FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 06:45 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 października 2009, 17:35 - pn 
henry650 pisze:
Bardzo dziekuje za wyjasnienia zawsze nowosci mnie interesowały
henry

Nowoczesność ?

Ja nowoczesność rozumuję tak jak np. tu
http://www.wodr.poznan.pl/content/view/405/64/
http://www.wodr.poznan.pl/content/view/390/64/
Argumenty tam podane są cholernie dosadne i mocne, a skoro tak, to niestety, ale ule z ramkami wysoko wąskim, nie są i nie będą nowoczesne.
Na jednej z niemieckich stron przeczytałem, że Johanes Dzierzon wprowadził pszczelarstwo na fałszywe tory. Autor ten jako argumentację podaje, że ul Langstrotha jest do dnia dzisiejszego stosowany, w przeciwieństwie do ula Dzierzona który …
Są obecnie tacy współcześni Dzierżoniowie, którzy prowadzą badania, zajmują się modernizacją nieekonomicznych rozwiązań, lub wskrzeszają rozwiązania które umarły.
Pszczelarstwo – Hobby. Nikogo nie zamierzam wyprowadzać z błędu …
Trudno mi niekiedy zrozumieć, co stoi u podstawy wyborów nieekonomicznych, a co gorsza nielogicznych rozwiązań …

Pozdrawiam Cię Serdecznie Henry,
Eryk
PS
myślę, że chyba się w poglądach nie różnimy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 19:22 - wt 
Po przeczytaniu tych artykulow wniosek jest prosty : pszczelarz chcacy miec duze zyski z prowadzenia pasieki to nie tylko czlowiek umiejacy obsluzyc ul ale to takze czlowiek znajacy sie na marketingu. Czyli pszczelarz XXI wieku to rowniez swietny menadzer, handlowiec szukajacy innowacyjnych rozwiazan. Tedy jest droga pszczelarstwa... :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 21:52 - wt 
Tak czytam Wasze posty w dziale np Tic - tac, czy pszczelarstwo zawodowe i myślę, że u podstawy egzotycznych rozwiazań i to nie tylko w Polsce, typu matka w kateczce, ule trapezowe, ule obrotowe, ule snozowe ... jest daleko idący konserwatyzm, może brak dostępu do wiedzy lub specyficzny do niej stosunek, lub soiste przekonanie o słuszności ... tylko argumenty ... ?
Ponadto Co z tego, że amitraza jest grożna, zakazana np w Niemczech, Austrii ...
Panowie nas czytaja nie tylko pszczelarze ...
Ostatnio zauważyłem na jednym z Niemieckich forów akcję - Popularyzacja Rotacyjnej metody ... z Celle zachęcanie do obejrzenia filmu (metoda juz ma troche lat... a tu dopiero teraz )
https://www.uni-hohenheim.de/bienenkunde/Drehbeute.pdf - Dzieki Bogu że jest UNI Hohenheim bo nie poznałbym "Nowoczesnej" egzotyki i w dodatku piekielnie drogiej.
Pozdrawiam Serdecznie
Eryk
PS
hobbysta daje sobie na wstrzymanie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 22:31 - wt 
tak wszystko ladnie pieknie...ale dlaczego w Polsce pszczelarstwo wyglada wlasnie tak a nie inaczej?? Moim zdaniem Polscy pszczelarze sa troche w innej sytulacji w obecnych czasach niz ci z zachodu. Chocby dlatego ze w Polsce panowal inny ustroj, niektore rzeczy byly niedostepne a wrecz zabronione przez wladze i dlatego wlasnie pszczelarstwo polskie prezentuje troche mniejsze innowacje niz niemieckie czy chocby austryjackie. W czasach kiedy w Polsce byl wcisniety hamulec przez wladze na pewne sprawy i rzeczy u naszych sasiadow wszystkie ruchy byly dozwolone. Teraz dopiero u nas sa dostepne pewne dofinansowania z UE gdzie na zachodzie byly juz dawno. A to ze kazdy gospodarzy na tyle jakie ma warunki i na ile mu srodki pozwalaja to juz jego wlasna sprawa..A zeby gospodarstwa pasieczne wygladaly tak jak niemieckie trzeba bedzie jeszcze dlugo poczekac z prostych wzgledow..pozdrawiam 8)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2009, 17:39 - sob 
Spory – kłótnie wsród pszczelarzy na temat nowoczesnei gospodarki , to temat stary jak pszczelarstwo. Obraca się ten spór wokół zasadniczego pytania, czy lepiej jest prowadzić rodziny w ulach z rodnią składającą się z dwóch korpusów, z dużą ilością ramek (ule wielokorpusowe) czy w ulach z rodnią składającą się z jednego korpusu z mniejszą ilością większych ramek( jak to stosuje dużo zawodowców w ulach dadanta, który co by nie było ma uznanie! ) Dla rozwoju rodziny jest to zupełnie obojętne jaki pszczelarz ma ul, co zostało przez badania naukowe potwierdzone. Rozstrzygnięcie sporu znajduje się w ocenie nakładów pracy (robocizny) jaką trzeba poświęcić rodzinie dla obsługi danego systemu ulowego: na początku sezonu, w czasie nasilania się nastroju rojowego, póżnego lata, a także przy formowaniu i pielęgnacji odkładów, przy wędrówce, miodobraniach, higienie pasiecznej (wymiana plastrów, odkażanie) i w walce z warrozą.
Niby takie proste a takie trudne ...
Inaczej to wygląda z pozycji hobbysty, a całkiem inaczej z pozycji zawodowca. Zawodowiec zapewne powie - człowieku te rózne gospodarki pasieczne są fajnie, a także ładnie chłopaki piszecie ... albo nic nie powie ...
Pozdrawiam
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2009, 10:14 - pn 
Nowoczesna gospodarka co to jest ?? hodowla pszczół nie zmieniła się od jak pierwszy człowiek je napotkał Były barcie ,kłody , ule dłubane dziesiątki typów uli ramowe książkowe i piernik wie jeszcze jakie lecz w każdym rozwój pszczoły trwał 21dni
udoskonalony dostał ul wielokorpusy o dużej i niskiej ramce dające możliwość manewru a jednocześnie ingerencji w rozwój poprzez ograniczanie matek pozyskiwanie małych czy krótkich pożytków poprzez stosowanie pół nadstawek a nawet ramek mających 7-10 cm wysokości
nowoczesne a może inaczej Zmodyfikowane ule dają nam
możliwość pozyskiwaniu miodów odmianowych (z konkretnego pożytku ) czego nigdy nie udało się w leżakach i tego typu ulach o dużej ramce jako miodni
Zawodowstwu potrzebny jest właśnie taki ul gdzie operacje trwają krótko i nie są czasochłonne
przy niskiej ramce zamiast stosować przegonki coraz częściej widać tak zwany odkurzacz do wydmuchania pszczół jeden idzie dmucha a drugi zabiera i nakłada puste
jest to o jedną operację mniej niż w cześnejsze zakładanie przegonek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 18:35 - śr 

Rejestracja: 08 stycznia 2009, 14:20 - czw
Posty: 41
Lokalizacja: Suwałki
Jaki mam mieć ul, żeby być nowoczesny ? Mam uszkodzony kręgosłup i mało sprawne ręce. Gospodaruję w korpusach na ramce wielkopolskiej i ostrowskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 19:01 - śr 
bartnik1 pisze:
Jaki mam mieć ul, żeby być nowoczesny ? Mam uszkodzony kręgosłup i mało sprawne ręce. Gospodaruję w korpusach na ramce wielkopolskiej i ostrowskiej.

A jaki to jest nowoczesny ul :?:
ule korpusowe znano już w XIX Wieku jedyną modyfikacją to porobiono z nich 1/2
ul ma być wygodny do pracy praca ma być w nim przyjemna nie stwarzać problemów
Co mogę doradzić to Wielkopolski i 1/2 nadstawki lub cały złożony z 1/2 W
do nowoczesnej gospodarki nie tylko zalicza się typ ula ale i osprzęt
wirówka gdzie nie trzeba obracać ramek wymiany matek by nie latać z drabiną pozyskiwanie miodów odmianowych i wiele innych drobiazgów :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 19:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Jaki mam mieć ul, żeby być nowoczesny ? Mam uszkodzony kręgosłup i mało sprawne ręce. Gospodaruję w korpusach na ramce wielkopolskiej i ostrowskiej.


bartnik1, zmiń miodnie na półnadstawki 3 i mniejszy cieżar a najlepiej jak niemożesz dźwigać to lezak bo przecież "nowoczesność" nie jest ażniejsza ponad zdrowie....lepiej mieć mało nowoczesny ul a nowoczesne i innowacyjne pomysły na prowadzenie pasieki...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 20:42 - śr 

Rejestracja: 08 stycznia 2009, 14:20 - czw
Posty: 41
Lokalizacja: Suwałki
Za 22 lata liczba osób starszych niż 65 lat zamierza się podwoić. Teraz seniorów jest na świecie około 500 milionów, w 2030 będzie ich prawie miliard. Nic więc dziwnego, że dla mnie to jest sprawa ważna. W zupełności zgadzam sie z prezentowanymi zasadami, ale co robić ? Miodnia- 3 półnadstawki ? To dopiero robota. Dziękuję za rady. Proszę też o sugestie innych użytkowników.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2009, 08:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Miodnia- 3 półnadstawki ? To dopiero robota


troske to roboty jest gdyż musisz 2 razy tyle pracy włozyć na każdą ramke ale nie będziesz aż tak obciążał kręgosłupa...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2009, 09:52 - czw 
bartnik 1 - to masz tylko jedno rozwiązanie, pozostań przy swojej pasiece na korpusach wielkopolskich i ostrowskiej. Zrób sobie skrzynki transportowe na taką ilość ramek aby waga nie była dla Ciebie problemem, a dodatkowo można zrobić sobie "wózek" do przewozu tych transportówek do pracowni pszczelarskiej. Jeśli to jeszcze będzie dla Ciebie za duże obciążenie proponuje pozostawić sobie 2 ule dla zaspokojenia swoich zainteresowań i zakończyć ciężką pracę w większej pasiece.

Co byśmy nie kombinowali to praca w pasiece liczącej kilkadziesiąt uli jest pracą ciężką i naprawdę nie da się z tym nic zrobić, najmowanie pracownika do każdego zajęcia w pasiece które wymaga "siły fizycznej" też nie jest rozwiązaniem bo finansowo nie podołamy :-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji