FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 16:14 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 września 2011, 16:22 - czw 
Witam ;)
Mam pytanie. Jak przechowywać ramki po wybraniu miodu w okresie jesiennym. Chodzi o to żeby robak mi tego nie jadł bo dałem teraz sposób z kwasem octowym ale to nie podziałało.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2011, 19:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Wystarczy troszeczkę poszperać w tematach :wnerw: http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... php?t=3283

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2011, 21:07 - czw 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Kwas octowy nie podziałał, dziwne a jak go podałeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 00:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Najważniejsze aby pomieszczenie było przewiewne i żeby ramki nie dotykały do siebie. Możesz z liściem orzecha czy też z czosnkiem popróbować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 15:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
ja daje liście orzecha i gałązki lawendy jeszcze robal mi się do ramek nie dobrał. pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2012, 10:02 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Ustawić w szczelnych korpusach/nadstawkach i dać coś o mocnym zapachu czego robaki nie lubią np. formaliną nasączać watę, kwas octowy też wydaje się ok. Co dwa tygodnie otwierać i przewietrzać i na nowo nasączać watę. Chronić też przed myszami! Inne metody szczelnej izolacji i odstraszania też powinny być OK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2012, 11:40 - czw 

Rejestracja: 08 marca 2008, 19:00 - sob
Posty: 155
Lokalizacja: śląskie
Ja tam wole Biobit opryskać i spokój nawet na dwa lata. Pryskam ramki i szafy i motylicy niema. Tylko trzeba go z Czech się sprowadzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2012, 12:46 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
jarekab pisze:
Ustawić w szczelnych korpusach/nadstawkach i dać coś o mocnym zapachu czego robaki nie lubią np. formaliną nasączać watę, kwas octowy też wydaje się ok


Pierwszy sposób: Chemia, czyli to co powyżej. Mój kolega stosuje naftalinę. Można w beczce ale i w szczelnym worku foliowym - wyssać powietrze odkurzaczem wrzucić "smród", zawiązać i gotowe. Przed użyciem wywietrzyć. Minus - w badaniach wosku mogą wyjść śladowe ilości, a jak źle pójdzie to i w miodzie. No i co na to pszczoły? Pocieszające - warroza też źle znosi węglowodory aromatyczne (naftalen) zaś kwas octowy łatwo wywietrzyć.
Opcja wyrafinowana: środki chemiczne typu Biobit. Minus - to insektycyd, piszą, że o małej szkodliwości dla pszczół, ale kto ich tam wie...
Drugi sposób: Marynata w syropie - bardziej w kategoriach żartu, choć może niektórzy stosują. Minus - koszty.
Trzeci sposób: Przechowywanie na wolnym powietrzu pod zadaszeniem lub w nieogrzewanym pomieszczeniu luźno zawieszonych ramek. Mróz nie pozwala rozwijać się motylicy, a jak przyjdzie bardzo solidny to może też uszkadzać jaja. Temperatury lekko dodatnie (do + 5) też wystarczają, a dla spokoju sumienia można dawać te "badyle" (orzech itd.). Duże ilości ramek to chyba tylko w ten sposób. Minus - dostępne dla "nieproszonych gości". W bardzo zimnym garażu dobrze też przechowują się ramki z pierzgą, ale jak tylko się ociepli zaczyna pleśnieć, więc trzeba wtedy zadziałać. Niektórzy sadownicy mają chłodnie, w zimie mogą nie używać - jakby się tak dogadać...

To jest bardziej jako podsumowanie, bo temat się już pojawiał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2012, 13:20 - czw 
Jarosław Drozd pisze:
jarekab pisze:
Ustawić w szczelnych korpusach/nadstawkach i dać coś o mocnym zapachu czego robaki nie lubią np. formaliną nasączać watę, kwas octowy też wydaje się ok


Pierwszy sposób: Chemia, czyli to co powyżej. Mój kolega stosuje naftalinę. Można w beczce ale i w szczelnym worku foliowym - wyssać powietrze odkurzaczem wrzucić "smród", zawiązać i gotowe. Przed użyciem wywietrzyć. Minus - w badaniach wosku mogą wyjść śladowe ilości, a jak źle pójdzie to i w miodzie. No i co na to pszczoły? Pocieszające - warroza też źle znosi węglowodory aromatyczne (naftalen) zaś kwas octowy łatwo wywietrzyć.
Opcja wyrafinowana: środki chemiczne typu Biobit. Minus - to insektycyd, piszą, że o małej szkodliwości dla pszczół, ale kto ich tam wie...
Drugi sposób: Marynata w syropie - bardziej w kategoriach żartu, choć może niektórzy stosują. Minus - koszty.
Trzeci sposób: Przechowywanie na wolnym powietrzu pod zadaszeniem lub w nieogrzewanym pomieszczeniu luźno zawieszonych ramek. Mróz nie pozwala rozwijać się motylicy, a jak przyjdzie bardzo solidny to może też uszkadzać jaja. Temperatury lekko dodatnie (do + 5) też wystarczają, a dla spokoju sumienia można dawać te "badyle" (orzech itd.). Duże ilości ramek to chyba tylko w ten sposób. Minus - dostępne dla "nieproszonych gości". W bardzo zimnym garażu dobrze też przechowują się ramki z pierzgą, ale jak tylko się ociepli zaczyna pleśnieć, więc trzeba wtedy zadziałać. Niektórzy sadownicy mają chłodnie, w zimie mogą nie używać - jakby się tak dogadać...

To jest bardziej jako podsumowanie, bo temat się już pojawiał.


Panie Jarosławie. Biobit to nie insektycyd /insektycyd to chemiczny środek owadobójczy/ to środek bakteryjny. W zimę i wiosnę chłodnie sadowników "zapchane" są owocami po to, żebyś Pan w maju i czerwcu nie kuszał importowanych i miejsca na ramki tam nie ma. Z jednym się z Panem zgodzę; widne i przewiewne miejsce gdzie luźno wiszą ramki dla motylicy jest be.


Na górę
  
 
Post: 27 stycznia 2012, 00:43 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
kolopik pisze:
Biobit to nie insektycyd /insektycyd to chemiczny środek owadobójczy/ to środek bakteryjny


Zgadza się, po dokładnym wgłębieniu się w ulotkę stwierdzam że faktycznie pokręciłem. Przeceniłem swój czeski...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 20:11 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2007, 00:08 - pt
Posty: 5
Lokalizacja: G.Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: stojak wielkopolski
Ja przemrażam ramki w zamrażarce a potem do szczelnych korpusów,ewentualnie trochę liści orzecha włoskiego motylica ginie w każdym stadium rozwoju, proste,skuteczne i ekologicznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 20:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
najlepiej teraz wystawić ramki w korpusach na mróz to wszystko co przeżyło zginie gwałtowną śmiercią.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji