FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:26 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co z tym suszem
Post: 31 grudnia 2016, 19:46 - sob 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Dzisiaj ogladałem ramki z suszem jakie mam przygotowane na nastepny sezon, są jasne nie pczeczerwione, bo z miodni, gdzie dawalem tylko ramki z węzą. I naszła mnie taka myśl, czy nie przetopić ich i dać na przerób na węze, nie znakuje ramek w ulach i w przyszłym roku znajdą się w innych ulach /pomieszane/, pomyślałem, źe przez nie moge poprzenosić patogey na różne ule. Co o tym myślicie?? Wole dawać węzę dla rodzin nawet kosztem zbioru miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2017, 01:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2011, 19:04 - ndz
Posty: 59
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zento pisze:
Dzisiaj ogladałem ramki z suszem jakie mam przygotowane na nastepny sezon, są jasne nie pczeczerwione, bo z miodni, gdzie dawalem tylko ramki z węzą. I naszła mnie taka myśl, czy nie przetopić ich i dać na przerób na węze, nie znakuje ramek w ulach i w przyszłym roku znajdą się w innych ulach /pomieszane/, pomyślałem, źe przez nie moge poprzenosić patogey na różne ule. Co o tym myślicie?? Wole dawać węzę dla rodzin nawet kosztem zbioru miodu.


Wolność Tomku w swoim domku, większości tu z zgromadzonych nie chciało by się tak bawić i przetapiać suszu nie przeczerwionego po jednym sezonie, ale jeśli wolisz
zento pisze:
Wole dawać węzę dla rodzin nawet kosztem zbioru miodu.
to sam odpowiedziałeś sobie na pytanie.

Zasada generalnie jest taka że ramki, złe, wadliwie odbudowane, stare, czarne, zjedzone przez motylice, uszkodzone itp się przetapia, a Twoje są po prostu super zajebiste z tego co piszesz.

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2017, 12:12 - ndz 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
zento, ramki nie przeczerwione ze zdrowych rodzin są zdrowe.
Do przetopu w twoim wypadku pójdą ramki na których zimujesz. Gniazdo będziesz poszerzal węża lub suszem,
W przypadku wielkopolskiego gdy pszczoły z matką przejdą do miodni zamiana korpusów - miodnia na dół będzie gniazdem, dodajemy krate, kładziemy na górę gniazdo bez matki.
Po pierwszym miodobraniu kierujesz do przetopu wszystkie ciemne ramka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2017, 13:08 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
beekate, tylko jak to się ma do tego, że są propozycje by iść z przeglądem do następnego ula należy dezynfekować dłuto, bo można przenieś patogeny. Przecież na ramkach nawet nie przeczerwionych mogą być różne patogeny, które rozwijają sie w sprzyjających warunkach, chodzi o noseme.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji