FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 22:55 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 lipca 2011, 10:07 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Witam.
Od tego roku hobbystycznie zająłem się pszczelarstwem. Zaczynam od 5 rodzin aby zdobywać wiedzę. Chciałem zapytać jakie książki możecie mi polecić abym mógł zwiększać swoją wiedzę.
Jak na razie przeczytałem Współczesna gospodarka pasieczna LINK
i po części Gospodarka pasieczna W. Ostrowskiej.
Po jakie dalsze pozycje powinienem sięgnąć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 11:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Dla początkujących jest fajna pt. "Polubić pszczoły" J. Wilde, E. Gogolewska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 11:29 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Autorzy z mojej okolicy więc dodatkowy atut aby ją zakupić.
Przeglądałem książki i znalazłem jedną która koniecznie będzie jedną z moich najbliższych lektur LINK :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2011, 18:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Dobre i tanie książki na allegro:


http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... nge_view=1


http://allegro.pl/listing.php/search?st ... nge_view=1

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 17:55 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
jak masz czas, to możesz sobie poprzeglądać:
http://pasiekawedrowna.mazowsze.pl/foru ... dde85863a1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 21:08 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Bezkonkurencyjną książką zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego pszczelarza jest książka Wiktora Radionowa i Iwana Szabarszowa p.t. "Moje pszczoły". Bywa czasem na allegro wydanie z 1989 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 22:28 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zygmunt S. pisze:
Bezkonkurencyjną książką zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego pszczelarza jest książka Wiktora Radionowa i Iwana Szabarszowa p.t. "Moje pszczoły". Bywa czasem na allegro wydanie z 1989 roku.


Przyłączam się do recenzji. Miałem chyba z pięć egzemplarzy, które pożyczyłem i nikt się nie kwapi mi je oddać, choć już niestety pamiętam komu pożyczyłem te ostatnią w zeszłym roku. Chyba będę musiał sobie znowu kupić. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 22:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
polbart pisze:
Przyłączam się do recenzji. Miałem chyba z pięć egzemplarzy, które pożyczyłem i nikt się nie kwapi mi je oddać, choć już niestety pamiętam komu pożyczyłem te ostatnią w zeszłym roku. Chyba będę musiał sobie znowu kupić. :D

Jak kupisz to ja chętnie od ciebie pożyczę :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech:
szykuj mi ze trzy mateczki na wiosnę jeszcze nie wiem jakie ale pomyślimy wspulnie

:oczko:
pozdrawiam!!!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 23:41 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wiesiek33 pisze:
polbart pisze:
Przyłączam się do recenzji. Miałem chyba z pięć egzemplarzy, które pożyczyłem i nikt się nie kwapi mi je oddać, choć już niestety pamiętam komu pożyczyłem te ostatnią w zeszłym roku. Chyba będę musiał sobie znowu kupić. :D

Jak kupisz to ja chętnie od ciebie pożyczę :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech:
szykuj mi ze trzy mateczki na wiosnę jeszcze nie wiem jakie ale pomyślimy wspulnie

:oczko:
pozdrawiam!!!


Po kilku recenzjach na Forum już sie jej chyba nie kupi :sad:
Trzeba bedzie czekać na nowe wydanie.
Przyjedź na Dni Pszczelarza, to pomyślimy :oczko:
Pozdrawiam, !!!!!!!!!!!!!!!!
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 18:42 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Ja dostałem tą książkę od taty, jest tam sporo ciekawych informacji ale na moje oko troche za dużo na temat hodowli w zsrr a nie o naszych warunkach aczkolwiek sporo jest tam o typowych zachowaniach pszczół.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 21:29 - wt 
http://www.kdc.pl/pszczoly-moje-hobby_p3749215.html

A tą może ktoś ma czy czytał? Warto kupić na "zimowe wieczory"?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 21:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Moja gospodarka pasieczna. Brat Adam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 22:18 - wt 

Rejestracja: 22 czerwca 2010, 22:43 - wt
Posty: 29
Lokalizacja: beskid sądecki
Ule na jakich gospodaruję: wlkp+n, wlkp18,
polecam także książkę pt. "Choroby i szkodniki pszczół" R. Kostecki i B.Tomaszewska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2011, 16:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Polecam książkę "Hodowla pszczół", wydaną przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Autorzy: dr Jan Curyło, prof dr Antoni Demianowicz, Jadwiga Guderska, prof dr Stanisław Kirkor, dr Zofia Konopacka, dr Tadeusz Wawryn, prof dr hab Jerzy Woyke. Książka zawiera następujące treści (wg rozdziałów): 1. Z dziejów pszczelnictwa, 2.Systematyka pszczół, 3.Anatomia i fizjologia pszczoły, 4.Biologia rodziny pszczelej, 5.Odżywianie się i dokarmianie pszczół, 6.Użytkowanie pszczół, 7.Gospodarka pasieczna, 8.Wychów matek pszczelich i tworzenie nowych rodzin, 9.Praca hodowlana, 10.Chemia i technologia miodu i wosku.
Po za tym tak jak kolega wyżej "Choroby i szkodniki pszczół" R. Kostecki i B.Tomaszewska - bardzo ważna dla każdego pszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2011, 07:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Malcolm pisze:
A tą może ktoś ma czy czytał? Warto kupić na "zimowe wieczory"?

te informacjie co w tej książce są zawarte to Ty znasz
polecam za Polbartem Moje Pszczoły W.Radionow I.Szabarow jak byś nie mógł zdobyć mogę pożyczyć

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2011, 17:20 - sob 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
Pszczelarstwo Gospodarka pasieczna Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie opracował i zebrał Wiesław Kluczewski, Jak prawidłowo prowadzić pasiekę-Jerzy Marcinkowski, Moja gospodarka pasieczna-Brat Adam, Pszczoły moje hobby-Ingmar Diemer, Pszczoły poradnik hodowcy-Werner Gekeler,Pszczelnictwo praca zbiorowa pod redakcją Jarosława Prabuckiego, Hodowla pszczól praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Wilde i Jarosława Prabuckiego. Jak juz przeczytasz i wciągnie cię pszczelarstwo to Fenomem Pszczół Miodnych -Jurgen Tautz, przedwojenna klasyka Hodowla pszczół Leonard Weber, Pszczoły ich życie i hodowla dr Antoni Demiankowicz, a poza tym sklepy internetowe.

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2011, 18:33 - sob 
6Cichy pisze:
polecam za Polbartem Moje Pszczoły W.Radionow I.Szabarow jak byś nie mógł zdobyć mogę pożyczyć


Chętnie 6Cichy, przyda mi się jakaś lektua z której pozyskał bym trochę wiedzy przed nadejściem wiosny.


Na górę
  
 
Post: 10 września 2011, 20:44 - sob 
Jarek pisze:
Po jakie dalsze pozycje powinienem sięgnąć?


Książek jest bardzo wiele dla Ciebie i innych wchodzących w tą dziedzinę polecam
Książki napisane prostymi słowami są to książki trochę starszego pokolenia ale najlepiej napisane bez zbędnych sformułowań które w prosty sposób opisują co się w rodzinie dzieje i jak należy ją prowadzić Są to ' Poradniki Pszczelarskie "
Na tej Stronie http://www.pasiekaambrozja.pl/inne.htm masz wszystkie Aukcje Allegro związane z literaturą i nie tylko w tej chwili tam widzę kilka wydań właśnie takich Książek starszych które zapewnią każdemu wiele odpowiedzi i dorad na temat pszczół budowy ula i prowadzenia pasieki
Młody pszczelarz powinien właśnie się zaopatrzyć w ten typ literatury a nie z nowo wydane broszury czy książki typu " Moje pszczoły hobby czy Pszczoły Miodne czy jakieś Tajemnice pszczelego ula książki te są stekiem Obrazków i na dodatek marnie opisanych z oglądania obrazków jeszcze nikt się niczego nie nauczył
w pszczelarstwie
chodzi o podstawową wiedzę na temat hodowli , biologi i chorób pszczół a na naukową literaturę doświadczeń czy eksperymentów przyjdzie czas ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 września 2011, 16:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
:oczko: Może komuś się przydadzą. http://allegro.pl/wychow-matek-pszczeli ... 66637.html :piwko:

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2011, 01:16 - sob 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Ja się trzymam książki "Gospodarka pasieczna" Ostrowskiej. Wszystko jasno i na temat, jak już nauczę się wszystkich jej rozdziałów na pamięć to pomyślę o innej literaturze :uśmiech: Grunt to pisać prosto i zrozumiale, żeby każdy kto nawet nie miał styczności z pszczołami mógł załapać o co w tym wszystkim chodzi.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2011, 19:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Cezary256 pisze:
Ja się trzymam książki "Gospodarka pasieczna" Ostrowskiej. Wszystko jasno i na temat, jak już nauczę się wszystkich jej rozdziałów na pamięć to pomyślę o innej literaturze :uśmiech: Grunt to pisać prosto i zrozumiale, żeby każdy kto nawet nie miał styczności z pszczołami mógł załapać o co w tym wszystkim chodzi.

Niedawno otrzymałem w darze taką książkę. Swoją treścią i prostotą bije na głowę książkę którą sam zakupiłem(pszczoły- pasieka towarowa C. Typańskiego). bardzo polecam początkującym ''Gospodarkę pasieczną" Wandy Ostrowskiej!!!!!! :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2011, 19:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
To zawsze kwestia indywidualna. Moim zdaniem Typański pisze lepiej niż robiła to Ostrowska.
W dodatku jeśli zaczniesz uważnie czytać "Gospodarkę pasieczną" to spostrzeżesz tam nieco sprzecznych, lub nawet wykluczających się spostrzeżeń. Kolejna uwaga którą mam to fakt, że terminy tam podawane są właściwe dla najzimniejszych regionów kraju i trzeba brać na to poprawkę. Inna sprawa jeszcze to fakt, że autorka prowadziła pasiekę w wybitnie niesprzyjających warunkach pożytkowych i sądzę, że 90% pszczelarzy gospodarujących na ulach warszawskich obu typów i dadanach uzyskuje zdecydowanie lepsze wyniki.
Nie zrozumcie mnie źle - nie kwestionuję wartości pozycji "Gospodarka pasieczna", ani wkładu Wandy Ostrowskiej w rozwój pszczelnictwa i pszczelarstwa w Polsce. Twierdzę jednak, że książka jej autorstwa ma słabsze strony tak samo jak i każda inna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2011, 20:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Moja pierwsza książka to Pszczelarstwo Krok po kroku http://lyson.com.pl/p3028849_ksiazka-ps ... kroku.html i Gospodarka pasieczna http://lyson.com.pl/p3028465_ksiazka-go ... eczna.html następna to Jak prawidłowo prowadzić pasiekę http://lyson.com.pl/p3028454_ksiazka-ja ... sieke.html z tej nie byłem zadowolony.
następne to kilka książek z lat 80 tych. To mi dało podstawy teoretyczne.
Później były filmiki z Pasieki Ambrozja i TomkaMiodka następnie forum i cały youtube.
Miałem okazję na rozmowy z Tomkiem no tośmy po nocach przegadali ze 20h na temat panienek :leży_uśmiech:
Każdą książkę przeczytałem kilka razy dodatkowo aby pewne informacje utrwalić robiłem notatki na sucho i spostrzeżenia.


Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2011, 20:37 - pt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Dla człowieka o praktycznie zerowej wiedzy o pszczołach, Ostrowska jest bardzo dobra na początek, kiedy ja pierwszy raz otworzyłem to całkiem całkiem, wiedziałem o co chodzi, jakoś tak potrafiłem sobie po przeczytaniu tej prościzny wyobrazić co i jak wygląda. Może za jakiś czas kiedy już będę posiadał większą wiedzę niż obecnie zacznę zauważać te nieścisłości czy sprzeczności, ale puki co to jest dla mnie największa kopalnia wiedzy, nie umniejszając temuż forum :uśmiech:
Napewno jest wielu innych autorów i cała masa książek o pszczołach, ale na wszystko przyjdzie czas :)
Zastanawiałem się nad zakupem podręcznika akademickiego "Hodowla pszczół" 70-80 złotych kosztuje, ma ktoś tą księgę, poleca ją ktoś ???

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 września 2011, 07:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
zbycho81 pisze:
Cezary256 pisze:
Ja się trzymam książki "Gospodarka pasieczna" Ostrowskiej. Wszystko jasno i na temat, jak już nauczę się wszystkich jej rozdziałów na pamięć to pomyślę o innej literaturze :uśmiech: Grunt to pisać prosto i zrozumiale, żeby każdy kto nawet nie miał styczności z pszczołami mógł załapać o co w tym wszystkim chodzi.

Niedawno otrzymałem w darze taką książkę. Swoją treścią i prostotą bije na głowę książkę którą sam zakupiłem(pszczoły- pasieka towarowa C. Typańskiego). bardzo polecam początkującym ''Gospodarkę pasieczną" Wandy Ostrowskiej!!!!!! :okok:
Zbycho zgadzam się na 100 procent z tobą pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 07:01 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Pogodny Piątek pisze:
Inna sprawa jeszcze to fakt, że autorka prowadziła pasiekę w wybitnie niesprzyjających warunkach pożytkowych i sądzę, że 90% pszczelarzy gospodarujących na ulach warszawskich obu typów i dadanach uzyskuje zdecydowanie lepsze wyniki.


Pamiętaj że jakość matek w znaczącym stopniu zmieniła się na duży plus od czasu kiedy Ostrowska pisała swoją książkę.

Pogodny Piątek pisze:
To zawsze kwestia indywidualna. Moim zdaniem Typański pisze lepiej niż robiła to Ostrowska.

W mojej ocenie Typański pod względem merytorycznym wcale się nie wyróżnia z tłumu i pisząc o wszystkim pisze tak na prawdę o niczym. Zresztą nie tylko on. Na forum jest sporo osób które przewyższają swoją wiedzą publicystów piszących artykuły i książki.

Oceniając "stare" książki trzeba wziąć poprawkę na zmiany klimatyczne i poprawę pogłowia pszczół. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się nieaktualne, to mimo że były pisane w latach 70-80 minionego wieku ich wartość merytoryczna w niczym nie ustępuje, a może nawet przewyższa aktualnie wydawane książki. Polecam wszystkim zapoznanie się z książkami minionej epoki, bo tam już dawno było to wszystko opisane. Teraz jest odkrywane na nowo.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 07:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tak w uzupełnieniu tego wątku,proponuje kupić pare książek z okresu międzywojennego i starszych, alegro,ibej lub od ludzi wysprzedających pozosyałości po takich pasjonatach jak My,którzy niestety odeszli.

Pominąwszy język i stylistyke tych książek oraz uwzględniając poprawke na stan ówczesnej wiedzy to książki te w swej treści są nadal aktualne [ponadczasowe] czego nie można powiedzieć o niektórych współczesnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 13:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
pewex pisze:
Pogodny Piątek napisał/a:
To zawsze kwestia indywidualna. Moim zdaniem Typański pisze lepiej niż robiła to Ostrowska.

W mojej ocenie Typański pod względem merytorycznym wcale się nie wyróżnia z tłumu i pisząc o wszystkim pisze tak na prawdę o niczym. Zresztą nie tylko on. Na forum jest sporo osób które przewyższają swoją wiedzą publicystów piszących artykuły i książki.


Nie oceniałem merytoryki. Kolega do którego wypowiedzi się odnosiłem pisał o prostocie i czytelności wypowiedzi. Stwierdzam, że Typański swoją książkę, w moim subiektywnym odczuciu, napisał czytelnie i spójnie. Generalnie polecam tę pozycję, mi ona służy i często do niej sięgam.

Kolejny raz podkreślam, że nie zamierzam negować zasług Wandy Ostrowskiej dla rozwoju dziedziny którą wszyscy się zajmujemy na tym forum. Typański - skoro o nim mowa - jest jednym z wielu autorów którzy zdecydowali się napisać podręcznik, zaś Ostrowska prowadziła badania przez dziesięciolecia i wkład ma zdecydowanie większy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 19:42 - pt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Pani Wanda to rzeczywiście nieodłaczny i ważny element w historii pszczelarstwa :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 19:43 - pt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Każdemu początkującemu pszczelarzowi radzi się przeczytać GOSPODARKĘ PASIECZNĄ :uśmiech: To podstawa :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2011, 22:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
"Współczesna gospodarka pasieczna", Sławomir Trzybiński.

Wiem, że na temat autora krążą różne opinie na forum, ale książka jest naprawdę przystępna i bardzo dobrze nadaje się właśnie dla początkujących.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 13:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Nie lubię książek gdzie 3/4 objętości to zdjęcia i reklamy. :tasak: :bije:

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 17:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
zegaj: Czy mówimy o tej samej książce? Reklam nie ma, za wyjątkiem jednej, ostatniej strony (a stron jest ponad 380). Duża liczba kolorowych zdjęć to moim zdaniem zaleta: nie zapominjmy, że wątek dotyczy książek dla początkujących. Lity tekst i sucha treść mogą niektórych zniechęcić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 17:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
hoborg,

jak dla mnie, w sumie też początkującego pszczelarza, ta książka to zmarnowane pieniądze. Piszesz o 380 stronach, tak dużej czcionki i z podwójnym odstępem. Jak dla mnie to ta książka wpisuje się w obecny trend poradników w stylu "jazda na nartach w weekend" dużo, kolorowo, i tak na prawdę z niewielką zawartością merytoryczną. Piszę to mając jako poziom odniesienia "Gospodarkę pasieczną" W. Ostrowskiej. Jedyna przydatna dla mnie rzecz to tabele kwitnienia roślin (czyli parę kartek).

Podsumowując na początek "Gospodarka pasieczna" W. Ostrowskiej plus informacje forumowe wystarczą aż nadto.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 18:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
zgadzam się z tobąCYNIG,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 20:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
CYNIG opisał wszystko w 100%. Mam też książke o wychowie matek pszczelich tego autora i pokonaniu warozy podobnego wydawnictwa. Jak będę szukał obrazków to kupie kolorowa gazete dla kobiet. Dobre książki to wspomniana Ostrowska, "Moje pszczoły" Radionow i Szabasow "Pszczelnictwo", "Poradnik Pszczelarski" Guderska, Brzózko "Hodowla pszczół" ta starsza prof. Woyke nowsza pod redakcją prof. Wilde fajna lecz bardziej naukowa, wspomniana przez BocianK "Polubić pszczoły" Wilde, Goglewska też godna polecenia a o wychowie matek dobrą książke napisał Pidek i Weber. Zbieram ksiązki o tematyce pszczół ostatnią jaką udało mi się dostać to "Farosz i jego pasja" o księdzu Dzierżonie. Nie mogłem strawić książki "Moja pasieka" A. Toma i po częściowym przeczytaniu poszła w dal, może dlatego że pisał o pasiece na działce i dziwnej budowie uli i gospodarce. Godne polecenia są książki nie związane bezpośredni z gospodarką, o pożytkach pszczelich, o wykorzystaniu produktów pszczelich, apiterapi, chorobach pszczół, o tym "jak pszczoły chronią swoje produkty", skąd pochodzą pszczoły, itd. brakuje książek o nowoczesnym sprzęcie pasiecznym książka janiszewskiego trochę już nieaktualna w dobie dennic osiatkowanych i sprzętu ze stali nierdzewnej. Starsze książki są tańsze i lżej się je czyta przeszukując aukcje można znaleźć dużo i tanio tylko trochę cierpliwości:oczko:

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 22:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Sorki że trochę nie na temat ale też jestem poczatkujacy
i potrzebuje zapoznać się z informacjami z kalendarza pszczelarza 2008, Rysiewicza
ma może ktoś tą pozycję do odsprzedania lub wynajmu zimowego?
Próbowałem w wydawnictwie ale nakład wyczerpany :bezradny:
Proszę o kontakt na P.W :prosi:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 22:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Tu masz niedrogo: http://eureka.sklep.pl/towar.42237.kale ... .2008.html i tu: http://allegro.pl/kalendarz-pszczelarza ... 07340.html

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2011, 22:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
zegaj, Dzięki ale nie potrafię się tam zalogować :wnerw:
:szok: o jeszcze allegro - to już dam rade :jupi:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2012, 11:03 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Przyłączam się do głosów plecających książkę: Moje Pszczoły W.Radionow I.Szabarow oraz "Choroby i szkodniki pszczół" R. Kostecki i B.Tomaszewska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji