FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:14 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 maja 2016, 07:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Do tej pory gospodarkę prowadziłem w ulach o zabudowie cieplej.W tym roku od wiosny w dwóch ulach zastosowałem zabudowę zimną.Nie wiem na ile jest to miarodajne ale zaobserwowałem że zabudowa zimna znacznie opóźnia wchodzenie rodzin w stan rojowy.W przyszłości zamierzam wszystkie ule przestawić na zabudowę zimną.
Jeśli macie na ten temat własne spostrzeżenia miło by było gdybyście zechcieli się nimi podzielić.
Pozdrawiam wszystkich i czkam na odzew


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2016, 23:44 - pn 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Jeśli wentylacja odbywa sie tylko przez wylotek to ma to znaczenie a jeśli masz dennice osiatkowane to nie ma to większego znaczenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 08:53 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Juz śp, znałem pszczelarza ktury już przed wojna opiekował sie pszczołamy. On wybierał przeszło sto rodzin z murów podaszy i inych zakamarkówi i dziupli tyklo w 2 przypatkach pszczoły miały tak puł na puł zabudowe ciepło a reszta to zabudowe zimno, to znzczy ze pszczoła lubi swierze powietrze. A jak wiemy pszczoła nie boji sie zimna nawet minus30 stopni, ale musi byc silna rodzina. To znaczy ze zabudowa ciepła burzy system pszczoły ktura lubi swierze powietrze czyli tlen potrzebny do odychania pszczoły i czerwiu. A jak mamy ciepło zabudowe to pszczoła chce zmienić a jakie ma wyjscie to rujka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 10:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Ks. Tomasz pisze:
Jeśli wentylacja odbywa sie tylko przez wylotek to ma to znaczenie a jeśli masz dennice osiatkowane to nie ma to większego znaczenia.

Nie mam przekonania czy faktycznie osiatkowane dennice niwelują problem ponieważ wszystkie rodziny mam na dennicach osiatkowanych ale tylko w zimnej zabudowie i osiatkowanej dennicy do tej pory pszczoły nie weszły w nastrój rojowy pomimo że siłą nie odbiegają od pozostałych rodzin
miły_marian. pisze:
Już śp, znałem pszczelarza który już przed wojna opiekował się pszczołami. On wybierał przeszło sto rodzin z murów poddaszy i innych zakamarków i dziupli tylko w 2 przypadkach pszczoły miały tak pól na pół zabudowę ciepło a reszta to zabudowę zimno, to znaczy ze pszczoła lubi sierze powietrze. A jak wiemy pszczoła nie boi się zimna nawet minus30 stopni, ale musi być silna rodzina. To znaczy ze zabudowa ciepła burzy system pszczoły która lubi sierze powietrze czyli tlen potrzebny do odpychania pszczoły i czerwiu. A jak mamy ciepłą zabudowę to pszczoła chce zmienić a jakie ma wyjście to rujka. Pozdrawiam miły_marian

I tu się zgadzam skoro w naturze pszczoły układają swoje gniazdo w zabudowie zimnej wiedzą co im najlepiej odpowiada i to potwierdza się w praktyce że lepsza wentylacja poprzez zimną zabudowę opóźnia wejście rodziny w nastrój rojowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 10:56 - wt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
To jak to jest chłopacy z tymi dennicami, zasuwać na lato czy pozostawiać otwarte tak jak w zimie, bo zaczynam się leciuteńko gubić :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 21:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Cezary256 pisze:
To jak to jest chłopacy z tymi dennicami, zasuwać na lato czy pozostawiać otwarte tak jak w zimie, bo zaczynam się leciuteńko gubić :shock: :shock: :shock: :shock:
,
Kto tu mówi o zasuwaniu dennic na lato? Oczywiście że dennice jeśli są osiatkowane obowiązkowo otwarte i najlepiej zimna zabudowa.
Jeśli jest się bacznym obserwatorem łatwo zauważyć że bez wzgledu na to czy w ulu jest pełna czy osiatkowana otwarta dennica pszczoły wentylują ul nie poprzez siatkę w dennicy tylko wylotek.Osiatkowana dennica ułatwia dopływ zewnętrznego powietrza w miejsce odprowadzonego z ula przez pszczoły oraz powoduje wymianę powietrza ulowego na zasadzie swobodnej konwekcji.W przypadku zimnej zabudowy w momencie jego wentylacji przez pszczoły cyrkulacja powietrza we wszystkich uliczkach między ramkowych jest równomierna, natomiast ciepła zabudowa zakłóca tą równomierność a osiatkowana dennica nie ma na to wpływu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 22:35 - wt 
Ks. Tomasz,
to jeszcze trzeba mieć odpowiedniej wielkości wylotek ! ja mam 40cm /3 cm nie mam osiatkowanych dennic dawno rój mi nie wyszedł :wink: odpowiednia gospodarka stosowne poszerzanie gniazda miodni a najlepiej roczna mamuśka :) :P
balwro pisze:
Kto tu mówi o zasuwaniu dennic na lato? Oczywiście że dennice jeśli są osiatkowane obowiązkowo otwarte i najlepiej zimna zabudowa.

A powiedź mi jak tak mówisz kto 10-20 lat temu miał osiatkowane ! zachłyśnięciem się zachodem wcale nie świadczy o niczym


Na górę
  
 
Post: 01 czerwca 2016, 08:55 - śr 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Osiatkowane dennice niwelują nastrój rojowy,
gdyż matka zaczerwia mniejszą powierzchnię plastra.
Na końcu kwietnia zjawisko jest doskonale widoczne - w porównaniu do uli z pełną dennicą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2016, 14:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
BoCiAnK pisze:
A powiedź mi jak tak mówisz kto 10-20 lat temu miał osiatkowane ! zachłyśnięciem się zachodem wcale nie świadczy o niczym

Jako że po 25 blatach przerwy ponownie powróciłem do pszczelarstwa mam porównanie i jestem przekonany że tamte pszczoły to nie to co obecne zmodyfikowane i udoskonalone genetycznie
Ja gospodarki pasiecznej uczę się od nowa bo to co potrafią współczesne pszczoły ni jak ma się do tamtych pszczół z przed ćwierćwiecza.Postęp w genetyce poszedł daleko do przodu a wraz z nim nieodzowne jest dostosowanie gospodarki pasiecznej do nowych wymogów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2016, 17:25 - śr 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
NIe zasuwać na lato, nie zasuwać na zimę to po czorta są te szuflady w końcu?? Czy tylko do odymiania przeciwko warozie, czy jakieś jeszcze tajemnicze przeznaczenie o którym nie wiem :mrgreen: Coś mi się wydaje, że była tu taka żarliwa dyskusja o zasuwanych dennicach, znaczy się na forum. Jedni byli zwolennikami trzymania zamkniętych dennic w lecie bo to podobno stabilizuje klimat rodzin podczas upalnych dni, że są sobie w stanie lepiej poradzić z upałami.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2016, 20:19 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Najlepiej poddczas upałów na dzień zamknąć , a na noc otworzyć. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 08:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a najwięcej do powiedzenia mają ci którzy ich nie mają :mrgreen: każdy rodzaj dennic ma swoje zalety i wady po to ktoś ma mózg żeby z niego korzystać i wybrać to co dla niego najlepsze, jeśli się coś od kogoś podpatruje to trzeba brać całość rozwiązania a nie to co komu odpowiada bo później jest płacz
przykład
ul jednościenny w kolorze ciemny brąz z dennicą osiatkowaną w pełnym słońcu 50cm od ziemi z otwartą dennicą osiatkowaną
a powinno być ul jednościenny niemalowany lub malowany w kolorach pastelowych z dennicą osiatkowaną może być i w pełnym słońcu byle z otwartą dennicą i możliwie blisko gruntu czyli np na palecie wtedy mają klimatyzację gratis i nie ma mowy o przegrzewaniu

podobnie sprawa się ma do bezfelcowych uli maluje się raz w życiu nowe korpusy woskiem na połaczeniach i nie ma opcji żeby się coś przesunęło w transporcie pod warunkiem że korpusy były nie ruszane ew jest ciepło a kit czy tam wosk plastyczny

widziałem jak ludzie do transportu wylotki utykają gąbkami a zamiast powałki dają firanki ta takich problemów nie mam bo wysuwam wkładkę dennicową i w drogę

jeśli ktoś nie rozumie o co w danym rozwiązaniu chodzi nie powinien z niego korzystać

tutaj też przykład miałem u siebie już kilkunastu modeli którzy przywozili ule z osiatkowanymi dennicami które były całkowicie płaskie od spodu a po umieszczeniu na pace przylegały całą powierzchnią do podłogi i jak ta wentylacja miała się tam odbywać przez sklejkę na pace???

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 12:33 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
choć jeden coś niecoś roztłumaczy :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji