FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Kiedy i jak najlepiej przenieść pszczoły i ramki z ula do ul
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=53&t=1978
Strona 1 z 1

Autor:  Timona [ 29 września 2009, 14:15 - wt ]
Tytuł:  Kiedy i jak najlepiej przenieść pszczoły i ramki z ula do ul

Znajomy chce obdarować mnie kilkoma ulami innego typu jak posiadam . Są to ula Warszawskie Zwykłe a ja posiadam Wielkopolskie nie chce tych warszawskich są stare i zniszczone lecz zastanawiam się nad przeniesieniem ich za rok do nowych Wielkopolskich kiedy to zrobić i jak doradźcie

Autor:  swiwojtek [ 29 września 2009, 16:21 - wt ]
Tytuł: 

Poszukaj na forum tego typu tematów bo mogę cię zapewnić że już on był poruszany np http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... zenoszenie i wiele innych

Autor:  miły_marian. [ 29 września 2009, 16:25 - wt ]
Tytuł: 

Jak za darmo to się nie zastanawiaj i bierz jak najszybciej a na wiosne powstawiaj ramki wielkopolskie i one zaczerwią i same przejdą na twoje ramki. Gdzies jest opis na tym forum jak przekładać na ramki wielkopolskie. Pozdrawiam miły_marian

Autor:  Pawełek. [ 29 września 2009, 16:39 - wt ]
Tytuł: 

Marian ma rację, jak rodziny są zakarmione i zdrowe a ule jeszcze w jednym kawałku to bierz i nie pytaj a za rok zamiast ramek z węzą warszawską powstawiasz wlkp. ew. przyciętą.

Autor:  mariuszm [ 29 września 2009, 17:44 - wt ]
Tytuł: 

Dobrze gdyby je odymić apiwarolem bo z leczeniem mogło być różnie
Pozdrawiam Mariusz

Autor:  BoCiAnK [ 29 września 2009, 18:36 - wt ]
Tytuł: 

Przeprowadzka czy przenoszenie rodzin z ula do ula to bardzo często spotykane a nawet jedna z podstawowych prac jakie wykonuje się w sezonie pszczelarskim gniazda rodzin przenosimy z powodów zmiany ulu z starych na nowe ule ,gdy chcemy zmienić typ ula ,gdy zachodzi dezynfekcja ula

- Gdy chcemy zmienić typ ula ;Możemy to z powodzeniem robić nawet w październiku gdy w ulu nie ma już czerwiu żadnego tak samo odstawiamy ula na bok tylko wcześniej z ula odstawionego na bok wyjmujemy 2-3 ramki z których strząsamy wszystkie pszczoły do Odstawionego ula Nie do nowego .z ramek wyjętych przymierzając ramko typu ula do którego chcemy przenieść rodzinę wycinamy woszczyznę z jej zawartością (pokarmem ,pyłkiem ), aby nowo wprawiony plaster nie wypadł należy przymocować go ciękimi gwoździkami (wagnerami )wbijając je wcześniej w beleczki do połowy tak aby nie haczyły o wprawiany plaster lub w otworki na drut tak przygotowane ramki wstawiamy do nowego typu ula na nie strząsamy pszczoły z pozostałych np. znów 3 ramek i tak samo postępujemy aż do przeniesienia ostatniej ramki po czym jak wyżej wymiatamy pszczoły z ula . Aby nie narazić się na rabunek ramki przecinamy w pracowni z dala od ula po przyniesieniu pierwszych trzech i strząśnięciu pszczół gniazdo należy przykryć płótnem namoczonym delikatnie woda z dodatkiem 1-3kropli olejku Goździkowego .Pszczółki w tak przeniesionym ulu przez noc przymocują wszystkie plastry do ramek motywacją do tego jest kapiący syrop ,miód z ramek .
- Tak x lat temu przechodziłem z Ula typu Dadant na ula typ Wielkopolski i x lat temu z Dadanta na 1/2 Dadanta .Przy przechodzeniu na Wielkopolski ula było trochę roboty lecz na 1/2Dadanta ramki przecinałem na pilarce po przecięciu dobijałem tylko górną lub dolna beleczkę
Obrazek

Nawet o tej porze gdy się przeniesie pszczoły za parę dni wszystko ponaprawiają a na wiosnę będzie już czerw w przeniesionych ramkach

Autor:  d@niel_25 [ 29 września 2009, 18:44 - wt ]
Tytuł: 

Czy odwrócenie o 90st ramki nie będzie miało wpływu na czerw na wiosnę ,,,, a co się stanie jak odwróci się o 90 st ramkę już z czerwiem czyli larwy będą na boku którymś ??

Autor:  pewex [ 30 września 2009, 13:27 - śr ]
Tytuł: 

takie odwrócenie ramki nie powinno mieć negatywnych skutków, a nawet pozytywne. Pokarm będzie znajdował się z góry na dół, czyli obok czerwiu i pszczoły powinny go szybko przenieść do góry nad czerw - zwłaszcza jeśli go od razu odsklepisz. Efekt taki jak przy przestawianiu korpusów.

Pomysł z przenoszeniem rodziny z WP na WL poprzez dodawanie ramek Wl z węzą nie jest zły, tylko trzeba często zaglądać do ula aby się nie spóźnić z dodawaniem kolejnych ramek i zrywać dziką zabudowę . Chyba ze dorobisz jakieś coś (nie wiem jak to nazwać) co zmniejszy szerokość ula w miejscu gdzie będą wisiały ramki WL. Do tego krata aby matka już nie czerwiła na starych ramkach WP i po miodobraniu możesz przenieść rodzinę do oryginalnego ula.

Tym sposobem przenosiłem rodziny z warszawskiego zwykłego do poszerzanego i byłem zadowolony z tej metody. Tylko ze w moim przypadku miałem ułatwione zadanie i nieco inną migrację z mniejszej ramki na większa.

Jeśli chodzi o wycinanie ramek razem z czerwiem i miodem to mam mieszane uczucia co do tej metody. Najważniejsze jest w niej to, ze woszczyna musi być dość stara aby nie zwinęła się pod ciężarem miodu/czerwiu. Zbyt jasna po prostu nie wytrzyma ciężaru ponieważ wcześniej wisiała, a teraz stoi na dolnej beleczce ramki.


Jeśli pszczoły są rojliwe, to możesz poczekać aż się wyroją. Z rojem wiadomo co zrobić. Osadzić na węzie i karmić - pięknie odbudują węzę w kilka dni. A z macierzakiem poczekać aż wszystki czerw się wygryzie i wedle uznania zostawić jeden matecznik lub nie. Jak matka wyjdzie to można zrobić to samo co z rojem, lub połączyć z inną rodziną z "normalnymi" ramkami.

Możesz też samemu zrobić taki sztuczny rój, tylko wtedy trzeba by nową rodzinę przewieść na inne pasieczysko.


Wszystko zależy od tego jakie masz pożytki i ile wolnego czasu

Autor:  miły_marian. [ 04 października 2009, 10:41 - ndz ]
Tytuł: 

Moim zdaniem odwrócenie o 90 st to ma pozytywne skutki bo w ulach okrągłych jak sie obruci o 90 st to jest walka z varozą waroza traci orientacje i ginie. Pozdrawiam miły_marian

Autor:  Lucy [ 05 października 2009, 20:09 - pn ]
Tytuł: 

Marianku-ale dałeś czadu z tą warrozą.Lucy

Autor:  _barti_ [ 05 października 2009, 20:31 - pn ]
Tytuł: 

http://www.anivet.hu/download/8old/8oldCz.pdf

A o takim ulu Pani słyszała?

Autor:  pewex [ 06 października 2009, 06:52 - wt ]
Tytuł: 

tutaj jest artykuł po polsku
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=284

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/