FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 04:18 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 lipca 2008, 11:31 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Witam

Mieszkam w woj. zachodniopomorskim moi rodzice z wujem mają pasiekę 20 uli od około 10 lat jakieś pół roku temu zainteresowałem się tematyką pszczelarską i czytając na bieżąco to forum zauważyłem że jest coś takiego jak rasy pszczół :P wiedząc że pszczoły jakie posiadamy to "kundle" myślę że dobrze było by nadać im jakąś rasę by były bardziej miodne, łagodne, lepiej zimowały itp... gdy zacząłem się rozglądać po rasach zaciekawiła mnie

Linia PRIMA
Wyprowadzona z krainek niemieckich i Sklenarów. Pszczoły jasno ubarwione, mało ruchliwe, silnie trzymające się plastrów i bardzo łagodne. Linia o bardzo dobrej dynamice rozwoju wiosennego, tworząca silne rodziny. Charakteryzuje ją bardzo dobra miodność i wykorzystywanie pożytków w ciągu całego sezonu. Ograniczanie matek w czerwieniu następuje już na pożytkach wczesnych. Nierojliwe. Zimują bardzo dobrze.
Linia GEMA
Linia powstała z populacji pszczół sprowadzanych z Austrii T,Si,L, oraz Jugosławii. Pszczoły odznaczają się wysoką miodnością, szczególnie dobrze wykorzystują pożytki średnio wczesne i późne. Linia o dobrej dynamice rozwoju wiosennego, tworzy silne i bardzo silne rodziny. Ograniczanie matek w czerwieniu występuje przy pożytkach intensywnych i późnych. Nastrój rojowy, w który wchodzi rzadko jest łatwy do zwalczenia. Pszczoły łagodne, dość ruchliwe, ale dobrze trzymające się plastrów. Chętnie zajmują nadstawki i górne korpusy. Bardzo dobrze zimują.

Berlinka-Niemka
Cechuje ją duże wyrównanie morfologiczne oraz bardzo wysoka miodność. W wyniku pracy hodowlanej poprawiono w tej linii plenność. Pszczoły wykazują bardzo dużą łagodność. Są mało ruchliwe i silnie trzymają się plastrów. Bardzo dobrze zimują i odznaczają się doskonałą dynamiką rozwoju. Pochodzi z instytutu w Oberursel z Niemiec.
Pszczoły są duże, jasno ubarwione, bardzo łagodne, mało ruchliwe, dobrze trzymające się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Mają tendencję do cichej wymiany, w ulu często czerwią dwie matki. Zimują bardzo dobrze. Wiosną późno podejmują czerwienie. Mają bardzo dużą dynamikę rozwoju co powoduje że na pożytek rzepakowy uzyskują już bardzo dużą siłę (3 korpusy). Wielkopolskie wyróżniającą je cechą jest utrzymywanie dużej aktywności lotnej pszczół przez cały dzień. Wskaźnik produkcji miodu waha się w zależności od typu kojarzenia od 125%.


I nie wiem co dla mnie było by najodpowiedniejsze głównym pożytkiem w mojej okolicy jest rzepak na który mam możliwość wywiezienia uli jest trochę akacji lipy ogrom łąk i mogę wywieźć pszczoły pod las. Pracujemy na ulach wielkopolskich leżakach z możliwością założenia nadstawki wszystko swojej konstrukcji Chciałbym pszczoły przy których łatwo się pracuje :D

Więc koledzy co proponujecie ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lipca 2008, 12:50 - pn 
Ja zamiast Rzepaku mam Mniszek
mam wszystkie te linie które wymieniłeś dorzucił bym do tego Sklenara i Troisek poszukał hodowcy od którego możesz nabyć matki i wymieniał
takie jest przynajmniej moje zdanie i opińja na temat tych linii są bardzo dobre od wczesnych po późne pożytki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2008, 22:09 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Czekam na opinie innych urzytkowników czy na tym forum jest tylko BoCiAnK ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2008, 22:22 - śr 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
proponuje wszystkie i sam ocenisz, która ci najbardziej odpowiada


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2008, 22:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Dobre typy matek bociank podpowiedział.Oprócz łagodnosci i miodnosci trzeba wziąść pod uwagę linie które lubią pracować w leżakach .Dobrze by było aby nie była pszczoła preferująca ule korpusowe.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2008, 09:43 - czw 
Ja dołoże swoje trzy grosze. Nabyłem matki buckwast od hodowcy kolegi Michała z Buska Zdroju w naszym forum - leo 38+ . To po bawarskiej reproduktorce GZ. Są super. Mnie zachęciły aby szerzej iść w tym kierunku Gorąco posdrawiam mirek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2008, 10:39 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
tpuzio pisze:
Dobre typy matek bociank podpowiedział.Oprócz łagodnosci i miodnosci trzeba wziąść pod uwagę linie które lubią pracować w leżakach .Dobrze by było aby nie była pszczoła preferująca ule korpusowe.
Pozdrawiam


Prosił bym o napisanie jakie pszczoły lubią pracować w leżakach z nadstawkami bo chyba nigdzie nie było takiego tematu

Podczas szukania znalazłem to ale to mi nie wystarczahttp://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=237


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2008, 22:23 - czw 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
kałkazkie lubią składać miód w w części gniazdowej ula, niechętnie przechodzą do nadstawek tyle że nie nadają się na wczesne pożytki (pózno się rozwijają)
myślę ze wszystkie rasy i line nadają się do leżaków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2008, 22:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Jest na forum więcej charakterystyk ras i lini-trzeba spokojnie poszukać.
Ja mogę poddać pod rozwagę krainkę Ca.
Na wczesne pożytki i na pózniejsze.Miód lokuje chętnie w gniezdzie a potem w nadstawce.Przydatna w rejonach o wczesnej wegetacji roślin,a więc zachodnie i srodkowe części kraju i na Pomorze.Taki opis znalazłem.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2008, 10:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Na moim terenie na rzepak dochodzi dobrze

Vigorka (Czeszka) od Jaronia
CJ10 z Czermina
Kortówka od Wilde

to jest opinia pszczelarzy z naszego terenu.

Niektórzy chwalą (zależy od roku) Alpejkę od Loca

Kortówka lata nawet w chłodne dni (ale z nią jest ten problem że wlatach dużej zachorowalności na grzybicę wapienną, ciężko z nią sobie poradzić)

Nabywamy matki reprodukcyjne unasiennione w/w linii i prwadzona jest pasieka na córkach naturalnie unasienninych na naszym terenie.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2008, 11:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
krzysglo pisze:
Na moim terenie na rzepak dochodzi dobrze

Vigorka (Czeszka) od Jaronia
CJ10 z Czermina
Kortówka od Wilde

to jest opinia pszczelarzy z naszego terenu.

Niektórzy chwalą (zależy od roku) Alpejkę od Loca

Kortówka lata nawet w chłodne dni (ale z nią jest ten problem że wlatach dużej zachorowalności na grzybicę wapienną, ciężko z nią sobie poradzić)

Nabywamy matki reprodukcyjne unasiennione w/w linii i prwadzona jest pasieka na córkach naturalnie unasienninych na naszym terenie.



i widzisz a ja miełem matki które wymieniłes i kortówka to była totalna pomyłka na serie matek dosłownie dwie były możliwe a reszta totalna pomyłka a vigor był niby ok aczkolwiek w drugim roku uzytkowania był taki ospały że inne rodziny już pięknie latały a tutaj coś bzykało tak samo z ustaniem lotów, jako pierwsze kończyły vigory, co jedynie należy zwrócić uwagę to moje matki były zakupione a nie z własnej hodowli więc ja osobiście zauwazyłem że matki co się samemu wychowa są trochę inne niż takie same zakupione,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji