FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 07:56 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 10:43 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
polbart pisze:
Czy w metodzie b, wyszukują starą matkę, czy robią to w jakiś inny sposób?

Matki są znakowane . Poddanie młodej następuje w klateczce z kilkoma młodymi pszczołami w momencie likwidacji starej . Dostęp do ciasta w klateczce otwarty.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 12:01 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
paraglider pisze:
polbart pisze:
Czy w metodzie b, wyszukują starą matkę, czy robią to w jakiś inny sposób?

Matki są znakowane . Poddanie młodej następuje w klateczce z kilkoma młodymi pszczołami w momencie likwidacji starej . Dostęp do ciasta w klateczce otwarty.
Pozdrawiam.


Dzięki za wszystkie informacje. :thank:
Pozdrawiam serdecznie
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 18:46 - sob 
Biegli w temacie może wiedzą z jakich pożytków korzystają kanadyjskie pszczoły..?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 19:19 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
najpierw z ciasta, a potem z beczek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 19:58 - sob 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Bolkonski pisze:
Biegli w temacie może wiedzą z jakich pożytków korzystają kanadyjskie pszczoły..?


Np.lucerna.Kwitnie 3 tygodnie, rośnie 3 tygodnie , kwitnie.Jest koszona kwaterami, proces ciągły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 22:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Znalazłem artykuł o którym wcześniej wspominałem .Jest to kontynuacja tematu , pasieki pana Pali w Kanadzie.
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 04_24.html

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 22:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jeżeli chodzi o Kanadyjski miód z lucerny to produkt sztandarowy przynajmniej w Holandi.

W ostatnich latach produkcja suszu z lucerny w Kanadzie na potrzeby farm amerykańskich stała się za droga,produkcje przeniesiono do Australi ot -globalizacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 14:56 - wt 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
polbart pisze:
Aromat migdałowy C i K miesza się z wodą w stosunku 1:5 a migdałowy K skoncentrowany 1:10. http://www.jar.com.pl/ofe...aty_plynne/m-n/
i spryskuje powałkę. Ile dokładnie nie wiem. Nigdy tego nie liczyłem.
Pozdrawiam
polbart


Czy to jest ten aromat o którym piszesz: http://allegro.pl/aromat-migdalowy-k-glikolowy-i1489305293.html ?

Czy cena jest przystępna?

Jak z trwałością, bo przy mojej ilości uli to pewnie na kilka lat starczy?

Pozdrawiam
Adam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 18:59 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
hwafel pisze:
polbart pisze:
Aromat migdałowy C i K miesza się z wodą w stosunku 1:5 a migdałowy K skoncentrowany 1:10. http://www.jar.com.pl/ofe...aty_plynne/m-n/
i spryskuje powałkę. Ile dokładnie nie wiem. Nigdy tego nie liczyłem.
Pozdrawiam
polbart


Czy to jest ten aromat o którym piszesz: http://allegro.pl/aromat-migdalowy-k-glikolowy-i1489305293.html ?

Czy cena jest przystępna?

Jak z trwałością, bo przy mojej ilości uli to pewnie na kilka lat starczy?

Pozdrawiam
Adam


Tak, to ten.
Litr aldehydu benzoesowego kosztuje 3 razy tyle.
Jak będzie szczelnie zamknięty i w zaciemnionym miejscu to nigdy się nie zepsuje.
Jak to alkohol :oczko:
Pozdrawiam
Leszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 21:25 - wt 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
No i przepłaciłem , w tam tym roku kupiłem aldehyd , ale wystarczy na dość długo , wydajny i skuteczny :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 21:26 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
mariuszk pisze:
No i przepłaciłem , w tam tym roku kupiłem aldehyd , ale wystarczy na dość długo , wydajny i skuteczny :)


Tyle, ze chemia, ale ulatnia sie po 3 dniach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 09:06 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
paraglider pisze:
Niespełna miesiąc temu , miałem zaszczyt być na spotkaniu z panam Palą , który kolejny raz odwiedził Polskę i bardzo chętnie dzieli się swymi osiągnięciami z naszymi pszczelarzami . Mimo że korzysta z wszelkich współczesnych osiągnięć , ramek plastikowych nie stosuje z bardzo prostej przyczyny : są mniej trwałe.
Po za tym jego pasieka jest nastawiona wyłącznie na zysk a przy takiej ilości rodzin nie ma czasu na sentymenty , mimo tego nie uważam by pszczoły w jego pasiece były jakoś inaczej traktowane niż w naszej gospodarce wielokorpusowej.
Oprócz 4 osób z rodziny najmuje dodatkowo 7 wykwalifikowanych pracowników.
w sezonie wszyscy musza pracować na pełnych obrotach. Podczas przeglądów na jednego pracownika przypada 400 rodzin w ciągu jednego dnia. Mnie się to jakoś w głowie nie mieści .Przy takich pożytkach jakie są u nich , sto kg miodu z rodziny z rodziny to nie problem . O zbyt wyprodukowanego miodu nikt się nie martwi . Po całym tym spotkaniu nasunęła mi się jedna refleksja. Jak daleko ja sie znajduję ze swoim pszczelarstwem ?
Pozdrawiam.




Sprawdziłem wczoraj własnoręcznie na własnej skórze :oczko:
W 45 pniowej pasiece na rzepaku. Przegląd z dokładaniem korpusów 1 godzina 15 minut.

Daszek, korpusy 3/4 Langstrotha, dennica. Takie ule. Folie spod daszków usunąłem i nie bedę więcej stosował. Tylko przeszkadza. Szczególnie kiedy jest wiatr.

Pozdrawiam,
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 10:28 - ndz 
Witam.

Leszek to nie jest godzina i piętnaście minut :), na pasiekę trzeba dojechać, korpusy załadować na samochód, do korpusów włożyć susz , węzę itp i wiele innych czynności których już przy poszerzaniu gniazd się nie widzi a wykonać trzeba, a doba ma tylko niestety 24 godz.
Myślę że czas który podałeś można znacznie wydłużyć. Oczywiście sam "wgląd do gniazda" może trwać nie wiele czasu, ale aby on trwał te kilka minut to przed otworzeniem ula trzeba zrobić naprawdę sporo rzeczy które zajmują wiele czasu a w dużych pasiekach to również trzeba liczyć :)

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 16:20 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
typers pisze:
Witam.

Leszek to nie jest godzina i piętnaście minut :), na pasiekę trzeba dojechać, korpusy załadować na samochód, do korpusów włożyć susz , węzę itp i wiele innych czynności których już przy poszerzaniu gniazd się nie widzi a wykonać trzeba, a doba ma tylko niestety 24 godz.
Myślę że czas który podałeś można znacznie wydłużyć. Oczywiście sam "wgląd do gniazda" może trwać nie wiele czasu, ale aby on trwał te kilka minut to przed otworzeniem ula trzeba zrobić naprawdę sporo rzeczy które zajmują wiele czasu a w dużych pasiekach to również trzeba liczyć :)

Pozdrawiam.


Mariuszku, musiałeś mi o tych nielubianych przeze mnie czynnościach przypominać? :wnerw:
Całe szczęście, ja ich nie robię. :D
Pozdrawiam :oczko:
Leszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 16:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
no to w niezłym tempie pracujecie. Ja dzisiaj miałem sporo pracy w pasiece. Dokładanie korpusów, przegląd gniazda, dokładanie węzy itp. I w mojej 10 pniowej pasiece zajęło mi to prawie 3 godziny. :uśmiech:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 17:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
miecio, przy pszczołach czas płynie błyskawicznie ;) wyszedłem o 10 rano, po śniadaniu, coś koło pasieki zrobiłem, obiad ( + coś na przerychę do 'warsztat')później poszedłm majsrować i tak mi zeszło do 22:15 :szok: ale efekt widać ;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 17:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
polbart pisze:
Folie spod daszków usunąłem i nie bedę więcej stosował.

W ogóle nie będziesz stosował?
Jesienią na zimę też nie założysz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2011, 01:27 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
janek_sz pisze:
polbart pisze:
Folie spod daszków usunąłem i nie bedę więcej stosował.

W ogóle nie będziesz stosował?
Jesienią na zimę też nie założysz?


Mam zamiar wogóle nie zakładać na zimę. Niech sobie same porobią co chcą z powierzchnią styku daszka z korpusem. Zrobiłem takie daszki które są jednocześnie i daszkiem i powałką aby mieć jeden element i nie tracić czasu na przekładanie dwóch.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2012, 21:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
polbart pisze:
janek_sz pisze:
polbart pisze:
Folie spod daszków usunąłem i nie bedę więcej stosował.

W ogóle nie będziesz stosował?
Jesienią na zimę też nie założysz?


Mam zamiar wogóle nie zakładać na zimę. Niech sobie same porobią co chcą z powierzchnią styku daszka z korpusem. Zrobiłem takie daszki które są jednocześnie i daszkiem i powałką aby mieć jeden element i nie tracić czasu na przekładanie dwóch.


Mógłby Pan coś więcej o tych daszkach napisać. Jaka konstrukcja, z czego zrobione i jak się sprawdził ten system przez zimę :?:
Da się odkleić daszek od górnego korpusu wiosną :?: :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2012, 02:07 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Nie ma problemu. Jak się okazuje pszczoły nie są takie głupie aby sobie kitem i woskiem zakleić na amen nieszczelności daszka na styku z górnym korpusem i dokleić zabudową daszek do ramek.
Potrzebują powietrza pomimo że maja osiatkowane dennice.
Starajcie się trzymać pszczoły w najbardziej zbliżonych do naturalnych (dziupli) warunkach.
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2012, 11:10 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Czy te duże pasieki w Kanadzie używają jednej ramki, czy na miód mają niższe ramki?
Jak oni sobie radzą z warrozą?, Jak zimują (jak układają gniazdo) i czy duży procent rodzin im się osypuje? (zakładam że zimują, a nie kupują nowych odkładów co roku w południowych stanach USA)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2012, 18:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Kiedyś nie zimowali i teraz pewnie nadal cześć nie zimuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2012, 07:25 - czw 

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 11:53 - czw
Posty: 64
Lokalizacja: wlkp
Odnośnie daszka, folii czy tkaniny jako powałki. W tej chwili mam daszki ocieplone, szczelne , między ramkami a daszkiem jest ok15mm przestrzeni.Stosowałem do tego płótno. Kłopot z tym jest jak wieje wiatr. Dlatego też zrezygnowałem z folii i płótna. Daszek szczelny, korpusy bezfelcowe, pszczoły swobodnie przechodzą między ramkami górą, trochę budują mostki woskowe- jak przy każdej innej powałce. Dennice siatkowane, w korpusach dodatkowe otwory wentylacyjne otwarte.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2012, 12:07 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
barto pisze:
Odnośnie daszka, folii czy tkaniny jako powałki. W tej chwili mam daszki ocieplone, szczelne , między ramkami a daszkiem jest ok15mm przestrzeni.Stosowałem do tego płótno. Kłopot z tym jest jak wieje wiatr. Dlatego też zrezygnowałem z folii i płótna. Daszek szczelny, korpusy bezfelcowe, pszczoły swobodnie przechodzą między ramkami górą, trochę budują mostki woskowe- jak przy każdej innej powałce. Dennice siatkowane, w korpusach dodatkowe otwory wentylacyjne otwarte.

A jak podkarmiasz? Podkarmiaczki wiaderkowej chyba nie zastosujesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2012, 10:13 - wt 

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 11:53 - czw
Posty: 64
Lokalizacja: wlkp
Podkarmiam kładąc nadstawkę i do niej podkarmiaczkę - np pięciolitrową butelkę po wodzie z odciętym jednym bokiem, a do niej wiecheć słomy. W tym układzie wiaderko też można stosować. Podkarmiaczki daję do podkarmiania późnoletniego i jesiennego. Dlatego nie ma kłopotu z wolnymi nadstawkami lub korpusami. Te korpusy po podkarmieniu stawiam jako dystansowe między dennicą a korpusem z gniazdem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2012, 19:12 - wt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
barto pisze:
Podkarmiam kładąc nadstawkę i do niej podkarmiaczkę - np pięciolitrową butelkę po wodzie z odciętym jednym bokiem, a do niej wiecheć słomy. W tym układzie wiaderko też można stosować. Podkarmiaczki daję do podkarmiania późnoletniego i jesiennego. Dlatego nie ma kłopotu z wolnymi nadstawkami lub korpusami. Te korpusy po podkarmieniu stawiam jako dystansowe między dennicą a korpusem z gniazdem.
A jakie to ule - na jaką ramkę (ilu korpusowe) - czy klasyczny wielkopolski, czy na obniżonej ramce? Ścianki masz ocieplane?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2012, 08:39 - czw 

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 11:53 - czw
Posty: 64
Lokalizacja: wlkp
Ule mam wlkp. klasyczne stojaki, stare z wręgami i pełną dennicą, nowe też dziesięcioramkowe wlkp z osiatkowaną dennicą i daszkiem ocieplonym szczelnym, który spełnia rolę powałki. Dołożony korpus lub nadstawka może służyć jako miejsce dla podkarmiaczki.Istotne jest, żeby to wszystko było szczelne(rabunki). Ale to żadne odkrycie - tak postępuje wielu pszczelarzy. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji