FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:13 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 marca 2023, 23:41 - wt 

Rejestracja: 18 lutego 2008, 20:26 - pn
Posty: 331
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 36x19
Chciałbym was zapytać czy ma ktoś doświadczenia (nie chodzi mi o teoretyzowanie) w zimowaniu pszczół z użyciem miodu rzepakowego? Nie żadne nawłocie ale tylko rzepak. Wiem, czytałem artykuły, że nie jest to dobry pomysł, że rzekomo gorzej zimują, bo krystalizacja, bo cząsteczki pyłku itd. Ale to są wszystko teorie, a mi potrzebne zdanie praktyków, bo teorie nie zawsze się potwierdzają. Moje pytanie wynika stąd, że u mnie miodu rzepakowego zawsze jest najwięcej, zaś popyt na niego jest odwrotnie najmniejszy. Przez to zostaje sporo tego towaru i chciałoby się go sensownie wykorzystać ( miód pitny już nastawiony jakby co). Z drugiej strony sami wiecie jak jest teraz z cukrem. Cukru brak lub b. drogi a miodu rzepakowego kupa zalega.
Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty z artykułów przeciw zimowaniu na miodzie rzepakowym wymysliłem, że zamiast po chamsku wstawiać w lecie ramki z rzepakiem odebrane wiosną, to można się trochę pobawić i zrobić sytę miodową i nią zakarmiać pszczoły na wzór zakarmiania syropem cukrowym. Nie wiem jak to wyjdzie ale wyobrażam sobie, że dzięki rozpuszczeniu w wodzie i ponownym przerobieniu miodu przez pszczoły, przynajmniej część tych negatywnych czynników ustąpi. Niezależnie od tego co tu napiszecie, a jestem tego bardzo ciekaw, to w tym roku planuję przynajmniej 5 rodzin testowo zazimować w powyższy sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2023, 07:16 - śr 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Z ekonomicznego punktu widzenia to się nie spina w żaden sposób.
Chcesz odebrać miód poświęcić czas i pracę, aby 2 miesiace później ten sam miód i pracę włożyć spowrotem do ula. Koszt tego zakarmienia po tych zabiegach wynosi około 40 PLN za 1 l gdy przygotowanie cukru do zakarmiania zimowego wyniesie pewnie około 8 PLN - liczę z pracą wodą i energią do wymieszania.
Może lepiej sprzedaj w hurcie po 15 będziesz 25 PLN do przodu a myślę, że tak naprawdę więcej jak Ci odpadnie ponowne rozrabianie tego skrystalizowanego miodu i podawanie do uli.
Przemyśl to ...
No niby kto bogatemu zabroni, ale w imię czego te koszty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2023, 11:51 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
madmax,

Po pierwsze, to karmienie pszczół miodem przeczy wszelkim zasadom higieny pasiecznej.

Możesz zostawić w ulu 20 kg miodu rzepakowego po pożytku i sprawa załatwiona.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2023, 19:50 - śr 

Rejestracja: 18 lutego 2008, 20:26 - pn
Posty: 331
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 36x19
polbart pisze:
madmax,

Po pierwsze, to karmienie pszczół miodem przeczy wszelkim zasadom higieny pasiecznej.

Możesz zostawić w ulu 20 kg miodu rzepakowego po pożytku i sprawa załatwiona.

Pozdrawiam,
polbart


Dlaczego przeczy? Przecież karmienie pszczół sytą miodową jest znane od lat. Ponadto są patenty na ciasto miodowo cukrowe stosowane na przedwiośniu.
Czysty miód rzepakowy nieodwirowany w ramkach przecież zamieni się w kamień i tego nawet nie powąchają.
Może faktycznie mój pomysł jest trochę dziwny ale nie mam co zrobić z tym miodem, który jest w słoikach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2023, 07:33 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2013, 21:34 - czw
Posty: 76
Ule na jakich gospodaruję: WL
Miejscowość z jakiej piszesz: Dzierżoniów
A musisz teraz coś z nim zrobić . Jeśli masz gdzie składować , to tylko na plus . Pogoda jest tak nieprzewidywalna , że na rzepaku mogą być 3-4 dni lotne i miodu mało . W takim roku sprzedasz spokojnie cały zapas .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2023, 12:01 - czw 

Rejestracja: 11 kwietnia 2014, 16:23 - pt
Posty: 70
Lokalizacja: Gniezno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp, LN 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Gniezno
Czeski pszczelarz Cestmir Gazda zimuje pszczoły na miodzie rzepakowym. Mówił o tym na swoim wykładzie podczas Api Rogów w 2019. Skrystalizowany miód jego zdaniem nie jest żadnym problemem. To nie taka sama krystalizacja jak invertu czy spadzi cementowej.
Sam nigdy tego nie próbowałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2023, 18:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
madmax pisze:
Czysty miód rzepakowy nieodwirowany w ramkach przecież zamieni się w kamień i tego nawet nie powąchają.
skrystalizuje, ale w kamień sie nie zamieni. Podobnie jak w słoiku, po skrystalizowaniu można nim smarować kromeczkę jak smalczykiem.
Możma zimować pszczoły na skrystalizowanym miodzie.
Jest nawet gdzieś w sieci filmik z realu pokazujący zimowanie na skrystalizowanym miodzie całkiem bez ramek i plastrów. Skrystalizowany miód w perforowanym worku stawiany jest na listewkach, a pod workiem uwiązuje się kłąb.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2023, 18:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
JM pisze:
skrystalizuje, ale w kamień sie nie zamieni.
czy skrystalizowany miód przeszkadza silnym rodzinom. Ciasto wydaje się podobne do skrystalizowanego miodu rzepakowego. Ale to nic, są jeszcze wynalazki typu candy-board. Candy-board to zimna płyta cukrowa.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2023, 13:32 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
JM pisze:
Skrystalizowany miód w perforowanym worku stawiany jest na listewkach, a pod workiem uwiązuje się kłąb.

To prawdopodobnie jest doświadczenie robione przez Włodymyra Małychina i on twierdzi że można ( używał do tego miodu słonecznikowego bo na wschodzie Ukrainy jest on siany na bardzo dużych areałach i tam pszczoły na nim często zimują. Nadmienić trzeba że jest to miód drobno krystalizujący ,a to ma chyba bardzo duże znaczenie. )

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2023, 18:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Wczesnowiosenne miody moga być skamieniale jezeli się stosuje ciasto pochodzenia zbozowego do podkarmiania/karmienia. Zachodzi to prawdopodobnie poprzez akumulcje trisacharydow w pokarmie, ktory jest mniej chetnie zuzywany i chetniej domieszkowany nakropem. Nie kazde ciasto przyczynia sie do tego zjawiska. Nadal zjawisko to jest w fazie weryfikacji.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji