FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 18:49 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 lutego 2010, 13:39 - sob 
Zastanawia mnie takie zjawisko...Mianowicie PRZYPUSCMY mam 5 slabszych rodzin i 5 silnych i chcialbym te slabsze wzmocnic pszczola lotna tuz przed pozytkiem. Biore 5 slabszych, zamieniam miejscami je z silniejszymi i mucha lotna zlatuje mi sie do slabszych przestawionych rodzin. Nastepnego dnia przestawiam ule slabsze na swoje miejsca i tu pojawia sie pytanie ; czy po odstawieniu uli slabszych na ich stare miejsce pszczola lotna po powrocie z pozytku z silniejszych rodzin nie wroci do swoich starych uli???? :roll: ( POMINMY ROWNIEZ FAKT ZE SLABYCH RODZIN SIE NIE POWINNO TRZYMAC TYLKO LACZYC, INTERESUJE MNIE ZACHOWANIE PSZCZOL PO NALOCIE :roll: )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2010, 15:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
pszczoly w swojej naturze maja zapiemantana dokladna sciezke i odleglosci. Jesli bys ul odstawil ze stojaka na 1 metr w bok, to pszczoly masowo bede leciec na stojak a nie do ula.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2010, 15:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witaj .Tylko po co dwukrotnie przestawiać.Jeslijuż chcesz zrobic nalot to jednokrotnie przestawiasz rodziny i na tym koniec.Pomijam to ze tym sposobem nie bedziesz miał nic miodu bo rodziny mocne osłabione brakiem pszczół lotnych nic ci nie zbiora a rodziny słabe zasilone pszczołą lotna cały zebrany nektar zużyją na szybsze dojście do siły. Takze jesli myślisz o zbiorze miodu to musisz wybrać inną metode. Ja zawsze łacze łącze rodziny słabsze. Co do opisanej przez ciebie sytuacji to pszczoły na pewno beda zdezorientowane i będą błądzić.Koniec końców pewnie skończy sie na tym że chłop sie napracował a rezultatu nie widać.Pozdrawiam :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2010, 16:46 - sob 
Lukasz W pisze:
Zastanawia mnie takie zjawisko...Mianowicie PRZYPUSCMY mam 5 slabszych rodzin i 5 silnych i chcialbym te slabsze wzmocnic pszczola lotna tuz przed pozytkiem. Biore 5 slabszych, zamieniam miejscami je z silniejszymi i mucha lotna zlatuje mi sie do slabszych przestawionych rodzin.


Takim cudem będziesz ale miał 10 słabych rodzin tuż przed pożytkiem :mrgreen:
Rodzinom którym zabierzesz pszczołę lotna tez Ci nic nie przyniosą bo kto :?:
Odkłady owszem coś tam wzmocnia się ale nie do tego stopnia by coś dały więcej
O coś takiego musisz zadbać dużo wcześniej jak przed samym pożytkiem
aby odkłady były w miarę silne na pożytek to mając kilka rodzin z każdej możesz zabrać po 1ramce ładnego czerwiu na wygryzieniu się i wzmocnić odkłady ( przynajmniej na 10 -15 dni przed spodziewanym pożytkiem ) wtedy pszczoły starsze w odkładzie zamiast zajmować się pielęgnacja czerwiu i pracami w ulu wyjdą wcześniej w pole a nowo wygryzione zajmą ich pozycje
Słyszałeś o czymś takim jak wyrównywanie sił rodzin przed Pożytkiem :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji