią owijając je razem drutem, a przy pierwszym przeglądzie, kiedy pszczoły już plaster przymocują, można druty usunąć. Ten minus, że nie ma wtedy normalnego drutu i trzeba ostrożnie wirować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 września 2010, 22:54 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Czarna woszczyzna nadaje sie tylko na przetop. W starej woszczyznie czarnej są tylko bakterjie i wylinki pszczele. W czarnych komurkach wygryzają sie mniejsze pszczoły a jak mniejsza pszczoła to mniej nektaru przyniesie. Czyli nie opłaca się miec czarną woszczyzne. Najlepiej 1 sezon mieć w rodni i 2 sezony w miodni i do przetopu. Woszczyzna w ramce pół nadstawce jak nie czerwiona to można pare sezonów ja mieć. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 19:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pan miły marian wyczerpująco wszystko powiedział w tym temacie. I tego należy się trzymać. Ta wypowiedz powinna zamknąć ten post.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 22:06 - pn 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
miły_marian pisze:
Czarna woszczyzna nadaje sie tylko na przetop. W starej woszczyznie czarnej są tylko bakterjie i wylinki pszczele. W czarnych komurkach wygryzają sie mniejsze pszczoły a jak mniejsza pszczoła to mniej nektaru przyniesie. Czyli nie opłaca się miec czarną woszczyzne. Najlepiej 1 sezon mieć w rodni i 2 sezony w miodni i do przetopu. Woszczyzna w ramce pół nadstawce jak nie czerwiona to można pare sezonów ja mieć. Pozdrawiam miły_marian


Rozumie że w rodni powinny znajdować się tylko jasne 1-no sezonowe woszczyzny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2010, 21:21 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
kiban jak dasz wezę na wiosne jak kwitnie agrest to ile razy matka zaczerwi tą odbudowaną weze tak przecientnie5 do 7 razy. A woszczyzna po 7 czerwieniach to już jest brozowa. Ja mam wielkopolskie ramki i rodzina musi u mnie odbudować od 8 do 12ramek a zawsze daje ramki do odbudowy do górnego korpusu zeby nie scinały wezy przy dolnej beleczce. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 23:01 - czw 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
A czy ten Twój górny korpus jest miodnią? Słyszałem że nie jest dobrze wstawiać do miodni ramek ze świeżo odbudowaną węzą ponieważ jest podatna na uszkodzenia mechaniczne podczas wirowania?!
Nadmienię że samodzielną przygodę z pszczółkami zacząłem w tym roku, a dokładnie zakupiłem w sierpniu 4 ule i dlatego moja wiedza nie jest na tą chwilę za bogata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 08:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kiban,
Cytuj:
Słyszałem że nie jest dobrze wstawiać do miodni ramek ze świeżo odbudowaną węzą ponieważ jest podatna na uszkodzenia mechaniczne podczas wirowania?!

Trzeba poprostu troche ostrożniej ustawic obroty i wszystko wyleci bez strat w plastrach :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 20:50 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
kiban gratuluje ci zakupu rodzin.Niewiem jaką masz ramkie. Ja mam wielkopolskie i daje węzedo górnego korpusu zeby pszczoły nie zgryzały wezy przy dolnej beleczce. Jak odbudują to daje ją do rodni zeby matka zaczerwiła. A jak już dolny korpus mam zapełniony odbudowanym suszem zaczerwionym to nastepne ramki z czerwiem juz daje do górnego takie już kilkakrotnie czerwione i jak zaleją nektarem i zasklepią to do wirowania a po ostatnim wirowaniem do kotła. Zawsze mam w rodni tegoroczny susz a w miodni najwyzej 2 sezony. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2010, 10:40 - pn 
miły_marian, Dokładnie tak samo robię, ba nie chwaląc się sam do takiego pomysłu doszedłem :jupi: tle tylko że ja trzymam trzy sezony, więc teraz to zmienię na dwa.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji