FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 09:54 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 maja 2011, 00:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam pytanie czy po miodobraniu wkładacie wszystkie nadstawki spowrotem do ula, czy tylko jedną i zaczynacie ponowne napełnianie?? Bo zastanawiam się czy gwałtowne zmniejszenie powierzchni np. z 3 korpusów wielkopolskich (1 gniazdo + 2 miodnie) do 2 (1 gniazdo + 1 miodnia) nie spowoduje nastania ostrego nastroju rojowego, ze względu na dużo mniejszą powierzchnię. Proszę o opinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 06:56 - wt 
Nie spowoduje ponieważ dasz im robotę ponownie i jak masz pożytki będą na powrót działały. Przeglądałeś po miodobraniu również gniazdo? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 10:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
gniazdo przeglądam co tydzień :oczko: Dzięki za odpowiedź, bo zawsze mnie to zastanawiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 18:15 - wt 
Zawsze po miodobraniu oddaję wszystko to co zabrałem pszczoły muszą mieć gdzie wejść bo inaczej nawet święcona woda nie pomoże ,ani żadne Czary Mary
Oddanie ramek ma jeszcze jedno zbawienne działanie powoduje oczyszczenie z resztek miodu za czym idzie poszukiwanie nektaru /spadzi w terenie
Kiedyś Uważano że podbieranie miodu powoduje jego ciągły przypływ gdyż mokre plastry po miodobraniu mają działanie złudzenia tresury pożytkowej i to jest prawda


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:04 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Miecio, piszesz, że przeglądasz rodnie co tydzień?
Czy to normalne, co tam szukasz, mateczników czy jak?
Pytam bo sam się ciagle uczę, ale dodaję węzę i jak widzę, ze ją odbudowuja to jest ok i nie powinno być mateczników, w szczególności jak są matki nie starsze niż 3 sezony
A wy koledzy i koleżanki jak poczynacie :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:26 - wt 
Ja tam drugi tydzień nie zaglądam do ula bo nie widzę takiej potrzeby, w razie jak chcę popatrzeć co się dzieje po pierwsze obserwuję wylotek po drugie można zawsze podejrzeć jedną z ostatnich ramek, nie trzeba a nawet nie powinno się rozwalać całego gniazda, rozebrane gniazdo to zmarnowany dzień pracy pszczół. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 17:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Artur dodaję węze, przekłądam zaczerwione i zasklepiony czerw na starych plastrach do miodni, aby pozbyć się starych plastrów z gniazda, sprawdzam nastrój rodzinki, usuwam czerw trutowy z ramek pracy, sprawdzam czy nie wdało się jakieś choróbsko itp. Wszystko robię w ekspresowym tempie. A jeśli chodzi o stratę dnia pracującego przez pszczoły to staram się przeglądać ule po południu, jak już lotów jest coraz mniej. Ale nie zauważyłem żeby pszczoły nosiły mniej miodu ze względu na szybki wgląd w gniazdo.
Jeżeli chodzi o odbudowywanie węzy i obserwację wylotków to nie jest to 100% metoda kontroli rodziny. Czasem rodzina może budować plastry jak szalona i z podobną intensywnością latać po miód, aż tu nagle wychodzi rój i zastanawiasz się co się stało.
Ja w pasiece jestem raz w tygodniu, bo niestety co dziennie nie mogę być dlatego wolę wszystkiego dopilnować, żebym mógł spokojnie przez cały tydzień zająć się pracą i nie martwić, że wydarzy się coś niepodziewanego w pasiece jak mnie tam nie będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 20:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Artur pisze:
Miecio, piszesz, że przeglądasz rodnie co tydzień?
[...]
A wy koledzy i koleżanki jak poczynacie :oczko:

Zamiast powałki mam folię. Zdejmuję daszek i wszystko widzę bez niepokojenia pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 21:56 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Za to zdieto foljo widzisz tylko ramki i pszczoły na górnych beleczkach. Ale jak dasz wezę to widać jak budują. A jak budują to jest nastrój roboczy. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
miecio pisze:
Mam pytanie czy po miodobraniu wkładacie wszystkie nadstawki spowrotem do ula, czy tylko jedną i zaczynacie ponowne napełnianie??


miecio, musisz dać dwie nadstawki jak już napisał Bogdan

BoCiAnK pisze:
Zawsze po miodobraniu oddaję wszystko to co zabrałem pszczoły muszą mieć gdzie wejść


Ja jak jadę do pasieki po miód to zabieram ze sobą 30 korpusów z suszem i od razu daję je w miejsce zabranych z miodem ;-)

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cytuj:
Ja jak jadę do pasieki po miód to zabieram ze sobą 30 korpusów z suszem i od razu daję je w miejsce zabranych z miodem ;-)

idealne rozwiazanie ale nie każdy ma ten komfort i 300 ramek suszu w pracowni.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:38 - śr 
jacek_zz pisze:
Ja jak jadę do pasieki po miód to zabieram ze sobą 30 korpusów z suszem i od razu daję je w miejsce zabranych z miodem ;-)


Widac ,ze zawodowiec :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 22:55 - śr 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Artur, nie wytykaj miecio,wi że zagląda bo trzyma ręke na pulsie jak większość tylko nikt się nie przyznaje . Ajanek_sz, przez folie to można zobaczyć to co kolega miły_marian, napisał , a jak rodzina jest napakowana a doświadczenia troszke brakuje to fruuuu i ręka w nocniku ,bynajmniej pisze o sobie . Pozdrawiam :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2011, 23:03 - śr 
miecio pisze:
Mam pytanie czy po miodobraniu wkładacie wszystkie nadstawki spowrotem do ula, czy tylko jedną i zaczynacie ponowne napełnianie?? Bo zastanawiam się czy gwałtowne zmniejszenie powierzchni np. z 3 korpusów wielkopolskich (1 gniazdo + 2 miodnie) do 2 (1 gniazdo + 1 miodnia) nie spowoduje nastania ostrego nastroju rojowego, ze względu na dużo mniejszą powierzchnię. Proszę o opinie.


Na pewno nie wezmiesz 20 ramek z miodem wiec i zostawisz pszczoły na czas miodobrania na 2 korpusach i powiedzmy tam te 3-4 ramki na górze jak nie masz zapasowych , reszte włóz po miodobraniu ,ale miodobrania nie rób tydzień bo mozesz sie zdziwic po otwarciu powałki. :oczko: Jak miały 3 korpusy wlkp przed miodobraniem to maja miec tyle samo po bo będą miały ciasno i bedziesz miał brody przed wylotkiem.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2011, 06:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
dzieki za info. Czyli utwierdziliście mnie w przekonaniu, że wkładać wszystko spowrotem do uli. Ja zawsze po miodobraniu pakuję korpusy z plastrami odwirowanymi do ula, także ze względu na małą ilość uli nie trwa to dłużej niż godzina. Niestety nie jestem w stanie tak jak jacek dokładać pustych ramek w zamian za zabrane. Bo pasiekę powiększam cały czas i mam deficyt jeśli chodzi o odbudowane plastry, ale może z czasem tak będę postępował.
Natomiast pszczoły będę przeglądał co tydzień i tego nie zmienię, no chyba że gwałtownie wzrośnie ilość rodzin w pasiece i się nie wyrobie:), ale na to nie mam czasu a do emerytury daleko.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji