FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 02:47 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 lutego 2011, 22:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Wydaje się mi, że w naszych warunkach tym co może najbardziej utrudniać pszczelarzenie jest niedobór pyłku w różnych okresach roku. O ile na wiosnę kwiecień, maj pyłku powinno być wszędzie pod dostatkiem to w późniejszych okresach może być różnie. Na moim terenie zauważyłem że cały lipiec jest dziurą pożytkową i pyłku też jest w tedy malutko i myślę że to w znacznej mierze przystopowuje moje pszczoły przed wykorzystaniem pożytku z nawłoci kiedy to podaż pyłku jest dość sporawa. Larwy z tego okresu mogą być niedożywione a później pszczoły słabej kondycji. Czy ktoś z was zaradził sobie z takimi problemami?? Myślę że najlepszym rozwiązaniem tej kwestii będzie dobór odpowiednich roślin kwitnących w tym okresie i rozmnażanie ich na naszych terenach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 22:12 - ndz 
Zawsze Danielu poprawa i urozmaicenie pożytków w okolicy pasieki wpływa na nią korzystnie gdyż właśnie poprzez zadbanie o różnorodność roślin zapewniasz pszczołom pożytek w różnych miesiącach, należy tylko doczytać jakie rośliny siać i w jakim okresie by mieć pożytki od wiosny do jesieni. Ja stale uzupełniam bazę pożytkową w okolicy swojej pasieki a że mam ją stacjonarną i sporo ziemi to mogę wysiewać różne rośliny dające zarówno pyłek jak i nektar w różnych miesiącach. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 22:30 - ndz 
http://pszczelarz.c0.pl/index.php?optio ... &Itemid=37
Myślę ,że odpowiedź jest bardzo ciekawa i wyczerpująca. Myślę ,że nastawiamy się na miodek ,zapominając o roślinkach ,które dają pyłek dla pszczółek. A to jest super ważne.I na wiosnę i na jesień. :brawo: :czatownik:


Na górę
  
 
Post: 20 lutego 2011, 22:45 - ndz 
d@niel_25 pisze:
Wydaje się mi, że w naszych warunkach tym co może najbardziej utrudniać pszczelarzenie jest niedobór pyłku


I tu jest święta racja
Może Czytając to co teraz napiszę wyda się Nie do Wiary ale to prawda
Nie wszystkie choroby z chorzenia czy upadki rodzin da się przypisać waroozie czy innym zjawiskom
Niedobór Pyłku jest po waroozie drugą przyczyną upadku rodzin i popadania w stany chorobotwórcze
Co się dzieje w rodzinie gdy go brak ?????????????????
Ano pszczoły zgryzają oprzędy (koszulki ) w komórkach czym są czarniejsze ramki tym w koszulkach jest więcej niestrawionego pyłku jaki kiedyś dostał podany larwom
Aby to zrozumieć trzeba zacząć od podania węzy
Mamy odrobiony plaster który matka zaczerwia pszczoły starsze larwy karmią papką miodowo pyłkową larwa jest tak łapczywa że zjada wszystko lecz nie wszystko trawi i powstaje tak zwane G....o z 20% niestrawionego pyłku z miodem
rozmazuje to po komórce robiąc oprzęd ----------------- Wygryza się ... przychodzą pszczoły dezynfekują komórkę powlekając kitem i już jest gotową i tak po kilku razach tych oprzędów jest tyle że plaster jest czarny
Przychodzi okres ubogi w pyłek ( można to przypisać zeszłemu roku na południu ) i pszczoły zgryzając oprzędy robią papkę karmiąc larwy
Jednocześnie w tej papce jest tyle patogenów że głowa boli są tam bakterie ,grzyby ,spory nosemozy i tp i td pszczoły które to jedzą wylęgają się niedożywione ,wątłe ,po padłe na wszelkie choroby a zwłaszcza wirusowe
Pewien Człowiek powiedział
W starszych książkach zalecane jest zimowanie na plastrach ciemnych ( jasno do brązowych ) to zalecano kiedyś
Dziś Aby stworzyć komfort zdrowotności dla pszczół należy zimować na najjaśniejszych plastrach a nawet węzie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2011, 00:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
BoCiAnK pisze:
Przychodzi okres ubogi w pyłek ( można to przypisać zeszłemu roku na południu ) i pszczoły zgryzając oprzędy robią papkę karmiąc larwy

Oprzęd jest jedwabiem pszczelim i najczystszą postacią białka .Jeżeli woszczyzna jest zainfekowana bakteriami to nie ważne czy będą ją lizać przeżuwać czy układać pyłek czy nektar. Warunków sterylnych w ulu z pewnością nie ma ! Taka świeżo wygryziona pszczółka , czyści po sobie komórkę i wkrótce zaczyna karmić larwy zarażając je ???. Dlaczego to najmłodsze pszczoły są karmicielkami, dlatego że są najzdrowsze. Jak kolega wspomniał pszczoły zgryzają woszczyznę w celu pozyskania białka , to świadczy o tym że brakuje pierzgi,czyli czerw jest niedożywiony,przez co podatny na choroby. jak już wcześniej napisałem, warunków sterylnych w ulu niema , nie było i nie będzie, prawda , jest taka że każda istota na tej ziemi jest czymś zainfekowana a to nie znaczy że chora.Podstawą zdrowej rodziny jest zapewnienie pszczółkom odpowiedniego pokarmu , odpowiednich "trunków,, oraz niskiej wilgotności ula w czasie zimowli i walka z warozą,silny organizm radzi sobie sam z.większością Chorób .Pewna grupa pszczelarzy nie powiem jaka bo nie :cisza: , w każdym razie pewien kolega powiedział mi tak wiesz ile pszczoły muszą zjeść miodu żeby odbudować taki plaster???,a z tego co wiem to nie ma problemów ,większych niż inni mając na uwadze zdrowotność pszczół. W każdym razie jest to temat rzeka,chętnie poczytam co myślą inni o zdrowiu (i nie tylko) pszczółek.
TO CO NAS NIE ZABIJE TO NAS WZMOCNI !!!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2011, 01:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
BoCiAnK pisze:
Pewien Człowiek powiedział
W starszych książkach zalecane jest zimowanie na plastrach ciemnych ( jasno do brązowych ) to zalecano kiedyś
Dziś Aby stworzyć komfort zdrowotności dla pszczół należy zimować na najjaśniejszych plastrach a nawet węzie

Aja dodam że matki pięknie tą węzę zaczerwią natomiast pokarm należy podać w słoikach z odpowiednią ilością słomek aby pszczoły się wzajemnie nie zarażały!!! :oczko:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2011, 01:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
wiesiek33 pisze:
BoCiAnK napisał/a:
Pewien Człowiek powiedział
W starszych książkach zalecane jest zimowanie na plastrach ciemnych ( jasno do brązowych ) to zalecano kiedyś
Dziś Aby stworzyć komfort zdrowotności dla pszczół należy zimować na najjaśniejszych plastrach a nawet węzie

wiesiek33 napisał/a:
Aja dodam że matki pięknie tą węzę zaczerwią natomiast pokarm należy podać w słoikach z odpowiednią ilością słomek aby pszczoły się wzajemnie nie zarażały!!!


dobre... :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:
To teraz już wiem dlaczego niektórzy tak się boją czy im pszczółki z głodu nie padną :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2011, 06:16 - wt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Nadmiar pyłku na zimę też nie jest wskazany-gdyż ogranicza powierzchnię zapasów syropu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2011, 11:05 - wt 
wiesiek33 pisze:
BoCiAnK pisze:
Przychodzi okres ubogi w pyłek ( można to przypisać zeszłemu roku na południu ) i pszczoły zgryzając oprzędy robią papkę karmiąc larwy

Oprzęd jest jedwabiem pszczelim i najczystszą postacią białka

Oprzęd tak ale nie kał który podczas oprzedzania się jest rozsmarowywany po całej komórce to w nim znajduje się 20% niestrawionych resztek pyłku i to one zawierają zarazki ;-)
wiesiek33 pisze:
Dlaczego to najmłodsze pszczoły są karmicielkami, dlatego że są najzdrowsze.

Nie dlatego że są najzdrowsze tylko że mają czynny układ gardzielowy ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji