FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 04:15 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 września 2012, 14:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sierpnia 2012, 08:49 - czw
Posty: 254
Lokalizacja: Jarosław
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-->dadant
Witam
Przygotowywałem dziś ul wielkopolski poszerzany (ok 20 ramek) do zwężenia gniazda i natrafiłem na dziwną sytuację tzn układ ula wyglądał mniej więcej tak 2 ramki (pierzga, miód), 3 ramki czerw, 2 ramki miód, 1 ramka pierzga, 3 ramki czerw i reszta miód. Na moje oko oznacza to że matula miała pomocnicę. Więc scaliłem ramki z czerwiem, miodem i pierzgą. Nie jestem pewien czy zrobiłem dobrze, więc proszę o waszą opinię.










l


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2012, 15:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
U mnie w 12 ramkowym ulu jak teraz to i w sezonie dzielą siebie gniazdo na jakiś czas właśnie w ten sposób. Ramka pokarmu ze 3 czerwiu ramka pierzgi potem znowu kilka ramek czerwiu. Dodatkowo teraz wydaje mi się że świeża ramka np raz przeczerwiona jest omijana przez matkę i tam składają pierzgę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2012, 18:46 - wt 
Nie dziwcie się przecież pszczoły doskonale wiedzą jak rozlokować sobie zapasy zarówno nakropu jak i pierzgi jakie mają im zostać na zimowlę jak i na dotuczenie pszczółek które się wygryzą i mają zostać w kłębie zimowym. Pszczoły nie wiedzą że my im zawęzimy gniazda dlatego tak rozlokowują zapasy i pierzgę jak by miały zimować na tylu ramkach co mają. :wink:

sinat-ra pisze:
Więc scaliłem ramki z czerwiem, miodem i pierzgą. Nie jestem pewien czy zrobiłem dobrze, więc proszę o waszą opinię.

zawężając gniazda do zimowli teraz jeszcze teoretycznie przy silnej rodzinie mogłeś ten układ zmienić choć uważam że niezbyt to było konieczne. Pytanie tylko czy układając gniazdo zawęziłeś je i zamknąłeś zatworami czy tylko pozmieniałeś im układ ramek bo to ogromna różnica. :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 września 2012, 19:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
sinat-ra, to twój błąd, kto mądry ma gniazdo na 20 ramkach? dla mnie jest jasne, matka wcześniej czerwila w dalszej części obijając ramki z przodu ula, te ramki częsciowo pszczoły zalewały i składały tam pierzgę, matce brakło tam miejsca więc przeszła na te puste ( tutaj jeszcze jest kwestia wcześniejszych zimnych nocy, a teraz są cieplejsze), tam gdzie jest przewaga młodego czerwiu tam pszczoły szykowały sobie gniazdo zimowe, zalewając i traktując te ramki ze środka jako ostatnie ramki gniazda zimowego.

Cordovan pisze:
Nie dziwcie się przecież pszczoły doskonale wiedzą jak rozlokować sobie zapasy zarówno nakropu jak i pierzgi jakie mają im zostać na zimowlę jak i na dotuczenie pszczółek które się wygryzą i mają zostać w kłębie zimowym. Pszczoły nie wiedzą że my im zawęzimy gniazda dlatego tak rozlokowują zapasy i pierzgę jak by miały zimować na tylu ramkach co mają.



Przemku, pszczoły nie układają gniazda zimowego na tylu ramkach ile mają, gdybyś tyle nie tasował ramkami wiedziałbyś że gniazda zimowe pszczoły układają na tylu ramkach ile faktycznie zajmą.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2012, 20:16 - wt 
Pawełek pisze:
Przemku, pszczoły nie układają gniazda zimowego na tylu ramkach ile mają, gdybyś tyle nie tasował ramkami wiedziałbyś że gniazda zimowe pszczoły układają na tylu ramkach ile faktycznie zajmą.
I tu się mylisz, masz dla przykładu leżak wz czy wp i w nim 12 ramek i masz nawłoć - zawalą wszystkie ramki układając tak zapasy, że wszystkie ramki zapełnią i czy będą miały 12 czy 8 układ zapasów będzie taki sam niezależnie ile z tego później zajmą. :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 września 2012, 20:25 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pawełek pisze:
Przemku, pszczoły nie układają gniazda zimowego na tylu ramkach ile mają, gdybyś tyle nie tasował ramkami wiedziałbyś że gniazda zimowe pszczoły układają na tylu ramkach ile faktycznie zajmą.


Dokładnie tak jest widać to zaraz po zakarmieniu pszczół na 10 ramkach wielkopolskich ,najpierw rozlokują pokarm na 9-10 ramkach ,a kiedy wygryzie sie juz czerw to z bocznych ramek przeniosą pokarm i ułożą sobie gniazdo i pokarm bedzie na 7-8 ramkach .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2012, 20:33 - wt 
Wybaczcie chyba mam inne pszczoły. :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 września 2012, 20:58 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cordovan pisze:
Wybaczcie chyba mam inne pszczoły. :wink:

Pszczoły masz takie same tylko inaczej układasz gniazdo na zime. :mrgreen:
Po prostu przy twoim układzie musisz zazimować pszczoły na 7-8 ramkach żeby zawalały od początku środek gniazda na środku ula tam gdzie masz czerw bo Ci spadną z głodu jak zazimujesz na 10 .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2012, 06:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
MB33 pisze:
Cordovan pisze:
Wybaczcie chyba mam inne pszczoły. :wink:

Pszczoły masz takie same tylko inaczej układasz gniazdo na zime. :mrgreen:
Po prostu przy twoim układzie musisz zazimować pszczoły na 7-8 ramkach żeby zawalały od początku środek gniazda na środku ula tam gdzie masz czerw bo Ci spadną z głodu jak zazimujesz na 10 .
Pozdrawiam Tomek

prawda, dodam tylko że przy obfitych pożytkach w sierpniu pszczoły zaleją wszyctkie ramki jakie mają. Inaczej wygląda sprawa np u mnie gdzie nawłoć jest owszem ale tylko rozwojowa, i pszczoły mają możliwość układania zapasów po swojemu.
Tomek ma rację Ty Przemku musisz układać gniazda na 7-8 bo wtedy złożą pokarm tak żeby kłąb miał go nad sobą a nie na wszystkich ramkach po trochu. No i dwa daj im w ogóle ułożyć te gniazda a nie grzebiesz i tasujesz ramkami co tydzień.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2012, 07:25 - śr 
Pawełek pisze:
Tomek ma rację Ty Przemku musisz układać gniazda na 7-8 bo wtedy złożą pokarm tak żeby kłąb miał go nad sobą a nie na wszystkich ramkach po trochu. No i dwa daj im w ogóle ułożyć te gniazda a nie grzebiesz i tasujesz ramkami co tydzień.
Ja mam ułożone gniazda na 8 ramkach oczywiście w słabszych rodzinach i pod gniazdem maja półkorpus z 8 ramkami suszu, silniejsze rodziny zimuje na 2x8 ramek w pełnych dwóch korpusach i nie mieszam ramkami jak sądzicie. Przegląd początkiem sierpnia, później w połowie a 28 sierpnia ułożone gniazda i dostały po wiaderku apofood. Ja bez potrzeby w gniazdach nie grzebię bo i po co popatrzę na wylot i wiem co się dzieje. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji