FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 marca 2019, 09:59 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2015, 15:03 - sob
Posty: 69
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Grudziądz
Witam wszystkich.
Wiem że jeszcze sporo czasu do robienia odkładów ale zastanawiam się jak robić odkłady z ramki wielkopolskiej zwykłej na 18 cm.Chce przejść na ramkę 18 cm i tu jest problem ponieważ gospodaruje na zwykłej ramce wielkopolskiej.Macie może jakieś sprawdzone sposoby lub jakieś pomysły jak zrobić taki odkład ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2019, 10:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Nastaw na gniazdo korpus z węzą 18 i czkaj aż odbudują puźniej zakratuj matkę w tej osiemnastce aż zaczerwi część ramek wypuść matkę i taki korpus podziel na 2 lub 3 odkłady zasil pszczołami z innych rodzin .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2019, 10:37 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Przed wylot ok 20cm postaw podest, wszystkie pszczoły wysyp na podest, lotna pszczoła wleci do ula, natomiast młoda z matka uwiesi sie pod podestem. Masz rozrojona rodzine, poddymiasz apiwarolem i masz czysta rodzine. W ulu podstawowym pszczoły wyhoduja sobie matke i zanim zacznie czerwic, ja równieź odymić apiwarolem i masz dwie rodziny bez warozy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2019, 11:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Możesz też spokojnie wsadzić do normalnego korpusu ramki 18tki będą krutsze ale pszczoły pociągną matka zaczerwi

Lub drugi korpus gniazdowy z samych 18tek i później dzielić

Albo pakiet z matką czerwiącą na samą węzę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2019, 23:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
metoda wiesiek33, jest najmniej pracochłonna bez cudowania otrzymujemy efekt, ramki gniazdowe można wykorzystać na miodnie a po miodobraniu wycofać albo dociąć do wymiaru nowej ramki i przez chwilę tez będzie ok bo na początku z suszem różnie bywa

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2019, 08:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty, wiesiek33,

Dokładnie tak zrobiłem swój 1 ul 18 cm... Tyle że było trochę do d... Bo nie można było przenieść ramki z czerwim do tego korpusu 18 cm na górze... Do tego go zalały...

Dobrze doradzacie aby matkę w nim zakratowac - ja tego nie zrobiłem i czerwiu było niewiele... Potem ta rodzina się wyroila ale tam jakaś falszowana Bcf gz był - co roku się chcą roić bo ta rojka złapałem w 2017r - wymienily sobie potem matkę w sierpniu i w 2018 znowu chciały się roić ale już zrobiłem z nimi odklad... Matka została bo są dość miodne i łagodne ale w sumie średnio silne wychodzą z zimy... W tym roku może je zlikwiduje...

Wracając do tematu ramki 18cm - warto dać 3-4 ulom nadstawki 18 cm aby mieć więcej węzy odbudowanej.. Będzie do zrobionych odkladow aby się szybciej rozwijały Jak już ma się odbudowane więcej ramek to potem też w lipcu można zasypance zrobić podawać matki Un...

W 2018r z jednego ula 18 cm zrobiłem 5 odkladow - raz od razu 3 - po 2-3 ramki z obsiadajacymi je pszczolami i potem kolejne 2 po 3 tyg... - potem dokładalem jeszcze raz czy dwa ramki z czerwiem bo nim matki NU zaczęły czerwic to te odkladziki słabe były... Ale też był problem bo czerwiu w macierzaku też za dużo nie było bo w sumie były mocno wcześniej oszabrowane...

Dlatego wg mnie najlepiej będzie wziąść dwie - trzy ramki czerwiu 18 cm a pszczołę strzasnac z innego ula tak aby nie osłabiac za bardzo tego któremu zabieramy korpus czerwiu na 18tkach ... I nie żałować wówczas tej pszczoły...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2019, 17:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Jeżeli chcesz robić odkłady w większej ilości to zastosuj metodę jaką stosuje u siebie Dr. Krzysztof Olszewski , co prawda gospodaruje on na innych ulach ale na wielkopolskich 18 tkach sprawdza się również . żeby nie opisywać jej to obejrzyj sobie film z wykładem Krzysztofa Olszewskiego w jaki sposób robi on odkłady zsypańce z kilku uli . Metodę tą jak najbardziej polecam szczególnie wczesną wiosną kiedy jest za chłodno żeby robić słabiutkie odkłady trzy ramkowe.
https://www.youtube.com/watch?v=Bv3bVZbHbQg&t=16s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji