FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 18:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 marca 2012, 21:48 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Witam.
Na 6 uli osypały mi się dwie rodziny. W ulach pozostało sporo pokarmu bez widocznej pleśni i wyglądającego na dobry stan. Czy mogę ten pokarm wstawić do innych rodzin czy lepiej nie?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 21:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Jarek,
zdania są podzielone.
Jak jesteś pewny, że rodziny nie osypały się z przyczyn chorobowych to nie ma wielkiego ryzyka. Jednak pewności bez badań nie będziesz miał.
Ja bym wolał to spalić niż ryzykować (może to efekt przewrażliwienia po świeżo odbytym szkoleniu z chorób :) ) , ale wielu kolegów używa z powodzeniem - czyli decyzja i ryzyko Twoje.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 21:55 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Dokładnie nie wiem dlaczego się osypały, jedna rodzina jakby z głodu mimo pełnego ula, druga rodzina nie mam pojęcia, przy przeglądzie wiosennym ul był pusty bez pszczół.
Wszystkie rodziny karmione tak samo, w podobnej kondycji (na pewno te dwie nie były ani najmocniejsze ani najsłabsze)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 21:58 - śr 
Jarek pisze:
Witam.
Na 6 uli osypały mi się dwie rodziny. W ulach pozostało sporo pokarmu bez widocznej pleśni i wyglądającego na dobry stan. Czy mogę ten pokarm wstawić do innych rodzin czy lepiej nie?

Jeżeli rodzina była zdrowa to tak
a dlaczego się osypały ?? muszą być przyczyny jakieś :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2012, 23:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Osobiście śpiewając "Płonie ognisko i szumią knieje" puściłbym to wszystko z dymem. Ul wyczyścił, opalił. Jak pszczoły uciekają z miejsca swojego zamieszkania, to coś tam musi być nie tak.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 23:22 - śr 
adriannos pisze:
Osobiście śpiewając "Płonie ognisko i szumią knieje" puściłbym to wszystko z dymem.

I takim ot sposobem za parę lat węzę będziemy oglądać ale w muzeum :pala:
Po co palić wytopić i sprzedać wosk :idea:


Na górę
  
 
Post: 29 marca 2012, 00:10 - czw 
Boguś wytop wosk z ramek z zimowym pokarmem i pewnie pyłkiem, nie opłaca się w żadnym razie, zabawy po pachy a zysk wątpliwy.


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 22:04 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
A co myślicie o takim przypadku. Przed zimowlą podzieliłem pszczoły w jednej pasiece na dwie grupy, te które rozwijały się właściwie (10 ramek na czarno) i te które uważałem, że nie przezimują (4-5 ramek na czarno).W sumie 12 uli rodzin silnych i 6 rodzin słabych.
Dokarmiłem wszystkie w wystarczającej ilości. Leczyłem pszczoły tylko w tych 12 ulach silnych
(paski), 6 słabych w ogóle nie leczyłem.
Po zimie zaobserwowałem, że 6 rodzin słabych wszystkie przezimowały, są słabe ale żyją. A z 12 silnych zostało 4, które są średnie. W tych 8 zostało po 10 ramek poszytego pokarmu nie tkniętego czyli pszczoły zniknęły przed zimą po leczeniu .
I co teraz z tym pokarmem zrobić? Wyrzucić - nie sądzę.
Czy powinienem zacząć być zwolennikiem teorii spiskowej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 22:08 - ndz 
Te paski to jak pisał bodajże Bociank było psu w budzie powiesić, taka ich skuteczność.


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 22:11 - ndz 
singer, należało by zapytać czy te silne rodziny rozwijałeś tak by te 10 ramek to była pszczoła zimowa czy 80% z nich to letnie, które nie wróciły do ula przed zimowolą a resztę jaka się osypała z nich wyniosła garstka pszczół zimowych, które sobie nie poradziły. W słabych rodzinach miałeś pewnie ich niewiele ale za to pszczołę zimową jaka uwiązała niewielki kłąb i przetrwała. Pomyśl w tym kierunku. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 22:25 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Rzeczywiście mogło taka sytuacja zaistnieć , jednam nie wydaje mi się że na taką skalę. W wszystkich ulach wymieniłem matki na młode a one czerwiły w lipcu jak opętane. Hipoteza że nie było tam wystarczającej ilości pszczół zimowych aby obsiadły 10 ramek wydaje mi się prawdziwa, jednak z pewnością mogę założyć, że minimalna liczba ramek, które mogłyby pokryć to 6-7. Przy 6-7 ramkach powinny wszystkie przezimować. Jeżeli by coś było nie tak z wielkością gniazda, to osypały by się w ulu. I przede wszystkim zauważyłbym że zaczęły jeść pokarm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 23:02 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Piszesz ze wymieniłes w lipcu matki i one bardzo dobze czerwiły a kiedy podkarmiałes te rodziny bo na początku sierpnia to zalały gniazdo i matki nie miały gdzie czerwic. A trzeba pamietac ze jajo złozone na początku sierpnia to pszczoła doczeka wiosny. A jajo złozone w lipcu do 30 to pszczoła nie doczeka wiosny tylko padnie przed zimo ale pujdzie do osypu zimowego. Zebys dał drugi korpus a na nim krata to matki by czerwiły dokonca wrzesnia i by wszystkie rodziny by doczekały wiosny. Te ramki z pokarmem możesz wykożystac do odkładów kture bendziesz robił na wiosne. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 23:06 - ndz 
miły_marian, czyli dobrym tropem kolegę singer, naprowadzam. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 23:25 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak najbardziej popieram ciebie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2012, 23:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
singer pisze:
(...) W tych 8 zostało po 10 ramek poszytego pokarmu nie tkniętego czyli pszczoły zniknęły przed zimą po leczeniu .
I co teraz z tym pokarmem zrobić? Wyrzucić - nie sądzę.
(...)

Jak nie są pobrudzone odchodami, to ja bym je wykorzystał w kilku rodzinach. Wcześniej je spryskaj rapicidem. Nie chętnie będą je zasiedlać pszczoły (zapach). Ale lek działa. Motylicy też on śmierdzi. Ale uważaj przy dłuższym przechowywaniu, bo jak wywietrzeje, to motylica ci te plastry zniszczy.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2012, 20:25 - wt 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Ramki czyste jak dopiero zalane.
Z tym dokarmianiem to w naszym terenie dokarmianie właściwe zaczyna się w połowie sierpnia tak że pszczoły miały miejsce gdzie czerwić.
Dobre spostrzeżenie z tym dokarmianiem, muszę sprawdzić jak ta linia pszczół układa nakrop czy nie zalewa gniazda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji