FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 04:57 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 stycznia 2008, 09:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Wiemy jak sie robi odklady i jak z mini postępować...
Moje pytanie dotyczy ramek. Załóżmy taka sytuację: mamy kilka uli, robimy odkłady i stajemy przed problemem ze brakuje ramek. Ramka gniazdowe zdążą odbudować ale co z nadstawkami? jeśli mamy 2*10 ramek to jednak jest to wyzwanie jak na jeden sezon
Poza tym ramka które były nie przeczerwione przy wirowaniu sie wyłamują (zwłaszcza te większego formatu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2008, 14:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Przed takim dylematem każdy pszczelarz kiedyś stał, nikt Ci rady nie da, musisz dokłądać ramek w miare powiekszania rodzin, po pewnym czasie dorobisz się odpowiedniego zapasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2008, 15:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
bzzy pisze:
Przed takim dylematem każdy pszczelarz kiedyś stał, nikt Ci rady nie da, musisz dokłądać ramek w miare powiekszania rodzin, po pewnym czasie dorobisz się odpowiedniego zapasu.


tak, ale może są jakieś sposoby żeby to przyśpieszyć. np. podawanie syropu (ma to wadę bo zafałszuje sie miód) ale może inne metod... ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2008, 23:25 - pn 
Paweł ,Ty sam nie martw się na zapas o ramki do miodni . Mając przypuszczalnie 20-rodzin w pasiece możesz w sezonie zrobić 20-odkładów dla powiękrzena swojej pasieki , nie paprząc miodu w rodzinach produkcyjnych .
Na wiosnę możesz mieć takie rodziny , używając wszystkich sposobów rozbudowy rodzin (małe częste dawki syropu tylko do spożycia).
W zależności od Twoich pożytków np.15-czerwca - na grykę , zabierasz 3-ramki(1pokarm+2czerw)matkę i dodatkowo z dwóch ramek pszoczoły , taka rodzinka do jesieni powinna odbudować 5-ramek i dojść do siły , miód zostaw pszczołom .
Natomiast w macierzaku po 9-dnach zerwij mateszniki i puść matkę młodą nieunasiennioną .
Takim sposobem osiągniesz wszystko co chciałeś , miodu więcej bez wychowu czerwiu w tej rodzinie , młoda matka nadrobi wszystkie straty w ilości pszczół do jesieni . Tym sposobem ten mały odkład , będzie normalną rodziną na następny rok i odbuduje ramki magazynowe .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2008, 11:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ryszard ale z tym małym odkładem, zabraniem czerwiu, plus poddawanie młodej nieunasienionej matki może mieć skutki odwrotne do tych co Ty opisałeś, już nie raz zabrana matka w momencie kiedy mam akacje daje ujemne skutki podczas kwitnienia lipy, załamanie roczników pszczół w ulu, załamanie siły, do takiej rodziny powinna być poddana unasieniona matka tak aby zciąć mateczniki i poddać matke bez konieczności ponownego rozbierania gniazda, trzeba pamiętać że mamy pozytek korpusy są cięzkie, wybijanie jej z nastroju roboczego to błąd, zabranie matki powoduje wybicie ich z tego nastroju, oraz przestawienie całego gniazda. Sam pisałeś, że wgląd do gniazda powoduje na 3 dni wybicie rodziny z nastroju oraz ustanie lotów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2008, 12:04 - wt 
Co wy macie za kota z matkami czerwiącymi że musi byś cały czas i czerwić w czasie najwiękrzych pożytków i teoretycznym załamaniu rocznika . Przez blisko 20-lat w leżakach stosowałem taką matodę że 20-czerwca 100% było likwidowane i takim sposobem pszczół nie interesuje nawet noszenie pyłku i niema żadnego zachamowania w zbieraniu nektaru .
Różnica jest tylko w ilości miodu bo jest go dużo więcej , bo nie ma takiego zużycia jak przy wychowie czerwiu . Kolego bzzy , zastosuj taką metodę choć w jedny ulu i sam się przekonasz co jest warta , tylko tak jak wspomniałem dobra do leżaków .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2008, 12:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Dobrze, że dodałeś date 20 czerwca to jak dla mnie robi dużą różnice.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2008, 14:50 - wt 
Żeby zlikwidować matkę to ma być rodzina odbudawana z wiosny " kipiąca " nikt nie robi tego na wiosnę . Można przyjąć metodę Osrowskiej w jej ulu 3-korpusowym , dwie rodnie , jedna miodnia , będzie miodu aż się zdziwisz ?

Ryszard B.


Na górę
  
 
Post: 27 stycznia 2008, 19:13 - ndz 
Pawel_T pisze:
Wiemy jak sie robi odklady i jak z mini postępować...
Moje pytanie dotyczy ramek. Załóżmy taka sytuację: mamy kilka uli, robimy odkłady i stajemy przed problemem ze brakuje ramek. Ramka gniazdowe zdążą odbudować ale co z nadstawkami? jeśli mamy 2*10 ramek to jednak jest to wyzwanie jak na jeden sezon
Poza tym ramka które były nie przeczerwione przy wirowaniu sie wyłamują (zwłaszcza te większego formatu)


Paweł sprawa jest dość prosta w rozwiązaniu
Masz dwa korpusy ramek a nie masz miodni dodajesz 3 węzy ale w środek czyli na dennicy dajesz czerw otwarty , korpus z węzą , jako trzeci korpus czerw zamknięty i karmisz do czasu gdy pszczoły nie odrobią całego korpusu węzy , . Boisz się o zafałszowanie miodu ?? nie bój się czego pszczoły nie zużyją do odbudowy zgromadzą w najwyżej położonym korpusie wtedy robisz tak korpus z dennicy odkładasz na bok z odrobiona i zaczerwioną węzą kładziesz na dennice w najwyżej położonym wcześniej korpusie pszczoły się już wygryzły kładziesz go na środek i przykrywasz kratą a odstawiony korpus z dennicy kładziesz jako trzeci nad kratę tam powinien znajdować się czerw który w ciągu 10 ni się wygryzie a pszczoły wolne komórki stopniowo zaleją miodem
Miód i pozostałości cukru jaki jest w środkowym korpusie pszczoły wykorzystają na wykarmienie czerwiu


Na górę
  
 
Post: 27 stycznia 2008, 21:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
BoCiAnK pisze:
Pawel_T pisze:
Moje pytanie dotyczy ramek. Załóżmy taka sytuację: mamy kilka uli, robimy odkłady i stajemy przed problemem ze brakuje ramek. Ramka gniazdowe zdążą odbudować ale co z nadstawkami? jeśli mamy 2*10 ramek to jednak jest to wyzwanie jak na jeden sezon
Poza tym ramka które były nie przeczerwione przy wirowaniu sie wyłamują (zwłaszcza te większego formatu)


Paweł sprawa jest dość prosta ...


Dosc sprytnie pomyslane i wyglada obiecujaco.
Czy moze to dotyczyc takze 1/2 Dadanta?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 stycznia 2008, 21:52 - ndz 
Tak ja stosowałem to przy 1/2 Dadana , ale tak samo można przy Apipol ,1/2 Wielkopolski , Optomal


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lutego 2008, 23:44 - pt 
Witam wszystkich wygląda na to ze jestem pszczelarzem do du.y po tej zimie zostało mi tylko 6 rodzin pszczelich z tym ze jeszcze w jednej padła mi matka :? oceniam ta zimę (mimo że była ciepła) jako katastrofę w mojej pasiece.W związku z tym mottem tego roku mojego pasieczyska jesz :WIELKA ODBUDOWA ale jak zawsze jest jedno //ale, jak z 6 rodzin zapełnić pasiekę która liczyła 24 ule dodam ze tylko przezimowały mi pszczoły złote czarne kraniki mi w 100% padły co jest dla mnie rzeczą dziwną .Za każda podpowiedź będę wdzięczny.Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 09:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Paweł pisze:
Witam wszystkich wygląda na to ze jestem pszczelarzem do du.y po tej zimie zostało mi tylko 6 rodzin pszczelich z tym ze jeszcze w jednej padła mi matka :? oceniam ta zimę (mimo że była ciepła) jako katastrofę w mojej pasiece.W związku z tym mottem tego roku mojego pasieczyska jesz :WIELKA ODBUDOWA ale jak zawsze jest jedno //ale, jak z 6 rodzin zapełnić pasiekę która liczyła 24 ule dodam ze tylko przezimowały mi pszczoły złote czarne kraniki mi w 100% padły co jest dla mnie rzeczą dziwną .Za każda podpowiedź będę wdzięczny.Pozdrawiam.


a powiedz jak wygląda gniazdo po spadłych pszczołach żeby wiedzieć jakiego błędu nie popełniać w przyszłości, czyli:
-czy pokarm jest wyjedzony środkiem do beleczek
-czy skrajne plastry nie są zawilgocone
-czy nie ma śladów kału na plastrach itp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 12:07 - sob 
Okres zimowy bez prawdziwyj zimy może być dla pszczół gorszy jak nie kiedy tęgi i długo trzymający mróz . Szukaj przyczyny tego co się stało , bo do 10% to jest normalne zjawisko w pasiece i jeśli z Twojej strony nie popełniłeś błęndu , to naciągnołeś jakiegoś choróbska .
Koniecznie osyp i co tylko możliwe do badania , bedzie to bardziej wiarygodne jak wszystkie gdybania i przypuszczenia .
Jeśli takie rodziny , które Ci zostały doprowadzisz do siły i etapami po 5-szt. będziesz załatwiał unasiennione matki , to przez sezon odbudujesz swoją pasiekę .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 13:54 - sob 
Paweł pisze:
Witam wszystkich wygląda na to ze jestem pszczelarzem do du.y po tej zimie zostało mi tylko 6 rodzin pszczelich z tym ze jeszcze w jednej padła mi matka :? oceniam ta zimę (mimo że była ciepła) jako katastrofę w mojej pasiece.W związku z tym mottem tego roku mojego pasieczyska jesz :WIELKA ODBUDOWA ale jak zawsze jest jedno //ale, jak z 6 rodzin zapełnić pasiekę która liczyła 24 ule dodam ze tylko przezimowały mi pszczoły złote czarne kraniki mi w 100% padły co jest dla mnie rzeczą dziwną .Za każda podpowiedź będę wdzięczny.Pozdrawiam.


Paweł Każdemu się to przydarzy
Podam Ci moją metodę w jaki sposób kiedyś z 5 uli Właśnie Włoszek zrobiłem 20 odkładów które na następny rok były już jako rodziny produkcyjne
Lecz z góry zaznaczam że miodu za bardzo nie skorzystasz
Musisz zacząć tak ;;; Doprowadź te rodziny do maksymalnego rozwoju to znaczy abyś miał jak najwięcej czerwiu i pszczół poprzez karmienie ( pszczoła Włoska potrafi znieść do 4 tyś jaj na dobę wiec z tym nie będziesz miał problemu potem ok. 10-15 Maja każdego ula podziel na 4 części (robi się to pod wieczór po skończonych lotach ) zamykasz ule i wywozisz ok. 4 km od domu po 5 dniach poddajesz matki unasiennione lub nie unasiennione (
A zapomniałem dodać że odkłady w których pozostawisz matkę możesz pozostawić na pasiece wywozisz tylko 3 ) dalsza opieka nad wywiezionymi to taka sama jak nad każdym innym odkładem gdy matki w odkładach zaczną czerwić możesz po przywieź odkłady na stałe miejsce i opiekować nadal powiem tylko tyle że z tak zrobionych odkładów gdzie podzieliłem ule Welkopolskie mające po prawie dwa korpusy gniazdowe czerwiu w sierpniu przy karmieniu na zimę (a karmiłem je wcześniej ) w ziołem po pełnej nadstawce miodu Spadziowego Pszczoły te zdążyły odbudować gniazdo i po nadstawce Wielkopolskiej ½ Węzy Nie były niczym zasilane


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 15:15 - sob 
A jak w tym sposobie zamiast włoszki sprawowałby się buckwast? pozdrowienia Mirek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 15:35 - sob 
mirco pisze:
A jak w tym sposobie zamiast włoszki sprawowałby się buckwast? pozdrowienia Mirek


Jak Włoszka tak i Buckfast tworzą W sprzyjających warunkach potężne rodziny dochodzące nawet do 80 –100 tyś osobników Jest tylko mała dygresją w tej sprawie Jeżeli doprowadzisz taką rodzinę do takiego stanu siły to miodu będziesz miał bardzo mało lub wcale,Wszystek miód pujdzie na wychowanie czerwiu czyli na tak zwane (mięso ) , bo nasze zasoby pożytkowe są zbyt słabe aby doprowadzić do takiej siły i uzyskać jeszcze miód
Ale gdy z tak silną rodziną doprowadzisz na poprzez stymulację i wyruszysz np. na pożytek np. Spadziowy a ograniczysz matkę to masz więcej miodu jak kiedy kolwiek Ci się marzyło
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 15:41 - sob 
Dzięki . Ja pisałem w temacie poszerzania rodziny. Twoje posty jak zwykle rzeczowe
trafne, i z pożytkiem dla innych forumowiczów, Gorąco pozdrawiam MIrek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 22:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
a co zrobić jak nie ma możliwości wywieść ?
jak by lekko uśpić CO2- zrobią oblot po przebudzeniu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2008, 23:40 - sob 
Pawel_T pisze:
a co zrobić jak nie ma możliwości wywieść ?
jak by lekko uśpić CO2- zrobią oblot po przebudzeniu?


Pawle jest tu cały temat na temat usypiania pszczół saletrą i jest bardzo skuteczny w zastosowaniu :wink:

TU :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2008, 00:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
To już lepiej zrób sobie takie skrzyneczki osiatkowane i do chłodnej piwnicy włóż na 4 dni taki odkładzik, a następnie na nowe miejsce i otworzyć je i tyle.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2008, 11:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
Dokładnie im więcej chemii tym gorzej już ze wszystkim kombinują i przez to jemy same konserwanty a saletrą troche przesadzisz i już po rodzinie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji