FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Apikoz czy Duma
Post: 02 maja 2020, 23:33 - sob 
Apikoz czy Duma ? Którego z tych dwóch producentów uli poliuretanowych polecacie?
Prośba o uzasadnienie czemu takie a nie inne? Prosiłbym kogoś o zabranie głosu kto ma jedne i drugie.


Na górę
  
 
Post: 03 maja 2020, 11:16 - ndz 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Witaj. Mam u siebie ule Apikoz Nektariada i styropianowe Łysoń.
Ule Apikoz mam juz kilka lat. Te pierwsze ktore kupiłem były super wykonane wedlug mnie bardzo starannie. Jednak w latach nastepnych mysle ze jakosc wykonania tych uli troche spadła. Teraz słyszałem że już nie sa odlewane z jednej formy tylko sklejane ale nie widziałem jeszcze tych nowych uli wiec nie wiem na 100%. Korpusy odlane z jednego elementu sa duzo wytrzymalsze. Kiedyś miałem przewrócony pełny ul poliuretanowy i wystarczyło tylko wszystko pozbierac i ul nadal był cały. Korpusy klejone z innej firmy juz musiałem kilka razy naprawiać.
Ja mam dennice niskie apikoz i sa ok ale teraz bym kupil dennice te plastikowe Lysonia( cena, wygoda czyszczenie) korpusy i daszki od Dumy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 13:11 - ndz 

Rejestracja: 15 marca 2018, 19:25 - czw
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Ornontowice
mam od Apikozu i od Łysonia
Apikoz jest mocniejszy to widać po dotyku od styropianów Łysonia choć Łysoniowskie są ładniejsze juz pomalowane a poliuretany trzeba malować potem ta farba czasami odchodzi i znów malować. Dennica apikoz ma swoje plusy i minusy plusem jest taki że można bez problemu szybko wylotek zamknąć minus taki że dostęp do tacki żeby sprawdzic osyp jest taki ze trzeba ja wyciągnąć od tyłu i cała pszczoła wylatuje bo nie ma siatki tak samo jak sie chce te 4 otwory wentylacyjny otworzyc jak ktos ma małe dłonie to to szybko zrobi a jak nie to cały ul nalezy podnieść. Korpusy Apikozu mają wyprofilowane wręgi zeby dłuto wsadzić toteż jest na plus Łysoniowskie tego nie mają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 14:37 - ndz 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Mam wielkopolskie apikoz, nektariade, dumę.
Te ostatnie mają najdokładniejsze wymiary i jakość wykonania. Nie wiem po co te plastikowe wregi mają ten wpust na dłuto. Porażka. Duma ma nieco wygięte plastiki przy rogach. Przy niektórych dennicach pszczoły tym rogiem wychodzą obok wkładki zweżajacej wylot. Apikoz najczęściej pękają przy rogach. Nektariada ma problem z wymiarem wewnętrznym 371 - 372 mm się zdarza. Z każdego pszczoly nosza miod.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 15:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
A ja chwalę sobie Babika styropianowe. Produkowane od lat. Już są pomalowane, w dotyku są cieplejsze od poliuretanów. Wydaje się dużo trwalsze od pozostałych. Ta technologia twardości ścianek dopracowana do perfekcji.Moje mają już z 15-cie lat i nic im się nie dzieje. Trochę drogawe, ale to wina dopłat. Łatwe do dezynfekcji.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 15:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kulka96 pisze:
A ja chwalę sobie Babika styropianowe. Produkowane od lat. Już są pomalowane, w dotyku są cieplejsze od poliuretanów. Wydaje się dużo trwalsze od pozostałych. Ta technologia twardości ścianek dopracowana do perfekcji.Moje mają już z 15-cie lat i nic im się nie dzieje. Trochę drogawe, ale to wina dopłat. Łatwe do dezynfekcji.


to sobie je pomierz dokładnie te z produkcji w ubiegłym roku czy dwa lata temu nie trzymają wymiarów w żadną stronę, z szerokości to jeszcze pół biedy ale jak z wysokości kładziesz korpus na korpus dajesz krate i ramki stoją jedne na drugich to trochę robi się problem, jakość z przed 3 lat a obecna pozostawia też wiele do życzenia, raczej sie nie zanosi na to abym u nich jeszcze cokolwiek kupił,
zreszta w łysoniowych korpusach też nie ma zachowanych prawidłowych odległości dlatego później w użytkowaniu pojawiają sie jaja z kitowaniem woskowaniem korpusów itd

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 16:19 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Staszek po ostatniej rozmowie na temat korpusów Babika sprawdziłem które mi przyszły w tym roku, i po wstawieniu ramek do korpusu i nałożenie jeden na drugi jest wszystko OK przerwa między jedną a drugą beleczką jest prawidłowa i jest miejsce na kratę odgrodową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 17:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Apikoz - estetycznie lipa, wiele jakichś porów powierzchniowych, odprysków.
Jeśli chcesz malować to jak to poliuretan - trudny temat.

Przerobiłem Apikoz i Łysoń: stawiam na Łysonia.
Zobacz sobie ule Burnat - chyba najlepsze na rynku polskim ule z tworzywa.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 17:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Jest jeszcze Stanisław Kubik ze swoimi poliuretanami. Węzę robi bardzo dokładnie to i ule powinny być super. Boguchwałowice.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 17:55 - ndz 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Farba schodzi z poliuretanu? Od kiedy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 17:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Odnowiciel,
korpusy wielkopolskie 10 ramkowe z logo wtopoionym?
w dadancie też chyba brakuje 0.5cm z długości powinno

przed chwilą mierzyłem bo już zapomniałem ile brakowało :roll:
no więc tak od dołu wręga do spodu korpusu jest dokładnie 253mm wręg ma dokładnie 13mm ramka wielkopolska powinna mieć wymiar 260mm znaczy że odstęp w tym wypadku między kondygnacjami wynosi 6mm powinien 10mm a minimum 8
dajesz kratę do tego trochę kitu i ramka stoi na ramce a pszczoły nie mają jak przejść pomiedzy korpusami jeśli uliczki nie pokrywają sie a u mnie tak jest bo na dole mam 10 a w miodniach daje 9ramek, chyba bede musiał dawać w krzyż miodnie do czasu aż pogonie tych dziadów se sułkowic
skoro już mierzyłem to wewnętrzny wymiar wynosi 378x378mm ale jak juz napisałem z szerokości ze jest wiecej to nie problem

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2020, 18:17 - ndz 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
_barti_ pisze:
Przerobiłem Apikoz i Łysoń: stawiam na Łysonia.
Zobacz sobie ule Burnat - chyba najlepsze na rynku polskim ule z tworzywa.

Widziałem kiedys ule Burnat u jednego pszczelarza i wygladaly na bardzo solidne. Nawet ostatnio jak przegladalem ich oferte bardzo spodobala mi sie dennica higieniczna. Ma moze ktorys z kolegow ta dennice i mógłby sie wypowiedziec na jej temat?
Ule Łysonia sa prawie w kazdym sklepie pszczelarskim a Burnat nigdy nie spotkałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 maja 2020, 12:46 - pn 

Rejestracja: 15 marca 2018, 19:25 - czw
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Ornontowice
Kamilred pisze:
Farba schodzi z poliuretanu? Od kiedy?

U mnie schodzi a jakiej farby używasz i gdzie kupiłeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 maja 2020, 13:16 - pn 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Dekoral profesional silikonowa farba akrylowa od Łysonia. Tylko ja maluje po ok. dwóch latach od zakupu uli jak sie troche powierzchnia utleni. Później dokladnie papierem ściernym, myje na koniec i malowanie wałkiem na dwa razy i to sie sprawdzalo u mnie. Nowych uli nigdy nie malowalem bo z tego co pamietam to nawet producenci nie zalecaja malowania od razu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2020, 12:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Kamilred pisze:
no więc tak od dołu wręga do spodu korpusu jest dokładnie 253mm wręg ma dokładnie 13mm ramka wielkopolska powinna mieć wymiar 260mm znaczy że odstęp w tym wypadku między kondygnacjami wynosi 6mm powinien 10mm a minimum 8
czy brak trzymania wymiarów nie wchodzi w zakres reklamacji. Czy producent nie podaje wymiarów produktu? Wydaje się długość X szerokość X wysokość powinna być podana.

Może trzeba zgłosić braki w specyfikacji produktów do właściwego organu kontroli.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2020, 13:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
Kamilred pisze:
no więc tak od dołu wręga do spodu korpusu jest dokładnie 253mm wręg ma dokładnie 13mm ramka wielkopolska powinna mieć wymiar 260mm znaczy że odstęp w tym wypadku między kondygnacjami wynosi 6mm powinien 10mm a minimum 8
czy brak trzymania wymiarów nie wchodzi w zakres reklamacji. Czy producent nie podaje wymiarów produktu? Wydaje się długość X szerokość X wysokość powinna być podana.

Może trzeba zgłosić braki w specyfikacji produktów do właściwego organu kontroli.


zle zacytowałeś, oczywiscie ze mogę reklamować i tak pewnie będzie rękojmia za wady sie kłania, łysonia tez mierzyłem i jest podobnie co producent to sobie bedzie własne wymiary ustalał,
wiesz dla jednych to tylko skrzynka czy funkcjonalna czy nie jest dla nich nieistotne..
nasz wspólny znajomy mi wcześniej zgłaszał problemy jeśli chodzi o szerokość co też zauważyłem posługujac sie w całej pasiece tymi samymi zatworami gdzie powinien wchodzić na styk a w tych ulach sobie dynda

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji