FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 lutego 2012, 23:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2012, 20:42 - ndz
Posty: 70
Lokalizacja: Olsztyn (Dajtki)
Ule na jakich gospodaruję: brak
Na jakiej ramce gniazdowej najlepiej Tobie się gospodaruje i dlaczego? Jakie wielkości, może niestandardowa konstrukcja? Na jakich pożytkach dana ramka sprawdza się najlepiej a jaka najmniej?

Pozdrowienia :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 10:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Dla pszczół najwygodniejsza jest ramka wysoko-wąska a dla pszczelarza szeroko-niska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 14:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
czyli najlepsza i dla pszczół i pszczelarza powinna być ramka kwadratowa, np. 30x30 cm, ma ktoś takie ule??

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 15:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2012, 20:42 - ndz
Posty: 70
Lokalizacja: Olsztyn (Dajtki)
Ule na jakich gospodaruję: brak
Kilka dni temu przeglądając sieć trafiłem na trapezową ramkę wysoko-wąską da gniazda i szeroko-niskie nadstawki. Szkoda że nie moge tego odnalźć bo ul prezentował się bardzo wesoło :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 16:11 - sob 
Diesel- pisze:
Kilka dni temu przeglądając sieć trafiłem na trapezową ramkę wysoko-wąską da gniazda i szeroko-niskie nadstawki. Szkoda że nie moge tego odnalźć bo ul prezentował się bardzo wesoło


Ul APOSTOLY

viewtopic.php?t=306


Na górę
  
 
Post: 11 lutego 2012, 18:49 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Pawełek pisze:
czyli najlepsza i dla pszczół i pszczelarza powinna być ramka kwadratowa, np. 30x30 cm

Gniazdo dla pszczół na takiej ramce na pewno optymalne i do zimowania i do wiosennego rozwoju, tylko spróbuj kupić lub sprzedać odkład na takiej ramce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 19:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2012, 20:42 - ndz
Posty: 70
Lokalizacja: Olsztyn (Dajtki)
Ule na jakich gospodaruję: brak
anZag pisze:
Gniazdo dla pszczół na takiej ramce na pewno optymalne


Czy o wyjaśnienie można zapytać, dlaczego sześcian 30cm jest optymalny na gniazdo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 19:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Diesel-, dlatego że matka czerwi okręgami, składając jajeczka porusza się po spirali od środka plastra, a przy takiej ramce całe gniazdo ma kształt kuli, najbardziej ergonomiczny,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 21:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Troria,teoria,teoria.
Nie zawsze to co nam się wydaje optymalne takie jest dla pszczół ,praktyka i doświadczenie weryfikuje te prawdy,szkoda że nieraz w sposób dotkliwy dla pszczelarza .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 21:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Zdzisław pisze:
Troria,teoria,teoria.
Nie zawsze to co nam się wydaje optymalne takie jest dla pszczół ,praktyka i doświadczenie weryfikuje te prawdy,szkoda że nieraz w sposób dotkliwy dla pszczelarza .


a no właśnie i dlatego ciągle pszczelarze poszukują tego złotego środka, który byłby idealny dla nich i dla pszczół,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 21:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jest przyjęte i słusznie że ramka wąsko- wysoka stwarza najlepsze warunki bytowania rodzinie,ale jest kłopotliwa praca na takiej ramce ,dlatego każdy stara się znależć droge "na skróty".
Czy to ważne jaki ul ,jaka ramka ? niekoniecznie .
Ważniejszym jest jaki pszczelarz stoj za tym ulem.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2012, 10:09 - ndz 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Pawełek pisze:
matka czerwi okręgami, składając jajeczka porusza się po spirali od środka plastra, a przy takiej ramce całe gniazdo ma kształt kuli, najbardziej ergonomiczny,

Mam pewne wątpliwości co do czerwienia po okręgu ,z moich obserwacji wynika, że czerwi po elipsie taki przynajmniej jest układ czerwiu na plastrze, natomiast kłąb zimowy ma kształt kuli z tego co mi wiadomo.
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2012, 12:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
a jakie masz plastry?? nie przypadkiem prostokątne?? gdzie z racji kształtu ramki matka czerwi elipsami??

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2012, 21:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Witam
Właśnie ja mam kilka uli o ramce 30x30 cm. Takie pierwsze dwa kupiłem od wiekowego pszczelarza. Zaraz będzie napisane, że jak wiekowy pszczelarz to przestarzałe metody. On twierdził, że miał wcześniej warszawskie poszerzone ale przeszedł na niższa ramkę na 30 cm. i dobrze mu się w tych ulach gospodaruje. Ja mam też typowe warszawskie poszerzone ale i te 30x30. Uważam, że może dla pszczół lepsze są te drugie - po prostu lepiej mi w nich zimują i lepiej się rozwijają (są w nich silniejsze rodziny). Nie wspomnę już o pięknych plastrach. Na warszawskich typowych rzadko ale zdarza mi się, ze jak przesadzę może z węzą albo trochę za słaba rodzinka to nie zawsze u dołu ramka jest ładnie odbudowana. Nie zdarza się mi to przy tej niższej. Jeszcze jedno, w roku 2010 w dwóch takich ulach na 12 ramek obsadziłem rodziny z matkami BF pięknie się rozwinęły. Osypu zimowego miałem po pół szklanki w każdym był tylko jeden problem, że wiosna 2011 obydwie te matki czerwiły na trutowo nie był to mój błąd tylko przyrody, kiedy te moje matki w 2010 r. się unasienniały to była plucha i uważam, że miały za mało nasienia co odbiło się już w 2011. Cały 2011 męczyłem się z tymi rodzinami ale na zimę poszły w miarę silne. Teraz dorobiłem jakby drugie takie same korpusy i zobaczę jak będzie w tym roku. Dostaną gniazda (rodnie) na 12 ramek i miodnia tez taka. Zobaczę co z tego będzie i opiszę.Takie to moje spostrzeżenia. Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2012, 22:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Jeszcze chciałem dopowiedzieć , że na tych niższych ramkach matka faktycznie czerwi nie w kształcie elipsy tylko koła. Przy dobrej matce ramki te są zaczerwione praktycznie w całości inaczej niż na typowej ramce warszawskiej poszerzonej gdzie prawie zawsze zostaje wianek miodu na górze. W/g. mnie jest to pewna wada bo na takich ramkach można zagłodzić rodzinę np. po miodobraniu gdy nastanie jakiś okres czasu brzydkiej pogody. W tej samej sytuacji trudno mówić o zagłodzeniu na wyższej ramce gdzie zawsze zostanie pewien zapas miodu.
Mimo to chyba najlepsze są warszawskie zwykłe. Napiszę to co zauważyłem w 2011 roku. A mianowicie : w 2010 roku jesienią pomagając przy układaniu gniazd na zimę starszemu pszczelarzowi (86 lat) dziś już Śp. myślałem, że nie przeżyją mu zimy takie w/g mnie były słabe. Mimo wszystko kazał mi je zostawić w takiej sile na zimę. W roku 2011 w trakcie kwitnienia akacji mój Kolega Mikołaj - tak miał na imię odszedł do Pana a ja po nim odziedziczyłem te rodziny. Wiecie co były najsilniejsze w mojej pasiece. Tak pięknie się rozwinęły wiosna na tych wąskich ramkach - jakie one te ramki miały czarne i dziurawe. Także ten ul mnie zadziwił i myślałem o zrobieniu takich kilku ale wprowadzać trzeci typ ula do pasieki mi się nie uśmiecha.
Trochę jestem gaduła ale to nic !!!

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 12:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2012, 20:42 - ndz
Posty: 70
Lokalizacja: Olsztyn (Dajtki)
Ule na jakich gospodaruję: brak
Ramka 30x30 to nie za mało :?: . Zdaje się że to najmniejszy ul o jakim czytałem do tej pory.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 15:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jak za mała?? 1/2 dadanta jest mniejsza, 1/2 wlkp też, a na obu pszczoły ludzie mają.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 20:23 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja testuję 36/36 (10 Ramek) Jak na razie mi się podoba tylko ramka trochę duża. Wydłużyłem wielkopolską by uzyskać optymalną (według mnie) pojemność gniazda - mam pszczołę bakwast. Drugi typ ramki jaki będę testował od tego sezonu to 435/25(12 ramek ) - ten typ ramki ma mój znajomy który gospodaruje na niej kilkadziesiąt lat i jest zadowolony. Jaki będzie efekt czas pokażę . Chętnie nawiąże kontakt z osobą która na takich ramkach gospodaruje.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 21:30 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Lenin, Tu masz pszczelarza , który całą pasiekę ma na ramce 435 x 24 , (12 ramek w korpusie) . Jest to tzw ramka lwowska, zatwierdzona na zjeździe pszczelarzy w Lwowie w latach 30-tych ubiegłego wieku.
http://www.szlakrzemiosla.pl/s/tworcy/m ... cle/id/150


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 21:37 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Jestem z Albertem w stałym kontakcie . Od niego wypłynął ten pomysł na ramkę.Tylko z tego co wiem to ma ramkę wysoką na 25 , a nie na 24.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 21:53 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Może 25 tego dokładnie nie wiem , jest to ramka warszwska zwykła tylko odwrócona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 21:43 - ndz 

Rejestracja: 22 maja 2011, 17:38 - ndz
Posty: 27
Lokalizacja: mazowsze
Witam
Pszczelarstwo to moje hobby. Mam pasiekę stacjonarną składającą się z 14 uli WP. Pszczołami zajmuję się już prawie 30 lat i do ubiegłego roku uważałem, że WP to bardzo dobry ul. W ubiegłym roku postanowiłem po raz pierwszy pojechać z pszczołami na rzepak. Wtedy okazało się, że WP to o wiele za mały ul. Po tygodniu w najsilniejszych rodzinach wszystkie wolne komórki w gnieździe i całe nadstawki były zalane nakropem. :D Musiałem się ratować przekładaniem pojedynczych ramek nadstawkowych ze słabszych rodzin oraz wirowaniem ramek najwcześniej zasklepionych. Po tym doświadczeniu pomyślałem, że potrzebne są mi bardziej obszerne ule, ale nie chciałem wprowadzać wymiaru ramki. Postanowiłem więc zmodyfikować ul WP. Wykonałem12-ramkowe: korpusy gniazdowe na ramkę 300x310 i nadstawki 300x130. Ul mój składa się z dennicy wysokiej, korpusu gniazdowego, 3 nadstawek i daszka. Konfigurację można zmieniać w zależności od potrzeb. Niestety w ubiegłym roku nie zdążyłem zasiedlić takiego ula, ale w tej chwili mam już gotowych 5 uli i na wiosnę będę chciał przełożyć pszczoły z WP do nowych. Myślę, że nie będzie to trudne, ponieważ korpus gniazdowy i nadstawka pokrywa wysokość ramki WP. Wystarczy więc tylko przełożyć ramki WP do nowego ula i stopniowo wycofywać je uzupełniając ul ramkami o nowych wymiarach z węzą. Tym sposobem pszczoły odbudują nowe ramki, a wycofane jasne można będzie wykorzystać w ulach WP. Te wymiary ramek pozwolą również na zasilanie rodzin w razie potrzeby czerwiem lub wykonywanie odkładów w nowych ulach. Co koledzy sądzicie o moim pomyśle. Po tym sezonie postaram się podzielić spostrzeżeniami z gospodarowania w tym typie uli.
Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:12 - ndz 

Rejestracja: 05 lutego 2012, 21:31 - ndz
Posty: 86
Lokalizacja: Wilcza woj śląskie
Ule na jakich gospodaruję: ostrowski
Witam
To w jakich ulach jest najlepiej, to zależy od wielu czynników, jedni tłumaczą siętym że ma to być wielki ul, wielka ramka, aby matka miała dużo miejsca, i tu bym się z tym zgodził, ale duża ramka tylko do gniazda. Natomiast ja stosuję półnadstawki ostrowskiej do miodowni, i to dlatego że u mnie z pożytkiem jest różnie, ale uważam że w półnadstawkach ramki są w 99% zasklepione i miód jest dojrzały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:12 - ndz 

Rejestracja: 05 lutego 2012, 21:31 - ndz
Posty: 86
Lokalizacja: Wilcza woj śląskie
Ule na jakich gospodaruję: ostrowski
Witam
To w jakich ulach jest najlepiej, to zależy od wielu czynników, jedni tłumaczą siętym że ma to być wielki ul, wielka ramka, aby matka miała dużo miejsca, i tu bym się z tym zgodził, ale duża ramka tylko do gniazda. Natomiast ja stosuję półnadstawki ostrowskiej do miodowni, i to dlatego że u mnie z pożytkiem jest różnie, ale uważam że w półnadstawkach ramki są w 99% zasklepione i miód jest dojrzały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
zbyszek58 pisze:
Witam
Pszczelarstwo to moje hobby. Mam pasiekę stacjonarną składającą się z 14 uli WP. Pszczołami zajmuję się już prawie 30 lat i do ubiegłego roku uważałem, że WP to bardzo dobry ul. W ubiegłym roku postanowiłem po raz pierwszy pojechać z pszczołami na rzepak. Wtedy okazało się, że WP to o wiele za mały ul. Po tygodniu w najsilniejszych rodzinach wszystkie wolne komórki w gnieździe i całe nadstawki były zalane nakropem. :D Musiałem się ratować przekładaniem pojedynczych ramek nadstawkowych ze słabszych rodzin oraz wirowaniem ramek najwcześniej zasklepionych. Po tym doświadczeniu pomyślałem, że potrzebne są mi bardziej obszerne ule, ale nie chciałem wprowadzać wymiaru ramki. Postanowiłem więc zmodyfikować ul WP. Wykonałem12-ramkowe: korpusy gniazdowe na ramkę 300x310 i nadstawki 300x130. Ul mój składa się z dennicy wysokiej, korpusu gniazdowego, 3 nadstawek i daszka. Konfigurację można zmieniać w zależności od potrzeb. Niestety w ubiegłym roku nie zdążyłem zasiedlić takiego ula, ale w tej chwili mam już gotowych 5 uli i na wiosnę będę chciał przełożyć pszczoły z WP do nowych. Myślę, że nie będzie to trudne, ponieważ korpus gniazdowy i nadstawka pokrywa wysokość ramki WP. Wystarczy więc tylko przełożyć ramki WP do nowego ula i stopniowo wycofywać je uzupełniając ul ramkami o nowych wymiarach z węzą. Tym sposobem pszczoły odbudują nowe ramki, a wycofane jasne można będzie wykorzystać w ulach WP. Te wymiary ramek pozwolą również na zasilanie rodzin w razie potrzeby czerwiem lub wykonywanie odkładów w nowych ulach. Co koledzy sądzicie o moim pomyśle. Po tym sezonie postaram się podzielić spostrzeżeniami z gospodarowania w tym typie uli.
Pozdrawiam :)


Warsz. posz. to ul zakończony jeśli chodzi o pojemność.
Ramek gniazdowych tyle a tyle i nadst. 1/2 r, wielk.I to wszystko pojemności ula nie zwiększy.
Ramka warsz. o wysok. 310mm. i nadst 130mm. pozwoli na zwiększanie pojemności tego ula w sposób nieograniczony.Jest jedno ale-została zepsuta zimowla w takim ulu o ramce 300x310.I to jest bardzo poważny błąd .Jedno poprawione a drugie zepsute.
Niema lepszej ramki do zimowli wśród wszystkich typów uli z pominięciem korpusowych jak ramka warsz. posz..To jest 435mmx300mm.Niema takiej drugiej ramki tak dostosowanej do zimowli.

Należało zbudować ul warszawski poszerzony jako kombinowany ale korpusowy z nieograniczoną pojemnością na każdy pożytek.
Podstawa tego ula jest korpus gniazdowy na 10 ramek [nie więcej] warsz. posz. 435x300 plus 3 nadstawki na ramkę 1/2 warsz.posz.czyli 210x300 tak aby do dwóch zestawionych korpusików mogła by wejść pełna ramka wars.posz.
Warunki do zimowli niezmienione.Pojemność ula z trzema nadstawkami to 25 ramek 435x300.i można zwiększać poprzez dodawanie nastepnych półnadstawek.Jeśli chcemy dodać węzę na dół -przenosimy pełne ramki do góry do dwóch nadstawek.
Jeśli chodzi o budowę takiego ula to przód i tył ocieplony boki mogą być ocieplane lub nie.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:48 - ndz 
Meteor. Dobrze że trafiłem na Ciebie. Co byś powiedział o takim zestawie korpusowym? 5 x pólkorpus wielkopolski 10-cio ramkowy. Pełny korpus odpada ze względu na kręgosłup. Czy jest możliwość zimowania na trzech połówkach w naszych stronach. Ja jestem spod Kraśnika a Ty Kolbuszki.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
jesli bedziemy patrzec jak same pszczoły, jak zagospodarowywują przestrzen, to nie przekraczaja 30 cm, i buduja plastry i do metra, kiedyś zrobiłem doswiadczenie zrobiłem sobie ul czyli zbite cztery deski 50 na 50 i na metr wysokie, osadziłem w tym rójke, tylko do celów obserwacyjnych i z moich obserwacji zagospodarowały nie wiecej jak 25 cm na 25, tak doszły prawie do dna ula po trzech latach wygniotłem z tego jakieś 35 l ,bo nie dawałem rady z rojami, pszczoły maja taka wade ze jak jest pełen ul to pluja rojami, w trzecim roku gospodarki miałem 7 roi z tego ula ale do tematu jesli mamy patrzec na idealne warunki dla pszczół,, to chyba WP byłby idealny jesli natomiast chodzi o wielkosc to chyba gdzies widziałem WP korpusowy i z mojego doswiadczenia to byłby najlepszy ul choć sam gospodaruje na WL ale zmiana mnie osobiscie przeraża


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 23:07 - ndz 
meteor pisze:
Należało zbudować ul warszawski poszerzony jako kombinowany ale korpusowy z nieograniczoną pojemnością na każdy pożytek.


Już takie są produkowane , możesz sobie sprawić http://www.polskipszczelarz.pl/e-sklep/ ... rzane.html :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 23:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Cordovan pisze:
meteor pisze:
Należało zbudować ul warszawski poszerzony jako kombinowany ale korpusowy z nieograniczoną pojemnością na każdy pożytek.


Już takie są produkowane , możesz sobie sprawić http://www.polskipszczelarz.pl/e-sklep/ ... rzane.html :wink:


Nie ,polskipszczelarz robi to co kiedyś było robione za PL z ta różnica że korpus gniazdowy ma 10 r. warsz. posz.Natomiast nastawka to dalej 360x130.Jest to ul kompatybilny z korpusowymi tak że na gorę można wstawić nawet cały korpus wielkopolski.
Ja piszę o innym typie ula .Nazwałem go warszawskim poszerzonym kombinowanym.Ramka nadstawkowa to 1/2 ramki warszawskiej poszeżonej a nie 1/2 wielkopolskiej.


Do kolopika jak najbardziej można zimować na trzech korpusach 1/2.
Ja zimuje na dwóch pełnych korpusach -ramka 36x20 cm..Na razie jedna rodzina osypana ale z winy matki.
Natomiast beleczki ramki górna i dolna mojej ramki maja szerokość 2cm a nie 2,5cm.Grubość taka sama 1cm.
Ja Ci odpisał.
Powtórzę jeszcze raz że możesz pisać na mejla-jest na stronie mojej.Możemy się nagadać na skaj-pie za darmo i do oporu.
Jak Ci będzie mało w pogotowiu pszczelarskim jest telefon podany .

Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2012, 00:13 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
A ja takie od polskiegopszczelarza mam już jeden i jeszcze będe miał cztery i w tym roku będe na nich gospodarował, obecnie mam warszawskie poszerzane 18 ramkowe i z nadstawkami 1/2 wielkopolska na 15 ramek, tak, że nie zmieniam ramek w pasiece, a tylko system na korpusowe i zobacze co to będzie. Na WP narazie 13 zazimowane i wszystkie żyją, a korpus gniazdowy jest na 10 ramkach czyli powinno być dobrze, zimowałem od 6-9 ramek. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2012, 16:45 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2011, 17:38 - ndz
Posty: 27
Lokalizacja: mazowsze
meteor pisze:
Ramka warsz. o wysok. 310mm. i nadst 130mm. pozwoli na zwiększanie pojemności tego ula w sposób nieograniczony.Jest jedno ale-została zepsuta zimowla w takim ulu o ramce 300x310.I to jest bardzo poważny błąd .Jedno poprawione a drugie zepsute.
Niema lepszej ramki do zimowli wśród wszystkich typów uli z pominięciem korpusowych jak ramka warsz. posz..To jest 435mmx300mm.Niema takiej drugiej ramki tak dostosowanej do zimowli.


Do zimowli planuję pod korpus gniazdowy dawać nadstawkę, co pozwoli utrzymać nadal wysokość ramki do zimowli w granicach 435mm.

Cordovan pisze:
Już takie są produkowane , możesz sobie sprawić http://www.polskipszczelarz.pl/e-sklep/ ... rzane.html :wink:


Właśnie widziałem ten typ ula, ale o kręgosłup trzeba dbać. Mam już swoje lata i współczuję każdemu, który będzie chciał podnieść korpus gniazdowy np. w celu wymiany dennicy. Dlatego u mnie skrócona jest ramka gniazdowa. Natomiast ramki nadstawkowe nie są 1/2 wlkp.(360x130) tylko 300x130, aby można było w tym ulu umieścić rami WP pełne(300x435)
Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji