FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 14:54 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2011, 21:52 - wt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Witam.
Prosze o poradę.
Zakładając nadstawkę na korpus gniazdowy do nadstawki przełożyłem dwie ramki czerwiu krytego, dwie ramki suszu i ramki z węzą.
W zamian do gniazda dołożyłem dwie ramki z węzą przy czerwiu otwartym.
Po tygodniu dodane ramki w gnieździe zostały odrobione i zalane nakropem.
Na starych ramkach gniazdowych czerw dookoła też jest podlany miodem, a w nadstawce nakropu niewiele. Węzy w nadstawce nie chcą ciagnąć.
Co mozna pszczółkom poprawić???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 21:58 - wt 
Gizbern pisze:
Co mozna pszczółkom poprawić???

Wyciąg Kratę z pomiędzy miedzy korpusów jak nie wyjdą wymień matki bo pewno masz krzyżówkę z Kaukazem a te choć byś im tyłek miodem smarował nie wejdą ;-)
Albo masz za słabe rodziny jeszcze


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:07 - wt 
Jaki to ul wielkopolski? Mała siły rodziny . Nadstawke przy wielkopolskim daje sie jak jest 7-8 ramek czerwiu i 10 ramek jest obsiadanych przez pszczoły. Daje sie cały korpus na przemian z węzą jak jest dobra matka , rodzina zdrowa i jest pogoda , pozytek powinny pszczoły zaraz wejśc na górę i zacząć ciagnąć węzę i tam juz składaja miód.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:10 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
BoCiAnK pisze:
Gizbern pisze:
Co mozna pszczółkom poprawić???

Wyciąg Kratę z pomiędzy miedzy korpusów jak nie wyjdą wymień matki bo pewno masz krzyżówkę z Kaukazem a te choć byś im tyłek miodem smarował nie wejdą ;-)
Albo masz za słabe rodziny jeszcze


A Gruzinki są na dwóch i trzech korpusach wlkp lub 3/4 Langstrotha.
Niby też kaukaskie :oczko: a ida do góry bez problemu. Miałem kiedyć parę :oczko: Krainek, które też przez kratę nie chciały iść do góry tylko zaklejały otwory i wpadały w nastrój rojowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:11 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
KOBER pisze:
Jaki to ul wielkopolski? Mała siły rodziny . Nadstawke przy wielkopolskim daje sie jak jest 7-8 ramek czerwiu i 10 ramek jest obsiadanych przez pszczoły. Daje sie cały korpus na przemian z węzą jak jest dobra matka , rodzina zdrowa i jest pogoda , pozytek powinny pszczoły zaraz wejśc na górę i zacząć ciagnąć węzę i tam juz składaja miód.


Jasne, że tak. :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:13 - wt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Ul wielkopolski.
Tylko jak maja dojść do siły skoro szybciej zalewają wszystko miodem niż matka czerwi?
Korpus zakładałem przy 10 ramkach obsiadanych na czarno. Ciągneły już plastry za zatworem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:20 - wt 
Gizbern pisze:
Ul wielkopolski.
Tylko jak maja dojść do siły skoro szybciej zalewają wszystko miodem niż matka czerwi?


Wycofuj ramka z nakropem i wstawiaj z węzą matka musi wejść z czerwiem . Dojść do siły miały czas jezeli na 1 maja nie było korpusu pszczół to albo błędy w przygotowaniu do zimy ,albo matka nie jest dobrej jakości i przy pozytku jaki teraz jest jest problem bo trzeba sie bawic.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:21 - wt 
Gizbern pisze:
Ul wielkopolski.
Tylko jak maja dojść do siły skoro szybciej zalewają wszystko miodem niż matka czerwi?


Nor,ma;mie hmm i tu jest to dlaczego ja zmieniłem zdanie o dużych korpusach jako miodni
Na moim terenie nie mam rzepaku aby pozwolić sobie na dodanie dużego korpusu z węzą a przekładanie czerwiu i inne zabiegi by wyszły to nie dla mnie dodanie na raz całego oziębia gniazdo i zamiast mieć pozytywny efekt jest odwrotnie powiększenie w kwietniu kubatury o 50% niczym nie spowolni rozwoju a miodek noszą tam gdzie ja chce a nie pszczoły ;-)
poczym następuje dodawanie następnych i następnych pół korpusy i efekt końcowy jest taki że czasami jak pożytek sprzyja zbiorę więcej miodu jak ten co ma 3 duże ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:45 - wt 
Gizbern pisze:
Korpus zakładałem przy 10 ramkach obsiadanych na czarno. Ciągneły już plastry za zatworem.


a kiedy zakładałes korpus? i ile terez masz ram z czerwiem?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 07:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
też mam z tym problem ( z zalanym gniazdem miodem) w nadstawce jest już po części po sklepiony ale za mało . Alpejka miała mateczniki i jajeczka w nich dałem susz do gniazda a ramkę z pieżgą i miodem dałem do innego ula...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 08:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Cytuj:
Alpejka miała mateczniki i jajeczka w nich dałem susz do gniazda a ramkę z pieżgą i miodem dałem do innego ula...
_________________


Marcinluter,
W czasie obfitego pożytku nie możemy dawać do gniazda ramki z szuszem bo pszczoły zaleją ją nakropem szybciej niż ją matka znajdzie i pomyśli o zaczerwieniu.
Dajemy tylko ramki z węzą.

Marcinluter pisze:
też mam z tym problem ( z zalanym gniazdem miodem) w nadstawce jest już po części po sklepiony ale za mało .


Ludzie dawajcie kolejne nadstawki jak macie takie sytuacje bo to nic dziwnego że wam się pszczoły chcą roić :uśmiech:
Nie czekajcie z tym aż wam pszczoły z braku miejsca będą nocować przed ulem albo zasklepią całą miodnie bo potem to już będzie dużo za późno

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 09:45 - śr 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
jacek_zz pisze:
Marcinluter,
W czasie obfitego pożytku nie możemy dawać do gniazda ramki z szuszem bo pszczoły zaleją ją nakropem szybciej niż ją matka znajdzie i pomyśli o zaczerwieniu.
Dajemy tylko ramki z węzą.

A co robić jeżeli od razu zalewają dwie ramki z węzą?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 12:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
:oczko: właśnie co zrobić ;)
Moje ule to 12 ramek WLKP i nadstawka na regularne ramki i nic po za tym.... pogoda sprzyja i wszystko pięknie nektaruje także stawiam kolejne ule ;) :uśmiech:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 17:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Gizbern pisze:
A co robić jeżeli od razu zalewają dwie ramki z węzą?


Dzieje się tak kiedy pszczoły nie mają już miejsca na składowanie świeżego nektaru w miodni. Na odparowanie nakropu pszczoły potrzebują prawie jeszcze raz tyle miejsca niż zajmuje końcowa ilość miodu.

lub

jest to bardzo wczesny objaw nastroju rojowego (pszczoły zaczęły już stopniowo ograniczać matkę w czerwieniu) sprawdź czy nie ma już gdzieś miseczki z jajem. Może być też matka do :do bani: która nie nadąża zaczerwiać plastrów :leży_uśmiech:
Dobrze rozczerwiona matka zaczerwi plaster nawet w czasie budowy :oczko:

Marcinluter,
skombinuj im drugą nadstawkę ;-)

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
jacek_zz,

:całusy: przydała by się ale jakoś mam małe braki w suszu ;-) ale dziś ładnie nosiły wszystkie , czyli nastruj rojowy utemperował/em/ pożytek :brawo: .

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:25 - śr 
Marcinluter daj węzę a korpus podlany na ten z węzą. Ten z węzą daj po środku pomiędzy gniazdowym a tym zalanym ale nie poszytym w pełni. Ewentualnie w gniazdo z cztery ramki z węzą do korpusu środkowego z gniazda z cztery rami z czerwiem na wygryzaniu a reszta węzy i na to korpus z już podlanymi ramkami. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cordovan, :oczko: , ale lepiej zastosować pół nadstawkę w tej opcji - w jednym z uli tak zrobiłem i :jupi: :rolf: ,

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:29 - śr 
Pewnie że możesz, nie wiem jaki typ prowadzisz gospodarki więc zasugerowałem się że pełnymi korpusami. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Tak ale ja nie mam rzepaku ( jest ale 1,5km- 30ha) i zbyt obszerna miodnia to by było roboty i czekania do zasklepu by wybrać dojażały miód a akacja niebawem ( wcześniej malina ale mało jej jest....)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 21:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 września 2009, 21:46 - pt
Posty: 74
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Do 06.05r matki miały do dyspozycji 2 korpusy gniazdowe, pszczoły mam na rzepaku wystawione. Od wspomnianej daty zamknołem je na 1 korpusie gniazdowym, na nim ustawiłem kratę, półnadstawkę cała wypełniona węzą, a na tym postawilem caly korpus do dziś tylko w jednej rodzinie zabraly sie za polowke a w reszcie nawet nie tkneły. gniazda i korpusy w miodni zalane sa nektarem. Zobacze co dalej

_________________
Pasieka wędrowna ,,INESIJA" PŁAWNIOWICE/GLIWICE i okolice


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 22:07 - śr 
Michał P. widocznie jeszcze maja gdzie składać nektar i nie wzięły się za półnadstawki. Jak silne są te rodziny, uważaj na nastrój rojowy. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 14:05 - pn 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
mam od dwóch tygodni pełne półnadstawki,ale nie zasklepione.Dokąd mam czekac,co robic?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 17:51 - pn 
staszekg skoro są pełne od dwóch tygodni to już dawno powinny być poszyte, chyba że pełne nie są a tobie się wydaje iż są pełne, widocznie pszczoły nie odparowały jeszcze odpowiednio miodu i nie poszywają. Mają jeszcze wolne miejsce do składowania miodu? jak wygląda sytuacja w gnieździe? Może szykują się do rójki, noszą do ula czy wiszą pod ramkami albo na wylocie jak dużo pszczół jest w półnadstawce na ramkach z miodem? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 19:53 - pn 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Cordowan Rodzina która nie zasklepia była i jest silna po zimie. Myślała o rójce już pod koniec kwietnia,ale myśle że ją opanowałem.Aktualnie matka ograniczona na pięciu ramkach.Miodnia to korpus wielkopolski i dwie półnadstawki,drugą dodałem 4dni temu więc miejsce na nakrop mają.Dzisiaj na wlotku było roboczo,do środka nie zaglądałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 20:25 - pn 
staszekg pisze:
Myślała o rójce już pod koniec kwietnia,ale myśle że ją opanowałem.Aktualnie matka ograniczona na pięciu ramkach

Hmm to dopiero teraz będą myśleć o rójce albo o wymianie matki
Nie wiem po co ograniczasz matkę w czerwieniu mając 10 cio ramkowe gniazdo wielkopolskie
A może to kwietniowe to Cichej wymiany - zobacz dokładnie na jakość czerwiu
To że Ci nie posklepiły to może być przyczyną urwania się pożytku lub zbyt dużej powierzchni Miodni a zachwiania pogodowego
Jeżeli nadal szykują się do rójki to wypuść matkę na cały korpus


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 21:48 - pn 
Dokładnie i daj im w korpus gniazdowy pięć ramek z węzą przekładając co drugie ramko z czerwiem. Woszczarki zajmą się odbudową węzy, pszczoła lotna doniesie pożytku i pozasklepia ramki nadstawkowe a ty zapomnisz o rójce. Tą półnadstawkę z nakropem w pełni zalanym ale nie poszytym daj na samą górę i jeśli masz pożytek to daj im drugą półnadstawkę ale pomiędzy tą górną a korpus gniazdowy. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 22:02 - pn 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Właśnie tak mam poukładane,tylko czekam aż te 5 ramek zaczerwi w gnieżdzie i wtedy dodam węze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 07:07 - wt 
Nie czekaj na to aż matka je zaczerwi czy nie, dopełnij korpus gniazdowy węzą dokładając co drugą ramkę pomiędzy te pięć co masz ramki z węzą. A powiedz jak opanowałeś rójkę? zrobiłeś z tej rodziny odkład skoro piszesz że czekasz aż matka zaczerwi ci te pięć ramek w gnieździe, jeśli nie robiłeś odkładu to o tej porze roku powinieneś mieć czerw na 10 ramkach i jak piszesz że silne rodziny, oczywiście zakładając że masz pożytek to co najmniej dwa korpusy półnadstawkowe powinny być już zalane miodem. No i po coś ograniczał matkę do pięciu ramek w gnieździe?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 20:19 - wt 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Przemyślałem Wasze sugestie.Ograniczenie matki to mój błąd.Jutro go naprawie. Z rodziną było tak:/wg notatek/ 12.04 na 19-tu ramkach,28.04dodałem półnadstawkę i zerwałem mateczniki,6.05nadal nastrój wdodatku matka przecisnęła się nad kratę i zaczerwiła w miodni, zrobiłem odkład 5-cio ramko wy z matecznikiem rojowym,reszte zerwałem i matkę zgoniłem do gniazda ograniczając ją na 5-ciu ramkach i dodałem drugą półnadstawkę nad kratę, zerwałem mateczniki,w miodni i półnadstawce /pierwszej/ łbyło pełno nakropu, Dzisiaj wg mojej oceny na wlotku by mło roboczo,jutro będę do nich zaglądał ale nie bardzo wiem co dalej robic.Mam wolny ul może zrobie odkład z tą matką jeśli będzie rojowo.Prosze o sugestie lub porade.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:22 - wt 
Staszku zostaw matkę jak pisałem - na dole w korpusie na 10 ramkach z tym że do pięciu obecnych ramek daj 5 ramek węzy naprzemiennie z ramkami jakie masz ale osłonowe powinny być z czerwiem, na to daj kratę i półnadstawkę z samą węzą chyba że masz wolny susz to ze cztery ramki suszu na boki półkorpusu a w środek 6 ramek półnadstawkowych z węzą, na to wszystko na samą górę daj półnadstawkę z tymi ramkami co masz zalane miodem, jeśli nie są poszyte to tam je pszczoły pozasklepiają jednocześnie odbudowując węzę w półnadstawce poniżej i pod tymi dwoma w gnieździe oddzielonym kratą od półnadstawkowych korpusów, zapomnisz o rójce bo po pierwsze matka będzie miała gdzie czerwić, po drugie woszczarki będą miały robotę po trzecie pszczoła lotna będzie miała co robić i gdzie nosić. Nie będzie bezrobocia i nadmiaru mleczka pszczelego nie będzie rójki. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:37 - wt 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Cordovan Dodając 5 węz muszę coś usunąc,chyba pyłek i co jeszcze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:39 - wt 
Co usunąć przecież napisałeś że w gnieździe masz 5 ramek? może tak ile ramek masz w korpusie gniazdowym i na ilu z nich jest czerw a co jest na pozostałych jeśli jest ich więcej niż 5? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 07:17 - śr 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Pisałem że ograniczyłem /kratą pionową/ anie usunąłem drugie 5 to larwy jajka i chyba pyłek.Co zrobie napisze po przeglądzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 07:45 - śr 
Wyjmij tą kratę pionową by matka miała cały korpus 10 ramek, na gniazdowy korpus połóż katę poziomą winidurową i daj na to pełny korpus jako miodnię do którego właśnie możesz dać z gniazda z 4 ramki z czerwiem na wygryzaniu a w zamian nich do gniazda węzę. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 14:04 - śr 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Cordowan Wróciłem z pasieki.Cztery ule ok/mam 5+ odkład/a ten o którym pisałem dał mi nauczkę że lepiej rojowi zapobiegac niż z nim walczyc,bo niby rodzina silna ale nie pracowita i z miodem od niej będzie chyba najgorzej.Zrobiłem jak zalecałeś,ale i tak początkiem czerwca zmienie jej matkę.Za porady dziękuję, zastanawiam się tylko jak ja i wielu innych na tym forum powinniśmy byc wdzięczni za pomoc i porady od życzliwych często nieznanych nam osób. GŁĘBOKI SZACUNEK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 19:26 - śr 
Staszku wielu osobom piszącym tutaj i bezinteresownie pomagającym innym wystarczy najzwyklejsze dziękuję. Matkę oczywiście wymień na jakąś łagodną, o obniżonej skłonności do rójki i co najważniejsze dopasowanej linią i cechami do regionu oraz do twojej bazy pożytkowej by ci pszczółki po niej zalewały miodkiem całkowicie i szybko ramki w ulach. :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:46 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
BoCiAnK pisze:
To że Ci nie posklepiły to może być przyczyną urwania się pożytku lub zbyt dużej powierzchni Miodni a zachwiania pogodowego

No właśnie mi nie chcą sklepić jest kilka ładnie poszytych ramek ale większość na 1/3
nic z nich nie kapie wygląda na dojrzały pożytek się skończył jak myślicie brać nie spieszył bym się ale chcą się roić nawet odkład nie pomógł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:48 - śr 
Skoro miód nie kapie ci z ramek wiruj i daj im miejsce na nowy nakrop, na jakich ulach gospodarujesz i w jakim składzie?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
staszekg pisze:
... odkład/a ten o którym pisałem dał mi nauczkę że lepiej rojowi zapobiegac niż z nim walczyc,bo niby rodzina silna ale nie pracowita i z miodem od niej będzie chyba najgorzej

Masz rację, że lepiej zapobiegać. W Twoim przypadku radziłbym albo pozwolić się wyroić rodzinie, albo zrobić odkład ze starą matką. Żadna rodzina w nastroju rojowym nie jest pracowita i to nie jest wina matki. To prawda, że skłonność do rójki jest dziedziczna, ale rójka jest naturalną cechą rozwoju rodzin pszczelich.
Zanim uśmiercisz matkę jeszcze raz się zastanów: czy to, że pszczoły są w nastroju rojowym to wina matki czy Twoja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:57 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Cordovan pisze:
Skoro miód nie kapie ci z ramek wiruj i daj im miejsce na nowy nakrop, na jakich ulach gospodarujesz i w jakim składzie?


wielkopolskie 12 i 10 ramkowe te o których pisze są na dwóch korpusach 12


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 21:00 - śr 
janek_sz pisze:
W Twoim przypadku radziłbym albo pozwolić się wyroić rodzinie


a powiedz po co by rójka mu poszła jak jej nie złapie?

janek_sz pisze:
albo zrobić odkład ze starą matką.


Przeciez napisał że już zrobił odkład z tej rodziny z matecznikiem rojowym w którym to odkładzie matka również jest do wymiany. Tutaj trzeba dać pszczołom miejsce i dać im nową matkę o obniżonych cechach rojliwości, zacznie czerwić pszczoły zaczną zajmować się larwami, woszczarki będą miały robotę przy węzie a lotne zaczną nosić mu akację. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 21:06 - śr 
marcinb odwiruj miód, daj na dzień pszczołom ramki do osuszenia później zabierz z górnego korpusu 4 do 6 ramek z woszczyną, z gniazda do góry w środek suszu przełóż 4 do 6 ramek z czerwiem na wygryzaniu (w zależności na ilu ramkach będą się już wygryzały lub za któryś dzień się wygryzą) a do gniazda pomiędzy ramki z czerwiem wstaw tyle coś zabrał ramki z węzą. Przy układaniu gniazda węza nie powinna być przy ścianie korpusu tylko zawsze w środku a osłonowe ranki w korpusie z starszym czerwiem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 21:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Cordovan pisze:
a powiedz po co by rójka mu poszła jak jej nie złapie?

Przynajmniej macierzak weźmie się do roboty
Cordovan pisze:
Przeciez napisał że już zrobił odkład z tej rodziny z matecznikiem rojowym

Radziłbym zrobić odkład ze starą matką. Jak silna rodzina to można z niej zrobić dwa odkłady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:19 - śr 
janek_sz pisze:
Przynajmniej macierzak weźmie się do roboty


Z taka ilością pszczół jaką zostanie po wyrojeniu się z macierzaka to może na lipę ew. na grykę mu dojdą do siły roboczej.

Cytuj:
Radziłbym zrobić odkład ze starą matką. Jak silna rodzina to można z niej zrobić dwa odkłady.


A po co z starą matką? ta nadaje się pod but, niech zrobi odkład jeśli już ale z nową matką unasiennioną i z ramek z zamkniętym czerwiem wtedy to będzie miało sens.Tylko po co on ma robić odkład wogóle, jak dobrze zorganizuje rodzinie pszczelej robotę nie wyroją mu się. :oczko:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji