FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 07:24 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 grudnia 2012, 09:40 - czw 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 21:12 - wt
Posty: 182
Lokalizacja: Staszów, świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Gospodaruje na ulu wielkopolskim. Zwykle w ostatni tydzień kwietnia/1 tydzień maja kładę nadstawki na gniazda. Aby pszczoły przeszły na górę wycofuję z gniazd 2 ramki czerwiu zastępując je węzą. W nadchodzącym sezonie chcę wprowadzić masowo półnadstawkę kładzioną na gniazdo jako pierwszą - w kwietniu. Jak rozwiązać problem przechodzenia pszczół do półnadstawki?
Już raz miałem rójkę w kwietniu - 20 kwietnia dałem półnadstawkę, pszczoły nie przeszły i poszły w świat. Proszę o sugestię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 10:38 - czw 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Ja w tym roku dałem o tej porze połnadstawki głownie z węzą nie stosując kraty odgrodowej. Z gniazda dwie ramki z czerwiem przeniesione do półnadstawki, Bardzo szybko odbudowały. Na ramkach pólnadstawkowych tylko sporadycznie były zaczerwione przyniosły sporo nakropu z klonu.Po jakimś czasie ok połowy maja założyłem kraty i dodałem pod spód drugą połnadstawkę.Robiłem to głownie z powodu braku połowek .Powoli przechodzę na ramkę 1/2 jako miodnie.W moich warunkach dużo łatwiej uzyskać dojrzały miód(ZASKLEPIONE1/2RAMKI).

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 10:44 - czw 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 21:12 - wt
Posty: 182
Lokalizacja: Staszów, świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tylko jak fizycznie to wygląda "2 ramki z czerwiem przeniesione do nadstawki" jeśli gniazdo jest na ramce pełnej a nadstawka na 1/2?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 10:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Trzy czynniki ułatwiające wprowadzenie pszczół do nadstawki:
- rodziny silne, zdolne do zagospodarowania nadstawki
- czasowy brak kraty odgradzającej
- w momencie nakładania nadstawki zabrać 1-2 plastry i dać w to miejsce ścieśniacze (tak żeby nastąpiło chwilowe zmniejszenie kubatury gniazda)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 12:19 - czw 

Rejestracja: 04 stycznia 2008, 12:39 - pt
Posty: 106
Lokalizacja: Olkusz
To ja się wtrące. - Rodziny silne - zgoda
- czasowy brak kraty ??? po co
- zabrać 2 plastry i co z nimi ?? jak pszczelarz ma 3 ule ?? a na nich jest może czerw albo pokarm. Jeżeli ma się 30 uli gospodaruje się inaczej niz jak się ma 3ule.
W mojej ocenie to należało by utrzymywać raczej pszczoły ras takich które łatwo przechodzą do nadstawek. Ale jak to mówią kij ma 2 końce - Pszczoły takie łatwo przechodzą do nadstawek ale za to miód gromadzą tylko w nadstawkach. A pszczelarz gdy jest chytry - odwiruje wszystko, a tu przyjdzie kilkanaście dni nielotnych to pszczoły - kaput.
Można również przenieść dużą ramkę gniazdową do 2 półnadstawek, ale dać tylko połowe ramek, potem zatwór. Na gniazdo za zatworem folia i poduszka. Bo w pierwszych dniach maja może być różnie z pogodą. A po zapełnieniu półnadstawek (przed zasklepieniem) odstawić zatwór i uzupełnić półnadstawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 12:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
EmilM pisze:
To ja się wtrące. - Rodziny silne - zgoda
- czasowy brak kraty ??? po co
- zabrać 2 plastry i co z nimi ?? jak pszczelarz ma 3 ule ?? a na nich jest może czerw albo pokarm. Jeżeli ma się 30 uli gospodaruje się inaczej niz jak się ma 3ule...



Nie zauważyłem żeby wojtasikpawel, podawał informację że ma 3 ule.
Czasowy brak kraty - wydawało mi się że jest to oczywiste, zdarzają się sytuacje gdy pszczoły niechętnie przechodzą przez kratę do postawionej nadstawki, po jej zabraniu zagospodarowują ją łatwiej a ponowne wstawienie kraty nie spowoduje jej opuszczenia.
Czasowe zabranie 1-2 plastrów - to takie trudne zabrać na np: dwie doby dwa plastry z gniazda (bez czerwiu)?? Na ten czas można je zostawić nawet w transportówce. Ważne jest że uzyskujemy efekt gwałtownego ściśnięcia gniazda i "rozprężenie" się pszczół do nadstawki.

Zawsze wydawało mi się że są to pszczelarskie podstawy którymi możemy się wesprzeć przy zaistniałych problemach. Oczywiście wszystkie inne czynniki wpływające na zagospodarowywanie nadstawek nie są wykluczone przez dwie powyższe propozycje.

Zakładania dwóch półnadstawek na wiosnę w celu robienia ruchów pełnymi ramkami pozwolę sobie nie skomentować, gdyż stawia to na głowie koncepcję gospodarowania w układzie 1 korpus wlkp i 3 półnadstawki 1/2wlkp.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 12:39 - czw 
CYNIG pisze:
Czasowy brak kraty - wydawało mi się że jest to oczywiste, zdarzają się sytuacje gdy pszczoły niechętnie przechodzą przez kratę do postawionej nadstawki, po jej zabraniu zagospodarowują ją łatwiej a ponowne wstawienie kraty nie spowoduje jej opuszczenia.
W przypadku kraty winidurowej owszem zdarza się, że niechętnie przechodzą szczególnie wiosną, stosując kratę metalową poziomą nie ma już tego problemu, bynajmniej u mnie nie było. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 grudnia 2012, 12:42 - czw 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
wojtasikpawel pisze:
Tylko jak fizycznie to wygląda "2 ramki z czerwiem przeniesione do nadstawki" jeśli gniazdo jest na ramce pełnej a nadstawka na 1/2?

Dlatego nie daję kraty odgrodowej.Część ramki jest nadal w gnieżdzie więc tak naprawdę to tak jak bym dodał 8 ramek1/2.Też na początku się zastanawiałem- była to rada z forum.Wszystko było ok. a zagospodarowały błyskawicznie.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 15:29 - czw 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 21:12 - wt
Posty: 182
Lokalizacja: Staszów, świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
W tym roku wprowadzam na masową skalę półnadstawki. Uli zazimowanych mam 60 (8,9 ramek) , więc niechciałbym teoretycznie w 60 ulach sprawdzać, czy matka czerwi w nadstawce i spędzać ją na dół. Z częścią uli nie będę miał problemu bo zazimowałem 2 ule na 2 półnadstawkach, więc zabiorę wszystkie ramki 1/2 (pójdą do półnadstawek - po jednej z czerwiem), a te dwa dostaną z innych po pełnych ramkach (na miejsce których dostaną po węzie) .
I tak zrobię za rok z wszystkimi.

Mam niemiłe doświadczenie, tak jak pisałem, z rójką w kwietniu, bo nie przeszły do nadstawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2012, 18:39 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
wojtasikpawel, może spryskaj ramki inwertem lub syropem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji