FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 maja 2024, 00:27 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 września 2012, 15:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Zastanawiam się nad odebraniem w przyszłym roku nieco miodu nawłociowego. Jednak wiem, że nie będę karmił inwertem tylko cukrem no i wiem, że nie będę zakarmiał pszczół późno.

Wykombinowałem to sobie tak:
15-20 lipiec miodobranie i brak pożytków aż do nawłoci, więc daję nad gniazdo korpus i daję po 2-3 litry syropu tak żeby przerobiły około 80% pokarmy na zimę. Jakiś tydzień przed nawłocią przerywam podawanie syropu i po tygodniu wkładam nad gniazdo(nad kratę) półkorpus z suszem a na nim stoi korpus zapełniony plastrami częściowo zasklepionymi) z syropem.

I tu jest główna wątpliwość, czy istnieje ryzyko przeniesienia syropu "w dół" i zapaprania miodu?? Czy też pszczoły zaleją półkorpus bez znoszenia pokarmu z góry.

Proszę o wskazówki, szczególnie kolegów którzy wiedzą a nie "wydaje im się".

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 16:22 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNING musisz sam sprawdzić wiesz jak to jest na forum i z pszczelarzami każdy bedzie inaczej krakał. To zalezy też w dużej mierze od ramki i jeszcze wielu czynników, przy powałce mogą składować u gory tak samo jak z beleczkami ,a juz przy foli jako powałka niekoniecznie .
Moim zdaniem słabsze rodziny przeniosą pokarm .Musi byc cały poszyty.
Późnym latem pszczoły mają tendencje do składowania nektaru do gniazda.
Przetestuj kilka rodzin tak ,a kilka odbierz im ten korpus z poszytym pokarmem i przechowaj do jesieni ,a nad gniazdo na nawłoć daj pustą półnadstawke ,a nawet 2,3 bo to nie ma żartów po 25 kg jeszcze koledze naniosą miodu. :lol:
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 16:24 - śr 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
CYNIG,
z moich obserwacji wynika, że pszczoły nie lubią robić kilka razy tej samej roboty. Raz złożony w ramkach pokarm już tam zostaje.
Szczególnie jeśli jest u góry. No chyba, że mają za mało, albo po sąsiedzku jest czerw, wtedy naturalnie sobie podjedzą.

W tym roku dałem nad powałkę ramki z poszytym pokarmem do osuszenia.
Z lenistwa przejechałem tylko parę razy wałkiem z kolcami, żeby podziurawić zasklep. Po paru dniach zajrzałem - pszczoły naprawiły zasklep, pokarm został w ramkach. Przeniosły dopiero jak porządnie odsklepiłem widelcem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 16:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
W ramach uściślenia, jako nadstawka na miód by poszła 1/2 wielkopolskiej.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 19:04 - śr 
CYNIG pisze:
Wykombinowałem to sobie tak:
15-20 lipiec miodobranie i brak pożytków aż do nawłoci, więc daję nad gniazdo korpus i daję po 2-3 litry syropu tak żeby przerobiły około 80% pokarmy na zimę. Jakiś tydzień przed nawłocią przerywam podawanie syropu i po tygodniu wkładam nad gniazdo(nad kratę) półkorpus z suszem a na nim stoi korpus zapełniony plastrami częściowo zasklepionymi) z syropem.

I tu jest główna wątpliwość, czy istnieje ryzyko przeniesienia syropu "w dół" i zapaprania miodu?? Czy też pszczoły zaleją półkorpus bez znoszenia pokarmu z góry.

Nie wiem czy bierzesz moje zdanie pod uwagę ale napisze tak: Jeśli będą miały zapas na zimę poszyty w górnym korpusie nie ruszą go, jeśli nieposzyty a dasz między gniazdo a korpus z zapasami półkorpus zniosą w sierpniu ci najpierw do gniazda to co muszą mieć (ich żelazny zapas) a potem przeniosą nad gniazdo w półkorpus to co będą miały w górnym korpusie traktując to jako zapasy na zimę, domieszają do tego nawłoci i dopiero poszyją, jak zaszyją półkorpus dopiero będą składały w górnym korpusie. Kwitnienie nawłoci to już taka pora roku, że pszczoły znoszą do gniazda i nad nie z góry a nie wynoszą w górę. Po lipie przygotowując zapasy zimowe daj syrop w dużych dawkach 5 litrowych ale z odstępami po 4-5 dni na odparowanie i rozłożenie zapasów, bierz też pod uwagę to że część z tego co podasz pójdzie na rozwój rodziny. :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 września 2012, 19:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Jak widać sytuacja jest niepewna :(
Czyli pewnie część rodzin potraktuję jako nawłociowo - produkcyjne, część jako przerobowo - cukrowe a część jako grupę do testów. Tylko będę musiał przemyśleć metodykę doświadczenia, tak żeby mieć jednoznaczny wynik.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 22:25 - śr 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
CYNIG,
Witam. Nie piszesz nic o proporcjach użytego cukru w stosunku do wody.
Zakladam, że wykonany zostanie roztwór 3:2. Jeżeli tak, to są duże szanse przy silnych rodzinach, że doprowadzą one do zagęszczenia syropu i zdążą go w znacznej części zasklepić. Wtedy nic się nie będzie dzialo. Przenoszenie nie nastąpi. Przy niższym stężeniu np. 2:1 do 1:1 będą się bawić z odparowywaniem traktując syrop jako pożytek. Dając dużą dawkę syropu np. 5 l z nieograniczonym dostępem pszczól do jego pobierania też nie za bardzo można liczyć na jego szybkie zasklepienie. Przeniosą go szybko i na ogól w najbliższe puste miejsca, ale z zasklepieniem go trzeba czekać. Jak dlugo ? Diabli wiedzą kiedy dokladnie to może nastąpić. Bywa różnie. Jest za wiele niewiadomych po drodze.
Ktoś radzil próbować. I chyba nie ma innego wyjścia.

Z moich obserwacji wynika,że zasklepianie następuje najszybciej przy podawaniu syropu mocno stężonego, stale podawanego i malymi dawkami.
Co jest oczywiste. Ale tutaj chodzi o czas.
Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 23:13 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomek52 pisze:
Przy niższym stężeniu np. 2:1


Kolego to jest gęstszy syrop od 3/2 .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji