FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 03:14 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaka dennica...
Post: 05 października 2012, 21:31 - pt 

Rejestracja: 22 września 2012, 22:28 - sob
Posty: 29
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. i Dadanty 1/2
Kto z forumowiczów podpowie i uzasadni, jaka dennica (niska lub wysoka) jest lepsza w 10 ramkowym ulu wielkopolskim?
Pozdrawiam Jurek

_________________
Pozdrawiam Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 04:47 - sob 
Tajden, zdecydowanie niska i najlepiej osiatkowana. Uzasadnienie jest proste, nie ma w takowej dennicy dzikiej zabudowy w sezonie jak w przypadku dennicy wysokiej, na zimowlę na taką dennicę dajesz półkorpus dopiero na to korpus gniazdowy, na czas odymiania zasuwasz wkładkę w dennicy a jak rodzina silna zimujesz na samej siatce. Temat wielokrotnie opisywany na forum i uzasadniany, poszukaj, poczytaj. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 października 2012, 16:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
Czyli rozumiem że jedynym problemem w wysokiej dennicy jak piszesz Cordowan - jest dzika zabudowa? Ok alejak jest wkładka która uniemożliwia taką zabudowę to co? Ja mam wysokie i nic mi nie zabudowują. A mam takie :
Obrazek
Nie trzeba podkładac kurpusów itp. Szybko można zmodyfikowac /wymienić, zamknąć podczas przewożenia itp. Uważam że są b.db.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 16:15 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Tajden pisze:
Kto z forumowiczów podpowie i uzasadni, jaka dennica (niska lub wysoka) jest lepsza w 10 ramkowym ulu wielkopolskim?
Pozdrawiam Jurek

ja do uli 1/2 wielkopolski stosuję dennicę uniwersalną "ratajczaka"
podkarmiaczki mi nie działają, ale poławiacze pylku tak i pszczoły na 3x 1/2 zimuja mi świetnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 19:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BartekOpole pisze:
Nie trzeba podkładac kurpusów itp. Szybko można zmodyfikowac /wymienić, zamknąć podczas przewożenia itp. Uważam że są b.db.


takie pudełko ze sklejki szalunkowej troche waży chociaż tyle dobrze że z topolowej a nie brzozowej... ale mniejsza o to
niech każdy ma co chce w swojej pasiece ważne żebyście byli zadowoleni z pracy z takim a nie innym sprzętem... to co jest dobre dla jednego niekoniecznie spełnia oczekiwania drugiego dlatego mamy tyle rozwiązań i typów uli żeby każdy dobrał to co mu odpowiada w jego typie gospodarki

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 20:26 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Trzeba napisać wprost.
Głęboka dennica nadaje się tylko do tego aby ją odwrócić do góry dnem i ewentualnie użyć jako podstawki pod ul. :D
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 20:35 - sob 
:brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
  
 
Post: 06 października 2012, 20:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
kolopik pisze:
:brawo: :brawo: :brawo:
klakier :mrgreen:

jak dla mnie to niska tańsza ale wysoka też ma zalety, póki co w nowych dadantach mam niską ale ciągle myślę o wysokiej ... zbieram za i przeciw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 20:45 - sob 
tikcop pisze:
zbieram za i przeciw

Zbieraj, zbieraj a na przedwiośniu będziesz tam pchał Bóg wie co aby zmniejszyć kubatórę gniazda.


Na górę
  
 
Post: 06 października 2012, 20:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
kolopik pisze:
tikcop pisze:
zbieram za i przeciw

Zbieraj, zbieraj a na przedwiośniu będziesz tam pchał Bóg wie co aby zmniejszyć kubatórę gniazda.


rany jak ja lubię to forum, ile rzeczy można wyciągnąć/ dowiedzieć się
nie Bóg wie co, ino płyta z dykty by załatwiła temat :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 20:50 - sob 
tikcop pisze:
nie Bóg wie co, ino płyta z dykty by załatwiła temat

Taaaa. A ona zimna jak nieboszczykowa albo jeszcze bardziej. A tam wtedy ma być ciepełko.


Na górę
  
 
Post: 06 października 2012, 20:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
tikcop, to żeby jeszcze bardzie namieszać - moja dennnica ma wysokość jakies 12-15cm (nie pamiętam dokładnie) ale siatka jest pod ramkami 2-3 cm i pod nią wsuwany styropian (jakiś 1cm niżej)
Z jednej strony mam termiczne zalety dennicy niskiej z drugiej strony po wyjęciu styropiany (czyli sama siatka) nisko schodzące ścianki zapobiegają bezpośredniemu zawiewaniu między ramki.

Konstrukcja prosta a różnica ceny w stosunku do niskiej wynika tylko z szerokości użytych desek na bokach :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2012, 21:39 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
tikcop pisze:
kolopik pisze:
:brawo: :brawo: :brawo:
klakier :mrgreen:

jak dla mnie to niska tańsza ale wysoka też ma zalety, póki co w nowych dadantach mam niską ale ciągle myślę o wysokiej ... zbieram za i przeciw


Facet tak ma, jak ma niską to całe życie myśli i nie tylko o wysokiej.
Spróbuj z wysoką...

- Będziesz miał dwie :haha:

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2012, 13:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Niskie - nie dobudowują pod spodem .
Wysoka około 20cm robiona , ciągną na trutnia i to dobrze ciągną , lepiej jak na ramce pracy.
Pod każdą ramką , do końca ,,,,,pozyskiwanie wosku , dobrej jakości .
Co prawda jest to uciążliwe , można się bawić przy kilku ulach lub mieć dużo czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2012, 19:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
no dobra

chodzi o to, że przy niskiej jest relatywnie mniejsza kubatura ula vs. plastry czyli pszczołom lepiej ogrzać na wiosnę ??

o to chodzi z tą niską ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2012, 20:39 - ndz 
wtrepiak pisze:
Niskie - nie dobudowują pod spodem .
Wysoka około 20cm robiona , ciągną na trutnia i to dobrze ciągną , lepiej jak na ramce pracy.

Zależy jak zrobisz tą dennicę.Ja mam takie jak Tomek i odległość od ramki do siatki 2-3 cm
CYNIG pisze:
tikcop, to żeby jeszcze bardzie namieszać - moja dennnica ma wysokość jakies 12-15cm (nie pamiętam dokładnie) ale siatka jest pod ramkami 2-3 cm i pod nią wsuwany styropian (jakiś 1cm niżej)

Zależy jak zrobisz tą dennicę.Ja mam takie jak Tomek i odległość od ramki do siatki 2-3 cm.
Jak zrobisz w ten sposób dennicę ,zbędny korpus pod ul ,bo wysokość taka sama jak korpusu .Tez jest wysoka i żadnej dzikiej zabudowy w takiej dennicy.Ale jak dasz im 20 cm pod ramką ,to już szybciutko znajdą zajęcie :haha:


Na górę
  
 
Post: 07 października 2012, 21:47 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kolopik pisze:
Zbieraj, zbieraj a na przedwiośniu będziesz tam pchał Bóg wie co aby zmniejszyć kubatórę gniazda.

Jeżeli założymy że dyfuzja to podstawa wymiany powietrza w ulu to wysoka jest cieplejsza , o każdej porze roku.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2012, 22:05 - ndz 
wiesiek33 pisze:
Jeżeli założymy że dyfuzja to podstawa wymiany powietrza w ulu to wysoka jest cieplejsza , o każdej porze roku.


Tak mówią prawa fizyki ale odnoszą się do pustej przestrzeni. W ulu jednak trwa życie i w brew logice zakłóca fizyczne prawa.


Na górę
  
 
Post: 13 października 2012, 19:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sierpnia 2010, 22:01 - czw
Posty: 144
Lokalizacja: małopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Moim zdaniem ciężko tak stwierdzić jaka dennica jest najlepsza.Ja ma w swojej pasiece wszystkie rodzaje dennic oprócz ocieplonych. Każda z nich ma wady i zalety ale jakbym miał już wybrać to postawiłbym na dennice osiatkowaną.

_________________
judym12
http://www.dyrda.com.pl
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=22527456


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2012, 14:01 - ndz 

Rejestracja: 03 marca 2011, 00:29 - czw
Posty: 32
Lokalizacja: Śląsk
Spór o wyższości dennicy jednej nad drugą trwa i trwał będzie, w myśl przysłowia "każda pliszka swój ogon chwali". Tak samo jest z typem ula. Prawda jest taka, każdy ma swój ulubiony i w nim czuje się dobrze (no, może pszczoły "czują się" w nim dobrze). Każdy ma prawo wyrazić swoje opinie, wszak podobno żyjemy w demokratycznym kraju. Moja opinia, zaznaczam - moja, przemawia za wysoką. Argumenty za: lepsza wentylacja w czasie letnich upałów - brody pszczół nie wiszą na wylotkach, suche gniazdo w czasie zimowli - lepsza cyrkulacja powietrza, mniejsza tendencja do wchodzenia pszczół w nastrój rojowy - większa przestrzeń, możliwość zainstalowania poławiacza pyłku ewentualnie podkarmiaczki, łatwiejszy transport pszczół na pożytki, większe możliwości do walki z warrozą. Są też minusy, ale takim można w łatwy sposób zapobiegać: budowa "dzikich" plastrów - ramkę pracy sukcesywnie wycinać, wyższe koszty - rachunek ekonomiczny ma znaczenie. Są jeszcze inne minusy, mniej lub bardziej istotne, ale ogólnie jestem za wysoką dennicą. Ktoś, kiedyś wysuwał argument ilości osypu zimowego, to uzależnione jest od samych pszczół i naszej metody gospodarki pasiecznej, dlatego nie chciałbym tego tu rozważać.
:pl: :pl: :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2012, 15:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Wybierając ule brałem pod uwagę dennicę wybrałem wysoką. Powody: 1 dennica wraz z poławiaczem, 2 wysoka na zimę, 3 łatwość czyszczenia z osypu, 4 lepsza wentylacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 listopada 2012, 23:16 - pn 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
Ja mam dennice wysokie, ale tylko dlatego, że służą mi również jako poławiacze pyłku.
Gdybym pyłku nie poławiał, to miałbym dennice niskie (oczywiście też osiatkowane).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 01:00 - czw 

Rejestracja: 03 marca 2011, 00:29 - czw
Posty: 32
Lokalizacja: Śląsk
Marek_LB pisze:
Ja mam dennice wysokie, ale tylko dlatego, że służą mi również jako poławiacze pyłku.
Gdybym pyłku nie poławiał, to miałbym dennice niskie (oczywiście też osiatkowane).

Pyłku nie poławiam, ale do niskich dennic już bym nie powrócił. Choć droższe jednak wiele ułatwiają. Oczywiście, jest to moja opinia, oparta na kilkunastoletnich obserwacjach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 10:21 - czw 

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 11:53 - czw
Posty: 64
Lokalizacja: wlkp
Kazio, rozwiń swoją opinię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:12 - czw 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Ja tez jestem za wysokimi dennicami. Lepsza zimowla w dennicy wysokiej. Lepiej pszczoły znoszą wędrówki - dodatkowa przestrzeń w ulu.

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 22:19 - czw 
paweln pisze:
dodatkowa przestrzeń w ulu
zbędna moim zdaniem, w sezonie dzikie zabudowy, zbędna przestrzeń pod ramkami co wpływa na efektywność pracy rodziny, w wrześniu można dać na dennicę półkorpus i jest jeszcze lepsza zimowla. :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 listopada 2012, 08:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cordovan pisze:
zbędna przestrzeń pod ramkami co wpływa na efektywność pracy rodziny,
Wytłumacz dokładniej bo nie rozumiem, co masz na myśli?.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 08:16 - pt 
wiesiek33 pisze:
Wytłumacz dokładniej bo nie rozumiem, co masz na myśli?.
Ano mam to na myśli że przy niskiej dennicy ramki masz 2 cm nad dennicą, nie ma dzikiej zabudowy, zbędnej przestrzeni którą pszczoły muszą pokonać nim wejdą na ramkę. Jeśli dennica jest osiatkowana nie ma problemów zarówno latem z wentylacją jak i zimą z prawidłową zimowlą nawet na jednym korpusie. Jak dennica pełna latem na w pełni otwartym wylocie jest ok ale na zimowlę dobrze jest postawić wtedy pod gniazdo półkorpus jako poduszkę. Oczywiście kwestia dostosowania jeszcze wentylacji powałkowej i w daszkach. Może i się mylę ale uważam że niska dennica przy odpowiedniej gospodarce jest lepsza od wysokiej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 listopada 2012, 10:02 - pt 

Rejestracja: 17 grudnia 2009, 23:29 - czw
Posty: 79
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jeżeli przyjmujemy ze kłąb w zimie ma średnicę 25 cm to przy dennicy niskiej w ulu wielkopolskim pszczoły są uwiązane prawie na całej ramce ich wędrówka ku górze kończy się po jednym centymetrze. Przy zapasach zimowych ramka zapełniona jest w 2/3, co zmusza pszczoły aby siedziały na miodzie a to w zimowli nie jest dla nich korzystne, pszczoły powinne siedzieć w pustych komórkach co pozwala na ich wzajemne ogrzewanie.
Dlatego sądzę że dennice wysokie są lepsze od niskich w aspekcie zimowli.
Pozdrawiam Jan

_________________
Rozkosz jest jak pszczoła – miodu trochę, a żądła i boleści wiele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 17:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cordovan pisze:
Ano mam to na myśli że przy niskiej dennicy ramki masz 2 cm nad dennicą, nie ma dzikiej zabudowy, zbędnej przestrzeni którą pszczoły muszą pokonać nim wejdą na ramkę.

Pierwszy Wielkopolski jaki miałem był z wysoką dennicą , i pozostałe które robiłem również w tym roku zrobiłem 5 niskich osiatkowanych i od kwietnia 5 rodzin stało na niskiej dennicy , w lipcu wymieniłem z powrotem na wysokie . odnośnie dzikiej zabudowy to pomimo kraty jest ale po zerwaniu żadna rodzina drugi raz nie buduje a na ramkach nie mam ani jednej komórki trutowej, i możliwość odhodowania trutni z dowolnej rodziny wybitnie dorodnych. Zerwanie dzikiej zabudowy w jednej rodzinie zajmuje ok 3. min. Nie będę opisywał takich zalet jak podkarmianie poławianie pyłku , bo ktoś napisze że pyłek jest zanieczyszczony itd . Wysokie dennice są bardzo różne zwłaszcza jeżeli chodzi o sposób wentylacji , i aby o nich coś powiedzieć należało by samemu sprawdzić jak to jest w praktyce Ja uważam że wysoka jest lepsza , jest wiele za a nie wiele przeciw . Być może jest to kwestia przyzwyczajenia .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 01:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Każde z dennic które są opisane mają wady i zalety zależy to od typu ula i miejsca postoju pasieki czyli jaki jest teren po posiekę czy suchy czy wilgotny .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 12:01 - sob 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Jan1948 pisze:
Jeżeli przyjmujemy ze kłąb w zimie ma średnicę 25 cm to przy dennicy niskiej w ulu wielkopolskim pszczoły są uwiązane prawie na całej ramce ich wędrówka ku górze kończy się po jednym centymetrze. Przy zapasach zimowych ramka zapełniona jest w 2/3, co zmusza pszczoły aby siedziały na miodzie a to w zimowli nie jest dla nich korzystne, pszczoły powinne siedzieć w pustych komórkach co pozwala na ich wzajemne ogrzewanie.
Dlatego sądzę że dennice wysokie są lepsze od niskich w aspekcie zimowli.
Pozdrawiam Jan

Dlatego przy zimowli na jednym korpusie wlkp lepiej podstawić pusty półkorpus na dennicę jak jest niska. Wydaje się, że na ramce wlkp w jednym korpusie zimowla jest trochę "na styk" ze względu na jej wysokość i nie ma za bardzo miejsca na naturalną wędrówkę do góry w kierunku zapasów. Ja się zastanawiam, czy zalet dennicy osiatkowanej nie dałoby się uzyskać stosując zwykłą dennicę z wysokim wylotkiem otwartym na całą szerokość (oczywiście zabezpieczonym przed myszami i zostawienie większego gniazda - układanie gniazda tak jak przy osiatkowanej). Byłoby taniej i prościej niż osiatkowana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 21:46 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 00:29 - czw
Posty: 32
Lokalizacja: Śląsk
Myślę, że wszystkie za i przeciw już wymieniono. Podam jeszcze jeden argument za wysokimi dennicami, przynajmniej u mnie, mianowicie: lenistwo. Może nieistotne, ale u mnie ma to znaczenie, do pracusi się nie zaliczam... :haha: :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2013, 17:27 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2008, 12:04 - pt
Posty: 20
Lokalizacja: Polska
Cynig napisał: "... moja dennnica ma wysokość jakies 12-15cm (nie pamiętam dokładnie) ale siatka jest pod ramkami 2-3 cm i pod nią wsuwany styropian (jakiś 1cm niżej)..."

Mam pytanie: Czy pszczoły chodząc po tej siatce (gdy wracają z pyłkiem), nie gubią go w znacznych ilościach? U mnie taka sytuacja miała miejsce i dlatego siatkę stosuję przeważnie w czasie odymiania.

_________________
Pozdrawiam serdecznie TadeuszK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2013, 17:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
tadeuszk,
już to gdzieś opisywałem, nie stwierdziłem jakiejś nadmiernej utraty obnóży pyłkowych ani pourywanych nóżek.

Na szufladzie pod siatką oczywiście znajduje się pojedyncze sztuki ale to dosłownie pojedyncze. Może to kwestia rodzaju użytej siatki??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2013, 17:44 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2008, 12:04 - pt
Posty: 20
Lokalizacja: Polska
Cordovan pisze:
wiesiek33 pisze:
Wytłumacz dokładniej bo nie rozumiem, co masz na myśli?.
Ano mam to na myśli że przy niskiej dennicy ramki masz 2 cm nad dennicą, nie ma dzikiej zabudowy,

Przy niskiej dennicy, jak pszczoły się "uprą", to też zabudują i to dokładnie. Do tego jeszcze zaczerwią larwami pszczelimi. I co z tym zrobić? Wyszukiwanie matki w takich warunkach to .....

_________________
Pozdrawiam serdecznie TadeuszK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji