FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:19 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 września 2009, 19:20 - śr 
Temat oklepany ale nie to zjawisko
Spotkałem się z takim oto stwierdzeniem
Podanie na jeden raz zbyt dużej ilości pokarmu ma niby powodować że pszczoły pobierając go naremnie zjadają jaja i czerw do wieku 5 dni celem jak naj szybszego ułożenia go w plastrach
Kiedyś karmiłem małymi dawkami 1l syropu czyli 1 kg cukru na raz w wzrostem ilości uli dawałem 2l naraz teraz daję 3l naraz
Nigdy nie zaglądałem podczas karmienia do gniazda kilka krotnie przy jesiennej wymianie matek był czerw ale dołem ramek bo górna część była zalana syropem i poszyta
zdarzało się mi też że pszczoły wzięły 3 porcje i 4 brały wolniej ,,,,, Ciekawiło mnie to dlaczego ale gdy w stwierdziłem że matka jest i za zatworami masa pszczół to czekają aż czerw się wygryzie i wezmą i tak też się działo dzień dwa przerwy i za noc zaś brały 3 l na raz
Ale ta wiadomość mnie Zaskoczyła
w sumie w to nie wierzę za bardzo ale ??????? :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2009, 20:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Podanie na jeden raz zbyt dużej ilości pokarmu ma niby powodować że pszczoły pobierając go naremnie zjadają jaja i czerw do wieku 5 dni celem jak naj szybszego ułożenia go w plastrach


Ja jak karmiłem t był czerw i jaja a jak wczoraj wyciągłem paski to faktycznie był czerw zamkniety i kupe jajeczek ale brak larw...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2009, 20:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Ja się właśnie zastanawiam nad tą kwestią. Zeszłego tygodnia zajrzałem sobie wybiórczo do gniazd niektórych rodzin aby sprawdzić co ciekawego dzieje się pod nadstawkami. No i mnie zakorkowało. Jajeczek i czerwiu w każdym wieku tyle ze nie bardzo wiem co z tym zrobić a niedługo przyjdzie rozpocząć podkarmianie. Co ciekawe niektóre matki czerwią na łeb na szyję mimo zimnych już nocy i poranków + wyjętych wkładek wylotowych.

Pozdrawiam Psescółek. :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2009, 20:54 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przed nami jeszcze długa i ciepła jesień , ale z zakarmianiem nie ma co dłużej czekać żeby nie zmuszać do przeróbki syropu wygryzających się pszczół. Pszczoły sobie poradzą z każdą ilością podanego syropu i rozleją pokarm do wolnych komórek przez co ograniczymy matkę w czerwieniu a potem odpowiednio ułożą go na zimę. U mnie już wcześniej pokarm zimowy przygotowały odkłady i zasklepiony w ramkach półnadstawkowych był przetrzymywany w magazynie. Teraz te pełne półnadstawki umieszczam pod gniazdem każdej rodziny , które sukcesywnie odsklepiając, przenoszą pokarm na właściwe miejsce. Do gniazd już nie zaglądam bo wiem ile dałem pokarmu a pszczoły same najlepiej wiedzą jak go rozmieścić. W połowie września wyjmę szufladkę z osiatkowanej dennicy i zdejmę ocieplenia. Ten zabieg przerywa zwykle czerwienie matek a wygryzające się pszczoły jeszcze przed zimą zawsze zdążą się oblecieć.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2009, 18:38 - ndz 
paraglider pisze:
U mnie już wcześniej pokarm zimowy przygotowały odkłady i zasklepiony w ramkach półnadstawkowych był przetrzymywany w magazynie. Teraz te pełne półnadstawki umieszczam pod gniazdem każdej rodziny , które sukcesywnie odsklepiając, przenoszą pokarm na właściwe miejsce.


A to masz ciekawą metodę ale jestem ciekaw czego innego o przecież masz Wielkopolskie
10 ramkowa nadstawka to 7l przerobionego syropu nawet jak wszystko przeniosą do gniazda złożonego z 8 ramek ( tak przypuszczam ) to ilość a raczej to będzie 1/2 plastra (czyli licząc od górnej beleczki ) czy dokarmiasz jeszcze ? czy aby nie za mało tego na zimę przecierz przy przenoszeniu coś tam i tak zjedzą po drodze

Ja mając 1/2 dadanta bawiłem się w coś takiego
Karmiłem rodziny które likwidowałem i potem 10 ramek miałem ful pełnych zimowałem na 2x7-8 bardzo późno ŁĄCZĄC nawet końcem września w dolnym korpusie układałem czerw i 2-3 ramki pokarmu a w drugim resztę poszytego cukru ale jeszcze i tak dałem jedną 3l dawkę syropu by zapełnić lukę po wygryzionym czerwiu


Na górę
  
 
Post: 26 września 2014, 08:59 - pt 

Rejestracja: 28 marca 2014, 23:24 - pt
Posty: 256
Lokalizacja: St. Lorenzen Austria
Ule na jakich gospodaruję: Zander
Miejscowość z jakiej piszesz: Sankt Lorenzen bei K
Ja karmiłem 4 x 6 litrów syropu 3:2 w odstępach 2 dniowych (pierwsze 3 dawki), ostatnia dawka po 3-5 dniach. Ul Zandera, 11 plastrów w gnieździe, wysoka dennica z podkarmiaczką. Praktycznie pszczoły zakarmione, malutkie pozostałości czerwia zakrytego w kilkudziesięciu rodzinach. karmione oczywiście zimnym syropem sporządzonym na zimno, bez ziół i kwasów (woda + cukier).

_________________
Miłośnik dobrej krainki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 11:10 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
paraglider. Ja tak samo robie. Moje odkłady już przerobiły cukier i zimującym rodzinom juz daje ramki a zabieram miód. Te odkłady z starymy matkamy 3 letnimy juz zrobiły swoją robote zeby zimujace rodziny nie przerabiały cukru i na wiosne były w dobrej kondycji. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2016, 19:03 - ndz 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
BoCiAnK pisze:
Temat oklepany ale nie to zjawisko

Spotkałem się z takim oto stwierdzeniem

Podanie na jeden raz zbyt dużej ilości pokarmu ma niby powodować że pszczoły pobierając go naremnie zjadają jaja i czerw do wieku 5 dni celem jak naj szybszego ułożenia go w plastrach

Kiedyś karmiłem małymi dawkami 1l syropu czyli 1 kg cukru na raz w wzrostem ilości uli dawałem 2l naraz teraz daję 3l naraz

Nigdy nie zaglądałem podczas karmienia do gniazda kilka krotnie przy jesiennej wymianie matek był czerw ale dołem ramek bo górna część była zalana syropem i poszyta

zdarzało się mi też że pszczoły wzięły 3 porcje i 4 brały wolniej ,,,,, Ciekawiło mnie to dlaczego ale gdy w stwierdziłem że matka jest i za zatworami masa pszczół to czekają aż czerw się wygryzie i wezmą i tak też się działo dzień dwa przerwy i za noc zaś brały 3 l na raz

Ale ta wiadomość mnie Zaskoczyła

w sumie w to nie wierzę za bardzo ale ??????? :wink:
Zauważyłem takie zzachowanie pszczół w jednej rodzinie.Przy zakończeniu podkarmiania na rozwój przejrzalem gniazdo , stan czerwiu dziewięć ramek.Dawka zadanego syropu cukrowego 3:2. około 7 l.Pobraly go w 24 h.Tak mnie to zaciekawillo gdzie go tak szybko umiescily nie mając zaduzo miejsca.Otwieram ul i sprawdzam i z 9 ramek czerwiu zrobiło się 6.Czerwiu otwartego i jajeczek brak.Usunęły czerw otwarty z trzech ramek.W dwóch rodzinach karmionych w ten sposób nie zaobserwowalem takiego zjawiska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji